dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 64
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mirzaw
    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    261
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Czy ktoś aktualnie rozgląda się za kredytem hipotecznym indeksowanym w walucie ?
    Ja właśnie szukam czegoś ciekawego. Znalazłem następujące info:
    ING Bank Śląski USD - 4,16%, EURO - 5,5% (stawka 6 miesiączna) prowizja min. 1,5%
    HypoVB - CHF - 4,22% (stawka miesięczna) prowizja min. 1%

    To są wartości minimalne (oprocentowania i prowizji) dodatkowo opłaty za wycenę - 915 - 1000 zł. Okres do 25 lat. Może znacie inne ciekawe oferty banków.
    MirZaw

  2. #2

    Domyślnie

    Ja również zaczęłam się tak na poważnie rozgladać za kredytem hipotecznym (budowlano-hipotecznym. Budowę domu zaczynamy na wiosne, więc juz najwyższy czas...
    W dzisiejszej GW znalazłam reklame kredytu w GE Bank Mieszkaniowy... promocja trwa do końca marca.
    i tak: oprocentowanie w EURO - 6,9%
    - 0% prowizji bankowej
    - nie płaci się nic za rozpatrzenie wniosku
    - nie płaci się za wycenę nieruchomości
    - nie płaci się za KOSZTY USTANOWIENIA HIPOTEKI (zrobi to bank)
    - nie płaci sie za wcześniejszą spłatę kredytu.

    Jeżeli wiecie coś o innych kredytach, jakiś promocjach... podzielcie się z nami informacjami.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Sprawdź w umowie jak Ci będą zmieniać oprocentowanie. 2-3 lata temu czytałem jak ludzie klnęli na GE. Jak spadły stopy o jakieś 4pp, to im zmniejszyli o 0.5pp. Jak wzrosły o 1pp - to im o tyle podnieśli. Czyli stopy spadły o 3pp, a oni mieli o 0.5pp więcej niż na początku. Jak w umowie oprą się o LIBOR (złotowe o WIBOR) lub odpowiednio LIBID lub WIBID, to jesteś kryty.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gregorus

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    84
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    Fakt - GE ma nie za dobre warunki ogólne (procenty, przewalutowania). Teraz jest ta promocja, ale i tak uważam, że są lepsze banki.
    Na przykład HypovereinsBank (albo coś koło tego) ma b. niskie oprocentowanie (np.: 4,6 na CHF) i w miarę dobre warunki udzielania (rozliczają po kursie ŚREDNIM!). Byłem tez w KredytBanku - większe procenty ale np.: do środków własnych zaliczają środki, które 'uda' mi się uzyskać później - z późniejszego sprzedania mieszkania.
    Grzegorz
    P.S. Jutro zaczynam rajd po reszcie z interesujących mnie banków (PKOBP. PBK i PKOSA) - jak coś ciekawego się dowiem, to dam znać.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Aha - w "swoim" banku pytajcie o plusy dla swoich klientów.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gregorus

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    84
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    Frankai - z tymi plusami do swoich klientów to jest różnie. Ja na przykład byłem pracownikiem pewnego banku, miałem tam konto a mimo to, jak brałem kredyt(malutki na działkę) to potraktowali mnie jak złodzieja z ulicy (weksle, oświadczenia, różne naprawdę dziwne dokumenty). Na końcu przegieli tym że nie chcieli się zgodzić abym sam zaniósł pismo o wpis na hipoteke,ale notariusz (kosztowało mnie to extra 400 złotych). Co ciekawe sam notariusz się dziwił - praktycznie żaden bank tego nie wymaga. Najśmieszniejsze było jak źle odczytali odpis z ksiąg dot. kupowanej działki (zamiast tego, że mi się należy udział w działce na droge odczytali, że kupowana działka jest obciążona ..... ).
    Grzegorz
    P.S.
    Żeby nie było - nie tylko mnie tak potraktowali - pewnego znajomego też podobnie.....

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    No to pracowałeś w dziwnym na banku.
    Ja o wpis zanosiłem sam i kosztowało mnie to tylko 6zł za wyciąg, że już wpisane.

    Ci co już przebiegli się po bankach muszą robić drugie "kółko", bo właśnie spada oprocentowanie. W "moim banku spadło" z 12% na 10.5% (w PLN) dla części budowlanej i z 11.5% do 9.5% w hipotecznej.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mirzaw
    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    261
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Witajcie Do Frankai - je jestem pracownikiem dużego banku i uwież te profity dla pracowników się już skończyły. Po drugie jeśli bank (pracodawca) dał by Ci coś taniej niż na rynku - a musiał byś to przedstawić w Urzędzie Skarbowym (takm jak kredyt) to masz obowiązek zapłacić podatek dochodowy (czy jakiś podobny) od różnicy między wartością kredytu jaką otzrymałeś (orocentowaniem) a rynkowym oprocentowaniem - czyli twoim zyskiem
    Co do oferty bankowej to ważne jest na jakiej stopie bazowej (według jakiego indeksu) jest podawana wartość oprocentowania (miesięczny LIBOR czy np. 6-miesięczny) Wówczas zmiana wartości oprocentowania może następować raz na miesiąc albo raz na 6 m iesięcy (teoretycznie) Wówczas wiedząc ile kosztuje przewalutowanie możesz obliczyć dodatkowe ryzyko w kredycie (zmiana waluty na tą która ma teraz zawyżony kurs)
    MirZaw

  9. #9

    Domyślnie

    Frankai - napisz jeśli mozesz jak sie nazywa ten twoj bank?
    Ja też sie rozglądam (jak wiesz zresztą) za kredytem i tak jak wpisalismy wcześniej - jeśli teraz bez laski jest 10,5 i 9,5 kto pokusi sie na stały 9 z rządowego projektu?
    Poza tym jak złotowe staniały, to walutowe pewnie też??

    Jak tak dalej pójdzie do czasu kiedy jak naprawdę będe brała kredyt (czy gdzies takj do lata) oprocentowanei będzie wynosiło niewiele a banki będa stały otowrem i będa prosić mnie abym wzieła u nich kredyt?!!


    To na pocieszenie o ktore sie prosiłam gdzie indziej

    Piszcie o swoich kredytach - naprawdę interesuje mnie to.

  10. #10

    Domyślnie

    MirZaw - jeśli jesteś bankowcem - doradź!!! (no dobra - nie musisz podawać w ktorym pracujesz

    Ktory kredyt w jakim banku wydaje ci się najlepszy dla sieroty z pierwszej grupy podatkowej?
    I 20% wkładem??

  11. #11
    Guest

    Domyślnie

    Kolega Gregorus ma trochę nieścisłe informacje na temat Hypovereinsbank. Otóż bank udziela kredytu w CHF na (obecnie) 6,76% w fazie budowy i 6,26% w fazie spłaty kredytu hipotecznego. Stawka procentowa to 6 miesięczny LIBOR + marża banku 2,5% (hipoteka) + 0,5% jeśli jeszcze trwa budowa. A więc jak napisałem powyżej. Co do wypłaty to wypłacają po kursie kupna własnym (ustalony w banku) a spłata odbywa się w walucie kredytu. Tylko i wyłącznie. A więc jeśli ktoś bierze CHF to spłaca CHF, a nie złotówki po przeliczeniu. Sam staram się o kredyt w tym banku, odwiedziłem ich na Chmielnej w Warszawie i stąd to wiem. Pozdrawiam.

  12. #12
    Guest

    Domyślnie

    Jezu, sorry pomyliłem procenty. Powinno być 4,26% i 4,76% a nie 6,26% i 6,76%.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Mirzaw - czytaj dokładnie; pisałem "klientów".

    Karola - ale ja Cię lubię dołować: walutowe nie potaniały i nie potanieją, a wręcz w USD mogą podrożeć. Oprocentowanie w PLN spadło, bo spadły stopy w Polsce (jest szansa na jeszcze jeden mały spadek w tym roku); w Europie stoją, a w USA za niedługo mogą rosnąć. Bank to Pekao SA. Cytowany poziom to za Expanderem. Są to dolne stawki i można się na nie nie załapać. Kiedyś stopa była (nie wiem czy jest ciągle) niższa o 0.5pp dla klinetów posiadających Eurokonto VIP. Nie wiem czy od wspomnianych przeze mnie, czy do takowej mogli zejść tylko VIP'owcy. Nie wiem od czego uzależniają wysokość oprocentowania, skoro podaja "oprocentowanie od ..." Mogę się domyślać, że będzie zależne od wkładu własnego, zdolności kredytowej i dodatkowych zabezpieczeń. Wejdź na http://www.expander.pl tam możesz sprawdzić ile, gdzie i na jaki procent Ci dadzą. Jak masz jakieś pytania, to dzwoń i może się spotkamy w Ostrowie, to Ci pomogę. To tyle na pocieszenie.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mirzaw
    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    261
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    SORRY ZA TAK DŁUGI POST !!
    Sory Frankai - to był post do Gregorusa
    A jeśli chodzi o doradztwo (o jakim wpomniała niejaka Karola) to jak bym sam wiedział co jest najlepsze to bym nic nie analizował. Kredyt w Banku to nie tylko pożyczane pieniądze i procenty ala całe mnóstwo dodatkowych haczyków - które trzeba przaanalizować dokładnie również z punktu widzenia biorącego kredyt.
    Ważne jast napewno:
    Jakie jest oprocentowanie ?
    W jakiej walucie ?
    Na podstawie jakich stawek bazowych (Euribor,Wibor, Libor) jest oparte oprocentowanie ?
    Jaka jest marża banku ?
    Jaka jest prowizja ?
    Ile kosztuje wczesna spłata ?
    Ile kosztuje przewalutowanie ?
    Ile kosztuje wycena nieruchomości, przez kogo jest robiona ido kogo należy ?
    Ile kosztują kontrole banku na placu budowy ? (teoretycznie po każdym wniosku o nową transzę - a może być tych transz np. 10)
    Należy pamiętać, że niektóre banki przy ocenie zdolności kredytowej obierają całkiem różne koszty utrzymania (ważne ile zostanie na spłatę kredytu)
    Hypo - 400 zł na osobę, ING Bank Śląski - 950 zł
    Czy bank, który udzielił kradytu na 120.000 po wykożystaniu przez Ciebie 100.000 rozliczy te 20.000 i ponownie wystawi harmonogram spłat i ile to kosztuje ?
    Każdy bank podaje zazwyczaj średnie wartości oprocentowania - często można więc ponegocjować. Czasem zbić można nawet 1,5% na oprocentowaniu i 1% na prowizji.
    Ponadto przy negocjacjach pomocne jest to ile wynosi Twój wkład własny (powyżej 50% to masz najniższe oprocentowanie - zazwyczaj)
    Może masz polisę na życie - to pozwoli zbić procenty.
    Jest istotne czy przy wycenie nieruchomości (inwestycji) bank uwzględni wartość działki.
    Co do oferty GE z tego co wiem wartość oprocentowania nie jest ustalana na podstawie stopy bazowej (jak wyżej) tylko na podstawie zarządzenia Zarządu Banku - więc jeśli bank (Zarząd) wymyśli że od dzisiaj płacisz 10% odsetek to tak musisz płacić (i na nic płacze i lamenty) - więc ta oferta jest bardzo niepewna. Co z tego że nie płacisz za wycenę, prowizji itp - jeśli mają oni oprocentowanie w USD koło 6,5 to policz ile zapłacisz po 15 latach odsetek.
    Ponadto czasem lepeij zacisnąć pasa i wziąć kredyt na 10 lat niż 20 (kwota spłaty to około 1200 w porównaniu z 800) ale ryzyko jest nieporównywalnie mniejsze
    MirZaw
    SORRY ZA TAK DŁUGI POST


    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: mirzaw dnia 2002-02-06 21:49 ]</font>

  15. #15

    Domyślnie

    MirZaw - dzięki za post - patrzę na to wszystko o czym wspominasz i juz oczy mnie pieką od wypatrywania.
    Dlatego spytałam

    Z tego co widze (Frankai strona expandera jest moją ulubioną) to faktycznie różnice są duże.
    Ważne jest dla mnie możliwośc wcześniejszej splaty i dlatego szukam też takich, ktore za to nie pobierają.
    Ważne jest też chyba aby bank był pod ręką.
    Z kazdym papierkiem biegać 100 km to chyba głupie rozwiazanie.
    Dlatego mama mniejszy dostęp - ale mam nadzieję, że coś znajdę.

    Dzięki za pomoc

  16. #16
    Guest

    Domyślnie

    Niekoniecznie głupie Karola. W mojej miejscowości są dwa molochy PeKaO S.A. i PKO BP S.A. Akurat według Expandera wynika że w obu zapłacę ponad dwa razy tyle odsetek co w Hypovereinsbank. Dlatego też wolę śmignąć nawet 10 razy samochodem te 130 km do Warszawy niż płacić 30 000 zł więcej. Pozdrawiam.

  17. #17

    Domyślnie

    Zgadzam się - wcześniej napisalam to pośpiesznie.
    Warto jeśli różnice są naprawdę duże. Poza tym PKO BP brałam pod uwagę tylko moment - oprócz złych warunków obsługa pod psem - wręcz nie na poziomie (przynajmniej u mnie)
    PKO SA - nie wiem
    Też mam zamiar wyjśc poza swoje miasto ale do tych większych aż tak daleko nie mam
    Czasem więc warto podjechać

  18. #18
    Guest

    Domyślnie

    Wiesz Karola, to chyba choroba zawodowa tego banku. Ja też zwątpiłem po pierwszych 3 minutach "miłego i fachowego" wyjaśniania zawiłości kredytu hipotecznego w PKO BP. Pewnie są tacy dlatego, że Murator od dwóch lat promuje usilnie ich "Włąsny Kąt". Pomyśleli sobie, że skoro są tacy atrakcyjni i ludziska będą do nich walić drzwiami i oknami, to po cholerę się starać cokolwiek wyjaśniać i ułatwiać. Kto chce niech walczy. Inni oleją i pójdą gdzie indziej.

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Mirzaw - brawo jesteś bardzo koleżeński, bo mi się po prostu nie chciało pisać tych wszystkich detali
    Co się tyczy GE to mamy jak widac dokładnie takie samo zdanie (o stopie bazowej jako porównywalnej do tych wszystkich xIBID'ów i xIBOR'ów pisałem w innym miejscu)

    Karola - różnice są duże, ale poczekaj aż wszystkie banki ustalą oprocentowanie. Przypuszczam, że potrzeba im na to 2 tygodnie.

    Mario - jak sprawdzałem kredyt dla mnie 2 tygodnie temu, to z ofert wszystkich banków Expander wyrzucił mi w kolejności od najlepszej: 1 i 2 wspomniany przez Ciebie HVB z 11,41% (tam były tylko różnice w udziale własnym 20 i 40%), a 3 Pekao SA z 12%. Czyli nie zapłacę 2 razy tyle odsetek. A jeżeli dodam, ze Pekao mam w swoim mieście (nie wiem jeszcze gdzie mam najbliżej do HVB), mam tam Eurokonto VIP (0.5pp mniej), jestem znanym im klientem i mam już wpis do hipoteki na KM z ich banku, porządną historię rachunku. Jednym słowem same plusy, więc z zejściem na najniższe oprocentowanie nie powinienem mieć kłopotów. Oczywiście decyzję podejmę dopiero po konkretnej rozmowie, ale na razie wydaj mi się, że wezmę u nich. No chyba że zaskoczą mnie jakimś trudnym warunkiem albo innymi wstrętami. Aha - nie jest problem śmignąć 130km samochodem, ale może być problem ze znalezieniem czasu na to. No i oprócz czystego oprocentowania i tak przecież patrzymy na pozostałe warunki.

  20. #20
    Guest

    Domyślnie

    Rzeczywiście, jeśli chodzi o kredyt w złotówkach to masz rację, rozbieżności nie są duże. Ja jednak rozważam kredyt w CHF i widzę, że większość forumowiczów też ma podobne zapatrywania, dlatego też tok mojego myślenia poszedł w tę stronę. A tu różnice oprocentowania są już spore. Ja również mam Eurokonto w PeKaO S.A. od wielu lat, tyle że mniej prestiżowe. Są rzeczywiście bardzo elastyczni w podejściu do klienta, a warunki udzielenia kredytów mają zbliżone do "średniej krajowej". Tylko te wysokie oprocentowanie walut, niestety.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony