dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 6
Pokaż wyniki od 101 do 117 z 117

Temat: GWC żwirowy

  1. #101
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    ...Jest jeszcze gorzej! Brak jest odpowiedniego miernika. Te popularne, podejrzewam, są skalowane w 20stC.
    Nikt mi nie powie, że precyzyjnie przeliczają zależność prężności pary od temperatury i to za 40zł.
    Takie, które działają w zakresie -35 do + 50 st kosztują niestety ok. 1 tyś zł, np. Siemens.

  2. #102

    Domyślnie

    A do licha jakich to zmian temperatur Panowie się spodziewają nieważne czy na dnie złoża czy przy wylocie ze złoża?

    Mnie się dotychczas wydawało, że zakres wachnięcia temperatury zimą to kilka stopni wokół 5 stopni C a w czasie upalnego lata to kilka stopni wokół powiedzmy 20 stopni C. Z tego wychodzi zakres temperaturowy pomiaru powiedzmy od 0 stopnia C do 25 stopni C. Czyli wcale nie tak wiele!!!

    Jest taki czujnik - w dodatku cyfrowy (!!!) - firmy Sensirion np. typu SHT 15/75, który sobie z takim i większym zakresem temperatur doskonale radzi. Mam w swoim zbiorze pojedynczy egzemplarz takiego czegoś i może kiedyś jak mnie coś napadnie to go zatrudnię do pomiaru i podłącze do sterownika. Kto wie?
    pzdr.
    -romwis

  3. #103

    Domyślnie

    m.dworek napisał:
    "tak wiec nie wiem jak mialby przebiegac ten proces "naturalnego nawilzania" powietrza zima..."

    mario_k napisał:
    .. w podobny jak pranie powieszone (nawet w mroźny dziań) ulega suszeniu. Proces sublimacji, aby zachodził, nie potrzebuje dostarczania ciepła (energii) w sensie rozumianym przez Ciebie

    m.dworek napisał
    nie potrzebuje energii???

    ...w sensie rozumianym przez Ciebie

    m.dworek napisał:
    jaka znowu sublimacja???-

    ... no taka zwykła panie doktorze . Chodzi o to, że stosując zraszanie złoża może dojść do sytuacji (w zimie bo o tym pisałeś), że wprowadzona do złoża woda zamarznie (osobiście w to wątpię), co nie przeszkodzi w nawilżaniu przepływającego suchego i mroźnego powietrza właśnie dzięki sublimacji. (nie wiem czy jasno się wyrażam, ale staram się naprawdę)

    m.dworek napisał:
    oj bawiciwe mnie chlopaki
    ...ja się cieszę nie wiem jak inni
    Pozdrawiam
    mario

  4. #104

    Domyślnie

    m.dworek napisał:
    "tak wiec nie wiem jak mialby przebiegac ten proces "naturalnego nawilzania" powietrza zima..."

    mario_k napisał:
    .. w podobny jak pranie powieszone (nawet w mroźny dziań) ulega suszeniu. Proces sublimacji, aby zachodził, nie potrzebuje dostarczania ciepła (energii) w sensie rozumianym przez Ciebie

    m.dworek napisał
    nie potrzebuje energii???

    ...w sensie rozumianym przez Ciebie

    m.dworek napisał:
    jaka znowu sublimacja???-

    ... no taka zwykła panie doktorze . Chodzi o to, że stosując zraszanie złoża może dojść do sytuacji (w zimie bo o tym pisałeś), że wprowadzona do złoża woda zamarznie (osobiście w to wątpię), co nie przeszkodzi w nawilżaniu przepływającego suchego i mroźnego powietrza właśnie dzięki sublimacji. (nie wiem czy jasno się wyrażam, ale staram się naprawdę)

    m.dworek napisał:
    oj bawicie mnie chlopaki
    ...ja się cieszę nie wiem jak inni
    Pozdrawiam
    mario

  5. #105
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    watto

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam

    Czy ktoś w Łodzi bądź okolicach wykonał , bądź jest w trakcie wykonywania GWC żwirowego ??
    Prosiłbym o kontakt : gg:1298318
    email: [email protected]

    Będę wdzięczny za wszelkie info !!

  6. #106
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mikusb

    Zarejestrowany
    Jul 2010
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witam, jestem nowy na forum i starałem się tutaj odnaleźć informacje jak sprawuje się taki żwirowiec, chodzi mi o doświadczenia wieloletnich użytkowników. Niestety dużo porad i wymiany poglądów, a doświadczeń stricte jak na lekarstwo. Może nie umiem znaleźć właściwego tematu. Proszę napiszcie jakie są wasze doświadczenia po kilku latach użytkowania.

  7. #107

    Domyślnie

    Odradzam stosowania GWC zwirowego po 1 wprowadzmy do domu szkodliwy radon oraz bakterie i grzyby, jedynym bezpiecznym wymiennikiem jest glikolowy GWC.
    Technik budowlany, ekspert w dziedzinie nowoczesnego budownictwa pasywnego minimalnym kosztem.

  8. #108
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Odstaw już piwo...

    Głęboko poodychaj a potem trochę POMYŚL!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  9. #109
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Tego typu uwagi w odniesieniu do WVIPa nie działają, on uważa, że pozjadał wszystkie rozumy.

    Jak ktoś pisze sam o sobie, że jest ekspertem, to od razu widać, ile warta jest jego wiedza.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  10. #110

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrzysztofLis2 Zobacz post
    Tego typu uwagi w odniesieniu do WVIPa nie działają, on uważa, że pozjadał wszystkie rozumy.

    Jak ktoś pisze sam o sobie, że jest ekspertem, to od razu widać, ile warta jest jego wiedza.
    A ci znowu swoje mistrz Jedi i jego padawan
    Skoro w glebie jest radon to stosujac taki koszmarny niewiadomo skad pomysl wymiennika nie wprowadza sie go do domu? nie wspominajac juz o mozliwosci zalania tego czegos... no zastanowcie sie a najlepiej zwolajcie rade Jedi
    Technik budowlany, ekspert w dziedzinie nowoczesnego budownictwa pasywnego minimalnym kosztem.

  11. #111
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Czytać i pisać , jak widać tutaj - umiesz.
    Uruchom rozum.
    Nosisz go ze sobą nawet do wychodka!
    Poczytaj co o problematyce, którą poruszasz.
    Przemyśl...
    Łatwiej będzie pogadać o konkretach a nie "mniemać".

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  12. #112

    Domyślnie

    A wiec wedlug ciebie radon to nie problem?
    Technik budowlany, ekspert w dziedzinie nowoczesnego budownictwa pasywnego minimalnym kosztem.

  13. #113
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Masz z nim styczność od urodzenia!
    CODZIENNIE!!!
    A jak pijasz "mineralkę" to nawet w ilościach znacznie przekraczających normy!
    I co?
    Żyjesz?


    ILE RAZY ROBIŁEŚ POMIAR PROMIENIOTWÓRCZOŚCI "RADONOWEJ" U SIEBIE W CHAŁUPIE?!!!!
    MASZ CZYM?!!!
    (bo ja mam kilka RÓŻNYCH mierników!)

    Wybacz, ale Cię postraszyli i pieprzysz jak potłuczony!
    Głupot się naczytałeś...
    Żebyś choć trochę z tego co poczytałeś - zrozumiał, byłoby dobrze...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  14. #114

    Domyślnie

    O ja piernicze!!! wlasnie zglebilem temat pierwiastkow promieniotworczych i radonu w wodzie mineralnej to skandal!!! podobno woda mineralna zawiera takie substancje!!! co robic?? jaka wode pic?? MISTRZU... co robic?? jaka woda jest po prostu zdrowa nie zkazona?? myslalem ze taka woda zawiera tylko nieszkodliwe mineraly, przydatne a okazuje sie ze zawiera takze substancje szkodliwe... SKANDAL powinni to filtrowac.
    Tak czy siak lepiej nie wprowadzac tych substancji przez gwc zwirowy do domu.
    Ostatnio edytowane przez WVIP ; 12-05-2012 o 23:17
    Technik budowlany, ekspert w dziedzinie nowoczesnego budownictwa pasywnego minimalnym kosztem.

  15. #115
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Filtruj i destyluj.
    Młodo umrzesz (najpewniej na serce).
    Nie wprowadzaj substancji, jak Ci tak rozum każe...
    To są TWOJE decyzje.

    Poczytałbyś jednak czasem co mądrego przed snem...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  16. #116
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Marek sy

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-716
    Posty
    14

    Domyślnie jak to funkcjonuje

    Witaj kolego

    Z wielkim zainteresowaniem przeczytałem twój wpis. Czy udało ci się zrealizować wymiennik? Buduję podobny, i jestem niezmiernie ciekaw twoich spostrzeżeń. Z zamieszczonej informacji o budynku wnioskuję, że twój dom jest naprawdę nisko energetyczny. Więc jeśli możesz podzielić się także uwagami nt systemu ogrzewania i cwu.

    z góry dziękuję i pozdrawiam

    Marek Syzdół



    Cytat Napisał ;1514695
    Z racji tego, że czekam na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę i powoli przymierzam się do rozpoczęcia budowy, to postanowiłem powoli dopracować dokumentację . A konretnie potrzebuję od was kilku rad na temat gruntowego wymiennika ciepła - żwirowego.

    Poniżej przedstawiam zdjecia GWC:

    - rzut fundamentów:


    - przekrój przez wymiennik:


    Założenia są takie:
    - budynek będzie dobrze ocieplony i ogrzewany powietrzem z wykorzystaniem GWC i rekuperatora, z nagrzewnicą wodną wpiętą w układ (zasilaną przez wymienink ciepła z miejskiej sieci cieplnej)
    - powierzchnia budyku ok. 150m2, kubatura ok. 400m3
    - poziom wód gruntowych: - 5 m p.p.t., grunt: do 3m piaski drobne średniozagęszczone, niżej gliny zwałowe twardoplastyczne
    - max krotność wymiany powietrza: x2, czyli max ok. 800 m3/h
    - wykorzystanie GWC - ciagłe (dlatego dwa złoża wykorzystywane naprzemiennie)
    - zgodnie z sugestiami Adama_mk z jednego z wątków, przyjałem ok. 10m3 zloża na 10 m2 powierzchni budynku (przy okresowym wykorzystywaniu GWC), a więc: 150/10 = 15 m3 złoża
    - wysokosć złoża: 70 cm
    - minimalna powierzchnia złoża: 15/0,7 = 21 m2
    - zakładajac naprzemienne wykorzystanie GWC: 21x2 = 42 m2
    - pod budynkiem posiadam miejsce na dwa GWC o powierzchniach: 20+44=64m2

    A teraz pytania :
    1. Przede wszystkim - decydować sie na zloze pod budynkiem czy jednak lepiej byłoby poza nim? Czy pod budynkiem odbędzie się właściwa wymiana ciepła pomiędzy złożem a gruntem - zarówno latem jak i zimą?
    2. Czy podane powierzchnie GWC są słuszne, czy też skonstrułowac je inaczej?
    3. Czy sposób wprowadzenia powietrza (od krótszych boków) jest właściwy - kontakt powietrza ze złożem jest dłuższy, ale opór powietrza większy? Czy może lepiej byłoby nawiewy dać od strony boków dłuższych, ale przez to skrócić czas kontaktu powietrza ze złożem?
    4. Jaka powinna byc głębokość ułożenia rur w złożu - czy umieszczenie ich w połowie wysokości złoża jest właściwym rozwiązaniem?
    5. Jaka powinna być powierzchnia otworów wpuszczających powietrze w rurach, w ilu rzędach umieścić otwory, jak gęsto, pod jakim kątem w stosunku do powierzchni poziomej złoża?
    6. Jaka powinna być granulacja złożaprzy podanych wymiarach? Czy stosować dwa (lub więcej) wymiary otoczaków, czy też jedną średnicę?
    7. Przy okazji pytanie o konstrukcję posadzki - czy jeśli dam keramzyt nad złozem, a wyzej wylewkę betonową i 20 cm styropianu to posadzka mi wytrzyma? Czy moze lepiej byłoby dać wypełnienie piaskiem?
    8. Na razie więcej pytań nie pamiętam, ale napewno się jeszcze pojawią .

  17. #117

    Domyślnie

    Panowie potrzebuje pomocy.Chcialbym zrobic GWC zwirowy pod garazem.I tu pytania:

    1.Czy objetosciowo to wystarczy??
    2. Czy Gwc zwirowy o wysokosci 40cm wysarczy?(tyle mam wysokosci do piasku pod chudziakiem poniewaz w projekcie jest napisane ze musibyc min 30 cm piasku)
    3.Jaka uzyc rure 315mm czy moze mniejsza

    Na rzutach fundamentow zaznaczylem pomieszczenie techniczne gdzie bedzie rekuperator. Dom powierzchnia 135m2 Kubatura 530m3.Bardzo by prosil jesli ktos moze dorysowac jak ulozyc rury, i czy ten gwc pod garazem wystarczy

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Fundamenty1.jpg
Wyświetleń:	58
Rozmiar:	95,9 KB
ID:	178903Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Fundamenty2.jpg
Wyświetleń:	56
Rozmiar:	97,0 KB
ID:	178904Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Fundamenty3.jpg
Wyświetleń:	54
Rozmiar:	96,7 KB
ID:	178906
    Dom : 178 m2 powierzchni po podłogach (temp.20-21). Sciany: Ytong Energo 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 15cm wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, rekuperator Zehnder q350 , Pompa solanka-woda AlphaInnotec WZS 62K3M inwertorowa, odwierty movitech 2x80m.

Strona 6 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony