dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 53 z 58
Pokaż wyniki od 1.041 do 1.060 z 1151
  1. #1041

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    Wentylacja jest dla ludzi, a nie dla metrów. Ile osób będzie tam mieszkać? Przemnóż przez 20 do 30 m3/h i wiesz wszystko.
    Nieprawda.
    Dla ludzi i dla pustych wnętrz też. Przechowywanie przedmiotów wymaga wentylacji. Małej, ale jednak.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  2. #1042

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Abstrachując od doboru centrali, nie uważasz że jedna centrala dla dwóch rodzin może w przyszłości przysporzyć sporych problemów.
    Myślę o samej obsłudze centrali i komforcie rodzin mieszkających w bliżniaku. W końcu może zdarzyć się tak, że jednej osobie nie będzie odpowiadała mocniejsza wymiana powietrza, w tym samym momencie w drugim mieszkaniu będzie ona wręcz konieczna.
    Po pierwsze dziękuję za pomoc.
    Druga rodzina to będzie moja mama z niepełnosprawną ciotką. One nie będą narzekać.
    Będzie przepustnica między obydwoma stronami.
    Jedna jednostka jest tańsza niż dwie. Dla pewności jeszcze poprzeglądam.
    Spory wydatek powietrza wyszedł z projektu. Ja go nie wymyśliłem. Nie znam się na tym, jak wspominałem.
    W piwnicy będzie studio/próbownia do grania muzyki i czasem może tam być 10-15 osób jednocześnie. Ile tam powinno być wdmuchiwane?
    W sumie to na co dzień w jednej części 4 osoby z w sumie zawsze ktoś na doczepkę. Jest salon z kuchnią, 4 sypialnie, 2 łazienki i sporo tej piwnicy.
    W drugiej 2-4 osób, bo przez pierwsze lata będę mamy część wynajmował. Tutaj są dwie sypialnie, salon z kuchnią i 2 łazienki.
    Metrów ok 370 - 400 w sumie bez garażu licząc.
    Jakbym policzył tylko głowy, to wyszłoby zaledwie 120 - 180 m3 powietrza, czyli coś tu jest nie tak w stosunku do poniższej teorii Tom1000k.
    Czy kompromis rzędu 850 m3 zamiast wyliczonych 1100 jest ok?
    Muszę coś zadecydować. Dom w sporej części z funtów leci, a funt spadł o 1 zł od początku budowy. Jest słabo...
    Każda oszczędność jest dla mnie pomocna. Okablowanie alarmu sam robię i co się da też będę próbował by oszczędzić.
    Dzięki za wszelkie rady i mądre słowa.
    Serdecznie pozdrawiam.

  3. #1043

    Domyślnie

    Cytat Napisał beton1980 Zobacz post
    Metrów ok 370 - 400 w sumie bez garażu licząc.
    Jakbym policzył tylko głowy, to wyszłoby zaledwie 120 - 180 m3 powietrza, czyli coś tu jest nie tak w stosunku do poniższej teorii Tom1000k.
    Czy kompromis rzędu 850 m3 zamiast wyliczonych 1100 jest ok?
    Weź centralę o wydajności 400-600m3 z możliwością zejścia do 100m3/h. W nieużywanych pomieszczeniach będziesz przykręcał anemostaty zwiększając w ten sposób wydatek w używanych.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  4. #1044
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Kalic

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Posty
    224
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Otrzymałem ofertę na montaż rekuperacji a dokładniej rekuperator przeciwprądowy AERIS NEXT. Koszt wyszedł, w zależności od użytych elementów, pomiędzy 25 tys a 28 tys.
    Oferta jest kompletna tzn. zawiera projekt, materiały wentylacyjne i dobrany na podstawie obliczeń inżynierskich rekuperator oraz wykonanie całości instalacji, włącznie z regulacją, pomiarami i protokołem.
    Wydaje mi się to dosyć dużo, tym bardziej że znajomy kupował (wprawdzie w parterówce ale przy zbliżonym metrażu) za ok. 15 tys.

  5. #1045
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    dla mnie cena powiedzmy chora ... ale ja się nie znam ....
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  6. #1046

    Domyślnie

    Cena z kosmosu pewnie poparta bajerem marketingowych o srebrnych jonach w kanałach, cudownym wyświetlaczu i hiper sprawnością a i filtrami które wyłapują bąki.
    A tak na poważnie chętnie bym zobaczył specyfikacje takiej oferty co ile i za ile....

  7. #1047
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Nie chodzi o to aby się chwalić ... ale ja za 34 tyś brutto mam pompę i reku , montaż z materiałem .. i proszę nie pisać kto ,- bo to nie ma znaczenia , wystarczy dobrze poszukać i nie dać się omamić tutaj - każdy tak może a teraz na pewno można taniej..
    Ostatnio edytowane przez toommm ; 04-12-2018 o 15:52
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  8. #1048
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Szklara

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    MałaPolska
    Posty
    566

    Domyślnie

    Będę brutalny i zgaszę wasze wywody na mojsze i mojszejsze.
    jaki rekuperator? otóż mając na uwadze jego parametry (w głównej mierze laboratoria opłacone) i KOSZTY zakupu oraz OBSŁUGI. rekomenduję zakup tego w którym da się wymieniać filtry we własnym zakresie (za 0,50 zł). Zakup niektórych sprowadza się do zakupu jedynie dedykowanych filtrów za k 150 zeta za komplet. Kieruj się możliwością własnej manufaktury typu cięcie włókniny na metry, czy podołasz (5 zł za metr) czy nie podołasz ( 500 zł za sezon grzewczy). A resztę olej, to naganiacze lub trolle U siebie ze względu na koszt musiałem przesunąć filtrację z rekuperatora na kanał czerpni, Zysk ekonomiczny? 1000 razy większy niż daje reku.
    Ostatnio edytowane przez Szklara ; 05-12-2018 o 00:32
    Dom parterowy 180 m2 pow. 135m2 użytkowej. Pow. ogrz. podłogówką ok 125 m2, Okna Eurocolor Synego 0,8. Ściany beton kom. 24 - 20 cm grafit 0,032, podłoga 10 cm XPS pod płytą, na płycie 18 cm EPS 100, strop żelbet (40 cm wełny 0,039). Nad garażem 10 cm styro. Brak ocieplenia dom-garaż. OZC: projektowe obc. cieplne 4226 W. Pompa seria F, SDC 3-fazy 9 kW (tylko tania taryfa), Galmet 197 l, kominek o numerze seryjnym 666 i 6 , Reku - Zehnder 300. MIESZKAMY i dalej poprawiamy, budujemy, urządzamy.

  9. #1049
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szklara Zobacz post
    Będę brutalny i zgaszę wasze wywody na mojsze i mojszejsze.
    jaki rekuperator? otóż mając na uwadze jego parametry (w głównej mierze laboratoria opłacone) i KOSZTY zakupu oraz OBSŁUGI. rekomenduję zakup tego w którym da się wymieniać filtry we własnym zakresie (za 0,50 zł). Zakup niektórych sprowadza się do zakupu jedynie dedykowanych filtrów za k 150 zeta za komplet. Kieruj się możliwością własnej manufaktury typu cięcie włókniny na metry, czy podołasz (5 zł za metr) czy nie podołasz ( 500 zł za sezon grzewczy). A resztę olej, to naganiacze lub trolle U siebie ze względu na koszt musiałem przesunąć filtrację z rekuperatora na kanał czerpni, Zysk ekonomiczny? 1000 razy większy niż daje reku.
    Wartościowa wypowiedź
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  10. #1050
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Kalic

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Posty
    224
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Czy ktoś mógłby polecić mi firmy dystrybujące (projekt+montaż) systemy rekuperacji. Rejon WLKP.

  11. #1051
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kalic Zobacz post
    Czy ktoś mógłby polecić mi firmy dystrybujące (projekt+montaż) systemy rekuperacji. Rejon WLKP.
    Kolego i jak , skrzynka już pełna ??
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  12. #1052
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    Orientujecie się może, czy nagrzewnica wstępna (bodajże 2kW) w centrali AerisNext 450 Standard jest wystarczająca w naszym klimacie (południowy śląsk, 3 strefa) do całorocznej jej pracy? Czy konieczne jest dołożenie jakiejś dodatkowej nagrzewnicy?
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

  13. #1053

    Domyślnie

    Do pracy całorocznej ?
    A co chcesz ta nagrzewnica grzać latem? Jajecznice chcesz robić nią?
    Nagrzewnica ta ma dogrzać nawiew aby zapobiec szronieniu wymiennika, nie zgłebiłeś chyba tego ...

  14. #1054
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartus01 Zobacz post
    Do pracy całorocznej ?
    A co chcesz ta nagrzewnica grzać latem? Jajecznice chcesz robić nią?
    Nagrzewnica ta ma dogrzać nawiew aby zapobiec szronieniu wymiennika, nie zgłebiłeś chyba tego ...
    Ech, do całorocznej, czyli w sensie czy wydoli w zimowe mrozy, czy trzeba się liczyć z dołożeniem czegoś mocniejszego. Skoro się nazywa "wstępna", a centrala w pełnej wersji (z OptionBoxem) może też sterować dodatkową nagrzewnicą elektryczną, to chyba sens tego pytania jakiś jest? Rozważam zakup podstawowej wersji centrali (Standard) bo planuję jedynie dołożenia sterowania przez LAN (ComfoConnect LAN C). Rozważam też nie zrobienie na razie GGWC (które było planowane), więc pytanie jest - czy ta "wstępna" nagrzewnica pozwoli na bezproblemową pracę rekuperacji przez cały sezon zimowy?
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

  15. #1055
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał abes99 Zobacz post
    Ech, do całorocznej, czyli w sensie czy wydoli w zimowe mrozy, czy trzeba się liczyć z dołożeniem czegoś mocniejszego. Skoro się nazywa "wstępna", a centrala w pełnej wersji (z OptionBoxem) może też sterować dodatkową nagrzewnicą elektryczną, to chyba sens tego pytania jakiś jest? Rozważam zakup podstawowej wersji centrali (Standard) bo planuję jedynie dołożenia sterowania przez LAN (ComfoConnect LAN C). Rozważam też nie zrobienie na razie GGWC (które było planowane), więc pytanie jest - czy ta "wstępna" nagrzewnica pozwoli na bezproblemową pracę rekuperacji przez cały sezon zimowy?
    Szczerze ? To śmieje się jak to czytam.
    Czemu ? Bo "oni" mnie śmieszą

    Zapodaj tam świeczkę w zimie i będzie git.

  16. #1056

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szklara Zobacz post
    Będę brutalny i zgaszę wasze wywody na mojsze i mojszejsze.
    jaki rekuperator? otóż mając na uwadze jego parametry (w głównej mierze laboratoria opłacone) i KOSZTY zakupu oraz OBSŁUGI. rekomenduję zakup tego w którym da się wymieniać filtry we własnym zakresie (za 0,50 zł). Zakup niektórych sprowadza się do zakupu jedynie dedykowanych filtrów za k 150 zeta za komplet. Kieruj się możliwością własnej manufaktury typu cięcie włókniny na metry, czy podołasz (5 zł za metr) czy nie podołasz ( 500 zł za sezon grzewczy). A resztę olej, to naganiacze lub trolle U siebie ze względu na koszt musiałem przesunąć filtrację z rekuperatora na kanał czerpni, Zysk ekonomiczny? 1000 razy większy niż daje reku.
    Każdy rekuperator spełnia ten warunek. Do każdego można wstawić ramkę. Przed każdym zamontować filtr kanałowy za 100 zł.
    Ja mam takie dwa.
    https://allegro.pl/oferta/filtr-kana...eu4-7175265613

    Nie istnieją rekuperatory, w których nie da się wymieniać i produkować filtrów we własnym zakresie.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  17. #1057

    Domyślnie

    Cytat Napisał abes99 Zobacz post
    Ech, do całorocznej, czyli w sensie czy wydoli w zimowe mrozy, czy trzeba się liczyć z dołożeniem czegoś mocniejszego. Skoro się nazywa "wstępna", a centrala w pełnej wersji (z OptionBoxem) może też sterować dodatkową nagrzewnicą elektryczną, to chyba sens tego pytania jakiś jest? Rozważam zakup podstawowej wersji centrali (Standard) bo planuję jedynie dołożenia sterowania przez LAN (ComfoConnect LAN C). Rozważam też nie zrobienie na razie GGWC (które było planowane), więc pytanie jest - czy ta "wstępna" nagrzewnica pozwoli na bezproblemową pracę rekuperacji przez cały sezon zimowy?
    W mrozy wystarczy, ale mam wrażenie że ta opcja to zupełnie inna nagrzewnica i Ty jeszcze nie odróżniasz wstępnej zabezpieczającej przed zamarzaniem od wstępnej podgrzewającej nawiew. Dwie zupełnie różne nagrzewnice.
    GGWC to głupota i wyrzucanie pieniędzy. Nie rób tego.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  18. #1058
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    W mrozy wystarczy, ale mam wrażenie że ta opcja to zupełnie inna nagrzewnica i Ty jeszcze nie odróżniasz wstępnej zabezpieczającej przed zamarzaniem od wstępnej podgrzewającej nawiew. Dwie zupełnie różne nagrzewnice.
    GGWC to głupota i wyrzucanie pieniędzy. Nie rób tego.
    Możesz rozwinąć temat? Będę wdzięczny...
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

  19. #1059

    Domyślnie

    Jedna nagrzewnica grzeje powietrze z czerpni z -10 do +2 i taka staje się chyba standardem w rekuperatorach.
    Druga, niepotrzebna moim zdaniem grzeje powietrze nawiewów z +17 do np. +25.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  20. #1060
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    Ok, czyli zakładając, że ta wstępna grzałka pozwoli na pracę centrali przez cały sezon zimowy, to chyba na razie zrezygnuję z GGWC i obadam przez sezon jak się to będzie spisywać. Najwyżej później będę kombinował...
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

Strona 53 z 58

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony