dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 859 z 902
Pokaż wyniki od 17.161 do 17.180 z 18028
  1. #17161

    Domyślnie

    Adamie, dziękuję za odpowiedź.
    Czy w tym nietypowym ale dosyć prostym układzie mozna coś spatrolić? Na co zwrócić szczególną uwagę?
    Boję się trochę ze taki bufor będzie za mały. Czy nie będzie efektu długiego oczekiwania na ciepłą wodę użytkową przy takim rozwiązaniu? Można to załatwić dodatkową pompa obiegową?
    Czy znasz jakieś godne polecenia z miedzianą wężownicą? Udało mi się znaleźć wyłącznie NOEL. Ani Galmet, ani Kospel nie mają miedzi :/ Google nie chce pomóc, ale to chyba podobnie jak w wypadku pieca. Nie znajdziesz włoskich piecy na pellet w naszym regionie jeżeli nie wpiszesz jego nazwy sam. A skąd masz znać nazwę jak nie "siedzisz w kotłach"
    No i jeszcze jedno pytanie, co sądzisz o osobnym zbiorniku na wodę użytkową? Mam na myśli tryb pracy latem. Czy grzanie całego bufora nie wyjdzie o wiele drożej niż zasobnika na wodę? Wiem, że dużo ciepła zostanie zakumulowane tylko na potrzeby wężownicy, ale uwzględniając straty mam obawy na jak długo to wystarczy? Czy nie będzie lepszym rozwiązaniem zastosowanie osobno zbiornika akumulacyjnego na potrzeby ogrzewania, a do tego dołożenie zbiornika z wężownicą tylko dla cwu? Nawet znalazłem coś podobnego.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obraz_2021-02-05_202233.jpg
Wyświetleń:	267
Rozmiar:	16,3 KB
ID:	452699
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Cjapek ; 07-02-2021 o 13:32

  2. #17162
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    bata zabrze

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-800
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam, Niedługo biorę się za podłączenie kotła zgazowującego atmos z buforem prze lodomat, w związku z tym mam pytanie gdyż różne schematy różnie to pokazują...
    Czy bufor musi być podłączony tak jak sprzęgło hydrauliczne tzn 4 rury (2 z kotła i 2 z instalacji)
    Czy może być podłączony tylko na 2 rurach w które poprzez trójniki wepnie się wyjście na instalację?

  3. #17163
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał bata zabrze Zobacz post
    ...
    Czy bufor musi być podłączony tak jak sprzęgło hydrauliczne tzn 4 rury (2 z kotła i 2 z instalacji)
    Czy może być podłączony tylko na 2 rurach w które poprzez trójniki wepnie się wyjście na instalację?
    Tak jak sprzegło, Twoje pytanie pokazuje ze zalecane jest aby to ktos zamontował kto sie tym zna, a to nie jest takie proste. Poprawiałem kilka razy nawet nie po samoukach inwestorach a niby po fachowcach, o rozbudwanej automatyce zabezpieczajacej nawet nie wspomne. Zwykle chodziło o minjmalizacje kosztów.

  4. #17164

    Domyślnie

    Witam
    Zastanawia mnie połączenie dwóch buforów. W kotłowni, która będzie po za domem będzie bufor, duży wręcz bardzo duży, jak główny akumulator ciepła myślę 10000L. Z tego bufora będzie odchodzić instalacja w ziemi do budynku gospodarczego oraz w domu. W domu ma być bufor 2000L w którym będzie wężownica CWU, bufor ten będzie robił jako "sprzęgło". Automatyczny układ dwa razy dziennie będzie uzupełniał w nim ciepłą wodę, która potem będzie rozprowadzana na grzejniki podłogówkę oraz CWU. Drugi taki bufor ale mniejszy, może samo sprzęgło bezie w budynku gospodarczym. Jak dobrze pójdzie to instalacja będzie mocno rozbudowana (dom i 2 osobne budynki gospodarcze)
    Jeszcze tylko czy jest sens tłoczyć ciepłą wodę na odległość 200m, woda o temp 85*c, bufor główny będzie ładowany do tych 90, 95*c. Może lepiej zrobić osobne mniejsze kotłownie?
    Rurociąg podziemny będzie wyglądał tak że w rurze kanalizacyjnej 110 będzie włożona rura 1,5 cala owinięta wełną. zakopane to na 2m poniżej terenu.

  5. #17165
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    bata zabrze

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-800
    Posty
    2

    Domyślnie

    Uważam że moje doświadczenie i wiedza jest wystarczająca aby ogarnąć tak prosty temat, proponuję się zapoznać z filmami oraz zaleceniami producenta atmos chodzi mi o schemat poniżej Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Clipboard01.jpg
Wyświetleń:	214
Rozmiar:	56,5 KB
ID:	453167

  6. #17166

    Domyślnie

    W związku z tym że cena energii elektrycznej systematycznie pnie się w górę, mam zapytanie o pewną istotną sprawę związaną z buforem i połączeniem go z pc pw jako baniaka CWU.
    Dawno temu, zanim zamieszkałem, kupiłem sobie rurę fi800mm zaspawaną blachą z jednej strony.
    Rura ma ściankę 10mm, blacha połowę z tego.
    Drugi koniec otwarty
    Trzeba dokupić blachę i zaspawać, przedtem uzbrajając w odpowiednie graty. Czyli rurę Cu do CWU, którą także wtedy zakupiłem.
    Generalnie 90% jest.
    Moja niewiedza sprowadza się do tego, że nie wiem jak zabezpieczyć wymiennik pc przed "szlamem" który powstanie w niezabezpieczonym buforze.
    Czy potrzeba dolewać jakiegoś inihatora, czy założyć jakiś filtr?
    Nie wiem jak to rozwiązać.
    Koszt przygotowania tego bufora jest mniejszy, niż zakup dedykowanego baniaka pod pc.
    Baniak 650 litrów.
    Króćce można wspawać na odpowiednicj wysokościach, by ograniczyć jego.pojemmość przeznaczoną pod cwu.
    CWU obecnie grzeję czystym prądem, co kosztuje.mnie nie więcej niż 60zl miesięcznie.
    Proszę o sugestie.
    Dzięki.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 03-03-2021 o 18:46
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  7. #17167
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Proszę o sugestie.
    .
    Wspawaj króćce powrotne do pmpy ciepła trochę wyżej (2-5cm od dna), w ten sposób utworzysz "martwy stan" w zbiorniku. Woda przepływająca przez bufor znacznie obniża prędkość, a wraz z nią wszelkie zanieczyszczenia, które będą opadać na dno. W ten sposób otrzymasz separator zanieczyszczeń, o ogromnej pojemności.
    Ze swojego doświadczenia, bufor z przepływowym grzaniem CWU to rewelacja dla pompy ciepła. Praktycznie nie występuje problem "za małego" wymiennika, a wraz z tym taktowanie pompy zwłaszcza latem gdy jej moc jest największa. Sam od kilku lat posiadam pompe gruntową w której wbudowany zbiornik 170l wprost wymieniłem na 1600l bufor z przepływowym CWU. Polecam.
    Ostatnio edytowane przez mac_612 ; 03-03-2021 o 19:47

  8. #17168
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kukaka

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Aleksandria
    Kod pocztowy
    42-274
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam zabieram się do centralnego ogrzewania w nowym domu powierzchnia 162 m wszędzie podłogówka piec na pellet 15 kw myślę o dwóch buforach ze stali nierdzewnej 1000 l pierwszy kombinowany z wężownicą do cwu i może jedną do kolektorów słonecznych.Zdecydowałem się na bufory bo dzięki waszej pomocy zrobiłem i uruchomiłem jeden który działa doskonale do dzisiaj pytanie do bardziej doświadczonych kolegów jakie połączenie sugerowalibyście zaczynając instalację od początku???
    Zastanawiam się jak najkorzystniej połączyć dwa bufory w takiej instalacji.
    Dodam tylko że 1 bufor wzorowałem na doświadczeniu Adama M. WIELKIE DZIĘKI naprawdę wielka wiedza i nieoceniona pomoc, jestem bardzo wdzięczny.

  9. #17169
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Piec na pelet i bufory bezsens.
    W połączeniu ze smieciuchem to jak najbardziej żeby co chwila nie latac do kotlowni.
    Ostatnio edytowane przez romano78 ; 05-03-2021 o 20:31

  10. #17170

    Domyślnie

    Szanowni koledzy, a czy bufor ma sens jeśli dom jednorodzinny może być podpięty pod ciepłownię miejską [PEC]?

    Buduję dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym. Płyta fundamentowa jest ogrzewana, na górze podłogówka - żadnych grzejników. Teoretyczne OZC budynku można zobaczyć tutaj. W domu planuję postawić kominek z płaszczem wodnym "gdyby progi cenowe" ciepłowni okazały się dla mnie zbyt wysokie [ceny można zobaczyć tutaj na ostatniej stronie]. Niestety tutaj też trafiłem na problem doboru mocy kominka, który z jednej strony musi być dopasowany do bufora a z drugiej by przy rozpalaniu kominka można było usiedzieć w pomieszczeniu..

    Z tego co założyłem to bufor 2000l z wężownicą do CWU [wg koncepcji Pana Adama] byłby luksusem, do tego na dole wężownica [wymiennik ciepła] od ciepłowni a na górze zwoje dla CWU. Rodzina składa się 2+2 + pies.

    Mój dylemat jest taki czy przy założeniu stałego ciepła z ciepłowni [ok. 70-80 stopni] jest w ogóle sens posiadania dużego bufora? Tzn czy może dać mniejszy i dostawić osobny baniak na CWU? Czy pójść w maksymalną akumulację i zaszaleć z 2000l? Czy może to przerost formy nad treścią..

  11. #17171
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kukaka

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Aleksandria
    Kod pocztowy
    42-274
    Posty
    3

    Domyślnie

    Dlaczego bezsens drogi kolego romano 78. Może i moja wiedza nie jest zadowalająco obszerna ale nie zgodze się z tobą. Z własnego doświadczenia wiem że możliwość buforowania ciepłej wody pozwala na wykorzystanie w jak najszerszym stopniu parametrów pieca niezależnie czym jest opalany.
    Wyjaśniam piec na pellet ( użytkuje 2 w tym momencie) najefektywniej działa przy pracy na 100% mocy wtedy korzystamy z jego pełnej sprawności, więc moim zdaniem bezsensu jest trzymanie go na podtrzymaniu czyli 15 - 20% mocy lub zbyt częstym rozpalaniu np 4 razy dziennie kiedy zbliża się do osiąganej temp zmniejsza moc do 30 %. Przy wspomnianym buforze o pojemności około 900l z wężownicą do przepływowego ogrzewania cwu oraz drugą do kolektorów słonecznych (JESZCZE RAZ DZIĘKUJĘ ADAMOWI M.), mam podłączony piec na pellet 15 kw budynek 140 m spalanie 3,5 t pelletu rocznie, wszędzie podłogówka temperatura w domu między 21-21,5 stopnia cena pelletu 650 zł tona.
    Podsumowując drogi kolego romano 78 sam oceń czy ma sens czy też nie, ja jestem zadowolony oraz przekonany że gdybym poświęcił dość czasu na ustawienia pieca można byłoby jeszcze ograniczyć jego zużycie.
    Ponowie pytanie czy macie może jakieś doświadczenie w łączeniu dwóch buforów ze sobą???
    Czy drugi w układzie nie ograniczy możliwości pierwszego???

  12. #17172
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Cytat Napisał biolon Zobacz post
    Szanowni koledzy... Czy może to przerost formy nad treścią..
    To wszystko zależy od dobrego policzenia.
    Jak bufor ma straty przez izolację, to może się nie opłacać. Jeśli zaś strata również wpływa korzystnie na ogrzanie domu, to jej nie ma.
    Znowu ciekawi mnie jak ciepłownia liczy sobie te ciepło, bo to też może być liczenie nie związane z rzeczywistością. Przyłącze do domu jeśli powoli pobiera to w przyłaczu woda nie ma temperatury jaka jest w róże głównej.

  13. #17173
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał kukaka Zobacz post
    Dlaczego bezsens drogi kolego romano 78. Może i moja wiedza nie jest zadowalająco obszerna ale nie zgodze się z tobą. Z własnego doświadczenia wiem że możliwość buforowania ciepłej wody pozwala na wykorzystanie w jak najszerszym stopniu parametrów pieca niezależnie czym jest opalany.
    Wyjaśniam piec na pellet ( użytkuje 2 w tym momencie) najefektywniej działa przy pracy na 100% mocy wtedy korzystamy z jego pełnej sprawności, więc moim zdaniem bezsensu jest trzymanie go na podtrzymaniu czyli 15 - 20% mocy lub zbyt częstym rozpalaniu np 4 razy dziennie kiedy zbliża się do osiąganej temp zmniejsza moc do 30 %. Przy wspomnianym buforze o pojemności około 900l z wężownicą do przepływowego ogrzewania cwu oraz drugą do kolektorów słonecznych (JESZCZE RAZ DZIĘKUJĘ ADAMOWI M.), mam podłączony piec na pellet 15 kw budynek 140 m spalanie 3,5 t pelletu rocznie, wszędzie podłogówka temperatura w domu między 21-21,5 stopnia cena pelletu 650 zł tona.
    Podsumowując drogi kolego romano 78 sam oceń czy ma sens czy też nie, ja jestem zadowolony oraz przekonany że gdybym poświęcił dość czasu na ustawienia pieca można byłoby jeszcze ograniczyć jego zużycie.
    Ponowie pytanie czy macie może jakieś doświadczenie w łączeniu dwóch buforów ze sobą???
    Czy drugi w układzie nie ograniczy możliwości pierwszego???
    Te twoje podłogówki są ogromnym buforem termostaty pokojowe po osiągnięciu temp.wyłączają kociol na parę godzin ale skoro masz miejsce na taki bufor to montuj i zdaj relacjie ile mniej peletu będzie spalał bo sam jestem ciekaw

  14. #17174
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Wodnik7

    Zarejestrowany
    Mar 2021
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-462
    Posty
    5

    Domyślnie

    Dzień dobry
    Mam dylemat, nie mam możliwości przyłączenia gazu. Natrafiłam na temat buforu ciepła i mam pytanie czy do tego grzałki , ogrzewanie wodne podłogowe, to dobre rozwiązanie? Domek budowany w tym roku wg WT2021, powierzchnia użytkowa 60m2, parterowy bez piwnic i bez poddasza. Jaki mógłby być koszt takiego ogrzewania? Będę wdzięczna za wskazówki.
    Pozdrawiam

  15. #17175

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wodnik7 Zobacz post
    Mam dylemat, nie mam możliwości przyłączenia gazu. Natrafiłam na temat buforu ciepła i mam pytanie czy do tego grzałki , ogrzewanie wodne podłogowe, to dobre rozwiązanie? Domek budowany w tym roku wg WT2021, powierzchnia użytkowa 60m2, parterowy bez piwnic i bez poddasza. Jaki mógłby być koszt takiego ogrzewania? Będę wdzięczna za wskazówki.
    Trzy rzeczy do przemyślenia:
    1) ilość osób i częstość przebywania w domu wpływa na zyski bytowe - w tak małym domu może mieć to decydujące znaczenie
    2) bufor trochę miejsca zajmuje, a w połączeniu z podłogówką dużych oszczędności nie da (bo sama podłoga ma sporą pojemność cieplną) - na pewno nie szkoda na niego miejsca? Chyba że w wersji z podgrzewaniem CWU w jednym baniaku, ale wtedy spada zapas dla CO, więc i tak wiele to nie da
    3) podłogówka sprawdza się przy stale użytkowanych pomieszczeniach - tj. przy niewielkich zmianach temperatury wewnątrz w ciągu doby. Jeśli budynek miałby pół dnia (albo i roku) stać pusty, to lepiej mogą wyjść nawet zwykłe grzejniki elektryczne.

    PS. Przy małym zużyciu gaz wcale nie jest taki tani, bo abonamenty kosztują. To już może lepiej powietrzna pompa ciepła...

  16. #17176
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Wodnik7

    Zarejestrowany
    Mar 2021
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-462
    Posty
    5

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź.
    Dom będzie użytkowany cały rok, będę w nim mieszkała sama i przebywała niemal cały czas, cały dzień. Został mi niecały rok do emerytury. Na pompę ciepła nie stać mnie. Mam ograniczony budżet i muszę się w nim zmieścić.

  17. #17177

    Domyślnie

    Zaproponowałbym klimatyzator z grzaniem do -20 i jakąś kozę na wypadek wojny ale nie wiadomo jak z rozkładem pomieszczeń . Jeśli juz jest ta podłogówka to koza by musiała być z płaszczem wodnym choć chyba grzejniki do kozy lepiej pasują. Koza z buforem i klimatyzator to też super ale kwestia jakie koszty to wygeneruje.
    Co do bufora to jeśli jest miejsce oczywiście warto dać i wtedy grzać elektrycznie ten bufor w tańszej taryfie nocnej lub kozą.A w okresach przejściowych klima.
    Jednak dzisiaj to już 0,35 gr za kilowatogodzinę więc trzeba poznać ile tych kilowatogodzin trzeba na sezon aby wiedzieć ile zjedzą grzałki. Klimatyzator zużyje ich połowę lub nawet jedną trzecią więc koszt kilowatogodziny wyjdzie w okolicach 10 groszy.
    Rozkład mieszkania ma tu wiele do powiedzenia.

  18. #17178
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Cytat Napisał kukaka Zobacz post
    Dlaczego bezsens drogi kolego romano 78. Może i moja wiedza nie jest zadowalająco obszerna ale nie zgodze się z tobą. Z własnego doświadczenia wiem że możliwość buforowania ciepłej wody pozwala na wykorzystanie w jak najszerszym stopniu parametrów pieca niezależnie czym jest opalany.
    Wyjaśniam piec na pellet ( użytkuje 2 w tym momencie) najefektywniej działa przy pracy na 100% mocy wtedy korzystamy z jego pełnej sprawności, więc moim zdaniem bezsensu jest trzymanie go na podtrzymaniu czyli 15 - 20% mocy lub zbyt częstym rozpalaniu np 4 razy dziennie kiedy zbliża się do osiąganej temp zmniejsza moc do 30 %. Przy wspomnianym buforze o pojemności około 900l z wężownicą do przepływowego ogrzewania cwu oraz drugą do kolektorów słonecznych (JESZCZE RAZ DZIĘKUJĘ ADAMOWI M.), mam podłączony piec na pellet 15 kw budynek 140 m spalanie 3,5 t pelletu rocznie, wszędzie podłogówka temperatura w domu między 21-21,5 stopnia cena pelletu 650 zł tona.
    Podsumowując drogi kolego romano 78 sam oceń czy ma sens czy też nie, ja jestem zadowolony oraz przekonany że gdybym poświęcił dość czasu na ustawienia pieca można byłoby jeszcze ograniczyć jego zużycie.
    Ponowie pytanie czy macie może jakieś doświadczenie w łączeniu dwóch buforów ze sobą???
    Czy drugi w układzie nie ograniczy możliwości pierwszego???
    Było.
    Na tyle dawno, ze obrazki zniknęły.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...zabezpieczenie

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  19. #17179
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Wodnik7

    Zarejestrowany
    Mar 2021
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-462
    Posty
    5

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za wskazówki

  20. #17180

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wodnik7 Zobacz post
    Dzień dobry
    Mam dylemat, nie mam możliwości przyłączenia gazu. Natrafiłam na temat buforu ciepła i mam pytanie czy do tego grzałki , ogrzewanie wodne podłogowe, to dobre rozwiązanie? Domek budowany w tym roku wg WT2021, powierzchnia użytkowa 60m2, parterowy bez piwnic i bez poddasza. Jaki mógłby być koszt takiego ogrzewania? Będę wdzięczna za wskazówki.
    Pozdrawiam
    Zapomnij o grzaniu prądem przy PnB dla WT21.
    EP nie puszcza.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

Strona 859 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony