dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 75
  1. #1

    Domyślnie Rybki - takie w akwarium

    Hej!
    Coś mi mówi, że nie tylko ja uwielbiam wieczorami (i nie tylko) gapić się w akwarium zamiast w telewizor.

    Moje ma tylko 60l, ale chwilowo metraż nie pozwala na więcej. A w nim stadko neonek, kilka platynek i molinezji - w tym własny przychówek. No i moja absolutna duma: dwa glonojady po 20 cm każdy! odchowane z kijanek niemalże. W sumie standardowa obsada, ale dopiero raczkuję w tej dziedzinie (po półtora roku to chyba się już raczkuje?

    Aktualnie walczę z plagą ślimaków. Już prawie wygrałam

    A co słychać w waszym podwodnym świecie?

    Hadraadae
    Ja "tylko" remontuję Stary Dom

  2. #2

    Domyślnie

    Hadraadae, a jak zaczynałaś? Oglądam czasami akwaria w sklepach zoologicznych, dzieci pracują nade mną, żeby pojawiło się w domu. Też mam coraz większą ochotę. Tylko zupełnie nie wiem, jak się do tego zabrać. Oczywiście mogę pójść do sklepu, zaufać sprzedawcy, kupić co mi powie i stosować się do jego rad. Przeraża mnie tylko myśl, że będziemy robić coś nie tak i żyjątka zaczną zdychać. Niestety nie znam nikogo, kto ma doświadczenie i mógłby doradzić. A Ty jak zaczynałaś? Przegrzebałaś się przez jakieś lektury, czy ktoś Ci powiedział co robić? Pewnie warto też wiedzieć od jakich rybek i roślin zacząć, które są mniej wymagające, żeby się udało... No i czy przy takim akwarium jest dużo roboty?

  3. #3

    Domyślnie

    Hej Kasiek
    Na początek takie akwarium to dość spory wydatek. Samo akwarium co prawda dostałam w prezencie, ale niezbędny sprzęt: filtr powietrzny, grzałka, pokrywa z oświetleniem to już około 300 zł. Do tego jakieś żywe rośliny, bo takie tworzą lepsze środowisko życia dla ryb, no i w końcu rybki - to już na prawdę najmniejszy wydatek.
    Ja zaczynałam od fachowej literatury. Gdybyś się zdecydowała, to służę pomocą
    Jeśli chodzi o pracę, której wymaga utrzymanie akwarium, to właściwie jest to raz dziennie karmienie rybek. I wymiana wody - w przypadku akwarium takiego jak moje, czyli 60L - raz na tydzień, 10 dni (podobno im większa pojemność, tym rzadziej się to robi, bo akwarium jak każdy ekosystem w pewnym zakresie oczyszcza się samo). Spuszcza się ok 1/2 do 2/3 wody wybierając muł i zanieczyszczenia a potem uzupełnia odstaną wodą o odpowiedniej temperaturze. W sumie pół godziny. Do tego czasami oskrobanie szyb z glonów. I to chyba wszystko.
    A przyjemność gwarantowana. Tym bardziej że rybki przyzwyczajają się do Twojego rytmu dnia i są całkiem kontaktowe.
    A do 2 tygodni można je spokojnie zostawić bez opieki i pojechać na wakacje. Mała głodówka im nie zaszkodzi.

    Gdybyś miała jakieś wątpliwości czy pytania, to jestem do usług

    Do usłyszenia - Hadraadae
    Ja "tylko" remontuję Stary Dom

  4. #4

    Domyślnie

    Wielkie dzięki Hadraadae, jak się już sprowadzimy do nowego domu i zdecyduję się na rybki, to w razie kłopotów na pewno skorzystam i będę pytać.
    Na razie nie mam niestety ani za bardzo czasu ani miejsca, gdzie postawić akwarium.
    A tak przyszło mi teraz do głowy, czy koty nie dobierają się skutecznie do rybek w akwarium? Jakieś kreskówki mi się majaczą...

  5. #5

    Domyślnie

    akwarium powinno mieć pokrywę, do której przymocowane jest oświetlenie i które zapobiega nadmiernemu odparowywaniu. Woda w akwarium ma około 25 stopni, więc bez pokrywy parowała by dość mocno. Pokrywa dodatkowo uniemożliwia kotom, psom, małym dzieciom i wszystkim niepowołanym "nurkowanie" w akwarium.
    Nasz kot bardzo przeżywał pojawienie się akwarium i niemożliwość zapolowania na jego mieszkańców. Spędzał godziny z nosem prawie przyklejonym do szyby (jak na kreskówkach ) i odpędzał gości, którzy pukali rybkom przez szkło. Poza tym dzielnie asystuje przy wymianie wody. Ale jest nieszkodliwy.
    Do usłyszenia
    Ja "tylko" remontuję Stary Dom

  6. #6

    Domyślnie

    Hej,
    A ja mam akwarium 350 l z paletkami i 2 bocjami. Uwielbiam to akwarium. Ma kształt 1/4 koło i będę musiała je sprzedać bo w nowym domu nie mam miejsca w salonie gdzie mogłabym je postawić.
    No ale za to wmontuje szkło w ścianę i będzie mi służyło jako żywy obraz.
    KARO

  7. #7

    Domyślnie

    Ja mam 4 akwaria:
    -9L, trzy proporczykowce
    -60L, gupiki, molinezje, kiryski
    -75L, tęczanki trójpręgie
    -100L, tęczanki neonowe i bosemana, grubowarg

    Mam też dwa akwaria rozrodcze, w jednym rozmnażam gupiki, w drugim molinezje. W planach mam akwarium 500L wbudowane w ścianę w nowym domu. Kot, którego mieliśmy, rybki ignorował...

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Agacka
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Posty
    9.875

    Domyślnie


  9. #9

    Domyślnie

    Witam wszystkich akwarystów

    Mam grubo ponad 1000 l wody w domu w chwili obecnej. Akwaria mają: 520 l, 390 l, 240 l, 2 x 60 l. Jest jeszcze kilka małych, które uruchamiam w przypadku konieczności przeprowadzenia kwarantanny.
    Rybami zajmuję się już nie tylko amatorsko, ale także zawodowo. Udało mi się bowiem połączyć pasję z pracą. Prowadzę dział poświęcony nauce w Magazynie Akwarium, do którego piszę większość swoich artykułów. Tłumaczę także książki akwarystyczne.
    W kręgu moich prawdziwych, niesłabnących zainteresowań pozostają zwłaszcza pielęgnice (rodzina Cichlidae), a najbardziej interesują mnie pielęgnice z jeziora Malawi w Afryce.
    Wraz z przyjaciółmi prowadzę stronę www.malawi.org.pl
    Chętnie służę radą i pomoca gdyby ktoś jej potrzebował.

    Pozdrawiam

  10. #10

    Domyślnie

    No tak, wiedziałem, ze znam to nazwisko, pozdrowienia od wiernego czytelnika

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arsen
    No tak, wiedziałem, ze znam to nazwisko, pozdrowienia od wiernego czytelnika
    Serdecznie pozdrawiam Wiernego Czytelnika Cieszę się, że dzielimy razem jeszcze inną pasję - budowania nowego domu.

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Olsen
    Zarejestrowany
    Feb 2004
    Skąd
    Konstancin Jeziorna
    Kod pocztowy
    05-510
    Posty
    632

    Domyślnie

    Ja mam tylko 400L i narazie wystarczy

  13. #13

    Domyślnie

    U mnie na razie w bloku 400l. z paletkami, ale w domu na pewno będzie coś więcej.
    Aby mi się tak chciało jak mi się nie chce.

  14. #14

    Domyślnie filtr do akwarium 240 L - pomocy !!!

    Właśnie mężulek przekonał mnie do załóżenia akwarium. Doradźcie mili czy lepiej kupic fluval'a czy aquatel'a ? A może doradzicie inny? Czekam na Wasze opinie i porady. JAM

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marzenna Kielan
    Witam wszystkich akwarystów

    Mam grubo ponad 1000 l wody w domu w chwili obecnej. Akwaria mają: 520 l, 390 l, 240 l, 2 x 60 l. Jest jeszcze kilka małych, które uruchamiam w przypadku konieczności przeprowadzenia kwarantanny.
    Rybami zajmuję się już nie tylko amatorsko, ale także zawodowo. Udało mi się bowiem połączyć pasję z pracą. Prowadzę dział poświęcony nauce w Magazynie Akwarium, do którego piszę większość swoich artykułów. Tłumaczę także książki akwarystyczne.
    W kręgu moich prawdziwych, niesłabnących zainteresowań pozostają zwłaszcza pielęgnice (rodzina Cichlidae), a najbardziej interesują mnie pielęgnice z jeziora Malawi w Afryce.
    Wraz z przyjaciółmi prowadzę stronę www.malawi.org.pl
    Chętnie służę radą i pomoca gdyby ktoś jej potrzebował.

    Pozdrawiam
    witam
    u mnie, w mojej pamieci, pielegnice maja bardzo zaszczytne miejsce. szczegolnie jesli chodzi o akary. kilka razy dochowalem sie nawet narybku ale obecnie dom jest w remoncie i trudno byloby zapewnic rybkom komfort .
    planuje jednak odnowienie akwarium za kilka miesiecy. oczywiscie z akarami. mam nadzieje ze bedziesz w stanie mi pomoc. chcialbym zalozyc akwarium okolo 120 ... 160 litrow dla akar ale chcialbym tez miec inne, drobne rybki. MOje pytania:
    - jakie najlepsze proporcje powinno miec tej wielkosci akwarium dla akar?
    - jakie inne rybki mozna hodowac z akarami / pielegnicami? mam na mysli takze odczyn i temp wody. chcialbym tez wybrac jakies rybki denne.
    - jak nalepiej utrzymywac odpowiedni odczyn wody?
    - czym karmic narybek akar/pielegnic zima?
    bede wdzieczny za rady takze innych akwarystow
    pzdr

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał tom soyer
    - jakie najlepsze proporcje powinno miec tej wielkosci akwarium dla akar?
    - jakie inne rybki mozna hodowac z akarami / pielegnicami? mam na mysli takze odczyn i temp wody. chcialbym tez wybrac jakies rybki denne.
    - jak nalepiej utrzymywac odpowiedni odczyn wody?
    - czym karmic narybek akar/pielegnic zima?
    bede wdzieczny za rady takze innych akwarystow
    pzdr
    Bardzo chętnie pomogę, ale musisz sprecyzować o jaki gatunek akar dokładnie chodzi. Nazwa akara obejmuje bowiem przedstawicieli rodzajów Aeqidens, Cichlasoma, Krobia i Bujurquina. Ryby wchodzące w skład tej grupy mają różną wielkość i co za tym idzie także i odmienne wymagania.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marzanka
    Cytat Napisał tom soyer
    - jakie najlepsze proporcje powinno miec tej wielkosci akwarium dla akar?
    - jakie inne rybki mozna hodowac z akarami / pielegnicami? mam na mysli takze odczyn i temp wody. chcialbym tez wybrac jakies rybki denne.
    - jak nalepiej utrzymywac odpowiedni odczyn wody?
    - czym karmic narybek akar/pielegnic zima?
    bede wdzieczny za rady takze innych akwarystow
    pzdr
    Bardzo chętnie pomogę, ale musisz sprecyzować o jaki gatunek akar dokładnie chodzi. Nazwa akara obejmuje bowiem przedstawicieli rodzajów Aeqidens, Cichlasoma, Krobia i Bujurquina. Ryby wchodzące w skład tej grupy mają różną wielkość i co za tym idzie także i odmienne wymagania.
    chodzi mi o akary z rodziny aeqidens (akara blekitna / akara centkowana). Chcialbym je trzymac z innymi rybami ale postarac sie tez o to aby zapewnic im mozliwosc rozmnazania sie.
    czy odlowienie akar do oddzielnego akwarium podczas "godow" ma sens? czy lepiej zapewnic im duzo miejsca i kryjowek w "publicznym" akwarium

  18. #18

    Domyślnie

    hej
    jam tez malawista tym bardziej zacnie jest spotkac tu Marzennke!
    w domciu mam 240l z pyszczakami

    pozdr

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Zuzza
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Posty
    1.273
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    157

    Domyślnie

    Witam !

    Ja tez muszę się pochwalić: akwarium 240l. Spokojna obsada z Malawi . Dom w planach

    Jak miło spotkać osoby, które lubią i ryby i domy


    Zuzza

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    lola

    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Posty
    225
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Ja mam tylko takie malutkie 30 l. w nim neonki, ramirezki i brzanki. I ostatnio niestety moje rybki miały ospę. diwe zdechły (ramirezki). reszta wyzdrowiała.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony