dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 10
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 191
  1. #1

    Domyślnie Ile oszczędności ciepła daje rekuperator ?

    Witam

    Mam zaprojektowane w projekcie ogrzewanie domu dla wentylacji grawitacyjnej i wychodzi że potrzebuje pieca 23kW, będę mieć piec na ekogroszek, domek 140m2+piwnice nieogrzewane 80m2. W tym ogrzewanie podłogowe około 80m2.
    Zamiast wentylacji grawitacyjnej będzie mechaniczna z odzyskiem ciepła, to już postanowione, rekuperator firmy Daikin, sprawność wymiany ciepła około 80%. Czy może mi ktoś powiedzieć (doradzić, dać jakieś linki do stron gdzie można o tym poczytać) czy w takim przypadku piec 15kW (regulacja mocy 6kW-19kW) mi wystarczy ?
    I chodzi mi o piec Zębca, i tak chcieliśmy kupić model 20kW (regulacja mocy 8kW-25kW), ale ostatnio są w promocji modele 15kW i zastanawiam sie czy nie kupić tego pieca.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bwojtek

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    5.311

    Domyślnie

    Kocioł 15kW spokojnie wystarczy na dobrze ocieplone 140m2 w dodatku z rekuperatorem. Inna sprawa, że IMHO inwestycja w reku przy ogrzewaniu ekogroszkiem jest "niecelowe".

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bwojtek

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    5.311

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    czemu niecelowe ??
    Ile kosztuje cała instalacja reku? Na ile szacujesz czas zwrotu inwestycji (jeżeli wogóle się zwróci)?

  4. #4

    Domyślnie

    bwojtek napisał:
    mpoplaw napisał:
    czemu niecelowe ??
    Ile kosztuje cała instalacja reku? Na ile szacujesz czas zwrotu inwestycji (jeżeli wogóle się zwróci)?


    moim zdaniem zwrot poniesionych kosztów na instalację wentylacyjną z reku jest drugoplanowa lub wręcz nie powinno się jej tak traktować.
    Najważniejsza jest sprawnie działająca wentylacja, minimalizacja strat ciepła i inne.
    A jak budujesz zwykłe murowane kominy wentylacyjne z grawitacją, to nie myślisz o kosztach, nie wspomnę już o skuteczności tej wentylacji, jeśli takowa w ogóle jest - szczególnie zimą.
    Także rozpatrywanie, że ktoś posiada tanie ogrzewanie, to instalacja reku jest nieopłacalna jest dla mnie poprostu bzdurą.

  5. #5

    Domyślnie Re: Ile oszczędności ciepła daje rekuperator ?

    Cytat Napisał lee28
    Witam

    Zamiast wentylacji grawitacyjnej będzie mechaniczna z odzyskiem ciepła, to już postanowione, rekuperator firmy Daikin, sprawność wymiany ciepła około 80%. Czy może mi ktoś powiedzieć (doradzić, dać jakieś linki do stron gdzie można o tym poczytać) czy w takim przypadku piec 15kW (regulacja mocy 6kW-19kW) mi wystarczy ? .
    A mogę zapytać czemu wybrałeś Daikin?

    Sam nie mogę się zdecydować jaką firmę wybrać.

  6. #6

    Domyślnie Re: Ile oszczędności ciepła daje rekuperator ?

    Cytat Napisał odaro
    A mogę zapytać czemu wybrałeś Daikin?
    Po pierwsze wysoka sprawność, po drugie odzysk ciepła na zasadzie osmozy (i co za tym idzie wysoka sprawność), po trzecie montuje to firma z mojego miasta, i gość pokazał nam dwie instalacje które montowali w domach w tym roku, rozmawialiśmy z właścicielami i sobie bardzo te instalacje chwalili.
    Ile kosztuje cała instalacja reku? Na ile szacujesz czas zwrotu inwestycji (jeżeli wogóle się zwróci)?
    Koszt wykonania według wyceny którą dostałem, z rekuperatorem daikin 350 to około 12tyś zł. Nie planujemy kiedy sie zwróci bo może sie nie zwrócić, ale dla nas ważne jest przede wszystkim świeże powietrze w domu. Ludzie z którymi rozmawiałem którzy mają zainstalowaną taką wentylację od około 8 miesięcy powiedzieli że w życiu już nie wrócili by do grawitacyjnej.
    Inna sprawa, że IMHO inwestycja w reku przy ogrzewaniu ekogroszkiem jest "niecelowe".
    Może i nie ze względu na oszczędności cieplne, bo węgiel jest tani. Ale masz w domu świeże powietrze cały czas, w nocy nie musisz otwierać okien, nie wlatują ci różne owady z podwórka, w rekuperatorze są filtry które filtrują kurz i pyłki, zimą jest stała wilgotność ,powietrze sie nie wysusza, brak przeciągów, itp, itd.

  7. #7

    Domyślnie

    O ile mi wiadomo to węgiel wcale w Polsce nie jest tani, a rekuperator odzyska 70-90% strat wentylacyjnych, które stanowią około 30% zapotrzebowania na ciepło. Poza tym należy sobie porównać koszt wykonania kominów do wentylacji grawitacyjnej i zestawić z kosztem instalacji wentylacji mech.

  8. #8

    Domyślnie Re: Ile oszczędności ciepła daje rekuperator ?

    Cytat Napisał lee28
    Po pierwsze wysoka sprawność, po drugie odzysk ciepła na zasadzie osmozy (i co za tym idzie wysoka sprawność),

    Odzysk ciepła na zasadzie osmozy to chyba nie słyszałem o czymś takim.

    Czy wentylacje bedziesz też łączył z klimatyzacją czy wogóle Daikin daje takie możliwości

  9. #9

    Domyślnie Re: Ile oszczędności ciepła daje rekuperator ?

    Cytat Napisał odaro
    Odzysk ciepła na zasadzie osmozy to chyba nie słyszałem o czymś takim.
    Cytat z instrukcji :
    Centrale Daikin mają specyficzny wysoko wydajny wymiennik.
    To nie jest wymiennik płytowy, krzyżowy gdzie wymiana ciepła odbywa się przez płytę, po której
    obu stronach przepływają powietrze zimne/świeże-ciepłe/zużyte.
    W Daikinie odzysk ciepła polega na odzysku wilgoci bez mieszania się strumieni powietrza na
    zasadzie osmozy. Dzięki temu mamy wysoką i stałą sprawność nie zależnie od temperatury
    zewnętrznej i komfort bo nie wysuszamy powietrza w budynku.
    Powietrze zewnętrzne zimne i mroźne jest przecież wyjątkowo suche i po wprowadzeniu takiego
    powietrza do budynku i podgrzaniu do +20 stopni (np. Na wymienniku płytowym) otrzymujemy
    wilgotność rzędu kilku czy kilkunastu %, a zalecana i komfortowa jest w granicy 45-55%.
    Cytat Napisał odaro
    Czy wentylacje bedziesz też łączył z klimatyzacją czy wogóle Daikin daje takie możliwości
    W przyszłości pewnie połacze z klimatyzacją, daikiny mają taką możliwość ,ale narazie brak nam na to kasy.

  10. #10

    Domyślnie Re: Ile oszczędności ciepła daje rekuperator ?

    Cytat Napisał lee28
    Cytat Napisał odaro
    Odzysk ciepła na zasadzie osmozy to chyba nie słyszałem o czymś takim.
    Cytat z instrukcji :
    Centrale Daikin mają specyficzny wysoko wydajny wymiennik.
    To nie jest wymiennik płytowy, krzyżowy gdzie wymiana ciepła odbywa się przez płytę, po której
    obu stronach przepływają powietrze zimne/świeże-ciepłe/zużyte.
    W Daikinie odzysk ciepła polega na odzysku wilgoci bez mieszania się strumieni powietrza na
    zasadzie osmozy. Dzięki temu mamy wysoką i stałą sprawność nie zależnie od temperatury
    zewnętrznej i komfort bo nie wysuszamy powietrza w budynku.
    Powietrze zewnętrzne zimne i mroźne jest przecież wyjątkowo suche i po wprowadzeniu takiego
    powietrza do budynku i podgrzaniu do +20 stopni (np. Na wymienniku płytowym) otrzymujemy
    wilgotność rzędu kilku czy kilkunastu %, a zalecana i komfortowa jest w granicy 45-55%.
    Cytat Napisał odaro
    Czy wentylacje bedziesz też łączył z klimatyzacją czy wogóle Daikin daje takie możliwości
    W przyszłości pewnie połacze z klimatyzacją, daikiny mają taką możliwość ,ale narazie brak nam na to kasy.
    Widzę że jutro zaatakuje telefonicznie Daikina

  11. #11

    Domyślnie

    Zaintrygowałeś mnie centralką z Daikina. Napisałem emaila do centrali firmy z prośbą o przysłanie mi materiałów technicznych.

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar woland1980
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    436
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie Re: Ile oszczędności ciepła daje rekuperator ?

    [quote="lee28"]
    Cytat Napisał odaro
    ... ale dla nas ważne jest przede wszystkim świeże powietrze w domu. Ludzie z którymi rozmawiałem którzy mają zainstalowaną taką wentylację od około 8 miesięcy powiedzieli że w życiu już nie wrócili by do grawitacyjnej.
    Boże..... rekuperator i świeże powietrze. Pzestańcie powtarzać idiotyzmy za sprzedawcami tego sprzętu. Rekuperacja to odzysk ciepła z ZUŻYTEGO PRZEFILTROWANEGO POWIETRZA. Koniec kropka. Świeże powietrze, to powietrze z ogrodu wpadające przez otwarte okno. Lub powietrze z wentylacji grawitacyjnej - które wiąże się oczywiście ze stratą ciepła. Chyba że definicja "świeżego powietrza" jest u nas różna.

    Czy się zwróci? Nie, a juz na pewno w domku nie zarobi. Nawet jak super szczelny, termosowy domek będzie itp itd, było to wałkowane setki razy i ile tu ludzie klawiatur połamali na tym wątku, to głowa mała. Użyj "szukaj"

    Technologicznie, wentylacja mechaniczna i rekuperacja stosowane z założenia były w pomieszczeniach o wysokiej kubaturze: biura, hale, hotele itp, oraz w miejscach gdzie prowadzenie wielu kanałów grawitacyjnych, było utrudnione lub niemożliwe. Wentylacja wymuszona bez reku np, są stosowane np w szpitalach i laboratoriach z filtrami absolutnymi - tam anastezjologowi np, wiać nie powinno.

    Jak dla mnie jedyny sens dla reku i wymuszonej w domu jest gdy okolica jest gółośna, śmierdząca (pola cebuli np., albo spalarnia kości)...

    To sobie mocnym tupnięciem wróciłem na forum.

  13. #13

    Domyślnie Re: Ile oszczędności ciepła daje rekuperator ?

    Cytat Napisał woland1980
    ... Boże..... rekuperator i świeże powietrze. Pzestańcie powtarzać idiotyzmy za sprzedawcami tego sprzętu. Rekuperacja to odzysk ciepła z ZUŻYTEGO PRZEFILTROWANEGO POWIETRZA. Koniec kropka. Świeże powietrze, to powietrze z ogrodu wpadające przez otwarte okno. Lub powietrze z wentylacji grawitacyjnej - które wiąże się oczywiście ze stratą ciepła. Chyba że definicja "świeżego powietrza" jest u nas różna...
    Hmmm .... chyba nie bardzo wiesz jak działa rekuperator. Po co niby filtrować zużyte powietrze.
    Do domu nawiewane jest świeżutkie powietrze zasysane przez czerpnię umiejscowioną w zielonej części ogrodu które przepływając przez rekuperator ogrzewa się w nagrzewnicy od wydmuchiwanego na zewnątrz zużytego powietrza ciepłego powietrza.
    Pozdrawiam Jurek,
    Zdjęcia z budowy

  14. #14

    Domyślnie

    to napisz cwaniaku jak to ciepła wraca do pomieszczeń?
    tak się zaczyna każda misja
    znaleźć człowieka, swoją przystań
    urządzić po swojemu kawałek świata
    zbratać się z nim

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar woland1980
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    436
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    @JUREK
    He he.....

    Dokladnie tak działa, a to co napisałeś tylko potwierdza to co napisałem ja. Swieżutkie powietrze z ogrodu jest zasysane i nawiewane i ogrzewane odzyskanym ciepłem z nieświeżego powietrza z domu. Takiemu powietrzu nadawane są wymagane parametry co do temperatury i wilgotności wymaganej przez użytkownika i filtrowane tak by były komfortowe. ALE TO NADAL NIE JEST ŚWIEŻE POWIETRZE Ale pewnie wiesz lepiej. bo ja przeciez wiem gorzej

    W celu doinformowania polecam odwiedzic projektantów takich instalacji (architektów, konstruktora może) a nie speców od sprzedaży. moi architekci mówią tak, Rekuperator? Jasne, czemu nie, grunt żeby inwetor wiedział co to takiego. Bo ludzie zaczynają z nimi przygodę pod tytułem: Dom energooszczędny - odzysk ciepła i oszczędności, potem jak wydają na niego 20tys. i płacą za prąd to mówią że tonie chodzi o oszczędność tylko o swieże powietrze.... Błędne koło. Albo rekuperator bo: Zmniejszam wydatki na dom w przyszłości (za 20lat jak będę na rencie), albo rekuperator bo: mieszkam koło autostrady i jak otworzę okno to oprócz spalin huk kruszy mi porcelanę na stołach...

  16. #16

    Domyślnie

    faktycznie mocnym tupnięciem wróciłeś na forum
    tak się zaczyna każda misja
    znaleźć człowieka, swoją przystań
    urządzić po swojemu kawałek świata
    zbratać się z nim

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar woland1980
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    436
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    bo się zirytowałem, ale juz piszę dlaczego....

    Przyjaciele suszyli nam głowę o tym Reku i sami juz nie wiedzą dlaczego go mają... Więc zamiast na nich się wyżywać wyżywam się na forum.

    Choc powtarzam raz jeszcze, Reku ok, grunt to jak ze wszystkim, zdiagnozować przyczynę, i przewidzieć skutek. Przecież tysiące ludzi je montuje.... hmmmw Polsce

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał enickman
    to napisz cwaniaku jak to ciepła wraca do pomieszczeń?
    yyy...
    rurami ?

    @woland1980

    ech.. poczytaj nieco na temat działania reku... pls

    Powietrze z zewnątrz nie styka się w żadnym miejscu z powietrzem ze środka (nie tyczy się nietrafionego wynalazku w którym część zużytego powietrza wraca do środka w imię zachowania wilgotności)

    ewentualnie podaj, proszę, swoją definicję świeżego powietrza.
    instalacje elektryczne, tv-sat, internet

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał woland1980
    ... ALE TO NADAL NIE JEST ŚWIEŻE POWIETRZE ...
    Przepraszam ale nie zrozumiałem dlaczego
    Pozdrawiam Jurek,
    Zdjęcia z budowy

  20. #20
    Guest

    Domyślnie Re: Ile oszczędności ciepła daje rekuperator ?

    Cytat Napisał woland1980
    ....Boże..... rekuperator i świeże powietrze. Pzestańcie powtarzać idiotyzmy za sprzedawcami tego sprzętu. Rekuperacja to odzysk ciepła z ZUŻYTEGO PRZEFILTROWANEGO POWIETRZA. Koniec kropka. ..
    Czyżbyś chciał zasugerować, że tradycyjny sposób odzysku powietrza w rekuperatorach polega na wymieszaniu powietrza nawiewanego z wywiewanym?
    Jeśli tak uważasz to jesteś w błędzie. Owszem czasem stosuje się tego typu rozwiązania, powszechne w rekuperatorach domowych jest rozwiązanie za pomoca wymiennika.

Strona 1 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony