dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Zulu Gula

    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    9

    Domyślnie Kominek - 2 trudne pytania


    1. Czym należy przykręcać do ściany profile metalowe używane do wykonania
    obudowy kominka / konstrukcja pod płytę gipsowa /?
    Podejrzewam, że kołki plastikowe mogą się stopić w wysokiej temperaturze.
    Czy to obawa uzasadniona? Jeżeli tak to czy używać kołków metalowych ? Widziałem coś takiego w Castoramie ale drogie i nie do muru.

    2.Wykorzystałem wolny przewód kominowy na nawiew powietrza do kominka. Wejście do niego jakieś 20 cm nad ziemią.Słyszałem o takich możliwościach wykorzystania komina, ale przyznaję że w ogóle nie rozumię jaki będzie obieg powietrza. Będzie nawiewać czy nie przyoadkiem wyciągać powietrze z pokoju. Podobno inaczej to należy interpretować w zimie a inaczej w lecie ze względu na odmienne stosunki temperatur otoczenia domu i jego wnętrza. Obecnie , w lecie spostrzegam że otwór zasysa powietrze z pokoju na zewnątrz. Czy w zimie będzie inaczej ? KTO TO ROZUMIE, niech mi - proszę- wyjaśni.

  2. #2
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Zulu Gula

    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    9

    Domyślnie Kominek - 2 trudne pytania

    Nie otrzymałem pomocy Chyba pytania zbyt trudne choć pozornie łatwe.
    Powiem więc co sam myślę na ten temat;

    Ad1- kołek plastikowy w ścianie obudowy kominka chyba się jednak nie stopi. Będzie przecież głęboko w ścianie a poza tym nad nim będzie warstwa waty. Jakie temperatury mogą działać na kołek- nie wiem, ale może kołek wytrzyma.
    Jak nie uzyskam pilnie mądrzejszej rady to zastosuję ten pomysł

    ad2-powietrze będzie w zimie chyba nawiewać z zewnątrz do mieszkania bo wieje z zimnego do ciepłego.Czy więc nie można by wykorzystać istniejącej już kratki wentylacyjnej pod sufitem jako żródła nawiewu powietrza do kominka? Lecz równocześnie nagrzane już powietrze może ucieć tędy do komina. Czy w ogóle KRATKA WENTYLACYJNA w pokoju z kominkiem jest potrzebna czy nie. Może zlikwidować ją?
    Myśle że ten problem można sprowadzię do pytania : co się dzieje w nagrzanym pokoju z kominkiem ? Ciepłe powietrze ucieka przez kratkę wentylacyjną czy nawiewa zimne powietrze z zewnątrz.

    Jak mi ktoś nie udzieli jasnej i logicznej odpowiedzi, będę musiał zażyć coś na uspokojenie !
    Pozdrawiam Zulu Gula.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    zażyj na uspokojenie i użyj funkcji szukaj

  4. #4

    Domyślnie

    Ad.2
    Wydaje mi się, że musisz zaznaczyć jakimiś strzałkami który komin ma być dymowy, a który nawiewny, bo same nie dadzą z tym rady.
    Pozdrawiam
    AndrzejS

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Zulu Gula

    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Majka
    zażyj na uspokojenie i użyj funkcji szukaj
    Od razu Cie polubiłem Majka ale na moje pytania nie ma w szukaj odpowiedzi

    Chyba prawdą jest, że najtrudniejsze są najprostsze pytania.
    Sciskam wszystkich forumowiczów !

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    A nie możesz tego kołka użyć stalowego ? Napewnoe sie nie stopi. Ja do wełny uzywałem stalowych do mocowanie ościeżnic.

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Zulu Gula

    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar
    A nie możesz tego kołka użyć stalowego ? Napewnoe sie nie stopi. Ja do wełny uzywałem stalowych do mocowanie ościeżnic.
    Chyba przesadzasz. Te kotwy do ościeżnic mają pewnie z 8cm długości.To chyba zbyt tęgie rozwiązanie jak na przymocowanie profilu z cienkiej przecież blachy... Ciekawe jak to robią inni. Może róznie i nie przywiązują do tego uwagi. Może to mieć jednak istotne znaczenie dla trwałości obudowy kominka.
    Mam w pamięci opowieść o kominku, którego obudowa SPŁYNĘŁA dosłownie po ścianie. Nie wiem dlaczego. Może z powodu niewłaściwego mocowania konstrukcji obudowy np. na kołkach rozporowych plastikowych. A może nie. Jednak wydarzenie jest FAKTEM. I ten fakt mnie właśnie napedzawposzukiwaniu odpowiedzi u bardziej doświadczonych.
    W każdym razie dzięki za udział w dyskusji.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    1.temperatura topnienia plastiku to od. 170 do 300C i sam sobie odpowiedz, czy będą takie temperatury w miejscu mocowania do ściany
    2.temperatura ma znaczenie pośrednie, ruch powietrza w wentylacji grawitacyjnej polega na róznicy ciśnień (nawet zimą, przy poprawnej wentylacji będzie dział wywienie, oprócz jednostkowych przypadków ciągu "odwróconego")
    i w Twoim przypadku raczej takie rozwiązanie się nie sprawdzi (kominek moze nie wytworzyć takiego cugu, że będzie zasysał powietrze z tego pionu - no może z czasem, po porządnym napaleniu w kominku) chyba, że dlugość tego przewodu nie jest za duża;
    tak więc musisz w inny sposób dostarczyć powietrze do kominka (uchylenie okna, nawiewniki, pozioma rura z zewnątrz)
    bardzo przepraszam, że tak dlugo musiałeś czekać na jakąkolwiek odpowiedź, następnym raze zrobię wszystko, żeby było szybciej
    no i czy to prawda, to nie jestem pewien w 100%, ale chyba tak
    nie gniewaj się i niech inni też się nie gniewają
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barbossa
    bardzo przepraszam, że tak dlugo musiałeś czekać na jakąkolwiek odpowiedź, następnym raze zrobię wszystko, żeby było szybciej
    no i czy to prawda, to nie jestem pewien w 100%, ale chyba tak
    nie gniewaj się i niech inni też się nie gniewają
    Barbossa, ale to Ci przejdzie?

  10. #10
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Zulu Gula

    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    9

    Domyślnie

    Dzięki Barbossa- coby to nie miało znaczyć!
    Nie jestem przekonany o takim ruchu powietrza i bezużyteczności kanału wentylacyjnego jako sposobu na dostarczenie powietrza. No bo np. dlaczego powietrze z nagrzanego pokoju ma uciekać kratką wentylacyjną a napływać przez rozszczelnione okno ? W któryms z artykułów muratorskich czytałem o możliwości takiego rozwiązania problemu z dostarczaniem powietrza do kominka. Wiadomość niestety krótka, lakoniczna, bez wdawania się e szczegóły wykonania i funkcjonowania.
    Na matginesie : czy jest jakaś zasada lub choćby wskazanie co do konieczności istnienia kominowej kratki wentylacyjnej w pokoju , w którym stoi kominek. Jej obecność nie będzie przypadkiem zawadzać w całości? Jest konieczna, wskazana czy zbędna ?

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    ci Panowie by Ci wyjaśnili o co chodzi

    nie śmiem sugerować, ale chodzi o ubiór

    przepraszam Autora i Bohaterów zdjęcia za publikację bez ich zgody
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  12. #12
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Zulu Gula

    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barbossa
    ci Panowie by Ci wyjaśnili o co chodzi

    nie śmiem sugerować, ale chodzi o ubiór

    przepraszam Autora i Bohaterów zdjęcia za publikację bez ich zgody
    Jaki jest związek tego zdjęcia z poruszanym tematem?
    Dlaczego kierujesz mnie po odpowiedzi / na jakie pytania ? / do Arabów, a sam ich nie udzielasz? Nie bądź taki tajemniczy. Zwykli ludzie oczekują zwykłych / prostych/ odpowiedzi.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie Re: Kominek - 2 trudne pytania

    Cytat Napisał Zulu Gula
    1. Czym należy przykręcać do ściany profile metalowe używane do wykonania
    obudowy kominka / konstrukcja pod płytę gipsowa /?
    Podejrzewam, że kołki plastikowe mogą się stopić w wysokiej temperaturze.
    Czy to obawa uzasadniona? Jeżeli tak to czy używać kołków metalowych ? Widziałem coś takiego w Castoramie ale drogie i nie do muru.

    kołki metalowe, plastikowy jest tylko kawałek co wchodzi do wywierconej dziury. Nie stopi się
    2.Wykorzystałem wolny przewód kominowy na nawiew powietrza do kominka. Wejście do niego jakieś 20 cm nad ziemią.Słyszałem o takich możliwościach wykorzystania komina, ale przyznaję że w ogóle nie rozumię jaki będzie obieg powietrza. Będzie nawiewać czy nie przyoadkiem wyciągać powietrze z pokoju. Podobno inaczej to należy interpretować w zimie a inaczej w lecie ze względu na odmienne stosunki temperatur otoczenia domu i jego wnętrza. Obecnie , w lecie spostrzegam że otwór zasysa powietrze z pokoju na zewnątrz. Czy w zimie będzie inaczej ? KTO TO ROZUMIE, niech mi - proszę- wyjaśni.
    jeżeli rurę od nawiewu doprowadziłeś pod kominek to faktycznie w trakcje spalania będzie z niego zasysać powietrze. Ale przy niesprzyjających warunkach do otworu na górze komina moga być zasysane spaliny z kanału spalinowego. Kiepski zapaszek będziesz miał w salonie. Prawidlowo jest wykonac doprowadzenie powietrza rurą biegnąca pod podlogą.

    serio były te tematy poruszane na forum

  14. #14

    Domyślnie

    Witaj. Wentylacja grawitacyjna działa prawidłowo przy odpowiedniej wysokości kanału (min. 2 m) oraz przy odpowiedniej różnicy temperatur (do +12 st na zewnątrz). Zimą więc ciągnie, a latem nie, a wręcz odwrotnie.
    Jeżeli nie ma pionu - jak w przypadku nawiewu dołem - w zimie będzie zasysać powietrze z zewnątrz, a latem odwrotnie (powietrze cieplejsze unosi się do góry, a zimne opada na dół - zawsze). Jak na dworze upał, a w domu chłodniej, to wyssa na zewnątrz.
    Teraz sprawa kominka. Jak pracuje, to musi zassać powietrze. Jak nie doprowadzisz z zewnątrz, to zassie ze środka - np. przez kratkę wentylacyjna w salonie- dlatego kratki te stosowano dotychczas powszechnie. Jeżeli dostarczysz powietrze z zewnątrz - np. drugim kanałem - nisko w pobliże kominka lub najlepiej do wkładu, to nie będzie nic zasysać przez tą górną kratkę, tylko wyciągać cieplutkie powietrze od razu na zewnątrz.
    Podsumowując. Wlot dołem przez sąsiedni kanał bardzo dobrze, dodatkowa kratka wentylacyjna na górze - moim zdaniem co najmniej kontrowersyjna, zwłaszcza przy podłączeniu wlotu bezpośrednio do kasety - kominek zassie sobie przez tą dolną doskonale. Jak nie doprowadzasz bezpośrednio do kasety,to możesz asekuracyjnie zostawić górną. Warto dać przepustnicę na wlocie powietrza do kominka, bo inaczej jak nie będziesz palić, to zimne powietrze będzie wychładzać salon.
    Pozdrawiam

  15. #15
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Zulu Gula

    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    9

    Domyślnie

    Dziękuję Mikimku za wyjaśnienie. Dziękuję z opóźnieniem ale lepiej uczynić to późno niż wcale. Spostrzegłem że właśnie obchodzisz okrągłą, pierwszą rocznicę obecności na forum. Gratuluję.
    Twoje wyjaśnienia pomogły poszerzyć moje rozumienie wentylacji /tak to już jest że humanistom trudniej przychodzi rozumienie spraw technicznych/. Nadal nie bardzo wiem dlaczego pochwaliłeś mnie za doprowadzenie powietrza do kominka dołem,wolnym przewodem kominowym / ten był ,jak pamiętasz z mojego maila, przewodem niewykorzystanym dymowym, więc wybiłem nad podłogą otwór do niego licząc, że będzie przewodem doprowadzającym powietrze. Dopiero potem doczytałem się, że niekoniecznie/. Teraz wydaje mnie się, że to był zły pomysł, i że będzie on kanałem wentylacyjnym wywiewnym, wyprowadzającym powietrze z pokoju na zewnątrz, a więc nie tylko może nie dostarczyć go w sąsiedztwo kominka a nawet "podkraść" to ,które już jest. Wentylacja grawitacyjna pionowa bowiem w zimie wyprowadza powietrze z wnętrza domu na zewnątrz. Czy tak ? Pozdrawiam też innych forumowiczów, którzy zaangażowali się w moje "trudne" pytania o wentylacji.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony