dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 40
  1. #1
    Guest

    Domyślnie Własnej budowy rekuperator

    Własnej budowy rekuperator.
    tak myślę :

    1. wymiennik np. Heatex - 600 zł
    2. dwa wentylatory kanałowe np Dospel 2x200 zł - 400 zł
    3. transformator, jakieś przełączniki - 5 biegów - 100 zł
    4. obudowa - 100 zł
    5. ładna naklejka - 5 zł

    RAZEM : 1205 zł a nie 2 500 lub np. 3 500 zł

    można jeszcze zaprojektować :
    2x kasety na filtry np. zwykła włóknina
    wymiennik letni.
    drugą większą obudowę aby łatwo ocieplić i wyciszyć cały rekuperator.

    Pytanie do Forumowiczów,
    czy macie jakieś doświadczenia,
    jakich błędów się ustrzec i na co zwrócić uwagę,

    W końcu to chyba nie taka filozofia żeby przepłacać 2kzł !

    CZ.

  2. #2
    Guest

    Domyślnie

    Niestety jednak to filozfoia by było niezawodnie, cicho, skutecznie i tanio w eksploatacji.
    Zaproponowany prelminarz dotyczy zabawki pokazującej, że "jednak działa".

  3. #3

    Domyślnie Re: Własnej budowy rekuperator

    Cytat Napisał Anonymous
    Własnej budowy rekuperator.
    tak myślę :

    1. wymiennik np. Heatex - 600 zł
    2. dwa wentylatory kanałowe np Dospel 2x200 zł - 400 zł
    3. transformator, jakieś przełączniki - 5 biegów - 100 zł
    4. obudowa - 100 zł
    5. ładna naklejka - 5 zł


    CZ.
    tak jakbym widział swoje wypowiedzi czyżby plagiat
    a może jest takich więcej co tak myślą jak ja?
    takie rozwiązanie ma wbrew pozorom wiele zalet
    1- można budowę rozłożyć w czasie (najpierw instalacja, wentylatory, następnie wymiennik)
    2- budowa modułowa umożliwia prostsze ingerencje w ewentualne naprawy ,konserwację i rozbudowę, (o filtry, nagrzewnicę, nawilżacz itd)
    3-mając odrobinę wiedzy (tej ze szkoły podstawowej ) i odrobinę czasu to można zrobić centralkę naprawdę konkurencyjną do firm które proponują gotowe rozwiązania
    4- gdyby ktoś oglądał gotową centralkę z tywentu , ewentualnie requwent
    to wiedziałby o czym piszę

    prawdą jest że sam nie wykonywałem ale niestety musiałem gotowy (handlowy) wyrób poprawiać bo konstrukcja jego była taka jak zabawki pokazującej jak to działa.
    jak ktoś jest zainteresowany szczegółami to służę.

  4. #4

    Domyślnie

    Januszek - pewnie, że jest zainteresowanie.
    Bardzo chętnie bym się zapoznał ze szczegółami budowy/przebudowy rekuperatora.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar kgadzina
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    3.883

    Domyślnie

    nie ukrywam, ze ja też chętnie zmajstrowałbym coś podobnego

  6. #6

    Domyślnie

    Potwierdzam, że jest duże zainteresowanie. Może podaj trochę szczegółów, naskrob jakiś rysuneczek czy coś w tym stylu.

    Arecki

  7. #7
    Guest

    Domyślnie

    No właśnie Januszek. U ciebie to przeczytałem po raz pierwszy. Jak to zmajstrować. Waldek.

  8. #8

    Domyślnie

    zostałem wyrwany do tablicy a wcale się nie przygotowałem
    nie chcę Wam opowiadać bzdur. Więc cierpliwości na pewno się przygotuję i odezwę.
    z tego co pamiętam to nie wydałem więcej niż 3-4 tyś na wszystko (materiały) i 0 na robociznę

    Ps nie jestem fachowcem

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar kgadzina
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    3.883

    Domyślnie

    No to wiemy juz dużo.
    Januszku - napiszesz nam jeszcze więcej?
    aha - zajrzyj no na watek "mój dom"

  10. #10
    Guest

    Domyślnie

    januszek,

    nie traktuj tego jako plagiat,

    1. próbuję zebrać w jednym miejscu informacje o budowie rekuperatora,
    2. w miejscu "spokojniejszym" niż wątek wymiany doświadczeń,
    3. zachęcić zainteresowanych budową, a nie komentarzami,

    informacje pochodzą z :
    nie ukrywam wątków forum,
    mam już od jakiegoś czasu prospekty z Haetexa z opisami,
    byłem u dealera dospela,
    widziałem rekuperator jak fizycznie jest złożony,
    rozmaiałem z fachowcami od wentylacji,

    Chętnie podzielę sie tą wiedzą, ale wpierw oczekuję wypowiedzi bardziej doświadczonych.

    CZ.[/list]

  11. #11
    Guest

    Domyślnie

    jest na forum taki wątek o budowie kolektora słonecznego, nawet ktoś znalazł link do strony z opisem budowy krok po kroku.

    chciałbym aby podobną wiedzę zebrać tutaj, oczywiście w miarę możlowości. I właśnie chodzi o tą filozofię i knify.

    sądzę, że zawsze będą tacy, kórzy kupią produkt gotowy i tacy, ktorzy zechcą trochę pomajstrowac ...

    CZ.

  12. #12

    Domyślnie

    Witam!
    Wysłałem do januszka parę pytań na skrzynkę meilową, ale chyba nie zagląda do niej.Też jestem żywo zainteresowany tym tematem.W poniedziałek jetem uówiony z fachowcem zobaczymy co mi zaoferuje.Tak jak się wstępnie orientowałem to koszt całośći (domek 140 m2) to 13-14 tysięcy.Jest to naprawdę spora suma.

  13. #13

    Domyślnie

    Cierpliwości

    centralka 1600zł
    rury elastyczne 80m 325zł
    rura elastyczna 150 62zł
    rozdzielnica x2 3 arkusze blachy 80 zł
    kratki wylotowe 7x 145zł
    anemostat wlotowy 4x 40zł
    i jeszcze 4 arkusze blachy 110zł
    i klika sur spiro 100 jakieś 70zł
    tłumik 126zł

    taśma +silikon uszczeniający sam nie wiem ile.
    to sa wszystkie koszty materiałów związane z wentylacją nie mówię nic o GWC ceny poszczególnych elementów wentylacji mogły ulec zmianie kupowałem jakieś 2-3lata temu.

  14. #14

    Domyślnie

    Dzięki za info. Tak sobie myślę, że Januszek powinien założyć własny potral budowlany Tylko jeszcze jedno pytanie; na jaką masz powierzchnię (kubaturę).

  15. #15

    Domyślnie

    łącznie 5 pokoi
    kuchnia
    2 lazienki
    pom gospodarcze
    spiżarka
    garderoba
    hol
    wiatrołap
    bedzie tego ze 180m2 jakieś 500m3

  16. #16

    Domyślnie

    Czy macie namiary na jakieś dobre, ale w miarę tanie wymienniki powietrze-woda? Tak się romarzyłem, i pomyślałem sobie, że można by połączyć piękne z pożytecznym:

    Jak już mam wentylację mechaniczną, to latem, kiedy tak gorąco w domu, mogłbym trochę chłodzić powietrze zimną wodą (przepuszczając jedno i drugie przez taki wymiennik). Czy też to jest bardzo głupi pomysł?

  17. #17
    Guest

    Domyślnie

    Tylko ile to cię będzie kosztować. Rachunki za wodę. prąd. Może lepiej jednak klimatyzator?

  18. #18

    Domyślnie

    Cześć. Mam nadzieje że brak nowych wiadomości nie wynika z braku zainteresowania tym wątkiem. Napiszcie co sądzicie o takim rozwiązaniu
    ( jestem niestety tylko teoretykiem więc o pomyłke nie trudno )
    Re. przeciwprądowy zbudowany w myśl zasady rura w rurze.
    powietrze z GWC w rurze 150 wchodzi do budynku. Rura ta jest umieszczona w rurze 300 którą w przeciwnym kierunku płynie powietrze ciepłe wycągnięte z kuchni i łazienki. Całość uzupełniają dwa wentylatory i prosty w wymianie filtr oczywiście przed wentylatorami.W okresie letnim niepotzrebne ogrzewanie powietrza dostarczanego do pomieszczeń można ominąć stosując jakiś prosty system przekierowania powietrza lub po prostu zmieniając wylot rury z powietrzem wyciąganym nie do rury 300 ale do osobnego wyrzutu.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał drapieżnik
    Cześć. Mam nadzieje że brak nowych wiadomości nie wynika z braku zainteresowania tym wątkiem. Napiszcie co sądzicie o takim rozwiązaniu
    ( jestem niestety tylko teoretykiem więc o pomyłke nie trudno )
    Re. przeciwprądowy zbudowany w myśl zasady rura w rurze.
    powietrze z GWC w rurze 150 wchodzi do budynku. Rura ta jest umieszczona w rurze 300 którą w przeciwnym kierunku płynie powietrze ciepłe wycągnięte z kuchni i łazienki. Całość uzupełniają dwa wentylatory i prosty w wymianie filtr oczywiście przed wentylatorami.W okresie letnim niepotzrebne ogrzewanie powietrza dostarczanego do pomieszczeń można ominąć stosując jakiś prosty system przekierowania powietrza lub po prostu zmieniając wylot rury z powietrzem wyciąganym nie do rury 300 ale do osobnego wyrzutu.
    Jeśli już to te rury dałbym odwrotnie, powietrze ciepłe płynie w środku a zimne na zewnątrz, mniejsze straty ciepła na zewnątrz. Taką rurkę w rurze trzeba jeszcze ocieplić i w sumie powinno działać, tylko jeszcze wymyślić w jaki sposób ta w środku ma się trzymać mimośrodowo i już!
    Pozdr.

  20. #20

    Domyślnie

    Proste jak drut. - dosłownie - to znacz owijasz środkowa rure na końcówkach drutem i centralnie umieszczasz w grubszej nastepnie owijasz konce tego drutu na grubszej i masz centralnie zamontowaną rure.
    Z ociepleniem masz racje, a jeśli chodzi o rure z ciepłym powietrzem w środku to miałem to na mysli - błąd w poprzednim poście. Taka instalacja jest co najmniej o połowe tańsza od podobnie działających ( i to dosłownie) oferowanych na rynku instalacji przeciwprądowych do odzysku coepła. Sądze że jedynym problemem może być dobranie mocy wentylatora do strat ciśnienia w instalacji poprowadzonej w domu ( zwłaszcza jeśli chce zastosować GWC ) Jeśli ktoś rozsądnie umie to policzyć chętnie wysłycham.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony