dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 29
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 567
  1. #1

    Domyślnie Rekuperator-kto ma, za ile i czy było warto

    Witam
    Temat był pewnie już poruszany. Jeżeli tak to wybaczcie, ale nie mam na razie czasu na wertowanie forum

    Jesteśmy na etapie projektowania domu. W projekcie chcemy uwzględnić ponadstandardowe ocieplenie oraz wetylację mechaniczną z rekuperatorem i gwc. Nasz architekt nam to odradza twierdząc, że to mało daje, jest kosztowne w instalacji i serwisie a wentylacja grawitacyjna w dobrze ocieplonym domu wystarczy. Ja z kolei słyszałem, że przy ponadstandardowym ociepleniu went. mechaniczna jest wręcz zalecana.

    Co o tym myślicie. Bardzo interesują mnie opinie osób, które maja taką wentylację. Jak się sprawuje, jaki jest koszt serwisu, czy wentylacja jest głośna, czy daje zakładany efekt w postaci zaszczędzonego ciepła, ile kosztowała i jakiej firmy rekuperatory stosujecie.
    I jeszcze jedno pytanie. czy warto na wszelki wypadek zrobić również wentylację grawitacyjną ?


    Dzięki za pomoc[/i]
    bilczur

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    a co test dokladnie ten rekuperator?

    przepraszam ze nie w temacie ...
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  3. #3

    Domyślnie Re: Rekuperator-kto ma, za ile i czy było warto

    Cytat Napisał bilczur
    Nasz architekt nam to odradza twierdząc, że to mało daje, jest kosztowne w instalacji i serwisie a wentylacja grawitacyjna w dobrze ocieplonym domu wystarczy. Ja z kolei słyszałem, że przy ponadstandardowym ociepleniu went. mechaniczna jest wręcz zalecana. [/i]
    Wg mnie architekt nie do końca ma rację ale poczytaj tutaj opinii tych którzy już użytkują rekuperator:
    http://forum.muratordom.pl/viewtopic...396&highlight=

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Grzesiek13
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    3.490

    Domyślnie

    Zmień projektanta , faktycznie mało wie. W dzisiejszej dobie szczelnych domów wentylacja grawitacyjna prawie wogóle nie działa. Alternatywą jest wentylacja mechaniczna, a z rekuperacją szczególnie.
    Pozdrawiam Grzesiek
    [email protected]

  5. #5

    Domyślnie

    Architekt oczywiście zrobi to co będę chciał. Wyraził tylko swoje zdanie i prosił aby się zastanowić. Nie mówił że wie na pewno był tylko w jednym domu z rekuperatorem i też mówi to co słyszał. decyzje pozostawia nam
    bilczur

  6. #6

    Domyślnie

    Odnośnie architektów i ich wiedzy. Jeśli chcesz mieć wszystko naprawdę dobrze zrobione musisz pilnować i sporo czytać bo inaczej będą wtopy. Rozmowy prowadziłem z 3-ma biurami, wybrałem jedno ciut droższe ale nie robiące masówki a i tak musiałem pilnować wielu rzeczy sam (wymiary, materiały, wentylacja). Bo architektowi się nie chciało lub miał swoje wizje które nie miały odniesienia w przepisach. W zeszłym tygodniu oddałem papiery do urzędu i czekam na PnB z nastawieniem, że i tak wezwą mnie do uzupełnienia/poprawienia czegoś
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  7. #7

    Domyślnie

    Do architekta mam zaufanie. Jest sprawdzony z polecenia. Jeżeli chodzi o wszystkie dodatkowe systemy typu rekuperator to będę polegał na sobie i na tym czego się dowiem od innych. Architekt zajmie się tylko zaprojektowaniem domu
    bilczur

  8. #8

    Domyślnie

    Witaj - mam rekuprator i jestem zadowolony. Przez caly czas jest swieze powietrze a od okien nie ciagnie zimnem - mozna je szczelnie pozamykac. Went. mechaniczna pozwala tez na montaz wiekszej ilosci fixow (czyli okien nie otwieralnych).
    O zaletach wentylacji z rekuperatorem przekonalem sie w czasie awarii syst. ogrzewania. Dom sie znacznie wolniej wyziebial. Przy went grawitacyjnej albo bylo zimno albo nieswiezo.

    pozdrawiam
    Henryk

  9. #9

    Domyślnie

    A jato jest z poborem prądu przez wentylatory. Czy nie powoduję zbyt wysokich rachunków za energię elektryczną i czy w konsekwencji nie powodują że to co wydam na prąd mógłbym wydać na ogrzewanie nie kupujac rekuperatora ?
    bilczur

  10. #10

    Domyślnie

    Właśnie wczoraj dorwałem jakis numer muratora, w którym była przeróbka domu standardowego na energooszczędny. Zmiany ocieplenia, okien, wentylacji itp....
    Dom standardowy miał zapotrzebowanie roczne na ciepło coś ok. 21 000 kW, policzyli o ile zmniejsza sie zapotrzebowanie przy zmianach takich jak wyżej.
    Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła przy zakładanej średniej sprawności reku w okolicach 70%, dawała obniżenie zapotrzebowania o ok. 9 000 kW!!!
    Przy zastosowaniu GWC jeszcze jakieś 550 kW.
    Zmiany okien na cieplejsze biorąc pod uwagę ceny cieplejszych okien dawały stosunkowo niewiele....
    Teraz możesz sie ponownie zastanowić

    Dla zainteresowanych szczegóły mogę sprawdzić, numer muratora też.

    PS.
    Ja zdecydowanie montuję wentylację z odzyskiem, bo to nie tylko oszczędność ale i komfort
    Pozdrawiam
    Bartek

  11. #11

    Domyślnie

    Mam tego samego muratora. Czytałem. Stąd moje pytania i wątpliwości. Ale jak jest w praktyce u obecnych użytkowników tych systemów ?
    bilczur

  12. #12

    Domyślnie

    Też zastanawiam się nad wentylacja mechaniczną ale rozrzut cenowy firm oferujących takie urządzenia przyprawia o ból głowy. Będziemy budować dom 135m + garaż i przy tej (nie)wielkości firma X twierdzi że zmieścimy się w 10 tyś. a firma Y na dzień dobry woła 18-20 tyś.

    Czy ktoś z Was używa wentylacji firmy www.bartosz.com.pl i może podzielić się swoimi doświadczeniami ?

  13. #13

    Domyślnie

    Z tym muratorem i wyliczeniami to ostrożnie, jak chcecie liczyć dokładnie to program OZC polecam, a to i tak teoretycznie.
    Ten dom i 21MW w wersji pierwotnej to trochę dużo, zobaczcie sobie jakie oszczędności daje ocieplenie o 10cm grubszym styropianem z normalnie mocowanymi oknami za normalną cenę, jaką sprawność ma reku i wtedy wyjdzie jak może być naprawdę. Przed dobraniem rozwiązań czytać, szukać i liczyć, niektórzy dodają jeszcze "myśleć"
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  14. #14

    Domyślnie

    Czekam na wstępny kosztorys z rekuperatory.pl więc dam znać ile powiedzieli. Z reklamy firmy dospel wynika 12 tys z robocizną, ale to reklama w gazecie
    bilczur

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał bilczur
    Czekam na wstępny kosztorys z rekuperatory.pl więc dam znać ile powiedzieli. Z reklamy firmy dospel wynika 12 tys z robocizną, ale to reklama w gazecie
    To 18-20 tyś to właśnie moja wycena z rekuperatory.pl Centrala 6 tyś, osprzęt + montaż 12 tyś.
    Wywalić 20 tyś na mały dom to moim zdaniem przegięcie.

    Czekam na wycenę z Bartosza

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mice
    Z tym muratorem i wyliczeniami to ostrożnie, jak chcecie liczyć dokładnie to program OZC polecam, a to i tak teoretycznie.
    Ten dom i 21MW w wersji pierwotnej to trochę dużo, zobaczcie sobie jakie oszczędności daje ocieplenie o 10cm grubszym styropianem z normalnie mocowanymi oknami za normalną cenę, jaką sprawność ma reku i wtedy wyjdzie jak może być naprawdę. Przed dobraniem rozwiązań czytać, szukać i liczyć, niektózy dodają jeszcze "myśleć"
    Pewnie tak, bo policzyć zapewne można wszystko, tylko założenia przyjąć różne. Ja na wentylację mechaniczną jestem zdecydowany od dawna, więc ten artykuł przeczytałem jako ciekawostkę.
    Wentylatory prąd na pewno zużywają - ile, to jest podane w kartach katalogowych. Z hałasem jeśli jest za duży da się walczyć, choć to podnosi trochę koszta.
    Ja wentylacji grawitacyjnej mam dość, bo albo mam zaduch w mieszkaniu, albo wieje zimnem od okiem, pomijam jak fajnie sie kaloryfery zaczynaja rozgrzać.
    Co do kosztów eksploatacji - ktoś wie ile prądu pobierają np. lodówka, piece elektryczne, które nie używane też wyświetlają np. godzinę i inne urządzenia, które zostawiamy na "standby"?
    Pozdrawiam
    Bartek

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    yaro

    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-457
    Posty
    322

    Domyślnie

    Cytat Napisał bilczur
    Czekam na wstępny kosztorys z rekuperatory.pl więc dam znać ile powiedzieli. Z reklamy firmy dospel wynika 12 tys z robocizną, ale to reklama w gazecie
    No to napewno nie bedzie tanio

    ich oferta była u mnie najwieksza

    musisz szukac dalej

    Mi przy domku ok 190 m2 firma wyceniła z instalacja na ok 20 tys

    tu masz linka:

    http://www.rekuperatory.krakow.pl

    tutaj mi wycenili na ok 12-13 tys


    Pozdrawiam
    Czasy sie zmieniły

    Fundamenty pełne

    Pozdro

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał bilczur
    A jato jest z poborem prądu przez wentylatory. Czy nie powoduję zbyt wysokich rachunków za energię elektryczną i czy w konsekwencji nie powodują że to co wydam na prąd mógłbym wydać na ogrzewanie nie kupujac rekuperatora ?
    Witam

    Z tego co sprawdzałem na stronach producentów to średni pobór prądu przez wentylatory to około 300W . 24godziny x 300 W = 7,2 KW x 365 dni w roku to 2628 KW co przy średniej cenie 30 gr za KW = okolo 800 zł rocznie a jeśli nie mamy dwóch taryf to okolo 1100zł za sam prąd więc gdzie tu oszczędność ??? Przy ogrzewaniu gazem ziemnym to są dwa mroźne miesiące grzania . Proponuję niektórym przestać pisać o oszczędności tylko o wygodzie tych urządzeń .

    pozdrawiam

  19. #19

    Domyślnie

    mam wentylacje mechaniczna
    z reku firmy Tywent;
    do tej pory sprawdza sie bardzo dobrze,
    instalacje robilem sam - wyceny firm przyprawiaja o zawal

    centrala miesci sie w kotlowni, po zmniejszeniu obrotow
    w nocy nie slychac

    koszty niewielkie ale za to komfort jest
    bodekku

    Never change a runnig system !

    Zdjęcia

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darek Rz
    Z tego co sprawdzałem na stronach producentów to średni pobór prądu przez wentylatory to około 300W . 24godziny x 300 W = 7,2 KW x 365 dni w roku to 2628 KW co przy średniej cenie 30 gr za KW = okolo 800 zł rocznie a jeśli nie mamy dwóch taryf to okolo 1100zł za sam prąd więc gdzie tu oszczędność ??? Przy ogrzewaniu gazem ziemnym to są dwa mroźne miesiące grzania . Proponuję niektórym przestać pisać o oszczędności tylko o wygodzie tych urządzeń .
    pozdrawiam
    Ale to jest na max obrotach, a nie standardowej wymianie. Inna sprawa, w innym wątku ktoś przeliczał wentylatory i w firmowych reku wsadzają kobyły prądożerne.
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

Strona 1 z 29

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony