dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie drzewko "antykredytowe"

    Witajcie.
    Jak zapewne większość z was by wybudować dom zaciągnąłem kredyt …
    I stąd mój pomysł by posadzić sobie jakieś "długowieczne" drzewo – "antykredytowe" tak najmniej na 30 lat …
    Kiedy ono będzie rosło – kredyt będzie malał

    Czy macie może jakąś propozycję co do gatunku drzewa ?

    Czekam na wszelkie sugestie i pozdrawiam.
    Uczcie się za wczasu, dopóki nie będzie za późno.
    Natanson

  2. #2

    Domyślnie

    Miłorząb...ponoć przyciąga pieniądze jakże potrzebne do spłacenia kredytu

  3. #3

    Domyślnie

    Długowieczny to on jest ale znalazłem taką informację, która nie bardzo przypada mi do gustu:

    Inną charakterystyczną cechą jest zapach. Jesienią przy owocujących okazach znajduje się dużo nasion w srebrno-żółtawych osnówkach, wielkości małej śliwki o średnicy 2-3 cm, wydzielających intensywną zgniłą woń.

    Może jakieś inne propozycje?
    Uczcie się za wczasu, dopóki nie będzie za późno.
    Natanson

  4. #4

    Domyślnie

    A jak się takie drzewko nie przyjmie?
    Albo uschnie?

  5. #5

    Domyślnie

    "Długowieczny to on jest ale znalazłem taką informację, która nie bardzo przypada mi do gustu:

    Inną charakterystyczną cechą jest zapach. Jesienią przy owocujących okazach znajduje się dużo nasion w srebrno-żółtawych osnówkach, wielkości małej śliwki o średnicy 2-3 cm, wydzielających intensywną zgniłą woń."

    Akkufelek - wystarczy posadzić miłorząb który jest męskim egzemlparzem (ten gatunek jest rozdzielnopłciowy) - męskie nie wydają śmierdzących owoców

    Miłorząb rośnie powoli - tak więc jeśli chcesz by Twoje "antykredytowe" drzewo rosło szybciej to posadz klasycznie -dąb

  6. #6

    Domyślnie

    Proponuję Korkowca amurskiego
    Rośnie do ok 15 m wys i jest rozłożysty ok 15 m
    My posadziliśmy na działeczce
    Podobno ma bardzo wytrzymałe gałęzie więc w przyszłości powstanie na nim domek na drzewie i huśtawka

    [/img]

  7. #7

    Domyślnie

    Witam

    A może Platan, chyba całkiem fajne drzewo.

    pozdrawiam
    zdolność opierania się pokusom jest miarą charakteru
    "Ostateczna walka rozegra się między złodziejami pamięci a okradanymi z niej narodami" - G.Herling-Grudziński

  8. #8

    Domyślnie

    A może tulipanowiec? Przepięknie zakwitnie - tak jakoś za 30 lat.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Agira
    Proponuję Korkowca amurskiego
    Rośnie do ok 15 m wys i jest rozłożysty ok 15 m
    My posadziliśmy na działeczce
    Podobno ma bardzo wytrzymałe gałęzie więc w przyszłości powstanie na nim domek na drzewie i huśtawka

    [/img]
    ciekawa sprawa - a w jakim tempie toto rośnie?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał el-ka
    A może tulipanowiec? Przepięknie zakwitnie - tak jakoś za 30 lat.
    No. powiedzmy, że po 8-10 latach zakwitnie . Niestety bywa wrażliwy na wichury w okresie letnim i często gałęzie ulegają wyłamaniu .

    Korkowiec amurski (Phellodendron amurense) to dobry pomysł zwłaszcza na żyzne i wilgotne gleby. Rośnie stosunkowo szybko.
    ..
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  11. #11

    Domyślnie

    Witam

    Jeszcze raz zachęcam do Platanu, chyba znajdzie się w moim ogrodzie ma piękną korę sami zobaczcie

    zdolność opierania się pokusom jest miarą charakteru
    "Ostateczna walka rozegra się między złodziejami pamięci a okradanymi z niej narodami" - G.Herling-Grudziński

  12. #12

    Domyślnie

    Skoro dom na Pomorzu, proponuję paulownię. Za 30 lat będzie dorosłym, potężnym drzewskiem. No i pięknie kwitnącym.

  13. #13

    Domyślnie

    Przepraszam za durne pytanie, ale jak jest z gubieniem liści u platanów?
    Widziałam piękne platany w Rzymie w listopadzie, właściwie to pod koniec listopada (wiem, że tam trochę inne klimat) i miały piękne liście.[/url]

  14. #14

    Domyślnie

    Witaj

    Niestety u nas liście Platanów opadają na zimę, zostają tylko owocostany co zresztą fajnie wygląda.


    ale i one z czasem rozpadaja się.
    zdolność opierania się pokusom jest miarą charakteru
    "Ostateczna walka rozegra się między złodziejami pamięci a okradanymi z niej narodami" - G.Herling-Grudziński

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie Re: drzewko "antykredytowe"

    Cytat Napisał akkufelek
    Witajcie.
    Jak zapewne większość z was by wybudować dom zaciągnąłem kredyt …
    I stąd mój pomysł by posadzić sobie jakieś "długowieczne" drzewo – "antykredytowe" tak najmniej na 30 lat …
    Kiedy ono będzie rosło – kredyt będzie malał

    Czy macie może jakąś propozycję co do gatunku drzewa ?

    Czekam na wszelkie sugestie i pozdrawiam.
    A ile hektarów ma Twoja działka?
    Bo sądzę, że duuuuuużo skoro wszyscy proponują zasadzenie olbrzymich drzew parkowych...

  16. #16

    Domyślnie

    działka nie jest duża ale kredyt
    to chyba dla tego takie wielkie drzewa ...

    można też sobie posadzić bonsai ale ono takie małe choć długowieczne ...

    a czy któreś z mniejszych owocowych drzew ma szanse rosnąć 30 lat? - taki kretyt z owocami
    Uczcie się za wczasu, dopóki nie będzie za późno.
    Natanson

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie Ogród piękny i praktyczny



    "Ogród piękny i praktyczny

    Można mieć ogród piękny, można przyjemny dla ducha i dający satysfakcję, można też praktyczny. A jeśli chcesz połączyć wyszytkie te cechy wystarczy, że zadbasz by w Twoim kąciku, czy to będzie działka, czy przydomowy ogródek nie zabrakło drzew i krzewów owocowych.

    Założenie małego sadu, lub rabaty z krzewami wytwarzającymi jadalne owoce, nie tylko da Ci przyjemność, ale także zapewni zdrowsze i świeże produkty na domowe przetwory, sałatki i napoje.

    W zależności od powierzchni ogrodu, oraz warunków jakie w nim panują (nasłonecznienie, rodzaj gleby, wilgotność, różnice temperatur rocznych) do wyboru pozostanie w naszym klimacie całkiem sporo pięknych roślin, które warto wziąć pod uwagę. Ponieważ lista byłaby bardzo długa, a materiału starczyłoby na niejedną książkę postaram się polecić kilkanaście drzew i krzewów wartych, moim zdaniem, uwagi.
    Najważniejszym kryterium zawsze jednak będzie sadzenie roślin, których owoce lubisz, tak więc ostateczny wybór należy do Ciebie!"
    reszta, wraz z pokrojami , warunkami i opisami, tu :

    http://www.drzewa.net/felietony
    http://www.kazior5.com/dzialka2.htm

    a wyczerpujące artykuły 4 części, o ozdobnych drzewach średniej wielkości, szczepionych ( do małych ogródków) znajdziesz tu:

    http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=380l

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    "DRZEWA MAŁYCH PRZESTRZENI (cz. I). ODMIANY O KORONACH KULISTYCH
    dr Małgorzata Frazik-Adamczyk
    W różnych ofertach, opracowaniach i rankingach drzewa nazywane są często alejowymi lub ulicznymi. Określenia te bywają mylące. W tradycji sztuki ogrodowej aleje dojazdowe do rezydencji oraz parkowe budowano z rytmicznie posadzonych dużych drzew o majestatycznych koronach — lip, dębów, buków, wiązów, kasztanowców, jesionów, topoli czarnych, platanów. Monumentalnością podkreślały one rangę traktu komunikacyjnego, tworzyły osie widokowe i kompozycyjne zespołów pałacowo-ogrodowych oraz dawały cień. Duże drzewa wymagały przestrzeni, aby rozwinąć system korzeniowy oraz utworzyć stabilną strukturę korony. Obecnie przestrzeń staje się jednak cenna lub istnieją różne ograniczenia techniczne, stąd coraz częściej poszukuje się drzew, które zajmują niewiele miejsca. Zarazem konieczna jest większa precyzja przy klasyfikowaniu gatunków lub odmian do poszczególnych grup użytkowych."

    http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=380

  19. #19

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony