dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 57
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 1130
  1. #41

    Domyślnie

    tak nie kombinowałem, to czysty przypadek (żyłem w błogim przekonaniu, że styropian jest zrobiony z pianki poliuretanowej).
    Człowiek całe życie się uczy.
    Dzięki za cenne uwagi, mi też za dobrze to wyglądało.

  2. #42

    Domyślnie

    Witam kolegów.

    Tak sobie czytam wasze posty i trochę jestem zszokowany wynikami obliczeń kolegi. Baaardzo niskie. Arek-L napisał że wynik przy zastosowaniu styropianu prawie się nie zmienił. Wprowadziłem dane w OZC i okazuje się że mur z pianką ma współczynnik 0,154 a ze styropianem prawie 0,2 więc różnica jest ogromna. Dodam jeszcze że zapotrzebowanie dal pomieszczeń liczy się w osiach przegród. Ja buduję dom o powierzchni 170m2 i zapotrzebowanie wychodzi mi na poziomie 6,8kW. Co prawda dom parterowy ale mniejszy o 100m2. Więc trochę mi się to nie podoba.

  3. #43

  4. #44

    Domyślnie

    Mi przy maxie i styropianie 20cm wychodzi 0,174 W/m2K

  5. #45

    Domyślnie

    Dobra, wyjaśniło się skąd te super wyniki
    Pytanie: jak policzyć zapotrzebowanie na energię do CWU? Powiedzmy, że wiem ile potrzeba wody/mieszkańca. A jak policzyć energię?
    Pzdr

  6. #46

    Domyślnie

    Dzięki za podpowiedź.

  7. #47

    Domyślnie

    Męczę tego Audytora i patrzę co jeszcze można zmienić, żeby miało to wpływ na energooszczędność, przy zachowaniu zdrowego rozsądku (patrz. inwestycja nie przekłada się na zwrot kilkudziesięcioletni).
    Mam do was pytanie: zakładając, że będzie odzysk ciepła przez rekuperator, jakie założenie przyjąć? Powiedzmy, że zakładam rekuperator odzyskujący np. 70%, temp. wew. 20st, zew - II strefa czyli -20.
    Czyli jeżeli rekuperator odzyskuje 70% tzn. że do pomieszczenia napływa mi 14st?
    Gdzieś ostatnio znalazłem wątek, że na wejściu z anemostatu ktoś miał 8 st...
    Jak to jest?
    Jest to bardzo ważne, bo jeśli zmienię temp. napływającą do pomieszczeń z np. 16 st do 8st (czyli temp. z GWC) to z 48kWh/m2*rok robi się ..... 77kWh/m2 *rok.

  8. #48

    Domyślnie

    to nawet jak będzie 77 kWh/m2*rok zapotrzebowanie jest 16500 kWh +jakieś 2000 kWh na CWU. Przy tych wartościach wychodzi, że koszt ogrzewania prądem lub gazem z butli jest baaardzo podobny, a w ziemi nie mam rury. I co robić? Prawdopodobnie pompa ciepła (przy PC z COP 4 koszt poniżej 1500 pln rocznie).

  9. #49

    Domyślnie

    mpoplaw, dzieki za podpowiedz, sprobuje zmienic ilosci wymian. A jak jest z temp. nawiewanego powietrza? czy przy reku z np. 70% odzysku i temp. wew. moge przyjac, ze wraca 14stC,nawet jezeli na zew. bedzie -20?

  10. #50

    Domyślnie

    mpoplaw, zmiana wymiany z 1 na 0,5 na godz baaardzo pomogło: zapotrzebowanie spadło z 16500 na 11 000 kWh/rok no i automatycznie z 77 kWh/m2*rok do 51 kWh/m2*rok
    Dzięki wielkie.
    A jeszcze jedno pytanie, z serii wyciągających: czy pojecie wystepujace w Audytorze: " Wskaźnik sezonowego zapotrzeb. na ciepło EA, [MJ/m2*rok]:" oznacza cały rok czy sezon październik-marzec? Wg mnie cały rok. Jak myślicie?

  11. #51

    Domyślnie

    Ponawiam pytanie: jak jest z tą temp. powrotu/nawiewu? W kilku wątkach widziałem opisy mówiące o temp. na poziomie 2stC?
    Cytat Napisał Arek-L
    mpoplaw, dzieki za podpowiedz, sprobuje zmienic ilosci wymian. A jak jest z temp. nawiewanego powietrza? czy przy reku z np. 70% odzysku i temp. wew. moge przyjac, ze wraca 14stC,nawet jezeli na zew. bedzie -20?

  12. #52

    Domyślnie

    mpoplaw, dzięki wielkie, poprawiło mi to baaardzo samopoczucie
    No i od razu inny, lepszy wynik:
    z 10500 kWh spadło na 7950 kWh, czyli 37 kWh/m2*rok, co stanowi 17.9 W/m2
    Uwzględniając margines błędu (powiedzmy 15%), wynik i tak jest bardziej niż ok
    I to przy temp. z rekuperatora 14stC
    Dzięki,

  13. #53

    Domyślnie

    To się zgadza, kiedyś zmieniałem temp. o 1 stC z rekuperatora i to zmniejszało zapotrzebowanie o kilkaset kWh/rok

  14. #54

    Domyślnie

    W programie wprowadza się dane dotyczace mieszkań: >50m, =50m itd. Jak to rozumieć? Są to pokoje, pomieszcenia? Jeżeli tak, to jak to rozrzucić na detale tzn na ilość pokoi.
    Pomoc programu niewiele wyjaśnia.

  15. #55

    Domyślnie

    miałem ten sam problem, najpierw traktowałem "pomieszczenia" jako pokoje i wyniki wychodziły za dobre (dzięki szanownym forumowiczom błąd skorygowany).
    Pomieszczenia to tak naprawdę cały dom. Później przy definiowaniu pomieszczeń dajesz dane dot. poszczególnych pokoi/pomieszczeń. Przy tej stronie o danych głównych musisz to brać jako 1 pomieszczenie pow. 50mkw.
    Pzdr,
    Arek

  16. #56

    Domyślnie

    Eksperymentów ciąg dalszy. Dziwna sprawa, jak zmieniam kubaturę w Audytorze, to całkowite zapotrzebowanie nie zmienia się, tylko zapotrzebowanie kWh/rok?

  17. #57

    Domyślnie

    W sumie racja, mpoplaw.

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    Jeśli masz REKU podaj temperaturę 14-16 stopni na powrocie, jeśli masz tylko GWC to wstaw do obliczeń +2 stopnie.
    Wrócę na chwilę do tematu. Jak to jest z tą temp. powrotu powietrza z reku? Jeżeli wew. temperatura jest 21 stC, na zewnątrz -20 (III strefa), odzysk powiedzmy 70%, to czy na powrocie jest ok.15stC, czy -5 stC?
    Zainspirowało mnie to:
    http://www.budzaj.yoyo.pl/index.php?...d=19&Itemid=20

    przy -12, temp nawiewu 6,6stC
    I ta wersja jest bardziej logiczna.
    Jeżeli tak, to jak przyjąć temperaturę nawiewu? Wiadomo, że -20 to kilka dni tylko jest w roku.
    Jest to istotne, bo przy -5 stC wychodzi 101kWh/m2/rok, a przy 15stC - 41kWh/m2/rok

  19. #59

    Domyślnie

    ok, czyli tak na moją logikę są 2 możliwości:
    1. czerpnia "na żywca" w ścianie, czyli potrzebne grzałki, bo inaczej sopel.
    2. +8 po przejściu przez GWC (np. rurowe). Tylko wtedy co?
    Przecież, powiedzmy, mamy odzysk 70%, temp. wew 21, czyli odzyskujemy 15stC. A jak dodamy do tego 8stC z GWC to...... mamy za gorąco
    Czyli do wyliczeń, najlepiej przyjąć średnią temp. ok. 12 stC. I to jest super bezpieczne.

  20. #60

    Domyślnie

    przyjąłem 0,6 wymiany/h - z resztą tak swego czasu podpowiadałeś. Dzięki.

Strona 3 z 57

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony