dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie jak leczyć?????

    Mam pytanie z moim fikusem dzieje sie coś dziwnego ,ma niektóre liście strasznie świecące i klejące, nawet na podłodze zdażają się pod tymi liśćmi miejsca, gdzie podłoga klei, jak zwalczyć takie objawy i co jest przyczyną ,dzieki za odpowiedź.

  2. #2

    Domyślnie Re: jak leczyć?????

    Cytat Napisał daimen
    Mam pytanie z moim fikusem dzieje sie coś dziwnego ,ma niektóre liście strasznie świecące i klejące, nawet na podłodze zdażają się pod tymi liśćmi miejsca, gdzie podłoga klei, jak zwalczyć takie objawy i co jest przyczyną ,dzieki za odpowiedź.
    to prawdopodobnie miseczniki lub tarczniki. przeglądnij listki, ogonki liści i pędy czy tam się nie usadowiły. jeżeli stwierdzisz tam takie owady (przypominające małe skorupki, łuski)
    to można zastosować jeden z preparatów:
    CONFIDOR 200 SL
    MOSPILAN 20 SP
    PROVADO PLUS AE
    PROVADO COMBI PIN 02 PR
    TARCZNIK BR

    te przyjemniaczki (podobnie jak mszyce) wysysają z rośliny soki, pozostawiają dla siebie to co im najbardziej pasuje, resztę (cukry) w postacie spadzi wydalają na zewnątrz organizmu (czyli pozbywają się niepotrzebnej treści pokarmowej).
    brudzą tym samym niemiłosiernie otoczenie oraz roślinę żywicielska i oczywiście szkodzą roślinie.
    zabieg trzeba zrobić gdzieś na wolnym powietrzu, dobrze byłoby roślinę przetrzymać prze kilka dni gdzieś w pomieszczeniu gdzie nie przebywają mieszkańcy (można powtórzyć po 14 dniach). potem regularnie przecierać liście zwilżonym wacikiem namoczonym w wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń (ale nie koniecznie z płynem). zauważone szkodniki w porę usuwać z rośliny. sprawdzić czy pozostałe rośliny nie przechowują kosmitów, jeżeli będą się tam znajdowały to czynić jak wyżej.

  3. #3

    Domyślnie

    dzięki bluszczyk, a na storczyku ma podobny problem moja znajoma, tam jak się przyjrzeliśmy to zobaczyliśmy kilka malych owadów, takich podłużnych szarych(patrząc z góry ), jak błiżej sie spojrzało to nawet bym powiedział że są białe w czarne paski ??? kto pomoże i czym to wytępić bo szkoda storczyka ;/

  4. #4

    Domyślnie

    podejrzewam, że to mogą być wciornastki. ale nie dam sobie głowy uciąć. proponuje dla pewności podesłać jakieś foto..
    niektóre gatunki są trudne do zwalczania.
    może jeden z tych preparatów pomoże.
    SUMITHION SUPER 1000 EC
    SUMITHION 500 EC
    oczywiście proszę zachować bezpieczeństwo przy stosowaniu, są to związki trujące. nie wykonywać zabiegu w mieszkaniu. zachować prewencję.

    staliśmy się ostatnio posiadaczami storczyków. jeden to kwitnie nam już od lipca, ale nic nie wiem o ich uprawie. ciekaw czy kiedyś jeszcze zakwitną.

  5. #5

    Domyślnie

    ja również jestem od niedawna posiadaczem i się zaczynam o nich co nieco uczyć, ja już czekam, aż zakwitnie, ale narazie nic nie ma :/

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony