dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Dachówka czy blachodachówka?

Głosujących
31. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • dachówka

    21 67,74%
  • blachodachówka

    8 25,81%
  • inne pokrycie

    2 6,45%
Strona 1 z 56
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 1107
  1. #1
    Guest

    Domyślnie Dachówka czy blachodachówka - dyskusja i opinie

    Mam pytanie,czy mozna polozyc dachowke cementowa na wiezbie zaprojektowanej dla blachodachowki???. Dach dwuspadowy z naczolkami o spadku 37°(75%),krokwie (8x16cm)rozstawione co 90cm i dlugosci 7.5m oparte na murlatach przymocowanych do scianek kolankowych(130cm),polaczonych klesczami(2X8x16cm).Moze to troche chaotyczne, ale moze ktos potrafi odpowiedziec ?

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wiarus

    Zarejestrowany
    Jun 2001
    Posty
    119
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    1. Pod murłatę redze wylać wieniecz z zatopionymi Srubami do przykręcenia murłaty,wieniec połączyć czpieniami z wieńcem stropowym.
    2. przekroje krokwi mogą zostać ala radzę sie skonsultować z konstruktorem.
    3. krokwie połączyć jętkami.
    Powodzenia

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wiarus

    Zarejestrowany
    Jun 2001
    Posty
    119
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    ACHA
    kat nachylenia dachu wzorcowy dla dachówki
    KROKWIE ZAGĘŚCIĆ CO 60 cm.!!!!!!!

  4. #4

    Domyślnie

    Nie wiem na jakie pokrycie dachowe mam się zdecydować. Ma to byc dom z uzytkowym poddaszem.
    Oczywiscie za blachodachowką przemawiaja wzgledy ekonomiczne.
    Ale moze w tej kwestii nie warto oszczedzać? O ile drozej wychodzi dach pokryty dachowka ceramiczną? Bede wdzieczna za wszelkie uwagi.

  5. #5

    Domyślnie

    Najtańsze dachówki cementowe, nie są droższe od dobrych (czytaj drogich) blachodachówek. Ja zdecydowałem się na dachówkę ceramiczną. Koszt mojego dachu 180m2(dachówka Creaton, wykończenia, folia, 2 okna dachowe) to ok 14000zł. Oczywiście bez robocizny.
    Wszystko zależy od wielkości Twojego dachu i zasobności kieszeni.
    Pozdrawiam Krzysztof

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    hugo

    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    252

    Domyślnie

    Odpowiedź trochę z innej beczki. W zeszłym tygodniu palił się sąsiad. Miałem okazję obserwować akcję gaśniczą. Na dachu oczywiście blachodachówka. Paliło się poddasze i chłopaki nie mogli się dostać przez owe pokryci do środka, musieli rozkręcać jak się domyślacie trwało to dosyć długo. Przy dachówce było by dużo szybciej. Można powiedzieć mnie to nie spodka (gdyby było lato i wiaterek i ja bym się spalił, zabudowa szeregowa) gdybanie ? Blachodachówka mnie się nie podoba i nie założyłbym jej na dach, oczywiście nie ze względu na pożar.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    zdecydowanie dachówka

  8. #8

    Domyślnie

    Zdecyduj się na dachówkę. Jak dobrze poszukasz, to nie będzie wiele droższa od blachy.

  9. #9

    Domyślnie

    Witam.

    Jeśli masz mocną więźbę, zasobny portfel, to zdecydowanie dobra dachówka ceramiczna. Cementowa to nie to samo.
    Co do blachodachówki, to mi się kilka lat temu także palił dach nad głową. Dach pokryty blachodachówką. Strażacy nie mieli problemu, wzięli siekierę i w 30 sekund wyrąbali metrową dziurę.
    Z drugiej strony nie wiem, czy taki dachówkowy dach nie zawaliłby się w przypadku pożaru? Widziałem kilka spalonych domków, których dachy pokryte dachówką zapadły się do środka, pozostawiając tylko krokwie. Te kryte blachą, czy blachodachówką stoją w takim przypadku normalnie, tylko kolorki tracą

    Sebastian

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    hugo

    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    252

    Domyślnie

    U ciebie wyrąbali siekierką, a gościa rozkręcali wkrętarką akumulatorową (może siekierki już nie aktualne bo mamy wejść do UNII)

  11. #11

    Domyślnie

    My bylismy zdecydowani na blachodachówkę. Dach czterospadowy.
    Po wycenach okazało się, że blacha kosztuje tyle samo co dachówka cementowa Braas Celtycka.

  12. #12

    Domyślnie

    Dzieki za wszelki uwagi. Czekam na jeszcze
    Co do zasobnosci portfela to hmm..... niestety ale oszczednosc byłaby wskazana, no ale czy można oszczedzać na pokryciu dachowym przy dachu dwuspadowym, chyba nie bardzo.

  13. #13

    Domyślnie

    Wiem ze cena niektórych dachowek może byc niewiele droższa od blachy, ale dochodzą jeszcze koszty związane z dodatkami do tego typu dachu: stropami, gasiorami, itp. i to jest ten dodatkowy koszt. Ciekawe ile procent?

  14. #14

    Domyślnie

    Wyceniaj cały dach. Bez rozgraniczania na dachówkę, gąsiory itp. I dopiero wtedy porównaj. U mnie różnica była bardzo niewielka, skończyło się na podwójnym S Braasa - dach dwuspadowy, naczółki i lukarny. Z blachy byłoby bardzo dużo odpadów.

  15. #15

    Domyślnie

    Witam ponownie.

    On 2003-02-24 09:49, sebo wrote:
    My bylismy zdecydowani na blachodachówkę. Dach czterospadowy.
    Po wycenach okazało się, że blacha kosztuje tyle samo co dachówka cementowa Braas Celtycka.
    Nie zapomnij porównac cen dachówek specjalnych. Te wszystkie szczytowe, wentylacyjne itd. Dopiero wtedy widać róznicę. Mi dla Braasa (nie pamiętam jakiego, najtańszego) wyszło dwa razy drożej niż Planją Royal. Chyba, że zamierzasz robić je z blachy?
    Niestety mój problem był inny. Osłabiona więźba, bo oczywiście wolałbym dachówkę ale ceramiczną.

    Sebastian.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    winston

    Zarejestrowany
    Jun 2002
    Posty
    220
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Poczytałem interesujące wypowiedzi na temat dachówka czy blacha?
    Nie zauważyłem jednak aspektu cęzaru dachu. To chyba też istotna rzecz. Nie chodzi mi tylko o odpowiednio mocną więźbę ale o osiadanie domu. Nie odważyłbym się chyba zrobić dachu w dachówce nie wykonując badań gruntu z prawdziwego zdarzenia.

  17. #17

    Domyślnie

    Nie sądzę, żeby dach miał wpływ na rodzaj stropu. jeżeli w projekcie masz dachówkę, nie musisz nic zmieniać, jeśli blachodachówkę warto poradzić się projektanta, z pewnością trzeba będzie zwiększyć przekroje krokiew, zmniejszyc ich rozstaw, itp. Nie są to duże koszty. A wyceniaj rzeczywiście cały dach. Moja cena była podana z dodatkami.
    Pozdrawiam.

  18. #18

    Domyślnie

    Myślę, że nie ma potrzeby robić badania gruntu ze względu na dachówkę. Jeśli masz dach pokryty blachą i spadnie dużo mokrego śniegu, to razem ten zestaw waży więcej niż jakakolwiek dachówka. A tego nie jesteś w stanie przewidzieć...

  19. #19

    Domyślnie

    Wiem że pokrycie dachowe na istotny wpływ na całą więźbę dachową, ale pierwsze słyszę o badaniu gruntu! Na szczeście nie jest to grunt podmokły itp. więc mam nadziję że obejdzie się bez jego badania a parter nie znajdzie się nagle pod ziemią

  20. #20

    Domyślnie

    Aśka, jeżeli możesz postawić sobie pytanie "dachówka, czy blachodachówka" - to odpowiedź jest prosta: dachówka. Blacha na dachu jako warstwa zewnętrzna to jest zawsze namiastka, nie dająca pewności szczelności. Jest nietrwała, i podatna na uszkodzenia (rozszczelnienie). Nieistotne, czy jest ona płaska, czy też gięta wzdłuż czy też w poprzek. Nieistotne są wszelkie opowieści o ilości cynku na m2 i grubości powłok lakierniczych. To tylko reklama.
    Zawodowo param się stalą i blachą w "dużym budownictwie", i bronię się rękami i nogami przed położeniem warstwy zewnętrznej dachu z blachy. To są gwarantowane kłopoty, tak naprawdę to tego się nie da na 100% uszczelnić. Blacha jest materiałem sprężystym, napręzenia wewnętrzne powstające w procesie gięcia sprawiają, że cała nadzieja w kompetencji i odpowiedzialności dekarza. Jeden wkręt niedociągnięty bądź przeciągnięty zapewnia rozrywkę na długie dni - skąd to kapie.
    Niestety, niektórzy inwestorzy, zwłaszcza z USA lub Szwecji - uznają przede wszystkim blachę. Ustawiczne jeżdżenie na usuwanie usterek pozostaje i tak po stronie wykonawcy.

Strona 1 z 56

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony