dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 103 z 902
Pokaż wyniki od 2.041 do 2.060 z 18028
  1. #2041
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Cytat Napisał mundi73
    nie wpadłem na to żeby zrobić zdjęcie


    Takie cudo i zdjęć nie zrobiłeś ?

  2. #2042

    Domyślnie

    no nie zrobiłem

    mogę tylko napisać że była to miedziana wężownica a ten radiator napewno nie był nawinięty tylko wyglądało to tak jakby był frezowany i stanowił jedną całość

  3. #2043

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piczman
    Puściłem wodę wcześniej przestawiając mieszacz na 60 C więc nie ograniczał temp. w żaden sposób.
    Oto wynik po 5 minutach od odkręcenia kranu na max :



    Chyba komentować nie muszę !!!?
    No ja bym to skomentował tak:
    Udowodniłeś, że Twoja wężownica w Twoim buforze umie nagrzać maks 4 litry/minutę. Sorry, że tak sceptycznie do tego podchodzę, ale ja nigdy nie wątpiłem, że dla takich przepływów jest to wystarczające (nawet gdzieś w okolicach początku tego wątku to liczyłem). Pytanie co by było przy poborze ponad 10 litrów na minutę (albo nawet bliżej 20), czyli napełnianiu wanny równoczesnym z prysznicem i myciem garów

  4. #2044
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    No to mnie zmobilizowałeś
    Wyniki w Poniedziałek ,,,

    Pozdrawiam!

  5. #2045

    Domyślnie

    Bufor, Bufor itp ... Doszedłem do porozumienia z moim sterownikiem i sprawa wygląda:

    Moja istalacja wygląda następujące:

    - Piec Heatmatix 18kW
    - Bufor Immergas Duo Sis 900/200 (700l wody technicznej 200CWU)
    - Moduł Immergas niska / wysoka temp (sprzęgło)
    - Ogrzewanie podłogowe 90m2 zasilanie 35* powrót ~30,5*
    - 2 grzejniki (Garaż i łazienka) zasilanie z buforu 65*

    Do tego nieogrzewana góra 115m2 ale dach ocieplony wełną.

    Podsumowując:
    Kocioł ---> Zasilanie bezpośrednie na bufor ---> Z buforu zasilanie na modół wysoka/niska temperatura ---> Stąd Podłogówka grzejniki i powrót:

    Podłogówka, grzejniki ---> Modół wysoka/niska temperatura ---> Bufor ---> piec

    I teraz robiłem dwa tryby pracy bez PID temp. na dworzu około -5*, w domu 22*:
    Czyli temp nastawiona 75* kocioł ładuje bufor i wyłańcza się. Następnie rozbiera bufor.
    Czas ładowania buforu z 44* do 75* 3H - zużycie pelletu 100% mocy = 4,4kg x 2,5 = 11kg
    Bufor starcza na około 6,5h po czym temperaturana na buforze wynosi 44* i piec się włącza i tak cały czas spalanie 11kg x 3=~33kg/dobę

    A teraz tryb z PID, temp. na dworzu około -5*m, w domu 22*:

    - temp na piecu 65* pozostałe parametry bez zmian.
    PID ogranicza moc palnika na 20% i tak chodzi 24h/dobę, zużycie pelletu 4,4kgx24hx0,2=~22kg

    I jak się ma bufor ciepła?
    WARZENKO.PL - Twoje miejsce - nie tylko w sieci!

  6. #2046

    Domyślnie

    Robiłeś takie próby w tych dwóch trybach pracy czy to tylko teoretyczne obliczenia?

    Jakie chciałeś mieć korzyści z zainsalowania bufora w Twojej instalacji?

    Jedyne korzyści które mi przychodzą do głowy to dłuższa praca w mocy znamionowej.....ale wtedy wydłuży się też praca w mocy minimalej z mniejszą sprawnością, więc skutek może nie być jednoznaczny.

    Bufor nie wszędzie ma uzasadnienie ekonomiczne.

  7. #2047

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ł&L
    Bufor, Bufor itp ... Doszedłem do porozumienia z moim sterownikiem i sprawa wygląda:

    Moja istalacja wygląda następujące:

    - Piec Heatmatix 18kW
    - Bufor Immergas Duo Sis 900/200 (700l wody technicznej 200CWU)
    - Moduł Immergas niska / wysoka temp (sprzęgło)
    - Ogrzewanie podłogowe 90m2 zasilanie 35* powrót ~30,5*
    - 2 grzejniki (Garaż i łazienka) zasilanie z buforu 65*

    Do tego nieogrzewana góra 115m2 ale dach ocieplony wełną.

    Podsumowując:
    Kocioł ---> Zasilanie bezpośrednie na bufor ---> Z buforu zasilanie na modół wysoka/niska temperatura ---> Stąd Podłogówka grzejniki i powrót:

    Podłogówka, grzejniki ---> Modół wysoka/niska temperatura ---> Bufor ---> piec

    I teraz robiłem dwa tryby pracy bez PID temp. na dworzu około -5*, w domu 22*:
    Czyli temp nastawiona 75* kocioł ładuje bufor i wyłańcza się. Następnie rozbiera bufor.
    Czas ładowania buforu z 44* do 75* 3H - zużycie pelletu 100% mocy = 4,4kg x 2,5 = 11kg
    Bufor starcza na około 6,5h po czym temperaturana na buforze wynosi 44* i piec się włącza i tak cały czas spalanie 11kg x 3=~33kg/dobę

    A teraz tryb z PID, temp. na dworzu około -5*m, w domu 22*:

    - temp na piecu 65* pozostałe parametry bez zmian.
    PID ogranicza moc palnika na 20% i tak chodzi 24h/dobę, zużycie pelletu 4,4kgx24hx0,2=~22kg

    I jak się ma bufor ciepła?
    Moim zdaniem zastosowanie bufora do kotła, który pozwala płynnie regulować moc albo uruchomić się w każdej chwili mija się z celem.
    Przechowywanie ciepła wiąże się nieuchronnie ze stratami. Jednak nie mogą one osiągać poziomu ponad 30 % jak w Twoim przypadku.
    No i słupki sie trochę nie zgadzają. 3 godziny palenia i 6,5 rozładowania to razem 9,5 h i to razy 3 = 28,5 h a więc sporo więcej niż 24 h. Zużycie peletu wziąłeś jak widzę z danych znamionowych kotła odczytując moc chyba ze wskazań sterownika (stąd 4,4kgx24hx0,2=~22kg).
    Przy takich pomiarach wypadało by zmierzyć faktyczne zużycie.
    Pozdrawiam.
    Odrobina zdrowego rosądku.

  8. #2048

    Domyślnie

    Próby robiłem w ostatnim tygodniu. Każda próba trwała około 24h więc są to jak najbardziej pomiary rzeczywiste.

    W tej chwili nie wiem co o tym myśleć. Zastanawiam się czy pozbywając się bufora nie spalał bym jeszcze mniej
    WARZENKO.PL - Twoje miejsce - nie tylko w sieci!

  9. #2049

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbiegulec
    Cytat Napisał Ł&L
    Bufor, Bufor itp ... Doszedłem do porozumienia z moim sterownikiem i sprawa wygląda:

    Moja istalacja wygląda następujące:

    - Piec Heatmatix 18kW
    - Bufor Immergas Duo Sis 900/200 (700l wody technicznej 200CWU)
    - Moduł Immergas niska / wysoka temp (sprzęgło)
    - Ogrzewanie podłogowe 90m2 zasilanie 35* powrót ~30,5*
    - 2 grzejniki (Garaż i łazienka) zasilanie z buforu 65*

    Do tego nieogrzewana góra 115m2 ale dach ocieplony wełną.

    Podsumowując:
    Kocioł ---> Zasilanie bezpośrednie na bufor ---> Z buforu zasilanie na modół wysoka/niska temperatura ---> Stąd Podłogówka grzejniki i powrót:

    Podłogówka, grzejniki ---> Modół wysoka/niska temperatura ---> Bufor ---> piec

    I teraz robiłem dwa tryby pracy bez PID temp. na dworzu około -5*, w domu 22*:
    Czyli temp nastawiona 75* kocioł ładuje bufor i wyłańcza się. Następnie rozbiera bufor.
    Czas ładowania buforu z 44* do 75* 3H - zużycie pelletu 100% mocy = 4,4kg x 2,5 = 11kg
    Bufor starcza na około 6,5h po czym temperaturana na buforze wynosi 44* i piec się włącza i tak cały czas spalanie 11kg x 3=~33kg/dobę

    A teraz tryb z PID, temp. na dworzu około -5*m, w domu 22*:

    - temp na piecu 65* pozostałe parametry bez zmian.
    PID ogranicza moc palnika na 20% i tak chodzi 24h/dobę, zużycie pelletu 4,4kgx24hx0,2=~22kg

    I jak się ma bufor ciepła?
    Moim zdaniem zastosowanie bufora do kotła, który pozwala płynnie regulować moc albo uruchomić się w każdej chwili mija się z celem.
    Przechowywanie ciepła wiąże się nieuchronnie ze stratami. Jednak nie mogą one osiągać poziomu ponad 30 % jak w Twoim przypadku.
    No i słupki sie trochę nie zgadzają. 3 godziny palenia i 6,5 rozładowania to razem 9,5 h i to razy 3 = 28,5 h a więc sporo więcej niż 24 h. Zużycie peletu wziąłeś jak widzę z danych znamionowych kotła odczytując moc chyba ze wskazań sterownika (stąd 4,4kgx24hx0,2=~22kg).
    Przy takich pomiarach wypadało by zmierzyć faktyczne zużycie.
    Pozdrawiam.
    Zużycie na PID-ie jest 100% rzeczywiste. Zasyp 200kg = 9 dób bez dosypywania pelletu = 200kg/9 = 22kg kiedy nie podchodziłem moc palnika równa 20%.
    Co do ładowania buforu to 2,5h tam wkradła się pomyłka. Ale po tych testach mam spore przemyślenia co do bufora i kotła na paliwa stałe.
    WARZENKO.PL - Twoje miejsce - nie tylko w sieci!

  10. #2050

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ł&L
    Próby robiłem w ostatnim tygodniu. Każda próba trwała około 24h więc są to jak najbardziej pomiary rzeczywiste.

    W tej chwili nie wiem co o tym myśleć. Zastanawiam się czy pozbywając się bufora nie spalał bym jeszcze mniej
    W Twoim przypadku zapewne mniej ale chyba nie o 30 %.
    Pozdrawiam.
    Odrobina zdrowego rosądku.

  11. #2051
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    A jeśli jest tak że bufor masz lipny, bo źle ocieplony,a piec ustawiony na mniejszą moc, daje większą sprawność,bo piec też jest lipny?

  12. #2052
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ł&L
    I jak się ma bufor ciepła?
    Bufor służy przede wszystkim do magazynowania energii wytworzonej tańszym kosztem (II taryfa dla prądu) i oddawania jej wtedy kiedy jest potrzebna, lub do odbioru nadmiaru mocy z kotła stałopalnego.
    W Twoim przypadku się nie sprawdza bo sam kocioł pozwala regulować tą moc w zależności od potrzeb.
    Na bezobsługowości też nic nie zyskujesz, bo jak piszesz dokładasz raz na 9 dni.
    W Twoim przypadku zasadność jego posiadanie będzie dopiero jak będziesz miał układ biwalentny z jeszcze innym źródłem ciepła, np w postaci solaru. IMHO
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  13. #2053
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Z tego wynika, że kocioł jest znacząco bardziej sprawny przy mocy 20% niż podczas ładowania bufora większą mocą, zasługa regulatora PID?

  14. #2054
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Nie mogę odszukać a pilnie jest mi potrzebne - może ktoś wie lub pamięta gdzie tego szukać - sondy pomiarowe (takie gilz) wkręcane w bufor. W insbudzie nie mają ale jeszcze jakieś inne źródło przewinęło się przez forum.

  15. #2055

  16. #2056
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Zbawco wielkie dzięki o tych właśnie myślałem.
    Tyle ze ten z insbudu jest na 1/2" a ten z compitu na 3/4" a ja mam wspawane króćce na 1/2.

  17. #2057

    Domyślnie

    Hej...

    a takie?

    http://thermoplus.pl/katalog/termost.../wpr-90ga.html

    Niby cały termostat.. ale wkręcany...

  18. #2058
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Szukam samych tulejek osłonowych bo chcę tam umieścić czujniki od sterownika. W insbudzie będą za jakieś 2 tyg. ale mi się nie uśmiecha wymieniać zład w środku zimy.
    Może da się to zrobić z nypla mosiężnego i kawałka rurki miedzianej, pokombinuję.

  19. #2059

  20. #2060
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Quercus

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Posty
    7

    Domyślnie

    Czy może mi ktoś odpowiedzieć jaka jest różnica w przenikalności cieplnej między miedzią a nierdzewką? Jaki to będzie miało wpływ na oddawanie ciepła przez wężownicę c.w.u. w buforze?

Strona 103 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony