dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 8
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 141
  1. #1

    Domyślnie Oszczędzajmy energię elektryczną.

    Witam,
    Pojawiają się doniesienia że prądu w Polsce będzie za kilka lat za mało. Pewnie wymusi to ostre podwyżki.
    Co Waszym zdaniem można zrobić aby racjonalnie wykorzystywać energie w domu.
    Oczywiście przy nie zmienionym komforcie życia - co można zrobić aby mniej pradu zżerać ?

    np. prać w pralce tylko przy pełnym bębnie
    stosować halogen reagujący na ruch zamiast stałego oświetlenia zewnętrznego.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    jest rozwiązanie, a raczej kiedyś było, tylko znalazło się paru (pominę epitety) i stanęło na niczym

    http://upload.wikimedia.org/wikipedi...jz_makieta.jpg
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  3. #3

    Domyślnie

    Nie kojarzę faktu ...
    to makieta siłowni jądrowej ?
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  4. #4

    Domyślnie

    Ostatnio dużo się propagowało np. żarówki energooszczędne. Sęk w tym, że ludziom się wciska, że to takie dobre, a zapomina się często o tym, że nie wszędzie takie żarówki zdają egzamin (np. tam, gdzie rzadko i na krótko się je włącza). Ja mam kilka, ostatnio zaszalałem i do kuchni, do nowej lampy nabyłem bardzo dobre Philipsa z 6-letnią gwarancją. Bardzo ładne światło dają, no i pobierają po 20W zamiast po 100. Jest też dużo taniochy np. w IKEA - tych nie polecam.
    Oświetlenie to tylko ułamek.
    Okazuje się, że trzymanie wszelkich sprzętów (typu TV, video) w trybie stand-by też jest znaczącą stratą energii.
    Ale to wszystko pikuś w porównaniu z energożernością właśnie pralek, zmywarek i wszelkiej maści grzejników.
    Troszkę mnie zastanawia, że właśnie na TYM forum ten temat poruszasz. Wszak Forumowicze Muratora to w większości ludzie światli i tematyka oszczędzania energii nie jest nikomu obca
    A bez energii jądrowej może nie styknąć za jakiś czas. Same wiatraki nie wystarczą.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    Cytat Napisał NOTO
    Nie kojarzę faktu ...
    to makieta siłowni jądrowej ?
    Łi
    Żarnowiec
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  6. #6

    Domyślnie

    Do Barbarossa

    To nie jest rozwiązanie. Po prostu za duża konsumpcja za duże domy, samochody, za dużo wycieczek. Gdyby tylko Chińczycy chcieli mieć taki poziom jak Amerykanie to gotowa tragedia bo na świecie nie ma tylu surowców. Po prostu niszczymy swoją planetę. Rozwiązania są dwa albo energia jest jeszcze za tania albo za dużo zarabiamy. W nieskończoność spożycie energii nie może rosnąć, to jest trochę nasza wina a najbardziej winny jest "zachód" a szczególnie USA, który nie widzą jeszcze problemu. Pomyślmy co będzie gdy skończy się ropa. Alternatywne paliwa biologiczne jeszcze bardziej degradują środowisko niż spalanie ropy. Powodują olbrzymie zużycie wody, nawozów i pestycydów.

  7. #7

    Domyślnie

    Moim zdaniem coraz więcej rozwiązań będzie potrzebowało prądu. I tego nie zatrzymamy...
    Mam więc nieodparte wrażenie, że problem nie leży w tym, żebyśmy zużywali coraz mniej (oczywiście jestem za energooszczędnością!!!), ale w tym, żeby było więcej dostawców.

    Mamy 21 wiek, a dopiero niedawno w Polsce otwarto rynek energetyczny. Jak bardzo się otworzy i jak silna konkurencja wejdzie na rynek tego jeszcze chyba nikt nie wie...


    PS.
    Jeszcze 2 lata temu nie przypuszczałbym, że mój dom będzie "napędzany" w 100% na prąd...

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał piomar64
    Do Barbarossa

    To nie jest rozwiązanie. Po prostu za duża konsumpcja za duże domy, samochody, za dużo wycieczek. Gdyby tylko Chińczycy chcieli mieć taki poziom jak Amerykanie to gotowa tragedia bo na świecie nie ma tylu surowców. Po prostu niszczymy swoją planetę. Rozwiązania są dwa albo energia jest jeszcze za tania albo za dużo zarabiamy. W nieskończoność spożycie energii nie może rosnąć, to jest trochę nasza wina a najbardziej winny jest "zachód" a szczególnie USA, który nie widzą jeszcze problemu. Pomyślmy co będzie gdy skończy się ropa. Alternatywne paliwa biologiczne jeszcze bardziej degradują środowisko niż spalanie ropy. Powodują olbrzymie zużycie wody, nawozów i pestycydów.

    Tiaaaaa....
    W ramach protestu (a propos) zarobków, należy poprosić pracodawcę o obniżkę wynagrodzenia.

    Pozostają jeszcze alternatywne źródła energii, nad którymi niemal się nie pracuje na szeroką skalę...

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    Cytat Napisał piomar64
    Do Barbarossa

    To nie jest rozwiązanie.
    rzeczywiście nie jest
    TO BĘDZIE jedyne rozwiązanie już za jakiś czas, ale żeby nie paść na ryj z powodu wydatków na prąd to trzeba zacząć poważnie o tym mysleć już dziś;
    tego się nie uniknie, nie ma takiej możliwości
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  10. #10

    Domyślnie

    Sporo osób czyta to Forum, ale nie wszyscy wiedzą co to racjonalne wykorzystanie energii. Wielu kojarzy się to z obniżeniem komfortu - a wcale tak być nie musi.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  11. #11

    Domyślnie

    piomar jedyną konkluzją, jaka mi się nasuwa po przeczytaniu Twojego posta, jest to, że zamiast produkować prąd powinniśmy zrezygnować z jego używania - czyli ogniska, lampy naftowe, telefony przez sznurek od płotu do płotu, komunikacja na większą odległość przez tam-tamy itd.
    Hmmm, ja w to nie wchodzę.
    Sensem istnienia każdego gatunku jest jego podtrzymywanie, a jednym z elementów służących temu jest osiągnięcie zadowolenia z życia, czyli, mówiąc prosto, przyjemności! A Ty mi tutaj roztaczasz wizje świata bez tych rzeczy, które mi przyjemność sprawiają (bo do istnienia b. wielu z nich potrzebny jest prąd elektryczny).
    O nie, to jest jakaś wizja ratowania cywilizacji przez samounicestwianie.
    Czyli: żeby dom się nie spalił, trzeba go wcześniej spalić, tak?
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał piomar64
    ...Gdyby tylko Chińczycy chcieli mieć taki poziom jak Amerykanie to gotowa tragedia bo na świecie nie ma tylu surowców...
    oni bardzo szybko do tego zmierzają, spacerując wieczorową porą po np. Szanghaju aż oczy bolą od światła. Całe wieżowce dosłownie pokryte są świetlnymi reklamami, ogromnymi beam'ami, wszystko się jarzy na maxa. Zastanawiałem się wtedy, jaka ilość energii to wszystko zasila. Zresztą wszyscy Azjaci tak mają - im jaśniej i kolorowiej, tym fajniej. Rzeczywiście imponujący widok. Tylko czy naprawdę konieczny...

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał NOTO
    Sporo osób czyta to Forum, ale nie wszyscy wiedzą co to racjonalne wykorzystanie energii. Wielu kojarzy się to z obniżeniem komfortu - a wcale tak być nie musi.
    Noto prześledź te wszystkie wątki o energooszczędnych domach, systemach grzewczych, solarach, ociepleniach - myślę, że świadomość jest - przynajmniej w tej części społeczeństwa, która się na tych łamach produkuje

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar jabko
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    5.428
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    201

    Domyślnie

    Perspektywa 10 lat ??

    Nie zakładać ogrzewania na prąd
    Ogromnie lubię kobiety, zwłaszcza te piękne i uległe.
    Dzienik JABKA
    Komentarze

  15. #15

    Domyślnie

    A ciekawe dlaczego w Polsce nie inwestuje się w wiatraki?
    Powiem Wam, że imponują mi całe pola wiatrakowe w Niemczech czy Austrii. Widok mi nie przeszkadza i mamy ekologiczną energię. Nie wiem tylko jaki % całego zapotrzebowania mogą takie wiatraki wytworzyć?

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    nieekonomiczne
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał jabko
    Perspektywa 10 lat ??

    Nie zakładać ogrzewania na prąd
    Zrezygnować z płyt grzewczych, pralek automatycznych i zmywarek.
    Dziwne?
    Jeszcze 20 lat temu kompletnie nikt nie myślał w Polsce o takich rozwiązaniach (może prawie nikt).

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barbossa
    nieekonomiczne
    Nie chciałem tej odpowiedzi zobaczyć, chociaż wiedziałem, że jest jedyną.

  19. #19

    Domyślnie

    Prać w balii, gotować na ognisku, zmywać w potoku...
    Toć pisałem o tym kilka postów wyżej
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał ArtiW
    A ciekawe dlaczego w Polsce nie inwestuje się w wiatraki?...
    zaczęło się
    http://www.elektrownie-wiatrowe.org.pl/art_morskie.htm

Strona 1 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony