dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 52 z 58
Pokaż wyniki od 1.021 do 1.040 z 1151
  1. #1021

    Domyślnie

    Cytat Napisał hektor80 Zobacz post
    Jedynym plusem umieszczenia centralki na strychu są dość krotnie odcinki pomiędzy centrala a skrzynkami. I to wszystko.
    Mój reku taki domek ze styropianu posiada. Specjalnie w niczym to nie pomaga. Od ok -2 reku powoli zamarza więc włącza się tryb antyzamrozeniowy. U forumowiczów posiadających taka sama centrale i umieszczona w ciepłym pomieszczeniu jakim jest kotłownia tryb włącza się przy ok -10. Więc różnica jest znaczna. .
    U mnie tryb przeciwzamrożeniowy włącza się chyba przy +2°C. Niezależnie od temperatury pomieszczenia. Działa to poprzez płynne zasilanie grzałki na czerpni, przed wentylatorem nawiewu. Nie podgrzewa pomieszczenia. Żeby domek ze styropianu miał ciepło, to musisz go dodatkowo ogrzać czymś innym niż to co opisujesz. Np. nawiewem, lub nieocieplonymi rurami nawiewu. Nieco wychłodzi to temperaturę nawiewu ale jest bez znaczenia. Myślę że i tak się opłaca bo oszczędności na energii będą większe i przez cały rok. Krótkie odcinki to małe opory, prosta instalacja, mniej zmarnowanego miejsca w domu.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  2. #1022
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.359

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Nie mam wcale tam ocieplenia.
    Witam, mam podobnie w projekcie - ocieplenie tylko do poziomu podłogi strychu. Monter WM sugeruje umieszczenie rekuperatora właśnie na strychu jak u Ciebie. W jaki sposób masz to u siebie rozwiązane? Czy dla rekuperatora zbudowałeś jakieś ocieplone pomieszczenie? Czym musi się charakteryzować jednostka, żeby można ją było umieścić w takich warunkach?
    Pozdrawiam.

  3. #1023
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Witam, mam podobnie w projekcie - ocieplenie tylko do poziomu podłogi strychu. Monter WM sugeruje umieszczenie rekuperatora właśnie na strychu jak u Ciebie. W jaki sposób masz to u siebie rozwiązane? Czy dla rekuperatora zbudowałeś jakieś ocieplone pomieszczenie? Czym musi się charakteryzować jednostka, żeby można ją było umieścić w takich warunkach?
    Pozdrawiam.
    Kiedyś to wklejałem ..

    Zalecenia dotyczące umiejscowienia rekuperatora i izolacji.
    Pomieszczenia od +20 do + 15stC - przewody wywiewne i nawiewne 20mm, czerpni 50mm , wyrzutni 20-30mm
    Pomieszczenia od +14 do 1stC - odpowiednio : 50mm , 50mm, 20mm
    Pomieszczenia od 0 do - 20stC - odpowiednio : 20+200mm* , 20mm , 20+200mm*
    * - minimum 200mm wełny mineralnej, jako obłożenie lub obudowanie przewodów układanych na poddaszu nieizolowanym termicznie.
    Żródło : SPW - W/I.2011
    Plus to - zaleca się lokalizację central w pomieszczeniu ogrzewanym lub dobrze zaizolowanym, w którym jest dodatnia temp. w ciągu całego roku. Ma to ZNACZĄCY wpływ na efektywność oraz uniknięcie nadmiernego wychłodzenia zimą jak i przegrzania latem.

  4. #1024
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Witam, mam podobnie w projekcie - ocieplenie tylko do poziomu podłogi strychu. Monter WM sugeruje umieszczenie rekuperatora właśnie na strychu jak u Ciebie. W jaki sposób masz to u siebie rozwiązane? Czy dla rekuperatora zbudowałeś jakieś ocieplone pomieszczenie? Czym musi się charakteryzować jednostka, żeby można ją było umieścić w takich warunkach?
    Pozdrawiam.
    Nic dla reku nie budowałem,stoi całkiem luzem. Sporo reku na rynku ma grzałkę wstępną powiązaną z systemem anty zamrożeniowym. Jak zachodzi taka potrzeba to ona sobie delikatnie pyka. W najzimniejsze miesiące koszt całego roku nie przekroczył 30 zł. Roczny koszt to około 200-220 zł
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  5. #1025
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.359

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Nic dla reku nie budowałem,stoi całkiem luzem. Sporo reku na rynku ma grzałkę wstępną powiązaną z systemem anty zamrożeniowym. Jak zachodzi taka potrzeba to ona sobie delikatnie pyka. W najzimniejsze miesiące koszt całego roku nie przekroczył 30 zł. Roczny koszt to około 200-220 zł
    Dziękuję za odpowiedź. Czyli propozycja montera do rozważenia, tylko trzeba o tej grzałce wstępnej pomyśleć .

  6. #1026

    Domyślnie

    Monter chyba nie kuma do czego ta grzałka służy. Ona nie rozmrozi kondensatu. Nie rozmrozi zamrożonej tacy ociekowej, syfonu itp ani wymiennika. Ona może tylko zapobiegać zamarzaniu wymiennika.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  7. #1027
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jak może zamarznąć coś co ma w środku zawsze dodatnią temperaturę? Jedyny problem jaki może się pojawić to odprowadzenie skroplin w nieocieplonej warstwie. Wystarczy to zrobić w ociepleniu i problemu nie będzie. U mnie rurka ze skroplinami w części nieocieplonej ma ~8cm (wysokość nóżek od reku).
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  8. #1028
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Beskidziak

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Kod pocztowy
    43-330
    Posty
    507

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Sporo wymieniają, bo na oko udział tych wentylatorów w rynku jest też spory... >90%?
    Jak mają wymieniać inne skoro rzadko się je spotyka?
    Firma to Papst, a nie EBM.
    Pokrętna logika, tłumaczenie częstotliwości wymiany akurat tej części w produkcie udziałem w rynku.....
    Nazwa koncernu, grupy po połączeniu trzech firm to Ebm- papst.
    117m2 powierzchni użytkowej +42m2 garażu (nieogrzewane), fundament 10 cm Xps, ściany 20 cm 0,038, podłoga 14 cm 0,035, strop terriva 45cm wełna, WM, gaz 100%podłogówka

  9. #1029

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Jak może zamarznąć coś co ma w środku zawsze dodatnią temperaturę? Jedyny problem jaki może się pojawić to odprowadzenie skroplin w nieocieplonej warstwie. Wystarczy to zrobić w ociepleniu i problemu nie będzie. U mnie rurka ze skroplinami w części nieocieplonej ma ~8cm (wysokość nóżek od reku).
    Takie mam fabryczne ustawienie progu zadziałania grzałki.
    Coś co ma dodatnią temperaturę może zamarznąć jeśli:
    - temperatura jest zbliżona do zera,
    - pomiar jest w jednym miejscu i nie mierzy różnic temperatury w całej przestrzeni zagrożonej zamarzaniem a jedynie uśrednia,
    - czujnik temperatury jest wyżej, a zimne powietrze i zimne skropliny niżej,
    - nastąpi wyłączenie energii lub awaria i warunek "zawsze" przestaje istnieć, mamy wtedy kaskadę problemów.
    Nastawa progu zadziałania musi powyższe czynniki uwzględniać. Chyba że zamontujesz dodatkowe dziesięć sond w wielu miejscach wymiennika.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  10. #1030
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Pytanie leniwca - jaka będzie obecnie najtańsza centrala z wymiennikiem entalpicznym?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  11. #1031

    Domyślnie

    Witam wszystkich, mój szanowny fachowiec od rekuperacji trochę mnie olał, gdy był potrzebny i przyszedł na budowę, gdy wod-kan, odkurzacz i elektryka zostały już położone. Teraz jest problem, bo trzeba by dużo więcej przeróbek robić, gdybym nie zdecydował się na płaską wersję rekuperatora pod sufitem w garażu. potrzebny wydatek powietrza to 1000 m3. Jaki rekuperator wybrać? Jakieś sugestie? Dalsze pytania? Czekam z utęsknieniem na Wasze odpowiedzi, bo muszę za ok dwa tygodnie tynki kłaść, bo mam terminy dopięte. Z góry dziękuję i pozdrawiam. Dominik

  12. #1032

    Domyślnie

    Cytat Napisał beton1980 Zobacz post
    potrzebny wydatek powietrza to 1000 m3. Jaki rekuperator wybrać?
    To co ty będziesz wentylować ? Halę sportową?

  13. #1033

    Domyślnie

    Cześć,
    dzięki za jakiekolwiek odpowiedzi.
    Najbardziej pomocna jest odpowiedź kolegi #szlapt, bo wiem o co chodzi.Odp.: Nie, Podpiwniczonego bliźniaka.
    Nie bardzo wiem #brencik o co chodzi z tym basenem? Basenu nie będzie.
    O co chodzi #giman też nie wiem. Mam napisane w projekcie, że ok 850 m3/h, a chcę dodać jedno pomieszczenie.Czy na salę 50m2, w której będzie ok 10-15 osób w zależności od okoliczności, wystarczy 90 m3/h? Pytam, bo nie mam doświadczenia i nigdy nie mieszkałem w domu z rekuperacją ani żadnym innym.
    Przecież moje pytanie było w miarę precyzyjne.

    Dzięki za pomoc i czekam na kolejne sugestie

    Pozdrawiam serdecznie!
    Dominik
    Ostatnio edytowane przez beton1980 ; 14-11-2018 o 21:37

  14. #1034

    Domyślnie

    Cytat Napisał beton1980 Zobacz post
    Cześć,
    dzięki za jakiekolwiek odpowiedzi.
    Najbardziej pomocna jest odpowiedź kolegi #szlapt, bo wiem o co chodzi.Odp.: Nie, Podpiwniczonego bliźniaka.
    Nie bardzo wiem #brencik o co chodzi z tym basenem? Basenu nie będzie.
    O co chodzi #giman też nie wiem. Mam napisane w projekcie, że ok 850 m3/h, a chcę dodać jedno pomieszczenie.Czy na salę 50m2, w której będzie ok 10-15 osób w zależności od okoliczności, wystarczy 90 m3/h? Pytam, bo nie mam doświadczenia i nigdy nie mieszkałem w domu z rekuperacją ani żadnym innym.
    Przecież moje pytanie było w miarę precyzyjne.

    Dzięki za pomoc i czekam na kolejne sugestie

    Pozdrawiam serdecznie!
    Dominik

    Po prostu ludzie są zaskoczeni wielkościa planowanej centrali.
    Jaka jest kubatura tego budynku i powierzchnia uzytkowa? To dom weselny ?

  15. #1035

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Jak może zamarznąć coś co ma w środku zawsze dodatnią temperaturę? Jedyny problem jaki może się pojawić to odprowadzenie skroplin w nieocieplonej warstwie. Wystarczy to zrobić w ociepleniu i problemu nie będzie. U mnie rurka ze skroplinami w części nieocieplonej ma ~8cm (wysokość nóżek od reku).
    Założenie że zawsze będzie dodatnia jest błędne. Wystarczy śnieżyca, mróz wyłączenie energii na dwa dni i masz spore koszty.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  16. #1036

    Domyślnie

    To niesymetryczny bliźniak dla dwóch rodzin 170 m2 + 110 m2 + 50 m2 garaż + 120 m2 użytkowa piwnica. Metraż do rekuperacji to ok 370 m2.
    Podkreślam, że nie znam się na tym. Inaczej bym nie pytał o nic.
    Pozdrawiam.

  17. #1037

    Domyślnie

    Pomocne forum, jak mało które.
    Zaznałem jedynie szyderców. Zero odpowiedzi nawet, że "nie wiem".
    Pozdrawiam.

  18. #1038
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Abstrachując od doboru centrali, nie uważasz że jedna centrala dla dwóch rodzin może w przyszłości przysporzyć sporych problemów.
    Myślę o samej obsłudze centrali i komforcie rodzin mieszkających w bliżniaku. W końcu może zdarzyć się tak, że jednej osobie nie będzie odpowiadała mocniejsza wymiana powietrza, w tym samym momencie w drugim mieszkaniu będzie ona wręcz konieczna.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  19. #1039
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Cytat Napisał beton1980 Zobacz post
    To niesymetryczny bliźniak dla dwóch rodzin 170 m2 + 110 m2 + 50 m2 garaż + 120 m2 użytkowa piwnica. Metraż do rekuperacji to ok 370 m2.
    Podkreślam, że nie znam się na tym. Inaczej bym nie pytał o nic.
    Pozdrawiam.
    Wentylacja jest dla ludzi, a nie dla metrów. Ile osób będzie tam mieszkać? Przemnóż przez 20 do 30 m3/h i wiesz wszystko.

  20. #1040
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    Wentylacja jest dla ludzi, a nie dla metrów. Ile osób będzie tam mieszkać? Przemnóż przez 20 do 30 m3/h i wiesz wszystko.
    I tyle doprowadź do każdego pomieszczenia, w którym te osoby mogą przebywać jednocześnie. Czyli dla czteroosobowej rodziny 80m3/h do salonu, 40m3 do master bedroom, po 40 do pokoi dzieci (bo często są z kimś). I wychodzi 200m3. A, jeszcze psa, kota, chomika, papugę itp. trzeba doliczyć. Bo to nieprawda, że dla nieludzi nie trzeba wentylacji.

Strona 52 z 58

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony