dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar martadela
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    1.352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie "Inwentaryzacja" drzew - jak to sie robi?

    To znowu ja
    mam pytanie do osób doświadczonych w jaki sposób wykonuje się "inwentaryzację" drzew?

    Tzn chodzi mi o naniesienie na mapę rosnących już drzew i większych krzewów, z zachowaniem ich wielkości i oczywiście dokładnym ich położeniem.

    Obecnie na pewno GPS w tym pomaga - nie mam, ale mogłabym pożyczyć...
    Jednak istnieją chyba metody sprzed epoki GPSów...

    Mogłabym cały teren podzielić na kwadraty, dajmy na to 15mx15m i tak na oko zaznaczać, ale na oko to chłop w szpitalu leżał
    Mogłabym kogoś do tego nająć i mu za to zapłacić, ale jestem "Zosia samosia" i chcę sama.

    Jest na to jakiś patent???



    Drzew mam sporo na sporym obszarze: ok 8000mkw, i pewnie ze 40 - 60 sporych brzóz, plus jakieś krzaki, dzikie róże, głogi i jeżyny. O małych nie wspominając

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar martadela
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    1.352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Aha, potrzebne mi to na użytek własny, chcę zaprojektować mój przyszły ogród.

    Bez tego ani rusz...

  3. #3

    Domyślnie

    Jeżeli satysfakcjonuje CIę dokładność ~5-6 metrów i masz możliwość pożyczyć GPS, to tak będzie najprościej NAjlepiej jakbyś miała dostęp do prostego sprzętu do pomiaru powierzchni pól (cała masa rolników tym już dysponuje), te odbiorniki były sprzedawane zazwyczaj z oprogramowaniem na PC do wizualizacji pomiarów... Mogłabyś sobie zrobic obrys działki, potem pozaznaczać drzewa, wrzucić na PC i całość wydrukować
    Pozdrawiam

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar martadela
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    1.352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ninus
    Jeżeli satysfakcjonuje CIę dokładność ~5-6 metrów i masz możliwość pożyczyć GPS, to tak będzie najprościej
    Kurcze tragedia... myślałam, że GPSy maja wiekszą dokładność

    Ta metoda odpada



    NAjlepiej jakbyś miała dostęp do prostego sprzętu do pomiaru powierzchni pól (cała masa rolników tym już dysponuje), te odbiorniki były sprzedawane zazwyczaj z oprogramowaniem na PC do wizualizacji pomiarów... Mogłabyś sobie zrobic obrys działki, potem pozaznaczać drzewa, wrzucić na PC i całość wydrukować
    A wiesz może jak się to urządzenie nazywa? Bo znając mój talent to tłumacząc biednemu rolnikowi tak zagmatwam że o sputniku zacznie myśleć...

  5. #5

    Domyślnie

    Już piszę PW, co by reklamy nie robić
    Pozdrawiam

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar martadela
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    1.352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    PW przeczytałam, ruszam na poszukiwania, a w razie problemów zgłoszę się natychmiast.

    Dzięki


  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar martadela
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    1.352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Szukam, szukam i nic....

    Może jednak jest jakaś metoda "manualna"?

  8. #8

    Domyślnie

    metoda na beiganie z miarką, potrzebne- taśma miernicza nie krótsza niż 50m, pomocnik, i sporo samozaparcia. Mierzymy cała działkę - długość, i szerokość, rysujemy w skali na papierze z użyciem siatki metrycznej z podziałką co metr. A teraz to już miarka w dłoń i zapisujemy odległość każdego drzewa od dwóch stycznych granic działki, [plan dwu wymiarowy] oczywiście w linii prostej, mierzymy średnice korony i wrysowujemy nasz plan, niestety sporo biegania. Gdy działka jest duża, lub drzew jest mnóstwo, można sobie pomóc tymczasowymi punktami 'geodezyjnymi'- wbijamy solidny palik w znanym położeniu- no. 80m. od granic działki i odnosimy do niego położenie drzew.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar martadela
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    1.352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Tak też mi się wydawało...

    Cóż mi pozostaje...

    Do roboty, do roboty

    Dzięki Ninus i paskud

  10. #10

    Domyślnie

    to powiem tylko powodzenia
    a i jeśli drzew masz dużo, to polecam systematyczne mierzenie i na raty nanoszenie na plan, a co by sie nie pomylić przyda się sznurek, z którego robisz kokardkę na drzewkach które już są zinwentaryzowane i umiejscowione na planie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony