dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 110 z 119
Pokaż wyniki od 2.181 do 2.200 z 2365
  1. #2181

    Domyślnie

    Witam Panowie!
    Jest tutaj ktoś ogarnięty w temacie i podpowie co mogę zrobić żeby pompa mi nie traktował przy obecnych temperaturach?
    W domu ciepło, aż za ciepło i wypada wyłączyć ogrzewanie co jak wiadomo ekonomiczne nie jest. Pompa ewidentnie taktuje, nie robi dłuższych przerw w pracy i sprężarka wydaje mi się, że włącza się zbyt często. Nie mam czasu by siedzieć przy pompie i liczyć urochomienai ( niestety producent nie pozwala zwykłemu użytkownikowi na sprawdzenie ilości uruchomień ). ale wydaje mi się, że tak nie powinna pracować.

    Układ mieszany mniej więcej 50/50, brak bufora , grzejniki przewymiarowane. Sterowanie krzywą, woda zasilająca z delta 5.
    Aktualne ustawienie 38/-15 i 25/+15 efekt taki, że woda na powrocie jest praktycznie takiej samej temperatury jak zasilania czyli wnioskuje, że budynek nie jest w stanie przyjąć więcej energii.

    Co mogę zmienić by jakoś temu zaradzić.? Zmniejszyć deltę na czas tych cieplejszych dni? Zmienić krzywą?

    Z góry dziękuję za każdą radę.

  2. #2182

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gwiazdoor Zobacz post
    Układ mieszany mniej więcej 50/50, brak bufora , grzejniki przewymiarowane. Sterowanie krzywą, woda zasilająca z delta 5.
    Aktualne ustawienie 38/-15 i 25/+15 efekt taki, że woda na powrocie jest praktycznie takiej samej temperatury jak zasilania
    czyli wnioskuje, że budynek nie jest w stanie przyjąć więcej energii. .
    Jakiej mocy PC oraz jakie OZC????
    Brak bufora - jaki zład wodny w instalacji??
    Zmień krzywą na ; 38/-15 ; 33/+15
    - płaska krzywa -to PC wolniej dochodzi do zadanych wartości,
    - nie musisz grzać obecnie jak kładziesz się spać,
    Jakiej mocy cieplnej są grzejniki dla 45/35/20 C???
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  3. #2183

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Jakiej mocy PC oraz jakie OZC????
    Brak bufora - jaki zład wodny w instalacji??
    Zmień krzywą na ; 38/-15 ; 33/+15
    ...
    Bez termostatu pokojowego to kiepska porada, Gwiazdoor pisze, że już ma dom przegrzany.
    Podniesienie temp. wody na krzywej zwiększy przegrzewanie budynku.
    Z kolei obniżenie temp. wody zwiększy taktowanie kompresora.

    Gwiazdoor
    Z wpisu wnioskuje, że nie masz termostatu pokojowego i sterujesz temperaturą wody.
    Możesz ustawić w harmonogramie grzania - okienka z takim obniżeniem temp. wody, że PC nie będzie się uruchamiać.

    Przy obecnych temperaturach i słońcu, plus dobrych izolacjach - potencjalnie PC może nie grzać od 10 do 18 godziny. A dalej to już regulacja wg zapotrzebowania domowników.

    Firmowego termostatu Madoka, niestety nie polecę. Ma histerezę +/- 1*C, co daje wahania temp. w domu o 2*C. Dla mnie to zbyt duże wahania, a nie znalazłem informacji jak obniżyć histerezę do +/- 0,5*C.
    Serwisant przy ostatnim przeglądzie twierdził, że coś na szkoleniu mówili o możliwości zmiany histerezy, ale mi jej nie zmienił. A w instrukcjach czy to Madoki czy Althermy brak info o możliwości zmiany histerezy.

    U mnie - przy obecnych pogodach Altherma rozgrzewa dom jakieś 1,5 dnia, a po wyłączeniu przez termostat kolejne 1,5 do 2 dni nie pozwala Althermie wystartować (termostat ją blokuje)
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 11-10-2022 o 18:34
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  4. #2184

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Bez termostatu pokojowego to kiepska porada, Gwiazdoor pisze, że już ma dom przegrzany.
    Podniesienie temp. wody na krzywej zwiększy przegrzewanie budynku.
    Z kolei obniżenie temp. wody zwiększy taktowanie kompresora.
    Z termostatem - będzie jeszcze gorzej;
    - bez zwiększenia mocy cieplnej grzejników się nie obejdzie
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  5. #2185

    Domyślnie

    O czym Andrzej piszesz ???
    Czytałeś wpis Gwiazdora?
    Gwiazdor pisze, że już ma dom przegrzany, a przy krzywej od +25*C/+15*C do +38*C/-15*C z pewnością grzeje niską temp. wody - to po co zwiększać moc grzejników? Pisze że ma ciepło w domu, nie zimno. A chodzi o taktowanie.

    Podniesienie krzywej do +30*C/+15*C - nieco wydłuży pracę kompresora po uruchomieniu, ale wtedy byłby potrzebny termostat by odciął dalsze grzanie gdy w domu jest już zbyt ciepło.

    Przy braku termostatu można nad tym zapanować jedynie z harmonogramem. Obniżając temp. wody na tyle by w określonej porze dnia wymusić brak uruchomienia kompresora.
    To nieco pozwoli budynkowi ostygnąć i następnie PC będzie nieco dłużej mogła pracować gdy już się uruchomi.
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  6. #2186

    Domyślnie

    Cześć,
    czy ktoś z Was ma założoną Althermę z jednostką zewnętrzną ERLA? Interesuje mnie minimalna moc grzewcza pompy dla różnych temperatur zewnętrznych, niestety serwis Daikina nie podaje takich danych.
    Dla tych, co mają jednostkę zewnętrzną ERGA - jak to wygląda w tej jednostce? Czy można takie dane sprawdzić na wykresach pracy pompy?

  7. #2187
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    594

    Domyślnie

    Coś takiego kiedyś pokazywała firma CNC Pompy Ciepła, nie wiem na ile wiarygodne ale się tym chwalili

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	FB_IMG_1642957226094.jpg
Wyświetleń:	68
Rozmiar:	107,1 KB
ID:	461849

  8. #2188
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar lion
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Poznań
    Posty
    218

    Domyślnie

    Reklamy na tym forum to tragedia - żeby zasłaniać banerami obszar logowania to trzeba mieć dar... ale to tak marginesie, bo mi się ciśnienie podniosło .
    co do ERLA to jakiś czas temu porównywałem model 11kW z wersją ERGA 8kW, natomiast moc minimalną Daikin określa na poziomie 20% od nominalnej (takie miałem info od producenta). Użytkownicy często wymieniają 30%, więc w tym przedziale powinieneś się poruszać.
    https://zapodaj.net/53af82ef1a83c.png.html
    Ostatnio edytowane przez lion ; 24-10-2022 o 11:02

  9. #2189

    Domyślnie

    Teoria z obliczaniem 20 lub 30% mocy nominalnej dla oszacowania mocy minimalnej jest wg mnie błędna. Wg wykresów, jakie zamieszcza Mitsubishi dla jednego typoszeregu jednostek zewnętrznych moc minimalna jest analogiczna, natomiast moc nominalna wzrasta. Poza tym te moce są zależne od temperatury zewnętrznej. Niestety Daikin dla swoich produktów nie udostępnia wykresów dla mocy minimalnej.
    https://drive.google.com/file/d/1lhd...ew?usp=sharing
    Wolnostojący dom 130m²; parter cegła pełna, piętro pustak ceramiczny + pustki powietrzne.
    10 cm styropianu ściana północna i zachodnia; 10 cm styropianu na stropie. Okna lata '80.
    13 grzejników żeliwnych, CWU Joule 186l, instalacja grawitacyjna zład 200l, Flamco Smart Clean.
    PC p-w Daikin 8kW 1F ERGA08EAV3H7 + EHBH08EF9W.
    Docelowe zapotrzebowanie po modernizacji wg cieplowlasciwie: 5kW przy -18°C + 0,4 kW dla CWU
    powiat sieradzki 2 strefa

  10. #2190
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar lion
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Poznań
    Posty
    218

    Domyślnie

    Może i nie jest dokładna, ale nie mam pod ręką dwóch jednostek żeby zweryfikować informacje od Daikina. Przedział 20-30% jest wg mnie wiarygodny. A o mocach min Mitsu już wcześniej pisalem i tu sprawa jest jasna, a czy Daikin ma takie same minimalne częstotliwości pracy sprężarki w danym typoszeregu to nie wiem.

  11. #2191

    Domyślnie

    Cytat Napisał lion Zobacz post
    A o mocach min Mitsu już wcześniej pisalem i tu sprawa jest jasna,
    Szukam szukam i nie znalazłem gdzie to opisałeś.
    Wolnostojący dom 130m²; parter cegła pełna, piętro pustak ceramiczny + pustki powietrzne.
    10 cm styropianu ściana północna i zachodnia; 10 cm styropianu na stropie. Okna lata '80.
    13 grzejników żeliwnych, CWU Joule 186l, instalacja grawitacyjna zład 200l, Flamco Smart Clean.
    PC p-w Daikin 8kW 1F ERGA08EAV3H7 + EHBH08EF9W.
    Docelowe zapotrzebowanie po modernizacji wg cieplowlasciwie: 5kW przy -18°C + 0,4 kW dla CWU
    powiat sieradzki 2 strefa

  12. #2192
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar lion
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Poznań
    Posty
    218

    Domyślnie

    Na innym forum

  13. #2193

    Domyślnie

    Poproszę o linka
    Wolnostojący dom 130m²; parter cegła pełna, piętro pustak ceramiczny + pustki powietrzne.
    10 cm styropianu ściana północna i zachodnia; 10 cm styropianu na stropie. Okna lata '80.
    13 grzejników żeliwnych, CWU Joule 186l, instalacja grawitacyjna zład 200l, Flamco Smart Clean.
    PC p-w Daikin 8kW 1F ERGA08EAV3H7 + EHBH08EF9W.
    Docelowe zapotrzebowanie po modernizacji wg cieplowlasciwie: 5kW przy -18°C + 0,4 kW dla CWU
    powiat sieradzki 2 strefa

  14. #2194
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar lion
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Poznań
    Posty
    218

  15. #2195
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar k1krzysztof
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Kod pocztowy
    88-200
    Posty
    241

    Domyślnie

    Cytat Napisał knedel Zobacz post
    Cześć,
    czy ktoś z Was ma założoną Althermę z jednostką zewnętrzną ERLA? Interesuje mnie minimalna moc grzewcza pompy dla różnych temperatur zewnętrznych, niestety serwis Daikina nie podaje takich danych.
    Dla tych, co mają jednostkę zewnętrzną ERGA - jak to wygląda w tej jednostce? Czy można takie dane sprawdzić na wykresach pracy pompy?
    mam kartę pracy dla 8
    podaja max moc dla różnych temp

    "Dla tych, co mają jednostkę zewnętrzną ERGA - jak to wygląda w tej jednostce? Czy można takie dane sprawdzić na wykresach pracy pompy" ... ?

    raczej nic takiego nie ma

  16. #2196
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gwiazdoor Zobacz post
    Witam Panowie!
    Jest tutaj ktoś ogarnięty w temacie i podpowie co mogę zrobić żeby pompa mi nie traktował przy obecnych temperaturach?
    W domu ciepło, aż za ciepło i wypada wyłączyć ogrzewanie co jak wiadomo ekonomiczne nie jest. Pompa ewidentnie taktuje, nie robi dłuższych przerw w pracy i sprężarka wydaje mi się, że włącza się zbyt często. Nie mam czasu by siedzieć przy pompie i liczyć urochomienai ( niestety producent nie pozwala zwykłemu użytkownikowi na sprawdzenie ilości uruchomień ). ale wydaje mi się, że tak nie powinna pracować.

    Układ mieszany mniej więcej 50/50, brak bufora , grzejniki przewymiarowane. Sterowanie krzywą, woda zasilająca z delta 5.
    Aktualne ustawienie 38/-15 i 25/+15 efekt taki, że woda na powrocie jest praktycznie takiej samej temperatury jak zasilania czyli wnioskuje, że budynek nie jest w stanie przyjąć więcej energii.

    Co mogę zmienić by jakoś temu zaradzić.? Zmniejszyć deltę na czas tych cieplejszych dni? Zmienić krzywą?

    Z góry dziękuję za każdą radę.
    Spróbuj ustawić tryb pracy najcichszy (jeśli taki u Ciebie jest). Od kilkunastu dni mam zamiast pompy 6 kW pompę 8 kW z października 2021 r. i w tym trybie potrafi zejść z mocą nawet do 250 W. Z tego sama elektronika i pompa obiegowa bierze około 60 W, czyli sprężarka "schodzi" do 200 W.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  17. #2197

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    czyli sprężarka "schodzi" do 200 W.
    1. Przyjmując COP 5, a nawet 6 minimalna moc grzewcza wyniosłaby 1,2 kW. Dla ERGA przy przepływie 6 litrów na minutę i ΔT = 3K obliczeniowa moc minimalna wychodzi 1,26 kW. Tymczasem serwis Daikina zarzeka się, że elektronika nie pozwala na zejście z mocą minimalną poniżej 2 kW.

    Obliczenia:
    Q = V * ρ * Cw * ΔT

    gdzie:
    Q [W] – ilość ciepła pompowanego do górnego źródła
    V - przepływ masowy czynnika grzewczego pompowanego do górnego źródła w m3/s. Przeliczając l/min to np. 0,006 m3/60s.
    ρ [kg/m3] – gęstość wody = 1000 kg/m3
    Cw [J/kg * K] – ciepło właściwe czynnika grzewczego (dla wody to 4190 J/kg * K)
    ΔT [K] - różnica między zasilaniem a powrotem

    Zatem jak to jest?

    Czy sterownik lub apka (przepraszam, czy Daikin umożliwia podgląd w pracę pompy w apce android lub w przeglądarce(?)) pokazuje:
    2. aktualną produkcję ciepła (ciepłomierz?)
    3. aktualny pobór energii?
    4. U mnie w sieci przy prądzie 20A na którejkolwiek z faz napięcie spada nawet o 12V. Czy sprawdzaliście u siebie jak zachowuje się pompa jednofazowa z agregatem ERGA przy tak dużych spadkach napięcia?
    Ostatnio edytowane przez knedel ; 04-11-2022 o 10:53
    Wolnostojący dom 130m²; parter cegła pełna, piętro pustak ceramiczny + pustki powietrzne.
    10 cm styropianu ściana północna i zachodnia; 10 cm styropianu na stropie. Okna lata '80.
    13 grzejników żeliwnych, CWU Joule 186l, instalacja grawitacyjna zład 200l, Flamco Smart Clean.
    PC p-w Daikin 8kW 1F ERGA08EAV3H7 + EHBH08EF9W.
    Docelowe zapotrzebowanie po modernizacji wg cieplowlasciwie: 5kW przy -18°C + 0,4 kW dla CWU
    powiat sieradzki 2 strefa

  18. #2198
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał knedel Zobacz post

    Czy sterownik lub apka (przepraszam, czy Daikin umożliwia podgląd w pracę pompy w apce android lub w przeglądarce(?)) pokazuje:
    2. aktualną produkcję ciepła (ciepłomierz?)
    3. aktualny pobór energii?
    Ja mam zewnętrzny ciepłomierz i i licznik elektryczny co daje możliwość podglądu produkcji ciepła oraz aktualny pobór energii elektrycznej. Ciepłomierz jest firmy Kanstrup, model 402 wyskalowany w kWh z możliwością podglądu przepływu, delta T oraz mocy chwilowej "pompowanej" do c.o.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  19. #2199

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Spróbuj ustawić tryb pracy najcichszy (jeśli taki u Ciebie jest). Od kilkunastu dni mam zamiast pompy 6 kW pompę 8 kW z października 2021 r. i w tym trybie potrafi zejść z mocą nawet do 250 W. Z tego sama elektronika i pompa obiegowa bierze około 60 W, czyli sprężarka "schodzi" do 200 W.
    Pytanie tylko, czy wymuszanie zejścia do tak niskich obrotów - jest bezpieczne dla kompresora?
    Bo jeśli kompresor jest w stanie tak nisko zejść, to czemu w normalnym trybie nie zastosowano na tyle niskiej modulacji mocy?

    Kolejna sprawa długa praca na minimalnych obrotach odbywa się ze spadkiem COP.
    Praca na minimalnych obrotach może się przydać gdy chce się zwiększyć samo-konsumpcję z instalacji PV,
    natomiast gdy trzeba te kWh kupić - to lepszym rozwiązaniem może być ustawienie harmonogramu, by grzać przez część doby z wyższym COP.
    A przez resztę doby dać P.C. odpocząć. Przynajmniej w okresach przejściowych, gdy dom nie potrzebuje grzania 24 h/doba.
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  20. #2200
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @Marco36

    Do tak niskiego poboru mocy pompa spadała przed Świętem Zmarłych, gdy temperatura zewnętrzna była w okolicy 15 st.C. Teraz gdy piszę na dworze jest nieco poniżej 6 st.C, a PC pobiera trochę powyżej 500 W.

    Jednostka zewnętrzna jest taka sama jak Twoja, lecz o mocy 8 kW.
    Hydrobox z października ubiegłego roku daje możliwość pracy w trybie bardzo "cichym". Poprzedni można było ustawić tylko w tryb "cichy" czyli jeden poziom "cichości".

    Produkcja PV wystarcza mi na pełne pokrycie zapotrzebowania na EE od czterech lat - co więcej: dodatkowe docieplenie domu z ubiegłego roku to mniejsze zużytej energii.
    Do tego dochodzi oryginalny bojler Daikina.

    Tradycyjnie, nie mam serwisanta i sam "na maca" ustawiałem parametry grzania c.o. i ciepłej wody.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Strona 110 z 119

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony