dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    mbz

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    5.509

    Domyślnie Torty urodzinowe

    Bardzo prosze o podawanie przepisow na torty urodzinowe. W niedlugim czasie mam podwojne urodziny moich panow i chcialabym przygotowac dla nich wlasnorecznie tort. Uwaga - mam niewielkie doswiadczenie kuchenne, a tortowe to wlasciwie zadne Ciekawe, czy znajdzie sie choc jeden przepis, ktory ma szanse nie zostac przeze mnie popsuty
    chwilowo na sygnaturke pomyslu brak

  2. #2

    Domyślnie

    A jakie torty lubią? Z kreme, czy z bitą śmietaną?
    Chcesz zrobić zwykły biszkopt, czy jakiś ciemy, orzechowy, czy makowy?
    Na taki zwykły mogę Ci dać z głowy, na inne (które stosuję raczej rzadko), musiałabym poszukać w domu.

  3. #3
    elutek
    Guest
    elutek

    Domyślnie

    ...

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    mbz

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    5.509

    Domyślnie

    Dziewczyny, wielkie dzieki Juz odpowiadam na pytania.

    A jakie torty lubią? Z kreme, czy z bitą śmietaną?
    Mlodszy to chyba jeszcze nie wie ( maly jest), a starszy na pewno z bita smietana.

    Chcesz zrobić zwykły biszkopt, czy jakiś ciemy, orzechowy, czy makowy?
    Hmm, gdybym chociaz raz go robila, to moze bym wiedziala

    czy mogą to być torty z alkoholem?
    Ha, ambitna jestem, moze przygotuje dwa , dla starszego z alkoholem moga byc

    -czy mają być z biszkopta?
    Moga, ale wcale nie musza, chyba im prostszy, tym lepiej ... dla tortu i tych, co go beda jesc
    chwilowo na sygnaturke pomyslu brak

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) OGRODNICZKA CZARODZIEJKA Avatar arcobaleno
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Posty
    4.024

    Domyślnie

    Moja mama robi fajne torty, takie lekkie i dobrze nasączone - pycha
    Ja ostatnio też dwa razy zrobiłam, tylko biszkopt musi mi ktoś wcześniej upiec bo ja zawsze coś zepsuję
    Moja teściowa ma fajny sposób na biszkopt - wszystkie składniki w równych proporcjach, potem delikatnie miesza (a nie mikserem jak moja mama) i wychodzą zawsze wysokie i piękne.

    Więc jak już dostanę taki piękny biszkopt to rozkrajam go na trzy części.

    Przygotowuję poncz do nasączenia - woda (taka letnia najlepiej) z wyciśniętym sokiem z cytryny, cukrem, odrobiną alkoholu(rumu, wódki, spirytusu) i KONIeCZNIE kilkoma kroplami OLEJKU RUMOWEGO (inny nie wchodzi w grę).Proporcje to tak do smaku - musi być kwaskowo-słodki.

    Potem nasączam dokładnie pierwszą warstwę i smaruję ją powidłami śliwkowymi (można też wkropić do nich trochę soku z cytryny i dobrze wymieszać, żeby się lepiej rozprowadzały)

    Przykrywam to drugą warstwą, którą również dokładnie nasączam ponczem

    Przygotowuję krem - i tu uwaga - zawsze robimy te torty z kremami firmy CYKORIA - bez dodatku masła, czyli na samym mleku. Nie wiem jak się sprawdza z innymi kremami. Rozsmarowuję krem na drugiej warstwie.

    Przykrywam wszystko ostatnią warstwą, którą także nasączam i przygotowuję drugi krem (inny smak). Smaruję wierzch tortu i boki kremem.

    A teraz najprzyjemniejsza część czyli dekoracja My dekoryjemy owocami - banany, brzoskinie z puszki, kiwi, można brzegi posypać wiórkami kokosowymi, płatkami migdałowymi, orzechami albo gotową posypką.

    Ten tort jest naprawdę łatwy do zrobienia i przepyszny
    Domek Arcobaleno

    ...bo od marzeń wszystko się zaczyna...

    Dzień za Dniem..
    Zapraszam Do Mojej Pracowni

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) OGRODNICZKA CZARODZIEJKA Avatar arcobaleno
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Posty
    4.024

    Domyślnie

    mbz - wklejam zdjęcie ostatniego mojego dzieła - dekoracja nie dokończona bo nie ma orzechów i posypki.

    Kurczę....i jak tu się odchudzać


    Domek Arcobaleno

    ...bo od marzeń wszystko się zaczyna...

    Dzień za Dniem..
    Zapraszam Do Mojej Pracowni

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    mbz

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    5.509

    Domyślnie

    Arcobaleno - piekny ten Twoj tort
    A jak zrobilas napis???
    chwilowo na sygnaturke pomyslu brak

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) OGRODNICZKA CZARODZIEJKA Avatar arcobaleno
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Posty
    4.024

    Domyślnie

    kupiłam takie pisaki specjalne Prościzna
    Domek Arcobaleno

    ...bo od marzeń wszystko się zaczyna...

    Dzień za Dniem..
    Zapraszam Do Mojej Pracowni

  9. #9

    Domyślnie

    A mnie się wydaje, że biszkopt, to proste ciasto:
    8 jajek,
    szklanka cukru + cukier waniliowy,
    szklanka mąki + 2 łyżeczki proszku do pieczenia (płaskie).
    Całe jajka ubijam mikserem (tym, co ubija się pianę) z cukrem (może być cukier-puder, wtedy trzeba trochę więcej niż szklankę), jak się ładnie ubiją - są takie jasne i puszyste delikatnie wsypuję mąkę z proszkiem do pieczenia, i wtedy ubijam już jak najkrócej, tylko żeby się dobrze wymieszało.
    Wlewam do wysmarowanej (u mnie - olejem) tortownicy, wkładam do ciepłego piekarnika, piekę ok. 40 min. tak na złoto w temp. 180 stopni.
    Tyle wchodzi mi do miksera, jak chcesz większy tort, to możesz wziąć 10 jajek i odpowiednio więcej cukru i mąki. Wtedy tortownica o średnicy 35 cm.

    Potem to się dzieli na 3 części. Ja kroję długim nożem.
    Dalej jak pisała Arcobaleno - tyle, że ja nasączam słabą herbatą z cukrem oczywiście i jakimś aromatem, albo sokiem z brzoskwiń.
    Jak chcesz zrobić ze śmietaną, to na taki większy tort potrzebuszej gdzieś 750 ml śmietany 30% (odradzam Łaciatą), cukru nie wiem ile, bo sypię na oko - ok. 7 łyżek i ze 3 śmietanfixy (bez tego w ogóle mi się nie ubija śmietana ostatnio). Możesz dać cukier waniliowy. Do ubijania śmietana musi być schłodzona.

    Do bitej śmietany pasuje ciemny biszkopt - daje się wtedy trochę kako do ciasta (1-2 łyżeczki ciemnego).

    Dla starszego może być opcja z utartą gorzką czekoladą na wierzchu i po bokach + wisienki, albo zdobienia z bitej śmietany. Są różne literki, albo listki z ciemnej i białej czekolady do dekoracji.

    Opcja dla młodszego - tort w jakimś kształcie - wtedy pieczesz w prostokątnej blaszce i wycinasz ten kształt (wcześniej można sobie wyciąć z papieru), potem normalnie przekładasz i zdobisz, np. tymi pisakami, albo kolorową posypką.

  10. #10

    Domyślnie

    W torcie najtrudniejsze jest ciasto biszkoptowe, można kupic gotowe ze sklepu ale to nie to samo.
    Mój przepis wypróbowany wielokrotnie , a zaczynalam też od niewielkich umiejętności, tzn. biszkopt mi zawsze opadał.
    Biszkopt
    4 całe jajka i 10 dkg cukru pudru ubijamy na parze , czyli
    1. ubijamy całe jajka, aż objętość zwiększy się dwukrotnie
    2. dodajemy po łyżce cukru pudru i dalej ubijamy, aż wsypiemy cały cukier
    3. stawiamy miskę na garnek z wrzącą wodą, ( ma parować ) i dalej ubijamy ok 4-5 minut
    4. zdejmujemy miskę z garnka i teraz ubijamy dalej 4-5 minut ( ma się masa ochłodzić)
    5. ponownie stawiamy na garnku z wrzącą wodą i ubijamy 4-5 minut
    6. znowu zdejmujemy i ubijamy 4-5 minut ochładzając

    Test po krokach od 1 do 6 na powierzchni ubijanego ciasta tworzą się wzorki takie kręgi, które wskutek zgęstnienia ciasta utrzymują się ok 3-5 sekund.

    Dalej delikatnie łyżką ruchami od spodu do góry dodajemy 12 dkg przesianej mąki z 1/2 łyżeczką proszku do pieczenia.
    Takie ciasto wlewamy do tortownicy wysmarowanej margaryną i wysypanej bułką tartą i pieczemy na złoty kolor ok 30minut góra 45 , to zależy od piekarnika.
    Po przekrojeniu wychodzą mi zawsze dwa piękne kręgi, nigdy nie próbowałam z większej ilości jajek, bo te 4 po ubiciu cała miskę zajmują.

    Krem standardowo, budyń gotuję i słodzę go pod koniec 2 łyżkami cukru.
    Masło, ale prawdziwe nie mix , rozcieram też mikserem i dodaję po łyżce schłodzonego budyniu. Resza to już kwestia gustu, cytryna, orzechy zmielone, kakao, napar z kawy itp.
    Spróbuj mam nadzieję , że przepis dla początkujących , który i mnie nauczył biszkopty piec Ci wyjdzie. Nie zapomnij ciasta nasączyć ponczem.
    Wymagajcie od siebie, choćby inni nie wymagali od Was... do młodzieży JPII

  11. #11

    Domyślnie

    z kształtów, to chyba motylek najprostszy

    okragły biszkopt kroimy na pół i składamy do siebie półokręgami, wtedy posypką malujemy motylowe wzory

  12. #12
    elutek
    Guest
    elutek

    Domyślnie

    ...

  13. #13
    elutek
    Guest
    elutek

    Domyślnie

    ...

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    mbz

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    5.509

    Domyślnie

    Bardzo dziekuje za przepisy, prosze o jeszcze

    Qrcze, chyba ten biszkopt wyprobuje z tydzien przed, zeby klapy nie zrobic
    chwilowo na sygnaturke pomyslu brak

  15. #15

    Domyślnie

    Ja ostatnio dostałem tort na urodziny i wiecie z czego był podkład zrobiony? Z szarego XPS-a , tak takiego budowlanego Tylko miał przyklejoną złotą nakładkę z tektury na górę. Wszystko ludzie wymyślą.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony