dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 35 z 35
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał falkon

    Własnie chodzi mi o te przykłady - jakie były objawy "awarii"? Mógłbyś podać?
    Objawy:
    Uruchamiasz spłuczke i patrzysz jak to co ma zniknąć w muszli wylewa sie na buty.

    Przyczyny:
    Nieciągłośc spadku(kawałek 1%kawałek 3%)
    Zbyt duże kąty załamania(kolana, wloty )
    Zbyt duży spadek( woda poleciała a g...no zostało i czeka na następne )



    Serio jesteś projektantem

  2. #22

    Domyślnie

    Dla falkona:
    wycinek z wytycznych do projektowania kanalizacji warszawskiego MPWiK
    "Na przyłączach stosowane są spadki od minimum 2% do maksimum 40%. Przy
    spadkach większych od 25% stosować rury żeliwne.
    Średnice przyłaczy projektować Ř 0,20m. Dla pojedynczych wpustów i przyłączy nie dłuższych ni 12m można stosować Ř 0,15m."

    Nigdzie nie napisałam, że spadek powyżej 3% da objawy takie jak opisał kolega Krzysztofik, co nie zmienia faktu, że dowolne potraktowanie maksymalnych spadków rur kanalizacyjnych na zasadzie "im większe tym lepiej" sprawi polepszenie działania kanalizacji grawitacyjnej. Pamiętać zawsze należy o wytycznych podanych przez producenta rur (o czym sam wspominałeś).

  3. #23
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysztofik
    Objawy:
    Uruchamiasz spłuczke i patrzysz jak to co ma zniknąć w muszli wylewa sie na buty.
    Przyczyny:
    Nieciągłośc spadku(kawałek 1%kawałek 3%)
    Zbyt duże kąty załamania(kolana, wloty )
    Zbyt duży spadek( woda poleciała a g...no zostało i czeka na następne )
    Nie potrzebnie mieszamy teraz wiele róznych elementów utrudniających grawitacyjny odpływ ścieków. Skupmy się tylko na zbyt dużym spadku. Dlatego jeszcze raz zapytam - jakie sa objawy, które świadczą o tym, że to zbyt duży spadek jest przyczyną zatkania się kanalizacji? I w jaki sposób zostało to potwierdzone?
    Czyli - zatkała się kanalizacja, przszedł fachowiec i po czym Twoim zdaniem może on stwierdzić, że przyczyną zatkania jest zbyt duży spadek kanalizacji, a nie np. załamania spadku wywołane osiadaniem budynku czy złym podbiciem kielichów?

  4. #24
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chatte
    Dla falkona:
    wycinek z wytycznych do projektowania kanalizacji warszawskiego MPWiK
    "Na przyłączach stosowane są spadki od minimum 2% do maksimum 40%. Przy
    spadkach większych od 25% stosować rury żeliwne.
    Średnice przyłaczy projektować Ø 0,20m. Dla pojedynczych wpustów i przyłączy nie dłuższych ni 12m można stosować Ø 0,15m."

    Nigdzie nie napisałam, że spadek powyżej 3% da objawy takie jak opisał kolega Krzysztofik, co nie zmienia faktu, że dowolne potraktowanie maksymalnych spadków rur kanalizacyjnych na zasadzie "im większe tym lepiej" sprawi polepszenie działania kanalizacji grawitacyjnej. Pamiętać zawsze należy o wytycznych podanych przez producenta rur (o czym sam wspominałeś).
    Ja nie pisałem, że to Ty mówiłeś. O tych 3% pisał kolega Krzysztofik.
    Maksymalny spadek 40% (opisany zresztą nie tylko przez MPWiK, ale też przez producentów czy przez PN), o którym piszesz wynika zapewne z energii jaką uzyskuje woda płynąca z dużą prędkością przy takim spadku, co z kolei ma wpływ na trwałość sieci lub instalacji. Ale nigdy w oficjalnym źródłe nie słyszałem takiej teorii, że konsekwencją zwiększenia spadku jest gorsze samooczyszczanie kanalizacji. Dlatego interesuje mnie czy ktokolwiek zna takie potwierdzenie w źródłach naukowych, czy raczej to taka lokalna teoria?

  5. #25

    Domyślnie

    Minimalny spadek można wyliczyć dzieląc 1 przez średnicę rury, np.

    dla średnicy 200 mm minimalny spadek to i = 5 promil i tak można wyliczyć dla każdej średnicy.
    Stosując takie spadki nie będzie żadnych problemów. Co innego to przyzwyczajenie wykonawców, którzy zawsze robią większe spadki aby się zabezpieczyć. Jeżeli zrobią minimalne spadki a np źle utwardzą podsypkę to mogą się zrobić przeciw spadki a w konsekwencji problem ma użytkownik no i wykonawcy bo daje gwarancję i musi jeszcze raz robić tę samą robotę za frre.
    Jeżeli chodzi o minimalną średnicę przykanalika to fi 200 mm.
    Powodzenia
    Buduję domek "Manuela" z firmy Archeton

  6. #26

    Domyślnie

    A co do uszczelek to można je posmarować zwykłym olejm roślinnym lub ludwikiem do mycia naczyń. Jeżeli uszczelka się nie podwinie podczas montażu to wszytko będzie ok.
    Napisz jaką masz odległość od studzienki do domu i różnicę wysokości terenu (jeżeli jest), jaka jest głębokość studzienki w ulicy i jak masz zagłębiony budynek to coś poradzimy.
    Powodzenia
    Buduję domek "Manuela" z firmy Archeton

  7. #27
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Maxymalny spadek wynika dokłądnie jak ktoś napisał od producenta i jest wynikiem dopuszczalnych prędkości które sa podobne dla rur z tworzyw sztucznych ( ok. 3,0 m/s) a inne dla np. żeliwa (większe ok. 5,0 m/s). A pisanie po prostu że więcej niż 3% to źle i będą kłopoty oznacza zbytnie uproszczenie problemu i jest błędne. Kompletnie się nie zgadzam z tym że więcej niż 3 % oznacza źle.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał j-j
    Maxymalny spadek wynika dokłądnie jak ktoś napisał od producenta i jest wynikiem dopuszczalnych prędkości które sa podobne dla rur z tworzyw sztucznych ( ok. 3,0 m/s) a inne dla np. żeliwa (większe ok. 5,0 m/s). A pisanie po prostu że więcej niż 3% to źle i będą kłopoty oznacza zbytnie uproszczenie problemu i jest błędne. Kompletnie się nie zgadzam z tym że więcej niż 3 % oznacza źle.
    Ja też sie z tym nie zgadzałem, ale skoro usłyszałem, że w przypadku zwiekszenia spadku pow.3% mam sobie kupić "żmijke" i radzić sam, postanowiłem sie trzymac 2%.
    Pozdrawiam.

  9. #29
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    romek13

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-437
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał ;1790249
    Dokładnie tak, chociaż zwykle przyjmuje się 2%.



    A to jest "rewelacja", o której czytam na forum muratora juz nie pierwszy raz. I przyzanm szczerze nigdy w żadnym wiarygodnym źródłe nie spotkałem sie z podobną teorią, co oczywiście nie znaczy że nie ma w niej racji.
    Ale czy ktoś mógłby mi podac jakiekolwiek źródło, kóre potwierdzaloby tę dziwną hipotezę?
    5 lat jestem kierownikiem kanalizacji w zakladzie wod-kan. Z mojej praktyki wynika, ze zbyt duzy spadek, moze wywolac wspomniane problemy.

  10. #30
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    shadow_matrix

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Polska
    Kod pocztowy
    98-220
    Posty
    1

    Domyślnie

    Odkopujemy temat sprzed 8 lat :]

    Spadek większy niż 3 % i problem z zatykaniem się rur? Nie wiem co bierzecie, ale bierzcie pół. To się przecież "kupy" nie trzyma. Pierwsze słyszę i zdecydowanie odpowiem, że nie ma takiej możliwości.

  11. #31

    Domyślnie

    Ja teraz właśnie jestem na etapie przyłączania do sieci kanalizacyjnej.
    "Fachowcy" wypuścili mi chyba zbyt nisko rurę fi 160mm na wyjściu z domu. Do studzienki mam 12m. ( w tym jedno kolano 90 stopni). Spadek około 10cm. na 12m. rury.
    Czymś to grozi, zakładając, że spadek z samego domu jest co najmniej 3%, a dopiero potem taki płytki?
    Ostatnio edytowane przez lotpaj ; 13-08-2016 o 16:37

  12. #32

    Domyślnie

    Dobra, sam sobie odpowiem.
    Niczym to nie grozi, byleby był spadek - tak mi powiedział hydraulik.

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał lotpaj Zobacz post
    Dobra, sam sobie odpowiem.
    Niczym to nie grozi, byleby był spadek - tak mi powiedział hydraulik.
    Domyślam się, że to ten sam hydraulik, który ci "załatwił" taki mały spadek

  14. #34

    Domyślnie

    Witam wszystkich i proszę o pomoc. Chcę zrobić łazienkę w starej powiedzmy spiżarni. Dom jest parterowy. Rura odprowadzająca ścieki przejdzie przez ścianę z tej nowej łazienki i dalej pójdzie pomieszczeniem gospodarczym ok 10-12 metrów i tam połączy się ze starą rurą fi110, która wchodzi w posadzkę na głębokość ok 30cm i dalej po 4 metrach wychodzi na zewnątrz budynku.
    Różnica poziomów posadzki nowej łazienki i pomieszczenia gospodarczego to ok 70-80cm. Kibelek będzie stal zaraz przy ścianie przez którą będzie przechodziła rura do pomieszczenia gospodarczego, wanna i umywalka będą w odległości ok 2-2,5 metra od tej ściany.
    I tu moje pytanie: Czy rury mogą być położone poziomo na tak dużej odległości? Różnica poziomów jest nie wielka więc chyba nie da się tu zainstalować jakiegoś pionu i rury z łazienki muszą chyba biec cały czas w poziomie z odpowiednim spadkiem?

  15. #35

    Domyślnie

    a od jakich miejsc liczymy ten spadek? Bo u mnie jest rura w drodze na głębokości ok 240 cm (gdzieś do jej płaskiej powierzchni przy dnie) a mam piwnicę. I ok 17m do tej rury od pierwszych kratek w posadzce. Ale pewnie rura będzie pod chudziakiem jeszcze więc jeśli piwnicę mam głęboką na ok 180 cm, to pod chudziakiem 20 cm trzeba dodać? Wyjdzie że na 17 m jest spadku 40 cm. ale jak pisałem do samego dna a nie wiem czy daje się do samego dna. Poniżej rysunek:


    Hydraulik dla pewności i pewnie swojego spokoju chce mi zaproponować pompę Grundfos która pompuje do wyżej położonych rur.
    Kolejna sprawa, czy to prawda że z kratek ściekowych w podłodze np w kotłowni strasznie śmierdzi i nie ma na to sposobu?

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony