dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    aniabo

    Zarejestrowany
    Jun 2003
    Posty
    3

    Domyślnie co pod kominkiem?

    Proszę Was o radę.
    Jaka powinna być kolejność wykańczania podłogi pod kominkiem i co powinno się znajdować po nim.
    Czyli co pierwsze: płytki kamienne, potem parkiet a nastepnie na płytki kominek?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    kominek, powierzchnia nie palna dookola kominka, parkiet

  3. #3
    JerryCool
    Guest
    JerryCool

    Domyślnie

    Pitbull.. chyba nie zrozumiałeś pytania, a mnie ten problem też interesuje. Mając gotową wylewkę co powinieniem zrobić w pierwszej kolejności: postawić kominek, a potem terakotę, czy też najpierw terakotę, a na niej kominek. Spotkałem się z oboma rozwiązaniami. Moje zaniepokojenie budzi tylko to, czy pod ciężarem kominka nie bedą pękały płytki ??
    Co do najbliższego otoczenia kominka to jasne jest że musi to być powierzchnia niepalna, ale z tego co zrozumiałem tak właśnie chce zrobić aniabo.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Pytanie zrozumialem.
    Po co Ci terakota pod kominkiem?
    Kominek, potem podloga. Posadzki robi sie na samym koncu, kiedy zadnych brudnych prac nie wykonujesz.

  5. #5
    JerryCool
    Guest
    JerryCool

    Domyślnie

    No tak.. ja nie zajarzyłem...
    Co do płytek pod kominkiem to jasne że są mi niepotrzebne ale:
    1. Kominek kosztuje 10 tyś. zł. których mi brakuje. Optymalnym rozwiązaniem byłoby dla mnie położenie gresu w kącie gdzie ma stać kominek (reszta parkiet) i wprowdzić się, a kiedyś za pół roku, może rok postawić kominek.
    2. Likalny dystrybutor na pyatnie o kolejność prac powiedział, że najpierw płytki potem kominek
    aha... nie zdecydowałem się jeszcze na konkretny model wkładu i obudowy, i nie wiem dokładnie jakie wymiary bedzie miała obudowa, żeby ewentualnie zostawić na nią miejsce.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    am

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.008
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że jeżeli już to najpierw płytki a później obudowa. Sam kominek może stać na betonie - obudowa i tak przykryje ewentualne docinki płytek.
    Jak ktoś nie ma kasy na kominek, to ja bym zrobił płytki - mozna je najwyżej póżniej przeciąć - zrobić dylatację, żeby nic nie pękało na zewnątrz obdowy a na płytkach postawić wkład.

  7. #7

    Domyślnie

    Jeśli w pomieszczeniu z kominkiem będzie ogrzewanie podłogowe, to wylewka na ogrzewaniu podłogowym powinna być zdylatowana od posadowienia kominka, co znacznie utrudni nam rozplanowanie tego rejonu, jeśli nie znamy ścisłych wymiarów obudowy kominkowej.
    Bo dylatacja powinna także być uwzgledniona przy kładzeniu płytek posadzkowych.
    ZbiR

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Jeżeli mam stawiać kominek na płytkach to je najpierw skuwam.
    Dlaczego?
    Ano dla tego by postument kominka nie "pływał" mi na kleju podczas montażu.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Jerry. nie musisz stawiac calego kominka za 10000 PLN. Wystarczy zrobic postument pod kominek ktory i tak przewaznie jest murowany a dopiero potem obkladany kamieniem. Wten sposob ustalisz wymiary dolu kominka i dojedziesz do niego plytkami.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Ponadto należy "przypomnieć" sobie czy pod wylewką w miejscu gdzie będzie stał kominek nie ma czasem styropianu.

  11. #11

    Domyślnie

    pitbull a skąd Ty się tak na wszystkim znasz???Kiedyś dla mnie ten temat był całkiem obcy i o budowaniu domu nie miałem pojęcia...a teraz sam się dużo ucze w trakcie powstawania mojego domu bo dużo się angażuje...cały czas po pracy i jeszcze weekendy oczywiście..poza tym nasze forum i troche teorii np. z muratora ale z tego co widze to Ty odpowiadasz na każde pytanie...

  12. #12

    Domyślnie

    ooo kurde Wowka!!!A czy to ma znaczyć że pod kminkiem nie może być styropian ( tzn pod wylewką na której będzie stał kominek)???Jeśli tak to dlaczego???To co w tym miejscu sam beton powinien być???

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Niestety ale ten "kawałek podłogi" nie może być izolowany styropianem. Kominek winien być umieszczony na postumencie betonowym. Ciężar kominka + obudowy może spowodować wgniecenie styropianu i skruszenie wylewki. Znam wygraną przez zamawiającego sprawę sądową o odszkodowanie za zniszczony kominek (popękane płyty marmurowe).
    Oczywiście w przypadku jakiegoś lekkiego wkładu z marketu + takiej samej obudowy przy grubej wylewce można "ryzykować" niemniej jednak jest to ryzyko.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Wowka - racja.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pik33

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.389
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    A co z Legalettem?? Tam jest monolityczna płyta bez dylatacji... pod nią styropian a na niej ma stanąć ów kominek...

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Z tym styropianem to bym się nie zgodził.
    Kominek waży ok. 300 kg (taki przeciętny oczywiście) i rozkłada swój ciężar na ok. 1,5 m2.
    Jeżeli dorosły człowiek ważący 80 kg stoi, to jego waga rozkłada się na ok. 0,06 m2.
    I gdzie jest większy nacisk na jednostkę powierzchni?
    Dosyć dygresji.
    Jeżeli na styropianie jest 5-7 cm wylewka to nie ma prawa tam się nic stać.
    O wiele większym problemem są np. drewniane stropy, ale to już inna historia...
    Pozdrawiam.

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Tak, ale człowiek postoi 5 minut i przejdzie do innego kąta. A piec o wadze niekoniecznie tylko 300 kilogramów stoi przez 24 godziny dziennie 7 dni w tygodniu. Ponadto, praktyka to potwierdza. Zrób wywiad wsród "rzetelnych" instalatorów.
    Co do lekkiego pieca to może i można zaryzykować (pisałem już o tym) ale jeśli chcesz mieć piec który będzie spełniał funkcję nie tylko dekoracyjne ale przede wzystkim grzewcze to musi mieć samego żeliwa nawet do 200 kg.
    Pozdrawiam

  18. #18

    Domyślnie

    Ha! I znowu dwa odmienne zdania na jeden temat. Jakie to typowe dla budownictwa. Może ankietę spreparujemy?
    Ja mam styropian, i wylewkę 5-6 cm na siatce metalowej. Pytanie, czy gdybym teraz wyciął kawał posadzki, zalał betonem, to mi połaczenie nie popęka?
    Zgadzam się z Forestem. A macie styropian w garażu? Ja mam - wycinać?

  19. #19

    Domyślnie

    Andrzeju K
    winieneś postawić auto do garażu odznaczyć miejsce gdzie są koła
    i wyciąć pod nimi styropian
    tylko co zrobić jak się zmieni auto na inne z innym rozstawem kół
    ja też mam styropian i w garażu i w mieszkaniu i w miejscu pod kominkiem (wkład 230kg)
    jak ktoś się boi że mu wylewka pod kominkiem popęka to zawsze może dac styropian FS30
    opinia jest jak du... każdy ma inną

  20. #20

    Domyślnie

    Januszek, a ile czasu masz ten kominek i garaż ?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony