dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 94 z 119
Pokaż wyniki od 1.861 do 1.880 z 2365
  1. #1861

    Domyślnie

    Witam,

    kupiłem trzy lata temy domek jednorodzinny, który grzałem do tej pory ekogroszkiem. Około 2.5t na sezon.
    Ocieplenie: ściany pustaki ceramiczne + 12cm styropianu, fundamenty 12 cm styroduru. Dach 30cm wełna mineralna.
    Partera podłogówka 80m2, piętro 80m2 kaloryfery.

    Dostałem ofertę na
    -Daikin Altherma EHVH08S23D9W/ERGA08DV sterownik EKRUCBL4
    -Panasonic Aquarea (9,0kW) KIT-ADC9HE5

    Zastanawiam się, czy te pompy są wystarczające. Moje wątpliwości wynikają z tego, że składałem zapytanie do kilku firm a oferty są od 8kW do 14kW.

    ps. na górze mam 6 grzejników, podłogówka kładziona co 10cm, posiadam fotowoltaike 9kW
    Ostatnio edytowane przez muniek99 ; 12-10-2020 o 13:35

  2. #1862
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał muniek99 Zobacz post
    Witam,

    kupiłem trzy lata temy domek jednorodzinny, który grzałem do tej pory ekogroszkiem. Około 2.5t na sezon.
    Ocieplenie: ściany pustaki ceramiczne + 12cm styropianu, fundamenty 12 cm styroduru. Dach 30cm wełna mineralna.
    Partera podłogówka 80m2, piętro 80m2 kaloryfery.

    Dostałem ofertę na
    -Daikin Altherma EHVH08S23D9W/ERGA08DV sterownik EKRUCBL4
    -Panasonic Aquarea (9,0kW) KIT-ADC9HE5

    Zastanawiam się, czy te pompy są wystarczające. Moje wątpliwości wynikają z tego, że składałem zapytanie do kilku firm a oferty są od 8kW do 14kW.

    ps. na górze mam 6 grzejników, podłogówka kładziona co 10cm, posiadam fotowoltaike 9kW
    Wg mnie przy tej powierzchni do ogrzania to w czasie większych mrozów nawet grzałka 3 kW wspomagająca by wystarczyła.
    Mnie wystarczy to co mam w "stopce". Gazu już praktycznie rzecz biorąc nie używam.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  3. #1863

    Domyślnie

    No to mnie zaskoczyłeś. Zatem obie pompy dadzą radę, tak.

    Różnica między nimi to 3.3k. zł. Jest sens przepłacać za Dikina? Jeżeli choćby w małym procencie jest lepszy, to jest. Podpowie ktoś?

    Dostem jeszcze oferty na :

    NIBE SPLIT AMS 10-8
    VITOCALL 100S
    DIMPLEX LAK-9
    DIMPLEX LAW-9
    DUVAL HA10-5OS

    Może jednak te są lepsze
    Ostatnio edytowane przez muniek99 ; 13-10-2020 o 09:38

  4. #1864
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @muniek99

    Nie sprzedaję pomp. Mam Daikin`a i jestem z niej zadowolony. Jest cicha - tylko grzeje, nie ma opcji chłodzenia. Do chłodzenia dobrze jest mieć klimę - jak kiedyś założysz, to pewnie na piętrze. Klima w razie czego może być używana też do grzania nie tylko w okresach przejściowych. Nie mam doświadczenia z PC innych producentów.

    Masz podobnie jak ja średnio ocieplony dom i PV.
    Piszę o PV, bo mając "darmową" energię nie musisz kombinować by nagrzać podłogę (dom) w taniej taryfie - grzejesz non-stop, co się wiąże z możliwością zakupu mniejszej PC.

    Najlepsza PC to dobrana właściwie i z serwisem "pod ręką".
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  5. #1865
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcinwlkp2014

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    srem
    Kod pocztowy
    63-100
    Posty
    108

    Domyślnie

    Witam, Posiadacze Althermy III, jak macie ustawione tzw probkowanie? Co dwie minuty jak PC mi sie zalaczy, to tak miesza wode w buforze ze powstaje rowna temperatura w zbiorniku. Pompa dopiero co zakonczyla prace a za moment mi miesza wode z powrotem uruchamia sie sprezarka. Pozdr
    Dom w II strefie po podlogach 230 m. Uzytkowe 180 m. Okna Oknoplast 3 szyby, podloga 15 cm grafit, sciana 15 cm Etixxa, skosy 30 cm welny 0,032 a strop 38 cm welny 0,035, garaz odizolowany od domu. PC PW Daikin 8 kW, bufor 300 l, CWU Daikin 200l. Grzejniki Kermi V33 na 110 m plus 70 m podlogowki. OZC Całkowita projektowa strata ciepła Φ: 8192 W; Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH- 14596 kwh/rok;Kubatura ogrzewana budynku VH- 617 m³. Rekuperacja Thessla Green Home 400.

  6. #1866
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Ja mam włączone próbkowanie, nie mam bufora. Jest to jeden ze sposobów pracy - w ten sposób pracowała kiedy nie miałem jeszcze PV i pompa pracowała w okienkach taniego prądu. Przez większość czasu kiedy pompa czeka na okienko taniego prądu nie załącza się sprężarka, tylko pompa obiegowa. Niekiedy, pod koniec okienka drogiego prądu, sprężarka załącza się 3-4 razy. Nie wiem dlaczego i od czego to zależy.
    Od czasu założenia PV włączyłem pracę ciągłą, teraz - okresie przejściowym - powróciłem do harmonogramu aby ograniczyć taktowanie.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  7. #1867
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał muniek99 Zobacz post
    Zastanawiam się, czy te pompy są wystarczające. Moje wątpliwości wynikają z tego, że składałem zapytanie do kilku firm a oferty są od 8kW do 14kW.
    Zadna z tych firm nie zrobiła dokladnych i rzetelnych obliczen OZC, dlatego są takie rozrzuty.

  8. #1868

    Domyślnie

    Cytat Napisał muniek99 Zobacz post
    Witam,

    kupiłem trzy lata temy domek jednorodzinny, który grzałem do tej pory ekogroszkiem. Około 2.5t na sezon.
    Ocieplenie: ściany pustaki ceramiczne + 12cm styropianu, fundamenty 12 cm styroduru. Dach 30cm wełna mineralna.
    Partera podłogówka 80m2, piętro 80m2 kaloryfery.

    Dostałem ofertę na
    -Daikin Altherma EHVH08S23D9W/ERGA08DV sterownik EKRUCBL4
    -Panasonic Aquarea (9,0kW) KIT-ADC9HE5

    Zastanawiam się, czy te pompy są wystarczające. Moje wątpliwości wynikają z tego, że składałem zapytanie do kilku firm a oferty są od 8kW do 14kW.

    ps. na górze mam 6 grzejników, podłogówka kładziona co 10cm, posiadam fotowoltaike 9kW

    Mam dom podobnej powierzchni i nieco słabsze ocieplenie. U mnie OZC wyszło 7.2 kW przy -20°C.
    Dopiero trzeci dzień jestem po uruchomieniu PC więc tu niewiele mogę powiedzieć.

    Sprawdź sobie OZC - wstępnie możesz tu: https://cieplowlasciwie.pl/start

    ale prawdopodobnie będzie ok. 6,5-7,5 kW.
    To Altherma 8 kW lub innego producenta 9-10 kW - jednostki małe jednowentylatorowe.
    Daikin Altherma lepiej sobie radzi ze spadkiem mocy w temperaturach poniżej -10°C.
    Przy grzejnikach i fotowoltaice - i tak będziesz grzał "stale'' - więc taka "słabsza" powinna dać radę.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	splity-2019.jpg
Wyświetleń:	53
Rozmiar:	97,5 KB
ID:	449200


    P.S. Przy okazji uruchamiania PC od instalatora Daikina dowiedziałem się, ze od lipca tego roku Daikin wydłużył gwarancję na Althermy III do 5 lat.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 16-10-2020 o 13:27
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  9. #1869
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Ja mam włączone próbkowanie, nie mam bufora.[...]
    Od czasu założenia PV włączyłem pracę ciągłą, teraz - okresie przejściowym - powróciłem do harmonogramu aby ograniczyć taktowanie.
    Nie rozumiem - to masz próbkowanie czy pracę ciągłą?
    Pytam również dlatego, w lecie podczas ustawiania chłodzenia trochę dłubałem w ustawieniach i wszystko pochrzaniłem.
    Obecnie mam ustawione próbkowanie (chyba nie mam możliwości ustawienia czasu próbkowania) i mam wrażenie, że zużycie energii na c.o. jest dosyć spore (średnio za ostatnie kilka dni ok. 14kWh/dobę, około 50% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku)...
    A może to wina jakiegoś innego ustawienia?
    Grzeję na krzywej 29/15 , 45/-15 + harmonogram...
    Ostatnio edytowane przez Maciej Loret ; 16-10-2020 o 19:57
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  10. #1870
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Próbkowanie - odnosi się do sposobu określania temperatury wody powrotnej. Co 3 minuty włącza się pompa obiegowa i pracuje przez 3 minuty. Sterownik na jej podstawie podejmuje decyzję o załączeniu grzania.
    Pisząc "praca ciągła" miałem na myśli sposób pracy PC nonstop, bez stosowania się do okienek taniego prądu.
    Ustawienie pracy pompy obiegowej na próbkowanie lub na pracę ciągłą nie ma wpływu na zużycie prądu kiedy już załączy się sprężarka, ma wpływ tylko na zużycie prądu przez pompę obiegową CO.
    Ja teraz - w okresie przejściowym - grzeję w okienkach (czyli według harmonogramu) aby ograniczyć taktowanie. Kiedy będzie chłodniej włączę ją na pracę ciągłą (wyłączę harmonogram i przejdę na sterowanie krzywą).
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  11. #1871
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Próbkowanie - odnosi się do sposobu określania temperatury wody powrotnej. Co 3 minuty włącza się pompa obiegowa i pracuje przez 3 minuty. Sterownik na jej podstawie podejmuje decyzję o załączeniu grzania.
    Można ten czas zmienić? U mnie nie widzę takiej możliwości.

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Pisząc "praca ciągła" miałem na myśli sposób pracy PC nonstop, bez stosowania się do okienek taniego prądu.
    Dziękuję, teraz jasne...

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Ja teraz - w okresie przejściowym - grzeję w okienkach (czyli według harmonogramu) aby ograniczyć taktowanie. Kiedy będzie chłodniej włączę ją na pracę ciągłą (wyłączę harmonogram i przejdę na sterowanie krzywą).
    Ja stosuję kombinację - i krzywa i dodatkowo harmonogram...
    Problemem jest niewielka liczba programowanych okienek...
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  12. #1872
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Czasu próbkowania nie zmienisz, ale nie sądzę żeby to było jakoś szczególnie potrzebne. Pompa obiegowa zużywa 55 W, część oddaje w postaci ciepła (do domu) a jej praca powoduje równomierne rozłożenie temperatury pomiędzy płytami grzewczymi w czasie bezczynności sprężarki....
    Okienek można zdefiniować 5 - dla taryfy G12w pozostaje jeszcze jeden slot. Ogólnie po doświadczeniach pierwszego sezonu stwierdziłem że lepiej grzać nonstop - nawet w G12w. Przy PV tym bardziej. Teraz stosuję pracę w okienkach aby ograniczyć taktowanie - jak przyjdzie zima problem zniknie.
    Ostatnio edytowane przez plamiak ; 17-10-2020 o 10:28
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  13. #1873
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Okienek można zdefiniować 5 - dla taryfy G12w pozostaje jeszcze jeden slot.
    Szkoda, że tylko tyle... Pierwszy z brzegu sterownik za 150PLNów pozwala niemal dowolnie ustawiać okienka.

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Ogólnie po doświadczeniach pierwszego sezonu stwierdziłem że lepiej grzać nonstop - nawet w G12w. Przy PV tym bardziej. Teraz stosuję pracę w okienkach aby ograniczyć taktowanie - jak przyjdzie zima problem zniknie.
    Robię podobnie, wolałbym tylko więcej okienek ustawić.
    Przy okazji mógłbyś podać jak masz ustawione najistotniejsze parametry w sterowniku?
    I już poza kolejnością - czy jest nowszy soft niż 1.6.0 (taki mam) i ewentualnie co jest nowszego?
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  14. #1874
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Ja osobiście nie widzę potrzeby ustawiania większej liczby okienek, zresztą podzielam pogląd że PC powinna pracować nonstop z jak najniższą mocą....
    Parametrów jest dużo.... może być w formie screenów Menu "Ustawienia w miejscu instalacji"?
    Soft 1.6 jest najnowszy - czekam na update, bo pompa ma dziwne zagrania jeśli chodzi o załączanie grzania w harmonogramie.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  15. #1875
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Parametrów jest dużo.... może być w formie screenów Menu "Ustawienia w miejscu instalacji"?
    W dowolnej formie, tak byś miał jak najmniej pracy...

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Soft 1.6 jest najnowszy - czekam na update, bo pompa ma dziwne zagrania jeśli chodzi o załączanie grzania w harmonogramie.
    Daj znać jeśli będziesz coś wiedział o nowszej wersji.
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  16. #1876
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Najszybciej to wyślę Ci na maila plik .zip - to jest 15 zdjęć. Nie chcę rozjeżdżać wątku. Prześlij Twój adres na PW.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  17. #1877
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	splity-2019.jpg
Wyświetleń:	53
Rozmiar:	97,5 KB
ID:	449200
    Żadna pompa ciepła nie ma stałej mocy minimalnej - zacznie taktować znacznie wcześniej, niż wynikałoby z tego wykresu, bo im wyższa temperatura dz tym wyższa moc minimalna.

  18. #1878
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Żadna pompa ciepła nie ma stałej mocy minimalnej - zacznie taktować znacznie wcześniej, niż wynikałoby z tego wykresu, bo im wyższa temperatura dz tym wyższa moc minimalna.
    i tym mniejsze zapotrzebowanie na ciepło np 1/2 mocy minimalnej a tak nisko inwerter nie zejdzie z obrotami. Zastanawiam się co ejst dla sprężarki bardziej szkodliwe praca ciągłą przez 6 miesięcy modulowana z mocą minimalną w 60 % czasu czy 1800 właczeń i wyłączeń?

  19. #1879

    Domyślnie

    Panowie pytanie do Althermy 3.
    W ubiegłym tygodniu serwisant uruchomił mi Althermę, ale bojler kupiłem z Joule 200L z własną grzałką.
    Serwisant tej grzałki od Joule nie podpiął, stwierdził że potrzebny jest dodatkowy moduł.
    Ściemniał, czy faktycznie czegoś brakuje?

    Zawór trójdrożny i czujnik temperatury w bojlerze są podpięte. PC na razie ładnie ciepło ładuje.
    Ale na wypadek mocniejszych mrozów, wolałbym mieć gotową do grzania tę wewnętrzną grzałkę.
    I najchętniej sterowałbym grzaniem z poziomu Althermy.

    A i drugie pytanie.
    Przed latem chcę uruchomić osobny pion z dwoma klimakonwektorami. Sterownik Madoka mam na parterze,
    ale chłodzeniem chciałbym sterować jakimś czujnikiem na poddaszu.
    Jaki sterownik może uruchamiać chłodzenie dając sygnał do Althermy?
    Podpinać to znowu będzie serwisant Daikina, ale nie wiem co mam kupić?
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 19-10-2020 o 09:20
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  20. #1880

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    i tym mniejsze zapotrzebowanie na ciepło np 1/2 mocy minimalnej a tak nisko inwerter nie zejdzie z obrotami. Zastanawiam się co ejst dla sprężarki bardziej szkodliwe praca ciągłą przez 6 miesięcy modulowana z mocą minimalną w 60 % czasu czy 1800 właczeń i wyłączeń?
    Kalkulując informacje wyczytane na forum.
    Optymalnie jest jak są 1-2 uruchomienia na godzinę. Inverter startuje stopniowo się rozkręcając, a nie od razu na pełną moc jak On-Off.
    Te 1800 włączeń na 6 mies. co podałeś to jedno uruchomienie na 2 godziny. Typowałbym 1800 startów że może być mniej szkodliwe.
    Z kolei 60% modulacji to raczej też optymalna praca te 60-90%. Altherma może modulować od jakichś 25-30%.

    W danych jakie zawarłeś w pytaniu - może być równowaga. I mogą jednakowo lub podobnie obciążać kompresor.
    By odpowiedzieć precyzyjnie trzeba by wykonać badania laboratoryjne połączone symulacją starzenia.
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

Strona 94 z 119

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony