dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 37
  1. #1

    Domyślnie Piec elektryczny, koszty ZA i PRZECIW

    Witam,
    mamy domek w Tymianku z Archonu, powierzchnia 165mkw

    Zainstalowaliśmy piec Heiztechnik 25kw z podajnikiem na ekogroszek i.... jeszcze zima sie nie skonczyla a juz mamy go dosc...

    1. transport i skladowanie groszku
    2. czyszczenie, rozpalanie pieca
    3. wieczne bledy sterownika Er6 itd
    4. wywóz odpadow ze spalania...

    Z uwagi na to ze duzo pracujemy i jestesmy mlodymi ludzmi, zastanawiamy sie nad ogrzewaniem elektrycznym .
    W związku z tym, proszę Was o uwagi nt. polecanego pieca, eksplaoatacji, kosztow

    Z gory bardzo dziękuję

  2. #2

    Domyślnie

    Trzeba postawić baniaczek z wodą, tak z 1000 litrów, w nim muszą być grzałki, do tego zegar i termostat, i już mamy "piec elektryczny CO" pobierający prąd tylko w II taryfie i zasilający CO cały dzień.
    A tutaj jak go sobie zrobić:
    http://forum.muratordom.pl/jak-to-si...ighlight=bufor

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za radę, aczkolwiek myślę czym piecu z pogodówką KOSPEL

    Natomiast jak wygląda w praktyce kwestia rachunków za prąd w okresie grzewczym?

    Czy jak teraz mam podlaczony kociol na ekogroszek to trzeba przerabiać na piec elektryczny instalację?

  4. #4

    Domyślnie

    Instalacji przerabiać nie trzeba, poza fragmentem w który wepniesz Kospela, a rachunki za prąd wyjdą ze cztery razy wyższe niż teraz masz za węgiel.

  5. #5

    Domyślnie

    Ekogroszku spalamy miesiecznie za 800zł nie liczac transportu, gdyz kupujemy po kilka workow, z uwagi na tymczasowy brak możliwości składowania.

    Czy to oznacza, ze miesiecznie koszt ogrzewania wyniesie mnie 3500zł?

    Szczerze powiedziawszy, słyszałam inne opinie, przy zamontowaniu pieca akumulacyjnego lub tez grzania zwyklym piecem tylko w II taryfie, ogolnie dom z dobrych materialow, cieply

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    co to znaczy ciepły? Bo dla kazdego znaczy to coś innego. Dla mnie to np 25 cm styropinau w ścianie i 35 cm wełny na poddaszu
    Napisz kilka podstawowych informacji:
    - grubość ocieplenia ścian
    - grubość ocieplenia poddasza
    -grubość ocieplenia podłogi
    - jakie masz okna
    - jaką masz instalację co (podłogowa, grzejniki, mieszana)
    - rodzaj wentylacji (mechaniczna, grawitacyjna)

    Bez podania tych parametrów to takie wróżenie z fusów.

    Koszt kWh energii cieplnej z prądu jest mniej więcej 3 razy wyższy od ciepła uzyskiwanego z węgla. Tak więc jeśli wydajecie 800 zł na węgiel to jest kilka mozliwości:
    - kupujecie go bardzo drogo
    - piec na kiepska sprawnośc
    - dom jest kiepsko ocieplony.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał parkte
    Ekogroszku spalamy miesiecznie za 800zł nie liczac transportu, gdyz kupujemy po kilka workow, z uwagi na tymczasowy brak możliwości składowania.
    Czy to oznacza, ze miesiecznie koszt ogrzewania wyniesie mnie 3500zł?
    To by się zgadzało przy grzaniu prądem w zwykłej taryfie.



    Cytat Napisał parkte
    Szczerze powiedziawszy, słyszałam inne opinie, przy zamontowaniu pieca akumulacyjnego lub tez grzania zwyklym piecem tylko w II taryfie,
    A jak chcesz grzać Kospelem w II taryfie ???


    Cytat Napisał parkte
    ogolnie dom z dobrych materialow, cieply
    Ciepły to na pewno jest jak fest grzejesz, materiały możne i dobre, a podejrzewam że przede wszystkim modne i ostro reklamowane, ale moim zdaniem dom kiepsko ocieplony. Podejrzewam że ściana jednowarstwowa z porotermu lub podobna, wentylacja grawitacyjna, balkoniki i inne mostki termiczne ?

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Cytat Napisał parkte
    Dziękuję za radę, aczkolwiek myślę czym piecu z pogodówką KOSPEL

    Natomiast jak wygląda w praktyce kwestia rachunków za prąd w okresie grzewczym?

    Czy jak teraz mam podlaczony kociol na ekogroszek to trzeba przerabiać na piec elektryczny instalację?
    Daj sobie spokój z pogodówką.
    Zakładaj kospelka lz(do zasobnika) , podłącz rafyfę nocną+ weekendową i zapomnij o czyms takim jak jakies palenie.
    Aha parametry grzania ustaw jak najniżej.Tam jest ograniczenie min 40 stC.
    Tyle, że w miare mozliwości wspomagaj sie Heitzem - zawsze taniej.
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  9. #9

    Domyślnie

    Macie duzo racji.

    Dom Porotherm 25 + 15 styro, w szczerym polu, nie ma jeszcze podbitki, dwa balkony, Dom w Tymianku z Archonu.
    Podlogowka ok 50m + grzejniki w kazdym pomieszczeniu.

    Okna Avante PCV 5komorowe.

    Tylko, mi nie chodzi o to, że pali duzo ten piec, tylko jego obslugę, i ogolnie koszty.
    Ekogroch kupujemy po 20zl/worek 25kg

    5 workow starcza na 72h palenia.

    Nikt z oponentow ogrzewania elektrycznego nie liczy kosztow skladowania grochu, wywozu odpadow, transportu a przede wszystkim czasu.

    Zastanawialam sie albo nad akumulacyjnym piecem albo ad wlasnie KOSPELEM LZ, grzac zamierzalaby tylko w nocy, jak nagrzejemy w domu przez 3 dni to prze dwa następne jest cieplo, wiec mimo jeszcze nie skonczenia wydaje mi sie ze jest to ciepły dom.

    Interesuje mnie koszt miesieczny grzania pradem CO
    Ukochane 4 łapy

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    jack_2000

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    512
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    93

    Domyślnie

    Cytat Napisał parkte
    Ekogroszku spalamy miesiecznie za 800zł nie liczac transportu, gdyz kupujemy po kilka workow, z uwagi na tymczasowy brak możliwości składowania.

    Czy to oznacza, ze miesiecznie koszt ogrzewania wyniesie mnie 3500zł?

    Szczerze powiedziawszy, słyszałam inne opinie, przy zamontowaniu pieca akumulacyjnego lub tez grzania zwyklym piecem tylko w II taryfie, ogolnie dom z dobrych materialow, cieply
    NJerzy miał na myśli że koszty byłyby 4 razy większe przy ogrzewaniu elektrycznym gdyby ekogroszek nie podrożał z 300 zł na 700 zł

    A więc 1.200,- zł. Ale jeśli faktycznie będziecie korzystać z II taryfy to koszty nie powinny być większe niż teraz przy ekogroszku. Dlcazego? .. bo ja mam pompę ciepłą która pobiera też prądzik. Nawet zakładając że sprawność mojej pompcy wynosi 4 w co wątpię czyli z 1KW energii pobranej produkuję 5 KW energii na potrzeby c.o. i cwu. Koszty ogrzewania pompą ciepłą nie przekraczają u mnie w nazimniejszym miesiącu np. grudniu 150,- zł jak pomnożymy przez 5 wyjdzie 750 zł (80% poboru w II taryfie, 20% w I). W okresie jesienno-zimowym i zimowo-wiosennym 100% zużycia w II taryfie i rachunki 40-100 zł. W waszym przypadku 200-500 zł.

    Dodam tylko, że przez cały rok 2008 koszty energii elektrycznej wyszły mi 1.800,- zł + 200 zł drewno do kominka razem 2.000,- zł. Z tego 1.000,- zł koszty oświetlenia i zużycie na potrzeby różnych sprzętó domowych, drugie 1.000,- zł to koszty ogrzewania c.o. i podgrzanie c.w.u.

  11. #11

    Domyślnie

    Oczywiście rozumiem, ze póki co piec moze spalać więcej z uwagi na brak podbitki i umiejscowienie bez otoczenia, tzn w szczerym polu

    Ale jeżeli miesieczny koszt ogrzewania oprądem w II trayfie bedzie wiekszy ok 300zł to uwazam ze i tak sie opłaca, nie ma kosztów przeglądów i czyszczenia komina, wywou odpadów z palenia, kosztów transprotu i składowania a przedewszystkim oszczędność czasu.

    Wg dla młodych ludzi jest on bardzo cenny, palic trzeba, czyścić trzeba, a i kotłownia jest w domu co doprowadza mnie do szewskiej pasji... pełno czarnej sadzy w domu wszyędzie.
    Ukochane 4 łapy

  12. #12

    Domyślnie

    Witam,
    Ja mam aktualnie piece akumulacyjne DIMPLEX na powierzchni 50 m2 (zajmuje caly poziom w domku jednorodzinnym ) jestem w trakcie budowy nowego domu i na pewno nie zainstaluje piecow akumulacyjnych na prad po pierwsze do kazdego pomieszczenia musisz kupic osobny piec koszt 80-2000 zł zalezy od mocy i wielkosci akulacyjnej (dobiera sie do wielosci pomieszczenia) intalacja na 380 V w calym budynku , po drugie 2 taryfa jest tylko 10 godzin na dobe (8 w nocy i 2 w dzien) mamy dostawce pradu ENEA (moze gdzie indziej w Polsce jest lepiej..) wiec piec moze sie ladowac tylko w ciagu tego czasu pozniej prad jest 2 razy drozszy niz normalnie i wszelkie urzadzenia (odkurzacz, pralka , piekarnik, bojler itd.) pracuje zazwyczaj na drogim pradzie .
    W moim przypadku bylo to jedyne rozwiazanie na przerobienie w szybkim czasie instalacji grzewczej w trakcie zimy i ogolnie porownujac wczesniejsza stara instalacje C.O. na grubych rurach i w obiegu grawitacyjnym wyszly koszty ogrzewania na msc duzo taniej (koszt instalacji i zakupu zamknąl sie w 7 tys. 4 lata temu...).Jednak w przypadku domu wolnostojacego przy pow. ok. 150 m jest to baaaardzo drogie rozwiazanie , Moze warto wezwac instalatora do regulacji tego Waszego pieca (chyba troche duzo pali) albo po prostu znalesc gdzies miejsce na skladowanie tego eko groszku ....
    Czytałem ostatnio tez o pelecie ktory mozna stosowac w piecach na eko groszek (chyba trzeba wymienic tylko jakis palnik czy cos.. ) i po spaleniu pozostawia bardzo malutko popiołu i nie smierdzi (spasowane drewno)

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał parkte
    a przedewszystkim oszczędność czasu.
    Wg dla młodych ludzi jest on bardzo cenny, palic trzeba, czyścić trzeba, a
    zadam może niedyskretne pytanie, ale ile kosztuje godzina Twojego wolnego czasu?
    tzn ile będziesz miał więcej w kieszeni pieniędzy jak nie zużyjesz tego czasu na obsługę pieca?

    BTW mój piec na ekogroch trzeba również czyścić ale mam lepiej bo przynajmniej pali sam

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał pierwek
    Cytat Napisał parkte
    a przedewszystkim oszczędność czasu.
    Wg dla młodych ludzi jest on bardzo cenny, palic trzeba, czyścić trzeba, a
    zadam może niedyskretne pytanie, ale ile kosztuje godzina Twojego wolnego czasu?
    tzn ile będziesz miał więcej w kieszeni pieniędzy jak nie zużyjesz tego czasu na obsługę pieca?

    BTW mój piec na ekogroch trzeba również czyścić ale mam lepiej bo przynajmniej pali sam
    Myślę, że ta godzina którą poświecilibyśmy pracy wyniosłaby spokojnie ze trzy worki ekogroszku, to w takim wyliczeniu wolę wygodne grzanie prądem.

    Chyba stawiamy na wygode jednak, zbyt młodzi jesteśmy chyba na palenie w piecu, niestety każdy ma własne zdanie, my też cheicliśmy ekogroszek i mamy, ale wolimy poświecić się pracy i przyjemnościom a nie robieniu w sadzy i noszeniu tego na cały dom.

    A to, że pali sam to suuuuuper, coś o tym słyszałam, ale na jakiej zasadzie to działa?
    Ukochane 4 łapy

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał parkte
    Macie duzo racji.

    Dom Porotherm 25 + 15 styro, w szczerym polu, nie ma jeszcze podbitki, dwa balkony, Dom w Tymianku z Archonu.
    Podlogowka ok 50m + grzejniki w kazdym pomieszczeniu.

    Okna Avante PCV 5komorowe.
    Interesuje mnie koszt miesieczny grzania pradem CO
    czyli raczej pójdziesz z torbami - dom nie jest wcale ciepły. Myslę że trzeba liczyć 80-90 kWh/m2/rok co przy Twojej powierzechni daje 15000 kWh energii potrzebnej do ogrzania domu.
    Koszty energii:
    0,10-0,15 zł/kWh ekogroszek
    0,20 zł/kWh gaz ziemny
    0,25 zł/kWh prąd nocna taryfa
    0,50 zł/kWh prąd dzienna taryfa i gaz płynny.

    Moim skromny zdaniem masz dwa wyjścia:
    - wezwać serwisanta, ustawić piec, pokochać go żyć z nim w symbiozie.
    - postawić spory bufor z grzałkami w drugiej taryfie i dodatkowo go zasilać z kominka.

    albo..... termomedrnizacja? Głupio tak trochę jak dom dopiero co zbudowany.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  16. #16

    Domyślnie

    ale zaraz, zaraz... czy w czasie kiedy dosypujesz węgiel i czyścisz piec mógłbyś zarabiać pieniądze? bo ja to robie w tzw czasie wolnym przez co ten czas mnie nic nie kosztuje. jakbym tego nie robił nie miałbym automagicznie więcej pieniędzy w portfelu

    napisałeś że "palić trzeba"... - paliłeś kiedyś w zwykłym piecu bez podajnika? w takim piecu trzeba palić - co kilka godzin dorzucić opału, przerusztować, co 3 dni wygasić piec i wywalić cały syf z pieca... w takim piecu trzeba palić - piec z zasobnikiem moim zdaniem pali sam.(obsługa 1raz na 3 dni w zimie jest do zaakceptowania... przynajmniej dla mnie)

    no ale przy takim kotle przydałaby się prawdziwa kotłowania, której mam wrażenie nie masz

  17. #17

    Domyślnie



    Spróbujemy chyba z KOSPELEM zobaczymy jak to wyjdzie, narazie zostawimy piec na ekogroch - może go pokochamy

    Wiem jedno, jak nagrzeje wdomu, to przez dobę jest ciepło, więc może nie jest tak źle, niebawem zrobimy podbitkę, będą domki w ogoło na przyszłą zime, bo teraz będą startować więc może jakoś będzie.

    Dziękuję za rady
    Ukochane 4 łapy

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał pierwek
    ale zaraz, zaraz... czy w czasie kiedy dosypujesz węgiel i czyścisz piec mógłbyś zarabiać pieniądze? bo ja to robie w tzw czasie wolnym przez co ten czas mnie nic nie kosztuje. jakbym tego nie robił nie miałbym automagicznie więcej pieniędzy w portfelu
    A mąż palący w piecu miałby więcej kasy, bo nie musiałby wracać wcześniej aby napalić nam w domku, ja nie daje rady wsypać 5 x 25kg gochu do zasobnika.
    Jego praca jest ściśle związana z czasem jaki w nią wkłada a co za tym idzie - efektywność.

    Zresztą to chyba indywidualne podejście.
    Jeżeli korzystam z robota kuchennego zamiast trzeć ziemniaki na placki na tarce, to wole mieć więcej czasu z mężem i dziecki dla siebie i w tym czasie, wybrać się na wycieczkę niż w sobotę rano czyścić piec.
    Stawiam chyba na wygodę, jeżeli będzie ona w rozsądnych proporciach co do ekogroszku na chwilę obecną.

    Pozdrawiam
    Ukochane 4 łapy

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał parkte
    A mąż palący w piecu miałby więcej kasy, bo nie musiałby wracać wcześniej aby napalić nam w domku,
    wygaszacie kocioł? po co? mąż pracuje na wyjazdach i nie ma go tydzień w domu? bo inaczej to nadal nie rozumiem problemu

    generalnie sam zastanawiałem się nad takim rozwiązaniem jak bufor ciepła i piec elektryczny pracujący w 2 taryfie... ale bałem się kosztów eksploatacyjnych.

    2 sprawa że kalkulowałem układ CO jak groszek był po 400zł/t a teraz jest 2x droższy

    w Waszym przypadku być może warto dorobić bufor + kocioł el. a kotła na ekogroszek używać tylko w największe mrozy żeby zaoszczędzić trochę kasy

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał pierwek
    Cytat Napisał parkte
    A mąż palący w piecu miałby więcej kasy, bo nie musiałby wracać wcześniej aby napalić nam w domku,
    wygaszacie kocioł? po co? mąż pracuje na wyjazdach i nie ma go tydzień w domu? bo inaczej to nadal nie rozumiem problemu

    generalnie sam zastanawiałem się nad takim rozwiązaniem jak bufor ciepła i piec elektryczny pracujący w 2 taryfie... ale bałem się kosztów eksploatacyjnych.

    2 sprawa że kalkulowałem układ CO jak groszek był po 400zł/t a teraz jest 2x droższy

    w Waszym przypadku być może warto dorobić bufor + kocioł el. a kotła na ekogroszek używać tylko w największe mrozy żeby zaoszczędzić trochę kasy
    Kocioł wygaszamy, chociazby dla wygodnego wyczyszczenia, i dlatego ze po 3 dniach ciaglego palenia jest za goraco. Jest ok 24st
    Czuje sie jak w puszce, a instalator mowil, alby nie wylaczac pieca co drugi dzien, bo to bez sensu, zatem dla mnie to kolejny powod aby moc samemu decydowac kiedy grzac, a kiedy nie.
    Ogolnie nie jestesmy zmarzluchami
    Ukochane 4 łapy

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony