dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 25
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 482

Temat: Kot w domu

  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mati_sowee

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    1.578
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    35

    Domyślnie Kot w domu

    Jako dziecko, a później jako nastolatka i małoda kobieta miałam w domu zwierzaki zawsze to było kot i pies - potem z przyczyn ode mnie niezaleznych (choroba w rodzinie) musielismy oddac zwierzaki w dobre rece.

    teraz postanowilam po kilku dlugich latach na sprowadzenie do domu - KOTKA

    chcialabym sie poradzic w sprawie czysto fizjologicznej - a mianowicie chodzi mi o to co wsypywac kotu do kuwety, aby w calym domu nieunosil sie ten charakterystyczny zapach

    przy wczesniejszych kotach - nie mialam takiego problemu bo albo zalatwiala sie kotka na dworzu albo w kibelku (byla wyjatkowa madra kotka) - boje sie ze tego nie naucze zalatwiac sie poza domem.


    a i jeszcze jedno - kotke karmilam surowym miesem - przy tym mysle o puszkach i suchym pokarmie moze polecicie cos dla 7tygodniowego kota.

  2. #2

    Domyślnie

    Te żwirki, które są w sprzedaży są dość skuteczne, tylko zadbaj o to, żeby kuweta na samej górze lekko się zwężała (no, nie wiem, czy to jasno brzmi) - chodzi mi o to, żeby kotek nie wysypywał żwiru, jak będzie zakopywał (to, co potem i tak musisz wyrzucić ). Moja kotka ma fochy i nie raczy korzystać z tych podściółek robionych z drewna, czy celulozy, kupuję te bardziej żwirkowate. Ostatnio zauważyłam też jakiś żwirek silikonowy (może coś przekręcam) muszę spróbować takiego.
    Kotka to w ogóle nie zostawia zapachu, kocurek może znaczyć teren, warto go wykastrować, o ile nie jest to kot hodowlany (kotkę też zresztą warto wysterylizować). Moja kicia znalazła się u nas, jak już była troszkę starsza i jadła od razu puszki dla dorosłych kotów, ale są też te karmy Junior. Surowe mięso to chyba dopiero jak kiciuś będzie troszkę starszy - ja zawsze i tak parzę (czego ona bardzo nie lubi) i daję rzadko.

  3. #3

    Domyślnie

    7- tygodniowy kotek to jeszcze maleństwo.
    Powinien jeść specjalną karmę junior, gotowanego kurczaczka, może też być gerber z kurczaka dla dzieci, jeśli suchy pokarm, to rozdrobniony i namoczony.

    Co do żwirku - jest ich tyle rodzajów; zwykłe granulki, drewniane, silikonowe, jedni wolą te, drudzy inne, musisz wypróbować. Jeśli będziesz sprzątać regularnie, to nigdy nie będzie śmierdziało w całym domu, nawet jeśli do kuwety wsypiesz skrawki papieru.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mati_sowee

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    1.578
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    35

    Domyślnie

    dzieki za rady - osobiscie polecano mi zwirek hilton - podobno rewelacja

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) KSIĄŻNICZKA FORUM:-) Avatar Maluszek
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    12.329

    Domyślnie

    Ten silikonowy żwirek (Hilton), o którym piszesz jest naprawdę dobry. Przy jednym kocie starcza na 2-3 tygodnie, potem należy go wymienić (przez ten czas nie czuć wcale zapachu moczu). Przy moich trzech kotach ten żwirek trzeba wymieniać raz na tydzień (1 torebka). Jako, że jest z tych drogich (musiałam jakoś tak pięć razy w miesiącu go wymieniać) znowu zaczęłam do kuwety wsypywać żwierek Benka (ten gruboziarnisty).

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mati_sowee

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    1.578
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    35

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maluszek
    Ten silikonowy żwirek (Hilton), o którym piszesz jest naprawdę dobry. Przy jednym kocie starcza na 2-3 tygodnie, potem należy go wymienić (przez ten czas nie czuć wcale zapachu moczu). Przy moich trzech kotach ten żwirek trzeba wymieniać raz na tydzień (1 torebka). Jako, że jest z tych drogich (musiałam jakoś tak pięć razy w miesiącu go wymieniać) znowu zaczęłam do kuwety wsypywać żwierek Benka (ten gruboziarnisty).
    my zamierzamy miec tylko jednego kotka

  7. #7

    Domyślnie

    Przede wszystkim byłoby dobrze, gdyby kotek pozostał z mamą do 12 tygodnia życia, a minimum do 10-ego. Lepiej dla niego i w sensie zdrowotnym (ssie jeszcze) i psychicznym (uczy się zachowań od matki, nie przejawia później zachowań "sierocych"). Dla kociej mamy też lepiej - ona też przeżywa kiedy zabiera się jej kocię za wcześnie.
    Ze żwirków polecam http://animalia.pl/produkt.php?id=1008 , jest niesamowicie wydajny, świetnie chłonie zapach i jako jedyny - zbryla się i jednocześnie można go wyrzucać do kibelka. No i jest ekologiczny, nie śmierdzi chemią, a drewienkiem.
    W kwestii karmienia malucha przeklejam z innego wątku: http://www.fundacjakot.pl/content/view/48/46/
    http://www.wsinf.edu.pl/~klimek/rokcafe/karmy_polecane/

  8. #8
    Guest

    Domyślnie

    Moja kotka ostatnio załatwia się tylko na dworze (za co jestem jej bardzo wdzięczna )

    A propos żwirków - Hiltona nie lubię, bo się robią takie gliniaste bryły, benek też. Teraz używam żwirku Catsan - najlepszy jaki znalazłam. Jest bardzo wydajny, nie zbryla się, można go spuścić w toalecie (bez przesady oczywiście ), suuuper pochłania zapachy. Bardzo wydajny. Podobno tej klasy jest też dostępny w necie Amigo.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mati_sowee

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    1.578
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    35

    Domyślnie

    nie wiem jak to jest z tymi tygodniami - wlasciciele kotka powiedzieli mi ze mozna go zabrac jak zacznie sam jesc - a podobno juz zaczal.

    czy mam sie jeszcze wstrzymac te 3 tygodnie??

    problem ze zwirkiem polega na tym, ze nie widzialam takiego w sklepach u mnie - no nic poszukam

    a mam jeszcze jedno pytanie czym rozni sie zwirek silikonowy od zbrylajacego??

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mati_sowee

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    1.578
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    35

    Domyślnie

    mam jeszczez jedno pytanie - wlasnie przeczytalam ze malemu kotkowi powinno do kuwety wsypywac zwirek niezbrylajacy sie - to prawda??

  11. #11

    Domyślnie

    Jest w sklepach w Olsztynie, nawet dzisiaj rano widziałam ten silikonowy(15 PLN) na Pana Tadeusza w takim małym sklepiku spożywczo - warzywniczym - tak jest spory wybór, co dziwne w supermarkatech dużo mniejszy. Chyba będziesz musiała wypróbowac kilka żwirków, żeby znaleźć ten, który polubisz i Ty i Twoj kotek. Z tego, co pamiętam to te drzewne się nie zbrylają, tylko właśnie jakby rozpadają, ale bardzo dawno ich używałam (bo kicia odmówiła korzystania - to też się zdarza). Może chodzi o to, że jak się zbryli to małemu kotkowi ciężko będzie brnąć przez tę kuwetę?

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar basiah2
    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Posty
    1.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał dakota
    Przede wszystkim byłoby dobrze, gdyby kotek pozostał z mamą do 12 tygodnia życia, a minimum do 10-ego. Lepiej dla niego i w sensie zdrowotnym (ssie jeszcze) i psychicznym (uczy się zachowań od matki, nie przejawia później zachowań "sierocych"). Dla kociej mamy też lepiej - ona też przeżywa kiedy zabiera się jej kocię za wcześnie.
    Ze żwirków polecam http://animalia.pl/produkt.php?id=1008 , jest niesamowicie wydajny, świetnie chłonie zapach i jako jedyny - zbryla się i jednocześnie można go wyrzucać do kibelka. No i jest ekologiczny, nie śmierdzi chemią, a drewienkiem.
    nic dodać nic ująć..

    stosuję ten sam żwirek - absolutnie nie ma żadnych zapachów. Można sprzątnąć wszystko od razu. Z kibelkiem wielka wygoda, ale niestety roznosi się pod łapkami po domu.
    Ale nie chciałabym mieć świadomości, że w kuwecie zalegają mi kocie siurki z całego tygodnia - jak w przypadku żwirków silikonowych chyba...

    Trzeba też pamiętać, że koty się wylizują - nie wiem czy taki przez przypadek połknięty silikon jest zdrowy dla kota

    A co do stosowania żwirków zbrylających dla małego kota, to na pewno zależy to od rodzaju żwirku.
    Unikaj bentonitowych (tak gdzieś czytałam) - w przypadku połknięcia przez kota (zlizania) bardzo pęcznieje w żołądku i może być groźny (blokuje układ pokarmowy) dla każdego kota - nie tylko dla malucha...

    A maleństwo niech zostanie z mamą jak najdłużej.....
    My wzięliśmy kota chyba troszkę zbyt wcześnie - bardzo to przeżywał...

    A tak w ogóle to serdecznie polecam 2 koty - wiem, że mówisz o jednym, ale ja też tak mówiłam.
    Jeden kot nudzi się sam w domu (wyczytałam że może w depresje popaść ). Sama mówiłam, że dwa koty to głupota w bloku, ale jak zobaczyłam jaka smutna moja kicia się robi to nie zważając na nic kupiliśmy jej kotka w prezencie.

    I była to bardzo dobra decyzja

  13. #13
    Guest

    Domyślnie

    Teraz jakbym sie decydowała na kota - też tylko w dwupaku Nasza kotka ma psie towarzystwo, ale jak była sama, było widać, że jej brak innego zwierzaka

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar basiah2
    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Posty
    1.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał baba_budowniczy
    Teraz jakbym sie decydowała na kota - też tylko w dwupaku Nasza kotka ma psie towarzystwo, ale jak była sama, było widać, że jej brak innego zwierzaka
    myślę, że mati_sowee też się kiedyś zdecyduje na drugiego...

  15. #15

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWY MISTRZ PIÓRAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Agduś
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Posty
    20.349
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    249

    Domyślnie

    Ze żwirkowatego żwirku zrezygnowałam szybko, bo okazało się, że strasznie przykleja się do łapek i koty roznosiły go wokół kuwety. Na szczęście przyzwyczaiły się bez trudu do drewnianego, który do łapek się nie klei, dobrze wchłania wszystko (no, prawie wszystko...) i wystarczy wymieniać go raz dziennie (nie licząc wybierania poważniejszych spraw). Silikonowego nie wypróbowałam ze względu na jego cenę. NIe wpadłam na to, że wymienia się go tak rzadko. A co kot na to?
    Moja kocia, kiedy dorosła trochę, sama wpadła na pomysł, że przyjemniej załatwiać się na zewnątrz i z kuwety już nie korzystała, choć ta stała cały czas na wszelki wypadek. Kocia sygnalizowała, że chce wyjść (latem zresztą większość czasu spędzała poza domem, zimą wychodziła tylko na krotkie spacerki).
    Z karmieniem nie ma problemu, bo są karmy dla juniorów puszkowe i suche Moja kocia nie gardziła rybką, dzięki czemu miała ładne futerko. Czasem (rzadko) dostawała podroby - z tym lepiej nie przesadzać.

    Jeżeli kocię nie jest rasowe, to rzeczywiście warto namawiać właścicieli kotki, żeby ją wykastrowali. To nie takie straszne chyba, bo moja kocia szybko doszła do siebie po tym zabiegu.
    mój dziennik
    komentarze
    nowy dziennik
    agdusiowe wojaże

    Praca uszlachetnia, lenistwo uszczęśliwia!

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał mati_sowee
    nie wiem jak to jest z tymi tygodniami - wlasciciele kotka powiedzieli mi ze mozna go zabrac jak zacznie sam jesc - a podobno juz zaczal.

    czy mam sie jeszcze wstrzymac te 3 tygodnie??
    właściciele kotka, to ludzie niespecjalnie odpowiedzialni niestety
    nie dość, że rozmnożyli kotkę (zdecydowanie mamy nadpopulację kociej biedy), to jeszcze chcą się pozbyć kłopotu kiedy tylko sam zaczyna jeść
    oczywiście, że kotek w tym wieku sam już je, jednak zazwyczaj "dopija" u mamy, a ponadto uczy się od niej właściwych zachowań, bawi się z rodzeństwem...
    byłoby zdecydowanie lepiej gdyby pozostał z mamą i rodzeństwem jeśli nie 12 tygodni, to choć 10
    i zgadzam się, że trzeba rozmawiać o sterylizacji kociej mamy, nie ma lepszego alternatywnego wyjścia

    nie zakładam, że to kot rasowy, może być ewentualnie pseudorasowy, żaden prawdziwy hodowca nie oddaje kota w tym wieku
    zdecydowana większość regulaminów hodowlanych zakłada oddawanie po 12 tygodniu życia, z rodowodem oczywiście, i z dwoma szczepieniami

    postaraj się ich przekonać, żeby przetrzymali jeszcze trochę te kotki, taka maleńka sierotka będzie naprawdę całkiem zagubiona bez mamy

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał dakota
    taka maleńka sierotka będzie naprawdę całkiem zagubiona bez mamy
    Otóż to

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar basiah2
    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Posty
    1.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał katya1984
    Cytat Napisał dakota
    taka maleńka sierotka będzie naprawdę całkiem zagubiona bez mamy
    Otóż to
    i zoszczędzisz być może sobie i kociakowi nerwów.... może mieć problemy z brzuszkiem jeśli dopiero co zaczyna jeść inne jedzonko niż mleko kotki

    ja swojego wzięłam chyba zbyt wcześnie - nie wspomnę jakie miałam na początku historie z kocim brzuszkiem....
    i ile razy musiałam do veta jezdzić

    no ale pani od której kupowałam kota, tak kręciła z jego wiekiem, że to okazało się dopiero później

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mati_sowee

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    1.578
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    35

    Domyślnie

    kofi - zjezdzilam wczoraj pol olsztyna w poszukiwaniu tego zwirku - i nic wyslij mi na priva dokladnie gdzie to jest - z gory dziekuje

    nie wiem czu uda mi sie przekonac wlasciciela kotka, ze powinien jeszcze pobyc z mama - ale sprobuje - nie chcialabym przysparzac malemu kotkowi stresow

Strona 1 z 25

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony