dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 72
  1. #1
    Guest

    Domyślnie

    Mam dwa putania :
    1. jak wykonac podłoge na gruncie w domu bez podpiwniczenia
    2. jak wykonac podloge pod kominkiem ; czy trzeba ja wzmocnic (waga kominka ok. 120 kg.) czy dawac ocieplenie , czy dawac wiekszą (tzn. grubsza ) wylawke ????
    Prosze o pomoc !

  2. #2
    Guest

    Domyślnie

    Dołączam się do tego pytania! Ja osobiście myślę, że pod kominkiem nie daje się styropianu, a zamiast wylewki można zrobić fundament z cegieł. Ale to tylko moje przypuszczenia!
    Chętnie się dowiem jak to jest na prawdę od specjalistów!

  3. #3

    Domyślnie

    Na gruncie robisz wylewkę z chudego betonu grubości ok. 10 cm. Człowiek, który mnie będzie robił kominek powiedział, żebym zostawił tak miejsce gdzie będzie stał kominek. Według niego nic więcej nie trzeba.

  4. #4

    Domyślnie

    Poczytaj w Muratorze z marca 2002

  5. #5

    Domyślnie

    Dziekuję za podpowiedzi !
    Juz lece po Muratora !!!!

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    120 kg to Ci nawet przeniesie strop (np. Terriva ma 120kg/m2), a przecież kominek stoi przy ścianie, więc nawet na piętrze mógłbyś dać cięższy. Jedyne pytanie, czy w tym miejscu ocieplać. Ja chyba nie będę - stoi w środku domu, fundamenty mam ocieplone ile może ciepła mi tam umykać? Chyba niewiele.

  7. #7

    Domyślnie

    Te 120 kg - to waga samego wkładu, czy kompletnego z wykończeniem?

  8. #8
    Guest

    Domyślnie

    Podobne pytanie do budowlańca
    czy stosować izolację posadzki styropianem w łazience i WC

  9. #9

    Domyślnie

    Ja ociepliłem podłogę na gruncie 12 cm styropianem, natomiast pod kominkiem dałem tylko 6 cm, ale za to FS 30. Wylewka pod kominkiem wyszła grubsza, całość zazbroiłem arkuszem siatki posadzkowej, ale nie po to, żeby wzmocnić, tylko po to, żeby wystające części siatki przewiązały tą część posadzki z resztą podłogi. Stoi do dzisiaj...Przy okazji w styropianie można schować kanał powietrzny doprowadzający powietrze do paleniska. Życzę sukcesów. Dar

  10. #10

    Domyślnie

    Ja mam pytanie również dotyczące kominka.
    Było chyba juz na Forum, ale chyba do końca nie zrozumiałem.
    Jak doprowadzić świeże powietrze do kominka z zamkniętą komorą paleniskową?
    Dom z podłogą na gruncie, bez piwnicy.
    Do tej pory zdążyłem się zorientować, że rurę trzeba doprowadzić od dołu w pobliżu płaszcza kominka, ale skąd. Z zewnątrz przez fundament rurą (jaką) i jak ją zakończyć? Jako wolnostojącą - coś jak odpowietrzenie szamba, czy też jako otwór w ścianie?
    Proszę o obrazowe wyjaśnienie tematu.
    Dzięki

  11. #11

    Domyślnie

    powietrze należy doprowadzić rurą (zwykła pcv - śr. 10 cm.)z wylotem w ścianie fundamentowej ale co najmniej 30 cm nad poziomem gruntu (poniżej opady śniegu mogły by zatkać wylot).
    Trzeba zrobić grubszą wylewkę i pod kominkiem nie dawać styropianu. Po latach może osiąść. Waga kominka jest porównywalna z wagą regału pełnego książek, więc z pewnością podłoga wytrzyma obciążenie. Obecnie kominki budowane są w tzw. technologii "lekkiej"

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Alicjanka

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Posty
    1.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    115

    Domyślnie

    Ja w tej sprawie dzwoniłam do Salonu Muratora, ponieważ w mądrych artykułach na temat prawidłowego budowania kominków (m.in. w Muratorze) stoi jak byk, że podłoga pod kominkiem powinna być wzmocniona, a najlepiej gdy jest specjalny fundament. Natomiast w żadnym projekcie Muratora, nie jest przewidziane żadne wzmocnienie, nie mówiąc już o fundamencie pod kominkiem. Ja w salonie będę miała ogrzewanie wodne podłogowe i nie mogę dopuścić do popękania podłogi! I otóż fachowcy z Salonu (po naradzie z konstruktorem) poradzili mi co następuje:
    1. Wylewkę 10cm na gruncie, którą mam teraz, naciąć wokół planowanego kominka i nie ocieplać w ogóle styropianem.
    2. Przy układaniu ogrzewania podłogowego zachować dylatację wokół kominka przez wszystkie warstwy aż do posadzki.
    3. Oddzieloną stopę pod kominkiem, zazbroić i wylać betonem, jak już wspomniałam nie ocieplając.
    W takim przypadku kominek osiądzie sobie osobno, nie pociągając za sobą podłogi. A że osiądzie Panowie z salonu nie mieli wątpliwości bo przecież to jest ciężar dochodzący do 400kg (wkład z murowaną obudową).
    Ustosunkujcie się proszę drodzy Forumowicze do powyższego, bo już w Marcu będę te wszystkie czynności przeprowadzać, a wizja spękanej podłogi śni mi się po nocach!
    Alicjanka
    PS Pewien problem mam z oszacowaniem wielkości kominka z obudową, bo małe mam pojęcie ile taka obudowa zajmuje. Drugi problem to wypełnienie tej dylatacji przez te wszystkie warstwy podłogi. Co tam mam umieścić? Styropian?

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Alicjanka dnia 2002-03-07 10:00 ]</font>

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    No i bardzo madrze ci poradzili. Ja bym tak zrobil. Jako dylatacje zastosuj tasme dylatacyjna tak jak do wylewek. Wielkosc kominka zalezy od indywidualnego projektu, wiec sobie takowy zrob albo kup typowa obudowe i wtedy gabaryty bedziesz znala. Jesli bedzie on w miare typowy, nie rozbudowany to zajmie ci w obrysie poziomym okolo 90-140.

  14. #14

    Domyślnie

    Ale zbrojenie jest zbędne. Grubość warstwy pod obudową wkładu wyniesie min.25 cm przy stosunkowo małych wymiarach poprzecznych.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Alicjanka

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Posty
    1.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    115

    Domyślnie

    Kochani,

    Czy Wy przypadkiem zawodowo nie zajmujecie się budownictwem? Czy też Wasza rozległa wiedza na ten temat jest poprostu wynikiem mutacji poinwestorskiej indywidualnego inwestora?
    Al.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    No dobra - mam już wylane 10cm betonu na zagęszczonym piasku stoi to już rok, a będzie stało jeszcze jeden. Kominek dam powiedzmy średnio ciężki. Czy muszę paktycznie rozdziobać płytę? To chyba młotem, bo gumówką chyba nie da rady.
    Zobaczę czy płyta jest cała pod paletą z cegłą klinierową dziurawką , ale o ile pamiętam nie widziałem żadnych pęknięć, a taka paleta to ponad 400 cegieł * 1,6 kg (nie pamiętam doładnie)

  17. #17

    Domyślnie

    Powiem Wam jak jest u mnie :
    Podłoga na gruncie (piasek zagęszczony - ale czysty - bez zadnych smieci, gliny itd.), wylane "zero" grubosci 20 cm, zbrojone siatką stalową o oczku jesli dobrze pamiętam 10 cm.
    Na zerze okładane były instalacje, oczywiscie w miejscu pod kominkiem nie ma nic. Potem styropian 5 cm - ale nie pod kominkiem. Obszar bez styropianu jest większy niz zajmuje w rzucie sam kominek o jakies 70 cm. Kominek jest narożny.
    I na to wylewka, dodatkowo pod kominkiem zazbrojona taką sama siatką jak zbrojenie "zera".
    I na wylewce stoi sobie kominek. Nie za duży, nie za mały (wkład 67kW), obudowa z piaskowca.
    Mieszkam półtora roku, kominek hula aż miło, nic pęka, nie osiada
    nie ma zadnych dylatacji (nie licząc 1cm styropianu między wylewką a ścianami)
    Jest OK.
    Pozdrawiam


  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Przy takim zerze miałoby Ci coś pękać?
    67 kW to nieduży?

  19. #19
    Guest

    Domyślnie

    w kazdym razie nie najwiekszy
    Widziałem kominek, ktory wystawił mój kolega - GIGANT ! Przynajmniej jesli chodzi o obudowę.
    Uważasz ze moje zero jest za grube ? Ile wylałes ?
    Napisz prosze , ciekw jestem.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Alicjanka

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Posty
    1.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    115

    Domyślnie

    Zazdroszczę 20cm wylewki z zazbrojeniem. Być może te 20 cm trzyma wszystko co na tym. Boję się, że moje 10cm bez zbrojenia puści. Wizję mam taką, że pod kominkiem pęknie "zerówka" tak jak mur nad oknem bez nadproża, czyli po skosach od rogów kominka. Moje rury z ogrzewania wodnego dostaną powietrza (choćby i nieświeżego), ja o tym nie będę wiedzieć, a za 10 lat całą instalację będę musiała odgrzebywać! Prawdę powiedziawszy, to wolę zrobić za wiele i spokojnie spać, niż z niepokojem czekać na przyszłość. Już tak mam, że jak mnie coś niepokoi to budzę się w nocy i o tym myślę. I tak do końca moich dni? Wolę naciąć, zdylatować i zastanawiać się w sposób naukowy na ile obniży się mój kominek w ciągu x lat (jeśli w ogóle)?
    Pozdrawiam,
    A.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony