dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 40
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar agnieszkakusi
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Posty
    9.025
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie c.o. z rury pex czy miedzi?

    No i nie wiem co kłaść....rurę pex czy miedziana. Cena miedzi, wiadomo - kosmos. Kocioł na paliwo stałe od Cichewicza. Starszą mnie, że jak nie będzie miedzi to w przypadku przegrzania kotła całą instalację szlag trafi. Zamówiłam już rury pex, ale mogę odmówić i zamienić na miedź. Co macie u siebie?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar jabko
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    5.428
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    201

    Domyślnie

    Ostatnio 1950 że taniej wychodzi dać wymiennik i PEX niżbez wymiennika i Cu wszędzie.
    Z wymiennikiem PEX jest bezpieczny jak niewinna agnieszka która kusi
    Ogromnie lubię kobiety, zwłaszcza te piękne i uległe.
    Dzienik JABKA
    Komentarze

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar agnieszkakusi
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Posty
    9.025
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie

    Jabko...niewinna to ja już nie jestem od...hoho
    Kusić, kuszę....a co, niech będzie
    A co to za wymiennik?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rusek007
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    5 000 kroków od Olsztyna
    Posty
    1.285

    Domyślnie

    Masz to taki wymiennik


    a tu mały opis
    http://www.kominki.istore.pl/sklep,1...,314197,0.html
    To co nas nie zabije, to nas wzmocni.
    Budowa też!?

  5. #5

    Domyślnie

    Ja zrobiłem w miedzi i hula pieknie.

    Ponieważ kupowałem razem dwa piece (na węgiel i gaz), grzejniki, w.w. rurki, oraz umywalki , ubikacje i inne dostałem takie ceny że mój hydaulik takich nie widział od bardzo dawna.

    W sumie to na platik też pewnie bym dostał dobre, ale miedź to miedź.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar wiochman
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Broniszów, Zielona Gora, Poland, Poland
    Posty
    513
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    25

    Domyślnie

    Musisz sobie przeliczyć koszt instalacji z wymiennikiem i bez niego ale z miedzia. Koszt wymiennika i osprzętu to dodatkowe 2-3tys. PLN Wymiennik jakies800-900 zł, dodatkowa pompa obiegowa 200-300 , sterownik ok.200,naczynie przeponowe z grupz bezp; inne pierdoły do podłączenia to tez parę dobrych stówek
    Pecunia non olet
    Dziennik Budowy
    Komentarze

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar wiochman
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Broniszów, Zielona Gora, Poland, Poland
    Posty
    513
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    25

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek Sza.
    Ja zrobiłem w miedzi i hula pieknie.

    Ponieważ kupowałem razem dwa piece (na węgiel i gaz), grzejniki, w.w. rurki, oraz umywalki , ubikacje i inne dostałem takie ceny że mój hydaulik takich nie widział od bardzo dawna.

    W sumie to na platik też pewnie bym dostał dobre, ale miedź to miedź.
    W tym przypadku to spokojnie mozna było dac alupex bo wymiennik i tak musial byc w instalacji.
    Pecunia non olet
    Dziennik Budowy
    Komentarze

  8. #8

    Domyślnie

    a podłogówka w instalaji bedzie ?

    z tego co wiem po paru przeprowadzonych rozmowach z instalatorami zagotowanie wody w kotle moze spowodowac uszkodzenie pexa

    nie ty sama masz taki problem

    ja będe chyba "ryzykował" tzn. zrobie instalacje bez wymiennika do rozdzielaczy na miedzi z rozdzielaczy pexem na kaloryfery i podłogówkę
    (piec na eko groszek)

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar wiochman
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Broniszów, Zielona Gora, Poland, Poland
    Posty
    513
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    25

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaczorek.
    a podłogówka w instalaji bedzie ?

    z tego co wiem po paru przeprowadzonych rozmowach z instalatorami zagotowanie wody w kotle moze spowodowac uszkodzenie pexa

    nie ty sama masz taki problem

    ja będe chyba "ryzykował" tzn. zrobie instalacje bez wymiennika do rozdzielaczy na miedzi z rozdzielaczy pexem na kaloryfery i podłogówkę
    (piec na eko groszek)
    Warto by było zabezpieczyć się jakoś przed zagotowaniem... chociasz jakieś zabezpieczenie termiczne za 300 PLN ktore doleje ci zimnej wody do ukladu w chwili przegrzania.
    Pecunia non olet
    Dziennik Budowy
    Komentarze

  10. #10

    Domyślnie

    Hej,

    jak także skłaniam się do rury pex przy kotle na paliwa stałe z wielu wzglegów, cena, szybkość i łatwość instalacji, bez łączeń itd.
    Jak to jest z ustawami temp. w obiegu na kotle? Czy przekłamania są aż tak duże? Czy ew. zagotowania wody mogą wynikać i wynikają z .. błędnego działania termostatu? czy może z czegś innego?

    Kolejne pytanie to o wymiennik ciepła. Teoretycznie rozumiem zasadę działania tego urządzenia ale...
    - wytracane ciepło jest .. marnowane? przenika do powietrza w kotłowni? Czy jest przekazywane w co drugi kanał? a później i tak jest wytracane w pomieszczeniu w którym się znajduje?
    - czy zainstalowany wymiennik ciepła zawsze już koryguje temperaturę w układzie? czy można ustawić powyżej jakiej temperatury ma zacząć działać? termostat?

    Ciekaw jestem jakie jest realne zagrożenie zagotowania wody przy obecnej technologii kociolków na paliwa stałe, skoro średnia temp w obieku to 60-70 stopni - w sezonie grzewczym, bo dla samego cwu chyba mniej....?
    Oczywiście, że w miedzi wszystko hula i lata ale..

    Same pytania
    Z góry dzięki za odpowiedź

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiochman
    Cytat Napisał kaczorek.
    a podłogówka w instalaji bedzie ?

    z tego co wiem po paru przeprowadzonych rozmowach z instalatorami zagotowanie wody w kotle moze spowodowac uszkodzenie pexa

    nie ty sama masz taki problem

    ja będe chyba "ryzykował" tzn. zrobie instalacje bez wymiennika do rozdzielaczy na miedzi z rozdzielaczy pexem na kaloryfery i podłogówkę
    (piec na eko groszek)
    Warto by było zabezpieczyć się jakoś przed zagotowaniem... chociasz jakieś zabezpieczenie termiczne za 300 PLN ktore doleje ci zimnej wody do ukladu w chwili przegrzania.
    kurcze mo wiesz to takie zabezpieczanie zabezpieczen bo mozna ustawic pompe ze sie wylaczy po 90 C i woda się wygotuje wyleci przez naczynie wzbiorcze (teoria) kolejne zabezpieczenie piecz podajnikiem male prawdopodobienstwo zagotowanie ale nie niemozliwe

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pavel&
    Hej,
    skoro średnia temp w obieku to 60-70 stopni - w sezonie grzewczym, bo dla samego cwu chyba mniej....?
    Oczywiście, że w miedzi wszystko hula i lata ale..

    Same pytania
    Z góry dzięki za odpowiedź
    a dlazego mniej ?
    woda ogrzewajaca cwu idzie z pieca i ma temp zadaną czyli taka z jaką "hula" piec przechodzi przez np. wężownice i wraca spowrotem do pieca

  13. #13

    Domyślnie

    Raczej - dość nieprecyzyjnie - pisałem o tym, ze poza sezonem grzewczym gdy co nie grzeje i kociołek ogrzewa tylko cwu to temperatura pracy kociołka do ogrzania np 150-200 l wody może być mniejsza niż 60-70 stopni. Ale to są tylko moje przypuszczenia, dlatego był ?

    A słówko o wymienniku ciepła? i całej reszcie o pex'ie?

  14. #14

    Domyślnie

    Jestem na tym forum już parę lat i nazwano mnie adamos od miedzi .W tym przypadku będę optował miedż ,miedż i tylko miedż. Inwestorzy z zle pojetej oszczędności jak i z chronicznego braku gotowki , a co najgorsze z reklamowanych periodyków do kociołków na paliwa stałe, dają plastiki ,i proszę mi wierzyć nawet Genowe na klejenie . Potem ostatnim wysiłkiem finansowym fundują sobie kociołek z, podajnikiem za 10tyś lub wiecej święcie przekonani ,że załatwili tanie grzanie a o święta naiwności bez obsługowo. Ryzyko zagotowania wody i zniszczenia instalacji plastikowej w kotle z podajnikiem istnieje również ,jak w kotłach gazowych gdzie są 3 zabezpieczenia a czasem kociołek nie chce sie wyłączyć , Postraszyłem troszku ,ale chciałem uświadomic ryzyko zniszczenia instalacjii ,zaoszczedzając góra 1500zł .Adam.
    PS Piszę z własnego podwórka
    inwestor zamiast zrobić instalację z miedzi lub stalii ,ponieważ jest to duża inwestycja zawierzył renomowanej firmie i instalatorowi ,który go do tego przekonał. Zrobiłem karkulacje na miedż i wyszło 27 tyś zł ,a plastik tz. pex al do rozmiary 40 kosztował go 34 tyś .Zapytacie dlaczego tak drogo ,to napiszę 1 szt trójnika 40*40*40 to koszt około 200zł .
    Gwiazdka z przełomu roku
    Urząd skarbowy duży na śląsku zafundował sobie instalację z pex al bardzo renomowanej firmy,i po pół roku musiał niestety zacząć od nowa .Gdzie i co to za plastik nie napiszę

  15. #15

    Domyślnie

    Ceny miedzi na rynkach światowych spadły od szczytu o ok. 30% więc może przełoży się to na niższe ceny wyrobów z miedzi.
    Sam zastanawiam się nad wyborem materiału na instalacje. Będę miał podłogówki więc alupexy, tu nie ma problemu.
    Instalacja ciapłej i zimnej wody, zastanawiam się nad miedzią, niestety nie mam doświadczeń w użytkowaniu, a naczytałem się o uwalniających się jonach w pewnych warunkach czy tak jakoś ... nie pamiętam dokładnie.
    Więc proszę o opinie użytkowników miedzi.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar agnieszkakusi
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Posty
    9.025
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie

    no i jutro pojadę do hurtowni przeliczyć co na miedziane rureczki

  17. #17

    Domyślnie

    mogę zasugerować fi 15*1 hutmen około 12 zł brutto

  18. #18

    Domyślnie

    Hm, niech doświadczeni w zagadnieniu mi napiszą jak to jest...

    Skoro alu-pex jest przewidywany do 95stC to w jaki sposób gotując sie woda w ukłądzie otwartym, poprawnie wykonanym, czyli pracującym przy ciśnieniu atmosferycznym moze uszkodzić taką rurę. Niech nawet wrząc woda ma te 105stC, to nie jest temperatura która moze uszkodzić element przewidziany do pracy w temperaturze 95stC. Nie istenie tak dokładniość wylicznia wytrzymałości materiałów.
    Poza tym w bezpośredniej bliskości kotła, a najczęściej aż do rozdzielaczy i tak daje sie miedź, wiec w czym problem tak naprawdę? Może zapominam o jakimś aspekcie?

    Pozdrawiam
    Doświadczenie, to coś, co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś.
    Zobacz: www.borelioza.org Strona Stowarzyszenia - Borelioza

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar jabko
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    5.428
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    201

    Domyślnie

    Tak
    W laboratorium badali rurki na "chwilową" temp. 105st.
    Temp. pracy ciągłej napisali 95st.
    Co to znaczy ??

    Wolisz mniec w wylewce i ścianie materiał do pracy ciągłej 95st czy 400st ??

    Tego co się dzieje po 10 latach i 234 przegotowaniach wody nikt nie sprawdził.
    Ale możesz napisać po 10 latach jak sie sprawy mają

    Tak jak pisałem powyżej.
    Kocioł na paliwo stałe bez wymiennika = żadnych tworzyw sztucznych.
    Przynajmniej przy obecnej technologii
    Ogromnie lubię kobiety, zwłaszcza te piękne i uległe.
    Dzienik JABKA
    Komentarze

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.140
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Odpowiedz sobie Talbot na proste pytania:
    Czy instalacja pod względem materiałowym jest jednorodna?
    Jakie są różnice w rozszerzalności termicznej różnych materiałów?
    Co dzieje się na styku różnych materiałów?
    Co dzieje się, gdy wykonawca nie wykonał prawidłowych kompensacji?
    Co ....?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony