dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 62
  1. #1

    Domyślnie "ISTOTNA ZMIANA"- kto orzeka?

    Witam wszystkich.
    W nowej ustawie pisze że " w przypadku stwierdzenia podczas obowiązkowej kontroli istotnego odstępstwa od zatwierdzonego projektu budowlanego " wymierza sie kare.
    Czy " istotnym odstępstwem od projektu" jest :
    --przestawienie okna na tej samej ścianie np.5m w lewo lub nie wymurowanie go wcale?
    --na poddaszu użytkowym wykonanie drzwi (na taras) i daszku łaczacego sie ze spadem calego dachu?
    --w projekcie jest dwie jaskółki o róznych wielkościach a ja chcę je zrobić sobie identyczne (na jednej elewacji)?
    Więcej grzechów nie pamiętam i .....
    Czy musze zmieniac caly projekt żeby nie dostać po d..?
    Czy wystarczy podpis kierownika budowy ?,,,no ale jeszce ta kontrola..
    pozdrawiam

    PS:czy w ogole gdzieś pisze co wolno sobie zmienic a co nie w projekcie?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    mbz

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    5.509

    Domyślnie

    W moim projekcie jest taki jakby podpunkt, co wolno a czego nie wolno zmieniac.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał mbz
    W moim projekcie jest taki jakby podpunkt, co wolno a czego nie wolno zmieniac.
    Wolno zmieniać, ale osobie adaptującej projekt do warunków miejscowych.
    A nowym prawie budowlanym :
    Art. 36a.
    1. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.
    2. W przypadku naruszenia przepisu ust. 1, właściwy organ uchyla decyzję o pozwoleniu na budowę.
    3. Inwestor, w przypadku wątpliwości co do charakteru planowanego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę, występuje do właściwego organu, dołączając opinię projektanta, o udzielenie informacji, czy odstąpienie to wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.
    4. Właściwy organ udziela odpowiedzi w terminie 14 dni od dnia przedstawienia planowanych rozwiązań. Nieudzielenie informacji w tym terminie jest równoznaczne z uznaniem planowanego odstąpienia za nieistotne.

    Lepiej z tej mozliwości skorzystać, niż zdawać się na dowolną interpretację urzędników.

  4. #4

    Domyślnie

    Ale czy przesuniecie okna w licu muru gdzie do sasiada jest 50m to już jest istotne naruszenie czy jeszcze nie?

  5. #5

    Domyślnie

    MBZ
    U mnie też pisze ale tylko w ptrocentach i bardzo ogólnie np: że można zmienic 5 % czegoś tam.To w przypadku okna mam rozumieć że 5% powierzchni okien czy jednego okna czy lica ściany?...

  6. #6

    Domyślnie

    PS: mbz jak moge przylepić sobie takiego małego gifa.
    Czy jest gdzieś lista z której można sobie wybrać czy to może być dowolny?wpisalem ścieżkę z mojego twardego dysku ale mi nie przyjął.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    PS: mbz jak moge przylepić sobie takiego małego gifa.
    Czy jest gdzieś lista z której można sobie wybrać czy to może być dowolny?wpisalem ścieżkę z mojego twardego dysku ale mi nie przyjął.
    Musisz wykorzystać rysunki istniejace w sieci, albo tam takie zapisać.
    Trzeba na jakimś darmowym serwerze umieścić swoje konto np. pod adresem http://poczta.onet.pl/oferta/1085024,rezerwuj.html lub http://profil.wp.pl/bezplatny.html potem założyć stronę www i na niej umieścić rysunek. Rysunek do forum można wkleić poprzez BBCode Img.
    Może to troche skomplikowane ale prostsze niż "ręczne" opisywanie .
    Jak to działa - zobacz np. mój wątek http://murator.com.pl/forum/viewtopi...098&highlight= .
    Na podobnej zasadzie mozna dodać swój Emblemat w Profilu.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Ale czy przesuniecie okna w licu muru gdzie do sasiada jest 50m to już jest istotne naruszenie czy jeszcze nie?
    Pismo do Urzędu, potwierdzona kopia do swojego archiwum.
    Brak odpowiedzi z Urzędu będzie świadczył, że wszystko w porządku.
    Chyba, że wolisz ryzykować wstrzymanie budowy i czekanie na zatwierdzenie projektu zamiennego.

  9. #9
    Guest

    Domyślnie

    No więc wszystko znów jasne. Wiecie po co są URZĘDY, URZĘDNICY. Gdyby wszysko było uproszczone, logiczne, JEDNOZNACZNE to by .................wzrosło bezrobocie , a poza tym chyba w Polsce jeszcze do normalności innych cywilizowanych krajów daleko. Nie ma zmian skokowych w przyrodzie hehehehe

  10. #10
    Guest

    Domyślnie

    a swoją drogą to tylko sąd orzeka, a urząd ................. z czego ma żyć?

  11. #11
    Guest

    Domyślnie Spytaj urzędu a naślą kontrole!

    Znajomy zmienił mury z Ytonaga na Max + wełna, po jakimś czasie wysłal zapytanie do starostwa czy ta zmiana to ISTOTNE ODSTĘPSTWO i zaczeło sie: kontrole, straszenia. Kontrolerzy czepiali sie wszystkiego i musiał robić aneks do projektu ( a to kosztuje ).
    Ja również zmieniłem Ytonga na maxa + styropian, ale nie zamierzam zgłaszać. Jak przyjada niech udowodnia ze to istotne odstepstwo a jeśli nie przyjadą ( na co licze ) to bedzie GIT

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie Re: Spytaj urzędu a naślą kontrole!

    Cytat Napisał Anonymous
    Znajomy zmienił mury z Ytonaga na Max + wełna, po jakimś czasie wysłal zapytanie do starostwa czy ta zmiana to ISTOTNE ODSTĘPSTWO i zaczeło sie: kontrole, straszenia. Kontrolerzy czepiali sie wszystkiego i musiał robić aneks do projektu ( a to kosztuje ).
    Ja również zmieniłem Ytonga na maxa + styropian, ale nie zamierzam zgłaszać. Jak przyjada niech udowodnia ze to istotne odstepstwo a jeśli nie przyjadą ( na co licze ) to bedzie GIT
    W prawie budowlanym jest zapis, że zapytać o zmiany w projecie należy właściwy Urząd przed ich realizacją na budowie.
    Każde istotne odstępstwo od projektu jest samowolą budowlaną i może skutkować wstrzymaniem pozwolenia na budowę do czasu zatwierdzenia projektu budowlanego. O tym kto decyduje czy odstępstwo jest istotne pisałem już wcześniej.
    Jeżeli chcesz coś takiego ryzykować to Twoja sprawa, a właściwie nie tylko Twoja ale i kierownika budowy, który na coś takiego pozwolił i ryzykuje nawet utratą uprawnień budowlanych.
    Udawadniać Ci nie będą musieli. Po prostu nie pozwolą Ci takiego budynku użytkować.

  13. #13
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mjerzy

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Posty
    9

    Domyślnie

    Wprawie budowlanym mówi się o pytaniu urzędu w razie :wątpliwosci:, myślę ze lepiej ich nie miec.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał mjerzy
    Wprawie budowlanym mówi się o pytaniu urzędu w razie :wątpliwosci:, myślę ze lepiej ich nie miec.
    Jeszcze lepiej nie wprowadzać zmian do zatwierdzonego projektu.

  15. #15

    Domyślnie

    Proszę nie panikować.

    Jeśli w trakcie budowy robiłeś zmiany w projekcie, możesz:
    1. przed wprowadzeniem zmian zapytać urząd, czy są one istotne i jakie dokumenty musisz donieść;
    2. wprowadzić zmiany bez porozumienia z urzędem, a martwić się, gdy przyjdzie do odbioru domu przez gminę.

    "Rażącym odstępstwem" jest:
    1. zmiana konstrukcyjna: powiększenie budynku o dodatkową kondygnację (w górę lub w dół);
    2. zmiana rozpiętości stropów (wyrzuciłeś ścianę nośną);
    3. powiększenie kubatury budynku;
    4. zmiana przeznaczenia (z mieszkalnego na biurowy);
    5. zasadnicza zmiana elewacji.

    W budynkach zabytkowych musisz uzgadniać nawet kolor elewacji.

    Gdy w sposób istotny odstąpiłeś od zatwierdzonego projektu, musisz czekać na decyzję o zmianie pozwolenia na budowę. Do wniosku dołączasz tzw. projekt zamienny (art. 36a prawa budowlanego).

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Grzegorz63 pisałeś już o tym w poście z 04-06-2003 13:46 , tylko tam dodałeś trochę więcej szczegółów, z których wynika, że jednak powody do paniki są.
    Ponadto wtedy (04-06-2003) nie były jeszcze do końca znane przepisy wykonawcze nowego prawa budowlanego (zostały opublikowane dopiero 10 lipca 2003 r. w Dzienniku Ustaw Nr 120 (polecam lekturę wszystkim Forumowiczom). Są tam m.in.
    ROZPORZĄDZENIA MINISTRA INFRASTRUKTURY :
    z dnia 23 czerwca 2003 r. w sprawie rodzajów obiektów budowlanych, do użytkowania których można przystąpić po przeprowadzeniu przez właściwy organ obowiązkowej kontroli
    i
    z dnia 28 czerwca 2003 r. w sprawie stawki opłaty stanowiącej podstawę do obliczania kary wymierzanej w wyniku obowiązkowej kontroli

    Jeżeli połączysz te dwa Rozporzadzenia z Art. 59b. Prawa budowlanego :
    1. Właściwy organ przeprowadza, na wezwanie inwestora, obowiązkową kontrolę budowy po zawiadomieniu o zakończeniu budowy lub złożeniu wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie.
    2. Właściwy organ, w przypadku uchylenia decyzji o pozwoleniu na budowę, o którym mowa w art. 36a ust. 2, przeprowadza, na wezwanie inwestora, obowiązkową kontrolę budowy po złożeniu wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych, o którym mowa w art. 51 ust. 2.
    To zauważysz, że jednak sprawa zgłoszenia zmian w projekcie przed ich realizacją ma konkretny wymiar finansowy. Przy budowie domu jednorodzinnego zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym nie ma obowiązkowej kontroli i tym samym opłat, zaś przy zmianach w projekcie wykrytych przez Urząd jest obowiązek przeprowadzenia kontroli i zgodnie ze stawką określonymi w Rozporządzeniu będzie to 5 x 300 zł = 1500 zł.
    Jasne, że przy koszcie całego domu to nie tragedia, ale opłaty tej mozna uniknąć.
    O wstrzymaniu budowy do czasu zatwierdzenia projektu budowlanego pisałem już wcześniej.

  17. #17

    Domyślnie

    Czy jeśli mam pozwolenie na budowę sprzed 11 lipca i będę musiał składać dokumentację zastępczą w związku z istotną zmianą będzi emnie obejmowało stare czy nowe prawo budowlane?

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg
    Czy jeśli mam pozwolenie na budowę sprzed 11 lipca i będę musiał składać dokumentację zastępczą w związku z istotną zmianą będzi emnie obejmowało stare czy nowe prawo budowlane?
    Decyzję o zatwierdzeniu dokumentacji zamiennej dostaniesz zgodnie z nowym prawem budowlanym, więc będzie Cię ono obowiązywało.
    Tak naprawdę, to przy budowaniu zgodnie z zatwierdzonym projektem budowalnym lub zamiennym wiele się w tym nowym prawie nie zmienia.
    Bardziej restrykcyjne (opłaty) jest w przypadku naruszenia postanowień pozwolenia na budowę lub prawa budowlanego.
    Na forum straszono nowymi przepisami, gdy nie były jeszcze znane przepisy wykonawcze (opublikowano je na dzień przed wejściem nowego prawa, a dostępne w internecie są dopiero od kilku dni).

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK
    Grzegorz63 pisałeś już o tym w poście z 04-06-2003 13:46 , tylko tam dodałeś trochę więcej szczegółów, z których wynika, że jednak powody do paniki są.
    Ponadto wtedy (04-06-2003) nie były jeszcze do końca znane przepisy wykonawcze nowego prawa budowlanego (zostały opublikowane dopiero 10 lipca 2003 r. w Dzienniku Ustaw Nr 120 (polecam lekturę wszystkim Forumowiczom). Są tam m.in.
    ROZPORZĄDZENIA MINISTRA INFRASTRUKTURY :
    z dnia 23 czerwca 2003 r. w sprawie rodzajów obiektów budowlanych, do użytkowania których można przystąpić po przeprowadzeniu przez właściwy organ obowiązkowej kontroli
    i
    z dnia 28 czerwca 2003 r. w sprawie stawki opłaty stanowiącej podstawę do obliczania kary wymierzanej w wyniku obowiązkowej kontroli

    Jeżeli połączysz te dwa Rozporzadzenia z Art. 59b. Prawa budowlanego :
    1. Właściwy organ przeprowadza, na wezwanie inwestora, obowiązkową kontrolę budowy po zawiadomieniu o zakończeniu budowy lub złożeniu wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie.
    2. Właściwy organ, w przypadku uchylenia decyzji o pozwoleniu na budowę, o którym mowa w art. 36a ust. 2, przeprowadza, na wezwanie inwestora, obowiązkową kontrolę budowy po złożeniu wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych, o którym mowa w art. 51 ust. 2.
    To zauważysz, że jednak sprawa zgłoszenia zmian w projekcie przed ich realizacją ma konkretny wymiar finansowy. Przy budowie domu jednorodzinnego zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym nie ma obowiązkowej kontroli i tym samym opłat, zaś przy zmianach w projekcie wykrytych przez Urząd jest obowiązek przeprowadzenia kontroli i zgodnie ze stawką określonymi w Rozporządzeniu będzie to 5 x 300 zł = 1500 zł.
    Jasne, że przy koszcie całego domu to nie tragedia, ale opłaty tej mozna uniknąć.
    O wstrzymaniu budowy do czasu zatwierdzenia projektu budowlanego pisałem już wcześniej.
    Już buduję swój dom i muszę powiedzieć, że coraz mniej zaczynam się przejmować różnymi "duperelami" typu: istotne odstępstwo, albo błędy w projekcie (przyznaję, że sam się sobie dziwię). Kierownik budowy prowadzi mój Dziennik Budowy wzorowo (wpisuje tam prawie wszystko, nawet rzeczy które mnie wydają się mało istotne), więc skoro on mówi, że wystarczy do wymyślonych przeze mnie zmian w projekcie jego wpis do Dziennika, to dlaczego mam mu nie wierzyć, skoro sam ryzykuje utratą swoich uprawnień?

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzegorz63
    Już buduję swój dom i muszę powiedzieć, że coraz mniej zaczynam się przejmować różnymi "duperelami" typu: istotne odstępstwo, albo błędy w projekcie (przyznaję, że sam się sobie dziwię). Kierownik budowy prowadzi mój Dziennik Budowy wzorowo (wpisuje tam prawie wszystko, nawet rzeczy które mnie wydają się mało istotne), więc skoro on mówi, że wystarczy do wymyślonych przeze mnie zmian w projekcie jego wpis do Dziennika, to dlaczego mam mu nie wierzyć, skoro sam ryzykuje utratą swoich uprawnień?
    Ale przy odbiorze budynku mogą być schody.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony