dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 11
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 207
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    a_gnieszka

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie Jotul, Tarnava czy Dovre?

    Witam, proszę o pomoc w wyborze Zastanawiam się, jakie są różnice w praktyce, poza ceną.
    Miało by to byc główne źródło ciepła do domku 108m, z DGP.
    Różni sprzedawcy różnie mówią Skłaniam się ku Tarnavie Comfort 16 kW, niektórzy sprzedawcy ją polecają, inni odradzają - bo polska Jedni mówią, że tylko Jotul, inni - że nie ma po co przepłacać... Dovre odrzuciliśmy, bo - podobno - szybciej wygasa. Jak to jest z tymi wkładami naprawdę?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar jabko
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    5.428
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    201

    Domyślnie

    Używałem norweskich i są naprawdę super.
    Francuz z castoramy pękł znajomemu więc trzeba uważać na badziewie jeśli zakładasz codzienne mocne palenie.

    Ale Tarnava jest już tak wieloletnim producentem i uznanym ze jego bym się nie bał.
    Ogromnie lubię kobiety, zwłaszcza te piękne i uległe.
    Dzienik JABKA
    Komentarze

  3. #3

    Domyślnie

    Jotul i Dovre to tem sam właściel a nazwy utrzymano ze względów marketingowych. Gdym wybierał wino to francuskie lepsze od norweskiego. Gdy kupowałem kominek wybrałem Panorame Jotula bo w Norwegi są zimy i duże ostrzejsze niz u nas a co dopiero porównywać z zimą we Francji nad wybrzezem śródziemnomorskim.

  4. #4

    Domyślnie

    jabko, a jakiego norweskiego używałeś i co już nie używasz?

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar asia.malczewska
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    1.197
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    38

    Domyślnie

    ja kupiłam Jotul, była fajna promocja zeszłego roku. Jeszcze nie założyłam więc też jestem ciekawa, jak to będzie. Kto ma Jotul niech da znać, proszę.
    Na razie na mojej budowie chłopcy palą zwykłą kozą budowlaną i jest b. gorąco. Mam nadzieję, że z Jotulem będzie podobnie.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    a_gnieszka

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Co do Jotula, to słyszałam same dobre opinie. W sumie nie jest aż tak dużo droższy od Tarnavy, więc może te 2 tysiące dołożyć i mieć spokojne sumienie?
    Chociaż z drugiej strony, jeśli mam dopłacać to chciałabym wiedzieć, czy warto - każdy gorsz się liczy (kredyt dostanę ciut mniejszy niz liczyłam)...
    Dziękuję za opinie i proszę o więcej

  7. #7

    Domyślnie

    Eksploatuję pierwszy sezon Tarnavę 18. Jestem bardzo zadowolony. Trudno mi porównać z innymi ale jeszcze gdy zupełnie nic nie wiedziałem o kominkach to Tarnava mi się podobała. Dodatkowo monoblok bez żadnych śrub i uszczelek, oraz produkt polski o ustalonej renomie. Istotnym czynnikiem jest również cena.
    ppp.j

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar jabko
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    5.428
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    201

    Domyślnie

    Cytat Napisał VIP Jacek
    jabko, a jakiego norweskiego używałeś i co już nie używasz?
    Dovre 11kwW.
    Modelu nie pamietam ale półokrągły z jednaszbą (bez harmonijki).
    Używałem jakieś 5 lat i sprzedałem mieszkanie.
    Ogromnie lubię kobiety, zwłaszcza te piękne i uległe.
    Dzienik JABKA
    Komentarze

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kirkris
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    1.234
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    96

    Domyślnie

    a co powiecie na Laudel?
    Mają ładne wkłady pionowe ok 16kW w znośnej cenie

  10. #10

    Domyślnie

    Też się długo zastanawiałem nad wyborem wkładu. W końcu kupiłem Dovre model 2180 CBS w dobrej cenie - 3900 zł. Musze przyznać że nie żałuję. Zamknieta komora spalania, duża 36 calowa szyba bez ramki. Pali sie super, zauwazyłem kika razy, że nawet po 13 godz. od ostatniego doładowania na full kominek jest jeszcze ciepły, a po rozgarnięciu popiołu jest jeszcze żar.
    Co do Jotula to kolega jest nim zachwycony, ma model Harmony. Grzeje super, ale mi osobiście nie podoba się obudowa. No cóż to sprawa gustu a nad nim się podobno nie dyskutuje.
    Pozdr
    Sławek W.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar asia.malczewska
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    1.197
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    38

    Domyślnie

    w Jotulach fajne jest to, że są i takie tradycyjne norweskie kozy (jest nawet taka, która nie ma szyby, czyli być może zadowoli największego purystę "koz"), orz takie ultranowoczesne - mój znajomy w Danii ma taki i mimo że dom wygląda na b.tradycyjny to koza wewnątrz taka nie jest.

  12. #12

    Domyślnie

    Użytkuję jotula 600 wersja z gilotyną i kozę jotulowską.
    Są to jedne z najlepszych zakupów.Jotul bardzo długo trzyma żar.Żeliwo się bardzo nagrzewa i długo trzyma ciepło.Od 23 do 6 rano żaden problem.
    U nas jotul jest traktowany jako awaryjne grzanie domu ,powietrze rozchodzi się wyłacznie grawitacyjnie.Tej zimy ogrzewanie gazowe odpaliło się raz w czasie wyjazdu świątecznego.

  13. #13

    Domyślnie

    Mam Tarnawe 18 kW - to naprawde swietny wklad - ciezki, szczelny monolit bez zadnych srubek, laczen ...

    Dzisiaj 0 7:30 rano po 8 godzinach palenia (dolozeone przed polnoca wczoraj) - bylo mnostwo zaru - podejrzewam, ze jeszcze ze 2 godziny zar by byl na tyle duzy, zeby nie rozpalac , tylko dorzucic zczapke i jazda z powrotem ....

    Tarnawa ma jeszcze jedna zalete, ze ........ jest to produkt polski -

    Jestem zdania, ze powinnismy kupowac/promowac produkty polskie - szczegolnie jesli sa dobrej jakosci i cenowo konkurencyjne .....

    Idac tropem, ze "norweskie dobre panie ...bo tam jakie mrozy .." powinnismy kupowac kominki rodem z Syberii - bo tam -45 w lagodna zime .... najlepszymi alpejczykami sa obywatele Nepalu - wszak tam gory najwieksze .... a ksiazki o sztuczkach milosnych tylko z Bangladeszu - bo tam spory przyrost naturalny notuja ....

    Y

  14. #14

    Domyślnie

    Kominek warto brać jedynie wtedy kiedy będzie DGP lub gdy jest z PW.
    W innym wypadku warto brać kozę.

    Chyba, że ktoś bierze to dla względów wizualnych ...
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    KW100

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    188
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Yoric
    Mam Tarnawe 18 kW - to naprawde swietny wklad - ciezki, szczelny monolit bez zadnych srubek, laczen ...

    Dzisiaj 0 7:30 rano po 8 godzinach palenia (dolozeone przed polnoca wczoraj) - bylo mnostwo zaru - podejrzewam, ze jeszcze ze 2 godziny zar by byl na tyle duzy, zeby nie rozpalac , tylko dorzucic zczapke i jazda z powrotem ....

    Tarnawa ma jeszcze jedna zalete, ze ........ jest to produkt polski -


    Y
    Witam

    Też planuję zakupić Tarnavę tylko, że 14kW. Czy 14kW wystarczy do domku 100m2 ?
    Teoria mówi niby, ze 1,5 kW na 10m2 więc u mnie tak ledwo. Kominek ma być wykorzystany do DGP, będzie usytuowany w samym praktycznie centrum domu a dom z poddaszem więc DGP powinno dobrze się sprawdzić.

    Przy okazji zapytam czy brak szybra w Tarnawach (bo chyba nie mają szybra) nie przeszkadza w możliwościach ustawienia powolnego żarzenia się w nocy ?

  16. #16

    Domyślnie

    KW100,

    Szybra do Tarnawy nie potrzeba - kominek jest tak szczelny, ze palisz w nim niemalze jak w kuchni gazowej - odkrecasz - pali sie mocno; przykrecasz - plomien przygasa momentalnie.

    Jesli masz dom 100 m2 wlaczajac poddasze - 14 kW powinno wystarczyc, jest to jednak dosc maly gabarytowo kominek - ale jesli akceptujesz takie wymiary - bierz.
    Jesli Twoj dom jest slabo ocieplony - bierz 18 kW

    Y

  17. #17

    Domyślnie

    KW100 napisał
    Też planuję zakupić Tarnavę tylko, że 14kW. Czy 14kW wystarczy do domku 100m2 ?
    Teoria mówi niby, ze 1,5 kW na 10m2 więc u mnie tak ledwo. Kominek ma być wykorzystany do DGP, będzie usytuowany w samym praktycznie centrum domu a dom z poddaszem więc DGP powinno dobrze się sprawdzić.
    Osobiscie nie spotkałem się z takim przelicznikiem 1,5kW na 10m2, przeczytałem troszke tematów w tym zakresie, racej podaje sie przelicznik 1kW na 10m2
    Co do twoich 100 m2 to warto jeszcze brać pod uwagę moc kominka, moc nie maksymalna jak podaje producent tylko moc nominalną........
    W instrukcji Tarnavvy 14 kW moc maksymalna wynosi co prawda 14 kW ale moc nominalna czyli ta która odpowiada za w miarę oszczędne ciepełko w naszym domku producent określa na poziomie 9.5 kW, tak wiec reasumujac teoretycznie przy moim sposobie liczenia /1kW na 10m2/ kominek o takiej mocy powinien wystarczyć, ale warto przeczytać rozwinięty wątek na temat kominków tych producentów.
    http://forum.muratordom.pl/viewtopic...8017&highlight
    Powodzonka zyczę
    Kto żyje bez szaleństwa,
    mniej jest rozsądny niż mniema.

  18. #18
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Nie kraj produkcji [ dokładniej teoretycznego pochodzenia] lecz budowa wkładu decyduje o jego właściwościach grzewczych . Aktualnie obudowuje Dovre 2180 ...bbbrrrrr...e.ch ! Darek B www.kafle-kominki.pl
    Darek B

  19. #19

    Domyślnie

    Hej Darek B co oznacza???
    ...bbbrrrrr...e.ch
    jeden tak wzdycha jak mu zonka na piwko nie daje a inny jak już piwko zimne w upalne lato popija
    to jak jest
    Kto żyje bez szaleństwa,
    mniej jest rozsądny niż mniema.

  20. #20
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Wkład jest sprowadzany bez podstawy [ podstawa z płaszczem jako opcja +1400 zł] ustawienie tego " czegoś " zajęło mi sporo czasu klient sam dorabiał stojak ponieważ importer nie widzi możliwości sprzedania samego stojaka. Zabudowanie tego wkładu na podstawie z cegły uniemożliwi w przeszłości serwisowanie - wszystkie elementy ruchome są pod wkładem . Na pytanie jak potem "to coś" serwisować usłyszałem odpowiedz " wyjąć cały wkład z obudowy "....... Ręce i nogi opadają ...... Dodatkowo odlew jest powyginany i ustawienie pionów po bokach jest niewykonalne . Jak na wkład za takie pieniądze to ... to starczy tych wrażeń .
    Darek B

Strona 1 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony