dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 58
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 1151
  1. #81

    Domyślnie

    Cytat Napisał dendrytus Zobacz post
    jaki jest tego sens?
    sens czego?
    sens montażu wentylacji?
    sens montażu Aeris'a?

    ?

  2. #82
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    seba2001

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    MIńsk Mazowiecki
    Posty
    39

    Domyślnie

    Witam mam dom 120 m2 w stanie surowym dostałem ofertę na Vallox 95 za 12420 brutto.
    I chyba się na nich zdecyduje.

  3. #83
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerado28 Zobacz post
    Koszt 1 wentylatora prądu stałego EBM to wydatek ok. 1050,00 zł
    Są i tańsze, ale te drogie rekuperatory właśnie mają takie wentylatory.
    Bo te wentylatory maja mały pobór prądu. .
    Uczulam żeby zobaczyć dokładnie ile bierze dany reku bo potem się za to płaci .
    Ja będę robił właśnie na tych wentylatorach ,ale reku robiony na zamówienie.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  4. #84

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafal_xl Zobacz post
    sens czego?
    sens montażu wentylacji?
    sens montażu Aeris'a?

    ?
    Wszystkiego.
    Jaki jest sens wydania 22 tys, na ogół w kredycie, w domu 150 m.
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  5. #85
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    To ja może podpowiem. Żadnego.

    Trzeba sobie ustalić pewną sprawę, reku to nie jest jakiś hiper super technologia kosmiczna. Pudło,wymiennik, wentylatory , potencjometr do wentylatora koniec.
    Oczywiście jak powiedział kolega Adam_mk jak chcesz to ci lamele mogę pokryć złotem, klient nasz pan Tylko po co?
    Ostatnio edytowane przez autorus ; 04-09-2011 o 07:16
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  6. #86

    Domyślnie

    kwota 22 tys za domek 150m/kw to sporo, na prawdę sporo, 1/3 tego idzie do jakiegoś prezia w kieszeń, który z reszta pojecia nie ma o wentylacji ale umie droooogo spredac, z reszta tak samo się płaci za windowsa, ludzie robią a prezio na karaibach sie nudzi
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  7. #87
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Wentylacja mechaniczna za około dwa lata będzie obowiązkowa, tak jak i w innych krajach.
    Dlaczego?
    - bo w dobrze wykonanym budynku z WG jest zbyt mała wymiana powietrza
    - straty ciepła są zdecydowanie za duże - a dla gospodarki kraju bardzo istotne jest , czy pieniądze Polaków pójdą na zapłatę za ruski gaz, czy na zakupy polskich produktów

    Może i firma r...pl bierze 22k za każdą wykonaną instalację, ale na rynku jest sporo niezależnych instalatorów - takich jak moja firma, albo Kangaxa, albo wielu innych forumowczów, gdzie te koszty są zwykle o połowę niższe (nie mam 10 prezesów nad sobą i 200 pracowników biurowych do wyżywienia), a jakość wykonania instalacji co najmniej taka sama.
    Dlatego za kwotę 12-14 tys (tyle kosztuje u mnie projekt + montaż + rekuperator dobrej klasy + 3 lata gwarancji) zdecydowanie warto wykonać u siebie WM, ponieważ sama rezygnacja z kominów grawitacyjnych i drogich obróbek dachowych daje około 10k oszczędności. W efekcie realny koszt wykonania WM to raptem 2-4 tysiące złotych więcej niż tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej.
    Koszt prądu do napędu WM to około 20-30 zł miesięcznie, koszt wymiany filtrów kilkanaście złotych rocznie.
    Komfort jaki uzyskujemy - kto nie doświadczył mieszkania w zbyt szczelnym domu bez WM, niech się nie wypowiada. A właśnie szczelność domu odpowiada za radykalne zmniejszenie rachunków za ogrzewanie, sam montaż WM do domu-sita niewiele daje..

  8. #88

    Domyślnie

    Indiana_ Firma o której piszesz lub starasz się pisać, posiada tylko kilku pracowników i jednego prezesa
    Siła tej firmy polega na renomie i znajomości marki.
    Instalatorzy są firmami zewnętrznymi.
    Największą ich przewagą nad konkurencją jest to, że posiadają najmocniejszą stronę internetową w Polsce oraz fakt, że ich firma propagowała zagadnienia rekuperacji w naszym kraju jako pierwsza.
    Co do twoich cen...
    Jeśli konkurencja ma ceny po 22k to wystarczy, że zaproponujesz 18k wtedy także będziesz konkurencyjny.

  9. #89

    Domyślnie

    Od końca stycznia do początku marca mieszkałem w domu bez wentylacji grawitacyjnej i bez uruchomionej WM i .... na komfort nie narzekałem. Wystarczyło rozszczelnić okna i z wilgocią nie było problemu. Co parę godzin należało otworzyć wszystkie okna na kilkanaście minut i ot wszystko. Strat ciepła jakoś nie odczułem. Paliłem w małej kozie brykietami i 10 kg dziennie wystarczało nawet w styczniu.
    Więc powiem tak - bajki na temat niezbędności WM gadacie.

  10. #90
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał orko Zobacz post
    Od końca stycznia do początku marca mieszkałem w domu bez wentylacji grawitacyjnej i bez uruchomionej WM i .... na komfort nie narzekałem. Wystarczyło rozszczelnić okna i z wilgocią nie było problemu. Co parę godzin należało otworzyć wszystkie okna na kilkanaście minut i ot wszystko. Strat ciepła jakoś nie odczułem. Paliłem w małej kozie brykietami i 10 kg dziennie wystarczało nawet w styczniu.
    Więc powiem tak - bajki na temat niezbędności WM gadacie.
    ja tak mieszkałem przez cztery lata i sie też pod tym podpiszę
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  11. #91
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    A ja mieszkam od 10 lat bez i koniecznie chce to zmienić.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  12. #92

    Domyślnie

    Indiana napisał:
    Wentylacja mechaniczna za około dwa lata będzie obowiązkowa, tak jak i w innych krajach.

    Bzdura

    Indiana napisał:
    ponieważ sama rezygnacja z kominów grawitacyjnych i drogich obróbek dachowych daje około 10k oszczędności. W efekcie realny koszt wykonania WM to raptem 2-4 tysiące złotych więcej niż tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej.

    Grubo naciągnięte.Bardzo grubo

    Przy okazji-nie chcę GWC (chce żeby do domu wpadało mi świeże powietrze z dworu i kropka,nie ciągnięte przez żadne rurki zakopane w ziemi.Tak chce i tyle.I nie chcę na ten temat dyskutować)Jak twoja wentylacja mechaniczna zabezpieczy mnie żebym nie dostał suchot.Mam rozwieszać mokre ręczniki,skrapiać dom opryskiwaczem do bielizny,stawiać miednice z wodą żeby nie cierpieć ja i dzieci głownie z powodu przesuszania powietrza
    Ostatnio edytowane przez tomek131 ; 04-09-2011 o 14:06

  13. #93
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Tomek: wszystkie kraje członkowskie UE muszą do połowy 2012 r ujednolicić przepisy odnośnie wymagań odbiorowych budynków, a od 2013 r nowe wymagania muszą obowiązywać. Polska to podpisała.
    Już od dwóch lat istnieją świadectwa energetyczne, w których czarno na białym pokazujemy wartość EP dla oddawanego budynku. Praktycznie żaden z nowych budynków, wybudowanych tradycyjnie nie ma szans spełnić wymogu EP - ale w okresie przejściowym, w jakim jesteśmy, dopuszczono spełnienie jednego z dwóch warunków - albo EP jest mniejsze od EP referencyjnego, albo budynek spełnia U przegród - ten drugi warunek z kolei spełnia większość budynków.
    Od 2013 budynki mieszkalne i inne będą musiały spełniać oba warunki - a bez WM nie jest to możliwe.

    Pewnie ze dwa lata nowe prawo będzie słabo przestrzegane, ale w końcu po pierwszej karze będziemy musieli się dostosować.
    Odnośnie kosztu WM:
    Popytaj na budowie, ile kosztuje budowa od A-Z komina wentylacyjnego, z obróbkami dachowymi i obłożeniem klinkierem, a potem mów, że 10k to gruba przesada....

    Jakie przesuszanie powietrza? Jeśli nie robi się idiotycznych instalacji typu 350 m3/h dla dwóch osób, tylko ilość powietrza jest dostosowana do potrzeb, to wilgotność utrzymuje się na poziomie 50% zimą. Jak ktoś się nie zna na wentylacji, albo montuje reku po to, by sobie chłodzić latem z GWC i wydajność instalacji musi wynieść ponad 500 m3/h, to potem jest problem z wilgotnością albo nierównomierne rozpływy.
    Ostatnio edytowane przez Indiana_ ; 04-09-2011 o 14:45

  14. #94

    Domyślnie

    Indiana ,znajdz mi jakieś info ,skądkolwiek ,byle nie od dystrybutora lub montażysty urządzeń wentylacji mechanicznej mówiące ,że będzie konieczność stosowania wentylacji mechanicznej.
    10tys nie kosztuje komin.Nie mówię ,że nic nie kosztuje ,ale bez przesady i bez tego ciągłego naciągania faktów w stronę w którą komu pasuje.Chyba ,że z ozdobnikami ze złota,ale wtedy z taką samą wentylacją(też ozłoconą) należy go porównywać
    Jak będzie mi przesuszać dom zwrócisz mi kasę?NIe,powiesz przeszusza bo .....milion powodów.A tak postawię komin i nie myślę o problemie.Tak ja nie myśli o nim dziesiątki milinów właścicieli domów na całym świecie i nie czują z tego powodu dyskomfortu.Latem otwieram okna.Kropka.Aha - od owadów siatki za parę złotych.Było już wiele razy
    Wybacz,ale krew mnie zalewa na te gupkie gadki w setkach wąków

  15. #95
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lesz

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    poznan
    Posty
    363
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerado28 Zobacz post
    Jeśli konkurencja ma ceny po 22k to wystarczy, że zaproponujesz 18k wtedy także będziesz konkurencyjny.
    tu się nie zgodzę, musi być większy przeskok cenowy. Alternatywnie b.dobra opinia kogoś znajomego/polecającego o danej firmie montującej. Jeżeli chce się konkurować z nr1 (pozycja na rynku) to trzeba walczyć silniej ceną. Większość zwykłych użytkowników woli dopłacić w tym momencie te 4k do 18k, ale mieć "pewność" marki. Jednak, jak już mówimy o zrobieniu czegoś 10k taniej - powoli ma to sens i wiele osób sięgnie po kalkulator.
    Ja osobiście będę starał się wpierw policzyć, cenę reku + montaż + materiały w sensownej firmie(niekoniecznie nr1 , a własny montaż i poświęcony czas. Dużo też zależy od natężenia obowiązków w pracy, bo nie każdy może/chce spędzać X godzin w pracy, potem jeszcze kilka na budowie>spać>od nowa... może się okazać, iż warto poświecić te 2-3k dodatkowo, ale spędzić ten czas razem z rodziną.

  16. #96

    Domyślnie

    przy różnicy 10k miałbym rebusa, obawiałbym się aż takiej taniości....

  17. #97

    Domyślnie

    napisałem jeszcze do kilku i poczekam na ich propozycje i zobaczymy czy macie rację że da cię zrobić dużo taniej...


  18. #98

    Domyślnie

    Czymś takim to możesz sobie łazienkę wentylować a nie dom.

  19. #99
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Re Tomek
    Wykonuję również audyty energetyczne, stąd mam tą wiedzę o kierunkach zmian prawa w dziedzinie energoooszczędności. I na chwilę obecną tak wygląda sytuacja - za dwa lata domy będą musiały spełniać znacznie bardziej rygorystyczne normy odnośnie zużycia energii niż obecnie. Jeśli nasz rząd nie zacznie kombinować, to niestety żaden uczciwie wykonany certyfikat energetyczny w domu bez rekuperatora nie ma szans na spełnienie wymagań, które zaczną obowiązywać od 2013r.
    W efekcie dom nie zostanie odebrany, a to mały dramat z bardzo drogimi konsekwencjami.
    Pewnie przez jakiś czas dalej będą się budować domy bardziej energochłonne, ale koniec wentylacji grawitacyjnej nastąpi znacznie szybciej niż myślisz.

    Odnośnie problemów z przesuszaniem - przeciętny rekuperator w instalacji mojego projektu pracuje przez większą część czasu z wydajnością rzędu 100 m3/h. Taka wydajność zapewnia odpowiednią wilgotność zimą - przy tej wymianie i założeniu, że dom jest przystosowany do WM czyli szczelny, zyski wilgoci w domu są równoważone przez wentylację. W efekcie wilgotność utrzymuje się na stałym poziomie, odpowiednim dla zdrowia. Jeśli jednak dom jest nieszczelny (np. często użytkownicy chwalą się tutaj, że przy wyłączonym reku wentylacja jest wystarczająca), to zawsze będą problemy ze zbytnim wysuszaniem domu, a sens montażu rekuperatora w takim budynku - zupełnie zerowy (tak na marginesie).

    Po instalacji WM użytkownik dostaje ode mnie wytyczne, jak regulować sobie program czasowy, aby zapewnić odpowiednią wilgotność. Wskaźnik wilgotności względnej jest obowiązkowym wyposażeniem każdego domu z WM - właśnie po to, by nie dopuścić do jej spadku poniżej 40-45% ww.

    Odnośnie cen podanych przez Arturo 72 - mniej więcej tak to wygląda, choć kanały to są akurat najtańsze w tej instalacji, kształtki, nawiewy i izolacja kosztują.
    Pozdrawiam

  20. #100

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Czyżby ?
    Reku 200m3/h z bypassem-1,35tys.zł:
    http://allegro.onet.pl/rekuperator-luna-200-dospel-najtaniej-prezent-i1784444395.html
    Kanały Sonoduct fi125 99zł/10mb x 100mb=990zł:
    http://allegro.onet.pl/rura-sonoduct-ad-3-fi-125-10mb-izolowana-250-c-i1790032373.html
    Wychodzi narazie 2295zł,co jeszcze doliczyć ?
    Skrzynki rozdzielcze 2x100zł:
    http://allegro.onet.pl/skrzynka-rozd...763611285.html

    Można i tak.... lecz aby to było miarodajne porównaj dwie takie same instalacje ?
    Czy firma R - proponuje kanały elastyczne ?
    Czy firma R - proponuje instalacje na skrzynkach rozgałęźnych?
    Czy firma R - proponuje rekuperator luna?
    Czy firma R - nie wykonuje projektu i wykonuje wszystko na pałę... ?
    itp.

Strona 5 z 58

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony