dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 30 z 32
Pokaż wyniki od 581 do 600 z 638
  1. #581
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Wysyp ziemie warstwa 10-15cm. Trawa sie glebiej nie korzenie z tego co wiem, wiec kamieni glebiej jej nie zaszkodza. Taka lezaca ziemia sama sie z tymi kamolcami nie wymiesza, wiec oddzialac jej niczym nie musisz.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  2. #582
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Basia_KRK
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Kraków
    Posty
    2.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    270

    Domyślnie

    Cytat Napisał yurec Zobacz post
    Fajne to Elfir, tylko stare, niektóre odmiany już wyszły z użycia, a np więcławicki ma inną nazwę,
    W Dianie użyta jest od jakiegoś czasu Bokser, a nie Nira,
    To świetna wąskolistna odmiana.
    Trawa posiana Czekamy aż urośnie
    AgroLand Diana:


  3. #583

    Domyślnie

    Czy ktoś stosował nawóz wapniowy pod trawnik? Sąsiad ostatnio polecał mi taki nawóz, tylko że on stosuje do sadu.. Jest to Wapniak Kornicki z OMG. Skład nawozu wydaje się dobry. Będę wdzięczna za pomoc, jeżeli ktoś stosował.

  4. #584

    Domyślnie

    Witam.
    Trawnik zalozony w zeszle lato, do jesieni był ok. Teraz po zimie trawnik wygląda na przesuszony jak na foto. Widać przewagę suchych połaci. Mieszanka Diana. Wysiew w sierpniu. Ziemia nawieziona przed wysiewem. Co może być przyczyną takie trawnika? Warunki klimatyczne są teraz idealne. Pada prawie codziennie od 3 tygodni. Jaki nawoz polecacie? Czy taki z Biedronki może być?
    Najśmieszniejsze jest to że na nasiona tej trawy i nawoz zapłaciłem kupę kasy a po zimie wygląda dużo dużo gorzej niż dziki trawnik na dzialce obok, którego nikt nie nawozi,sam sie posiał, jeżdzą po nim auta itp. Oczywiscie nigdy nie widzial kosiarki (raz na rok rolnik kosi to kosą). Ale jest mocno zielony i zdrowy.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	traw.jpg
Wyświetleń:	75
Rozmiar:	97,2 KB
ID:	430404

  5. #585
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Trawnik trzeba bylo zasilić jesienią nawozem PK, wiosną nawozem NPK.
    Nie wiem, ci to "nawóz z Biedroki", może podaj skład.
    Po pierwszej, drugiej zimie trawnik traci swoj efektowny wyglad - niektóre odmiany traw z mieszanki mogą nie przezimować z powodzeniem.
    Wyglada na to, ze bez dosiewki się nie obejdzie.

  6. #586

    Domyślnie

    Właśnie o tą mieszankę moge miec pretensję bo jak mogła nie przetrwać tak łagodnej zimy? Nie wiem czy w tym roku temperatura w ogole spadła poniżej -10C chociaż na jedną noc....
    Jesli nawóz nie pomoze to jak mam to dosiać? jakas specjalna mieszanka ? Nie bardzo wierze że trawa wzejdzie w tak utwardzonych i cieżkich warunkach (korzenie obecnej trawy).

  7. #587
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Trzeba będzie ziemię lekko ruszyć. Ja po pierwszej i drugiej zimie też mialem potrzebę dosiewki, choć raczej przez działalnośc psa.
    Dosiewałem taką, jaką mialem pierwotnie wysianą.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #588
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    dominikzw

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    6

    Domyślnie

    Witam
    Zakupiłem parę dni temu działkę rod i chcę polepszyć stan trawnika. Przez poprzednich właścicieli nie był ani razu odchwaszczany ani nie była przeprowadzona wertykulacja więc stan jest średni.
    Mój plan działa jaki sobie zalożem wygląda tak.
    A. w środę skosiłem trawę na 55 mm
    1. po 7 dniach od ostatniego koszenia (oby tylko nie padało) czyli wychodzi środek - odchwaszczenie trawnika używając chwastox trio.
    Z informacji które uzyskałem nie może padać przez min. 6 godzin żeby środek został wchłonięty przez liście chwastów, im dłużej tym lepiej ale jak widac pogodę mamy jaką mamy za oknem
    2. Po 7 dniach stwierdzić czy chwasty zniknęły i wtedy skosić 55 mm
    3. następnego dnia planuje przeprowadzić wertykulacje najpierw ustawiając noże na 5 mm a następnie drugi raz w poprzek ustawić noże na 10 mm. Usuwając oczywiście skoszony filc do kosza.
    4. Następnego dnia siewnikiem wysiać trawę na całym trawniku samo zagęszczającą się renowacyjną (substral) oraz posypać cały trawnik nową ziemią lekko przykrywając nasiona czyli tak taką cienką warstwą 0,5 cm - zagrabiajać to lekko i podlać zraszaczem i lekko ubijać.
    5. Teraz nie wiem czy następnego dnia czy ile dni później siewnikiem nawieść nawóz i podlać (Nawozu substral 100 dni).
    6. Jak trawa urośnie nowa do min. 8 cm kosić do 55 mm

    Mam dwie wątpliwości jeśli mój plan jest właściwy:
    1. po wysianiu trawy chce przykryć ziemią i nie wiem czy dobrym rozwiązaniem będzie kupno ziemi (jak wyliczyłem na 140 m2 trawy żeby ją przykryć tak na 0,5 cm potrzeba będzie około 1.4 tony ziemi) wraz z transportem. Właściciel tweirdzi że jest to ziemia nie torf i sprzedaje osobom,firmom zakładające trawnik. Czy brnąć w taki zakup i kupić workowaną ziemię do trawnika w sklepie ogrodniczym??? Bo ta z castorami itp. to torf posiada i dość sporo ma negatywnych opinii.
    2. Czy po wysianiu już trawnika, można użyć następnego dnia nawóz do trawy? Czy odczekać kilka tygodni a nawet 2 miesiące? Bo takie informacje znalazłem na stronach-poradnikach. Choć chce użyć nawozu 100 dni więc nie wiem czy wyrządzi on krzywdę jak za szybko go uzyje?

    dziękuje za pomoc

  9. #589
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    kupić kultywator w formie gwiazdek:

    i delikatnie "przegrabić" posianą trawę.

  10. #590
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    dominikzw

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    6

    Domyślnie

    A czemu mam kupic taki a nie uzyc elektrycznego?

  11. #591
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    a jesteś w stanie kontrolować głębokość zanurzania się kolców? Bo nie chodzi o zakopanie nasion.

  12. #592
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    dominikzw

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    6

    Domyślnie

    Hmmm a w wertykulatorze elektrycznym nie ustawia się noży na danej długości? fakt że nie mam go jeszcze w posiadaniu, ale z opisu wynika że się można ustawić np. na 5 mm i tak chyba pracuje? czy jesteś w błędzie

    Sądziłem że przejadę wertykulatorem najpierw na -5 mm a potem na -10 mm w poprzek i nie będzie to za głęboko. A potem siewnikiem wysieje nasiona i posybie to lekko ziemia, zagrabiając to. Za głęboko będzie to dla nich??
    Ostatnio edytowane przez dominikzw ; 25-05-2019 o 18:53

  13. #593
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ja pisałam o kultuwatorze a nie wertykulatorze. Ale chodziło mi o działanie po siewie trawy a nie dosiewki na istniejącym trawniku. Na istniejącym nic nie trzeba specjalnie robić po dosiewce oprócz podlewania.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 26-05-2019 o 11:10

  14. #594
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    dominikzw

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    6

    Domyślnie

    To się nie zrozumieliśmy po prostu.
    1. A czy Pana zdaniem mój plan jaki sobie założyłem jest prawidłowy? czyli te sześć pkt działania które wypisałem (nie chce kopiować żeby nie zaśmiecić )
    2. Czy mogę też prosić o odpowiedź na moje dwie wątpliwości które też napisałem wyżej dot. wyboru ziemi czy kupno luzem czy lepiej i tylko z worka oraz czy po wysianiu można używać nawozu do traw czy czekać 2 miesiące?

  15. #595

    Domyślnie

    Szanowni forumowicze, założyłem konto ponieważ na mojej i tak nieidealnej trawie zauważyłem bardzo dziwne zjawisko. Pojawiają się w różnych miejscach kępy niezwykle gęstej i ciemnozielonej trawy. Niestety reszta trawy w tamtej okolicy wygląda odwrotnie bardziej sucha, jasna i rzadka. CO to może być? Jak to zbilansować? Załączam zdjęcia pokazowe.

    Pozdrawiam,
    Łukasz
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	61908358_413508349379164_8260395907590127616_n.jpg
Wyświetleń:	56
Rozmiar:	77,3 KB
ID:	431210
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	62063140_1227342750773402_6557757355470094336_n (1).jpg
Wyświetleń:	62
Rozmiar:	83,2 KB
ID:	431211
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	62063140_1227342750773402_6557757355470094336_n (1).jpg
Wyświetleń:	62
Rozmiar:	83,2 KB
ID:	431211

  16. #596
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Albo mieszanka mala jakiś nieporządany dodatek, albo cos wiatr przywiał.
    Jesli te kępki mają inne tempo wzrostu, kolor i ksztalt źdźbel, to raczej czeka cie ich usunięcie i dosiewka

  17. #597

    Domyślnie

    Tyle, że ja bym chciał aby cały trawnik zbliżył się wyglądem do kęp. Są gęste, intensywnie zielone i bardzo szybko rosną. Mam też wrażenie, że zmieniają położenie - tak jakby to za każdym razem w innym miejscu trawa wybuchała rozwojem.

  18. #598
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    To może nawóz nierownomiernie rozsypujesz ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  19. #599

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    To może nawóz nierownomiernie rozsypujesz ?
    To może być blisko rozwiązania bo mam wrażenie że to te same źdbła trawy rosną tak raz a później inaczej i teraz uwaga.... nei rozsypuję nawozu bo nie wiem jaki wybrać. Natomiast chętnie bym to zrobił stąd moje pytania tutaj

  20. #600
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Albo mieszanka mala jakiś nieporządany dodatek, albo cos wiatr przywiał.
    Jesli te kępki mają inne tempo wzrostu, kolor i ksztalt źdźbel, to raczej czeka cie ich usunięcie i dosiewka
    Ja używam
    https://www.ceneo.pl/44008750?se=Nvv...hoCr7QQAvD_BwE

Strona 30 z 32

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony