dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 35
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grohu

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    opolszczyzna
    Kod pocztowy
    46-040
    Posty
    28

    Domyślnie Sterowanie ogrzewaniem mieszanym (podłog+ grzejniki) + rekuperacja+ kocioł na pellet

    Witam

    Stoję przed dylematem ja ugryźć sterowanie ogrzewaniem w domu proj Arklow z pracowni Dom z pasją.

    Na parterze jest
    -gabinet 10m2
    -duzy salon połaczony z kuchnia ( kominek na drewno) -50m2
    - łazienka 6m2
    - hol 5m2
    -kotłownia 6m2

    Na pietrze
    - 3 sypialnie po około 11m2
    - garderoba 11m2
    - korytarz otwarty 7m2
    -lazienka 9m2


    Ocieplenie podłogi 20cm stryropianu
    Ocieplenie fasady 20cm stryopianiu grafit Austrotherm 0,032
    Poddasze 30 cm wełny 0,033
    wylewka anhydryt
    okna "pasywne" 3 szybowe z argonem, profil 92mm Salamander Evolution
    kominek w salonie bedzie pewnie uzywany tylko jesienią, gdy ogrzewanie bedzie wyłączone

    Pie Eco Fire na pelet 14KW


    Firma która sprzedaje mi piec zrobi mi prace w kotłowni.
    a chcą to zrobić tak, ze sterownik na piec bedzie radiowy i pewnie bedzie na pietrze w jednej z sypialni.
    Będzie pompa na
    - piecu ( praca stała z zaworem 3 droznym)
    -na C.w.u ( praca przy grzaniu boilera)
    - na rozdzielaczu podłogówki ( praca stała)
    - na rozdzielaczu ogrzewniani grzejnikowego ( sterowania z regulatora temperatury).

    to aż 4 pompy!!! z czego 2 chodzą non stop.

    nie wiem jak ugryżć temat.
    zastanawiałem sie czy nie przystosowacinstalacji do użycia sterownika WLM2, ktory steruje pompą przy piecu ( rozumiem, że wspolna do grzejnikowego, właczany termostatem np na pietrze), pompa podłogówki ( zmontował bym na parterze termostat, ktory by mógł ja sterować), plus pompa na cwu , i są to tylko 3 pompy i niezleżne sterownia parteru i góry ( cześć sypialna), przy okazji bym juz zatopił czujnik temperatury podłogi przyszłosciowo, co by sterownik mógł wyłączać pompę, gdy osiagnie odpowiednia temperaturę ( zmniejszyć bezwładność ogrzewniana podłogowego)

    Pytanie czy to zadziała, i czy piec bedzie zabezpieczony na okazje przegrzania, czy sterwonik włączy pompę w celu schłodzenia piecu.


    Prosze o jakiś pomysł z życia wzięty.

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grohu

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    opolszczyzna
    Kod pocztowy
    46-040
    Posty
    28

    Domyślnie

    ale odzew dzięki z góry za odpowiedź

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wivaldi

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Wypuczajewo
    Kod pocztowy
    66-666
    Posty
    1.380

    Domyślnie

    Cytat Napisał grohu Zobacz post
    ale odzew dzięki z góry za odpowiedź
    Odzewu nie ma, bo ludzie czytają i nie wierzą, że można takiego "smoka" wsadzić do niedużego i dość dobrze ocieplonego domu.
    Mają inwencje ci instalatorzy ! Cztery pompy ?
    Ale to KLIENT płaci, a jak się słabo zna (ma prawo) to tym bardziej można go "złoić"
    Ostatnio edytowane przez Wivaldi ; 20-03-2015 o 04:16 Powód: Interpunkcja.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Wywalilbym kocioł, kominek i grzejniki. Została by sama podłoga zasilania z powietrznej PC.
    R-290 pod strzechy

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Przeczytałem i zastawiam sie co chcesz wiedzieć.
    Napisałeś o czujniku zatopionym w podłodze -tak się nie robi.
    termostat w jednym pomieszczeniu - a co z innymi pomieszczeniami? chyba dasz też głowice na grzejnikach -to jaki sens ten radiowy.
    Cztery pompy muszą być ? nie muszą -ale lepiej zrobić oddzielną pompę do każdego obiegu.A to ,że działają -muszą działać.

    Z tego co napisałeś hydraulik raczej wie co robi.Trudno będzie przekazać wieloletnie doświadczenie .Oczywiście Hydraulik może sie pomylić.Ale nie sądzę żebyś to wyłapał.
    Zastosowanie tylu pomp daje czysty układ ,łatwy w regulacji

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vld Zobacz post
    Wywalilbym kocioł, kominek i grzejniki. Została by sama podłoga zasilania z powietrznej PC.
    Wiesz jak trudno rzucić palenie ?

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wivaldi Zobacz post
    Odzewu nie ma, bo ludzie czytają i nie wierzą, że można takiego "smoka" wsadzić do niedużego i dość dobrze ocieplonego domu.
    Mają inwencje ci instalatorzy ! Cztery pompy ?
    Ale to KLIENT płaci, a jak się słabo zna (ma prawo) to tym bardziej można go "złoić"
    A ty mistrzu jak być to zrobił bez pomp.Którą pominiesz .Może dasz RTL-e.A może zrezygnujesz z ponoszenia temperatury powrotu kotła .A może będziesz grzał cwu i co jedną.

    Dlaczego sądzisz ,że chcą go oszukać ? Ty tak robisz w pracy ?
    Jeżeli jesteś uczciwy ,to dlaczego uważasz ,że inni oszukują.Jesteś jakimś wybrańcem.

    To przez takich jak ty inwestorzy maj problemy.Nasłuchają się głupot i idą do hydraulika z pretensja ,że 4 pompy założył .Potem inwestor chce na dwóch
    Oczywiście da się tylko kocioł zardzewieje (traci gwarancje) albo cwu z zimne i niema jak sterować.
    I znowu klient niezadowolony ,bo zatrudnił fachowca ,atem powinien wiedzieć jak zrobić .Niech przerabia ,ale oczywiście na własny koszt .
    I zaczyna sie przepychanka .
    A najlepiej zrobić raz a dobrze.Czyli "skroić". A klientowi zabronić sprawdzać ceny (to najważniejsze)

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Wiesz jak trudno rzucić palenie ?
    Kiedyś byłem małym piromanem, więc by nie stało się licho ojciec zamknął się ze mną i startą gazet w łazience i kazał palić.
    Podobnie miałem z kotłem, po dwóch sezonach i wprowadzonej segregacji odpadów miałem dość.
    R-290 pod strzechy

  9. #9
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał grohu Zobacz post
    Witam

    Stoję przed dylematem ja ugryźć sterowanie ogrzewaniem w domu proj Arklow z pracowni Dom z pasją.

    Prosze o jakiś pomysł z życia wzięty.
    Masakra,paliwo stałe w takim domu i to jeszcze o mocy 14kW gdzie potrzeba 4-5kW,instalacja mieszana,4 pompy obiegowe,szok jak można się obłowić będąc instalatorem bazując na niewiedzy inwestora.
    Pomysł z życia wzięty pod którym się podpisuje:
    Cytat Napisał Vld Zobacz post
    Wywalilbym kocioł, kominek i grzejniki. Została by sama podłoga zasilania z powietrznej PC.
    Będzie znacznie taniej,prościej,na jednej pompce obiegowej,kominek może być dla relaksu,małej mocy.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 21-03-2015 o 09:20

  10. #10

    Domyślnie

    to jest przykład z cyklu "jak przepłacić za system grzewczy w nowym domu" ile to wszystko kosztowało?

    nie mam pojęcia jak tym sterować. pewnie jest kilka możliwości, jak kto woli, np. priorytet kaloryferów lub podłogówki
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grohu

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    opolszczyzna
    Kod pocztowy
    46-040
    Posty
    28

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Przeczytałem i zastawiam sie co chcesz wiedzieć.
    Napisałeś o czujniku zatopionym w podłodze -tak się nie robi.
    termostat w jednym pomieszczeniu - a co z innymi pomieszczeniami? chyba dasz też głowice na grzejnikach -to jaki sens ten radiowy.
    Cztery pompy muszą być ? nie muszą -ale lepiej zrobić oddzielną pompę do każdego obiegu.A to ,że działają -muszą działać.

    Z tego co napisałeś hydraulik raczej wie co robi.Trudno będzie przekazać wieloletnie doświadczenie .Oczywiście Hydraulik może sie pomylić.Ale nie sądzę żebyś to wyłapał.
    Zastosowanie tylu pomp daje czysty układ ,łatwy w regulacji
    Na piętrze będą termostaty, ale w pokoju gdzie będzie regulator to oczywiście grzejnik otwarty na maska pewnie.

    Czemy akurat pellet? bo kolega go produkuje.
    Pytanie mam takie, skoro piec będzie załączany od regulatora na piętrze, to zapewne pokoje będą się szybko ogrzewać ( konwekcja), i czy w tym czasie podłogówka przyjmie na tyle ciepła, że da to efekt ogrzewania na parterze.


    Kominka w ogóle nie miało być, ale żona się uparła i pewnie będzie pełnić funkcje ozdobną

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał grohu Zobacz post
    Na piętrze będą termostaty, ale w pokoju gdzie będzie regulator to oczywiście grzejnik otwarty na maska pewnie.

    Termostat sterujący kotłem jest zbędny ,wręcz szkodliwy.
    Każdy grzejnik ma termostat i to wystarczy ,Pompka elektroniczna sama dopasuje wydajność do potrzeba jak nie będzie rozbioru to kocioł też nie będzie grzał .

    A o PC pomyśl .Kolega kolegą .A kotłownia zajmuje miejsce i wymaga pracy .I na narty trudno wyjechać .
    A jak zrobisz podłogówkę ,to wszystko opędzisz jedną pompką .

  13. #13

    Domyślnie

    to peleciak i tutaj termostat jest jak najbardziej potrzebny. Bez termostatu bedzie się rozpalał i wygaszał na okrągło.
    Ostatnio edytowane przez Puławiak ; 21-03-2015 o 11:34
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Puławiak Zobacz post
    to peleciak i tutaj termostat jest jak najbardziej potrzebny. Bez termostatu bedzie się rozpalał i wygaszał na okrągło.
    To ma złą automatykę

    Jeżli temperatura kotła nie spada bo brak rozbiory to poco rozpalać .

  15. #15

    Domyślnie

    pamietaj ze to jest kocioł peletowy i i ciag kominowy go wychłodzi i rozpali sie bez potrzeby to pracuje troche inaczej niz kotły gazowe. Pracujac z termostatem ograniczysz liczbe cyki rozpalania. Może i ma złą automatyke jak każdy peletowy na rynku
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Cytat Napisał Puławiak Zobacz post
    pamietaj ze to jest kocioł peletowy i i ciag kominowy go wychłodzi i rozpali sie bez potrzeby to pracuje troche inaczej niz kotły gazowe. Pracujac z termostatem ograniczysz liczbe cyki rozpalania. Może i ma złą automatyke jak każdy peletowy na rynku
    Skoro każdy kocioł pelletowy ma złą automatykę, to po co się z TYM borykać. Chyba że ktoś się nudzi (emeryt ?), albo chce odkryć w sobie naturę palacza.
    Tylko po co przysparzać sobie kłopotów? Powyżej już padły rozsądne propozycje.
    W podobnej cenie, prosto, czysto i bezobsługowo.
    Niepojęta jest dla mnie ta mnogość pomp, sterowników, regulatorów, mieszaczy itd .
    Przecież można prosto i dokładnie ogrzewać bez żadnych kotłowni.
    Źródło ciepła (PC PW, kocioł gazowy czy bufor z grzałkami), rozdzielacz/e, wodna podłogówka, sterownik pogodowy i już.
    Chyba niektórzy w dobie elektroniki, nie mogą się obyć bez miliona niepotrzebnych gadżetów.
    I jeszcze te dymiące kotłownie .

  17. #17

    Domyślnie

    Ok czy w pc, kotle gazowym, nie ma pompy ? Z tego co mi wiadomo jest jest również zawór 3D do grzania cwu ? Czy do pc nie stosuje się termostatów ? Arturo który grzeje się pc chyba takowy posiada. W kotle gazowym również jest wyjście na termostat ? Bufor z grzałkami np w drugiej taryfie potrzebuje np zegara załączającego grzałki o odpowiedniej porze też sie stosuje mieszacze i pewnie też pogodówkę i jeszcze do tego tez np termostaty. Popatrz na kofigurację instalacji grzejniki, podłogówka zasobnik cwu to wyszystko potrzebuje również sterowania i pomp. Nie ma złej automatyki ma automatykę dostosowaną do potrzeb kotła na pelet. Nie zawsze potrzeba stosować np pompę kotłową ale termostat się np przydaje. Z kotłem pelotowym nie trzeba się borykać radzi sobie sam i to całkiem nieźle. Oczywiscie trzeba pamiętać o zasypaniu zasobnika wyniesieniu popiołu okresowym czyszczeniu - które przy pelecie nie jest jakoś strasznie uciążliwe. Acha i w dobrych kotłach to się raczej nie dymi zawartość ppm jest bardzo niska.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Armatura konieczna do rozprowadzenia energii cieplnej już jest zamontowana w kotłach gaz/pompach ciepła. Na ogół nie trzeba dodatkowych pomp czy zaworów trójdrożnych itp.
    A instalacja mieszana OP/grzejniki jest niepotrzebnym (wręcz niepożądanym) wydatkiem, więc i dodatkowa armatura potrzebna jak5 koło u wozu.

  19. #19
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Puławiak Zobacz post
    Ok czy w pc, kotle gazowym, nie ma pompy ? Z tego co mi wiadomo jest jest również zawór 3D do grzania cwu ? Czy do pc nie stosuje się termostatów ? Arturo który grzeje się pc chyba takowy posiada.
    W instalacji jest tylko jedna pompka obiegowa,która jest standartowym wyposażeniem pompy ciepła,do tego zawór trójdrogowy do cwu i wsio.
    Sterownik pokojowy był dodatkowo przeze mnie dokupiony w zeszłym sezonie grzewczym w taryfie G11,w tym sezonie przy G12W jest zbędny,nie używam go wogóle,ogrzewanie pracuje wg krzywej grzewczej.

    Instalacja mieszana wg mnie to głupota.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 22-03-2015 o 01:50

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wivaldi

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Wypuczajewo
    Kod pocztowy
    66-666
    Posty
    1.380

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    A ty mistrzu jak być to zrobił bez pomp.Którą pominiesz .Może dasz RTL-e.A może zrezygnujesz z ponoszenia temperatury powrotu kotła .A może będziesz grzał cwu i co jedną.

    Dlaczego sądzisz ,że chcą go oszukać ? Ty tak robisz w pracy ?
    Jeżeli jesteś uczciwy ,to dlaczego uważasz ,że inni oszukują.Jesteś jakimś wybrańcem.

    To przez takich jak ty inwestorzy maj problemy.Nasłuchają się głupot i idą do hydraulika z pretensja ,że 4 pompy założył .Potem inwestor chce na dwóch
    Oczywiście da się tylko kocioł zardzewieje (traci gwarancje) albo cwu z zimne i niema jak sterować.
    I znowu klient niezadowolony ,bo zatrudnił fachowca ,atem powinien wiedzieć jak zrobić .Niech przerabia ,ale oczywiście na własny koszt .
    I zaczyna sie przepychanka .
    A najlepiej zrobić raz a dobrze.Czyli "skroić". A klientowi zabronić sprawdzać ceny (to najważniejsze)
    Panie fachmanie, nie jestem mistrzem, ja zwykły technik jestem.
    Oszustwem i naciąganiem inwestora jest to, że do tak ciepłego domu, chcą włożyć ponad dwukrotnie przewymiarowane urządzenie grzewcze.
    Nie wspomnę o skomplikowanej instalacji, być może zasadnej w celu prawidłowego funkcjonowania, ale zupełnie zbędnej do ciepłego domu.
    Postrzegam to jak oferowanie diesla z DPF przez sprzedawcę aut, żeby Klient mógł po bułki jeździć.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony