dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 7
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 121
  1. #21

    Domyślnie

    u mnie w projekcie mam 150m2 12x8m bryla
    parter posiada salon 48m2 z wydzielonym dwoma strefami , kuchnia otwarta 10m2, pom gosp, wiatrolap, mala lazienka, calosc dolu 75m2
    gora 4 sypalnie symetryczne po 14m2 korytarz7m2 i schody lazienka 7m2, 5m2 wiec komunikacja wychodzi podobnie jak w parterowce moze troszke mniej,

    posiadam skosy zaczynajace sie od 180cm wiec nie ma strat powierzchni
    dach prosty dwuspadowy bez okien polaciowych, w kazdej sypalni sa okna panoramiczne umieszczone nisko zakrecajace na rogach
    przy tej powierzchni wychodzi tylko 130m2 wiec to bardzo malutko

    zawsze chcialem miec dwie strefy w domu, sypialnie na gorze i na dole jeden wielki salon z kominkiem


    pozdrawiam

  2. #22
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Staszek budowniczy

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    564
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    69

    Domyślnie

    Parterowy czy piętrowy ?
    To raczej wybór sposobu życia i spojrzenia na życie niz wybór spowodowany kosztami.
    Większość wybierających parterówkę nie chce chodzić po schodach , chce dom bez barier architektonicznych .
    Do tych osób i ja należę Widzę jakie w domach starsze osoby mają problemy z komunikacją . Po co mi to na starość , zreszta nie wiem czy nie będę musiał zaopiekować się starszymi rodzicami . Schody mogą być piękne ale jednak to bariera .
    I koszty tu nie wchodza w rachubę - tak jak napisałem, to wybór sposobu życia

  3. #23

    Domyślnie

    oki ale poza schodami jakie sa jeszcze bariery architektoniczne przemawiajace za parterowka?

    bo ja nie widze nic wiecej

    moim zdaniem z poddaszem ma wiecej zalet

    ale 90m2 tez bym wybudowal parterowke bo to mala powierzchnia

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał mikson
    oki ale poza schodami jakie sa jeszcze bariery architektoniczne przemawiajace za parterowka?

    bo ja nie widze nic wiecej

    moim zdaniem z poddaszem ma wiecej zalet

    ale 90m2 tez bym wybudowal parterowke bo to mala powierzchnia
    powiedzmy 130 m2 w poddaszu nie daje zbyt wielkiej przestrzeni dla oka w parterówce już widać tę przestrzeń.

    Przeważnie poddasze kończy się jakimiś balkonami i innymi tego typu a wiadomo że tam przez płytę połączoą ze stropem buduje się w ten sposób mostki termiczne, dochodzą koszty balustrad, i newralgiczne punkty wo wykończenia (chodzi o izolacje wodne)

    Napewno można by jeszcze przytaczać wiele argumentów czy to w jeną czy drugą... ale chyba najważniejsze są własne oczekiwania i preferencje. Ale napewno nie radzę kierować się kosztami przy wyborze.

    Koszty z moich obliczeń i porównania dwóch (wybranych przeze mnie) projektów poddasza i parterówki są praktycznie identyczne, jedno w chodzi w drugie...

    Też zależy czy planujesz np reku czy DGP bo jak podejść do pewnych wybranych zagadnień to przy parterówce jest łatwiej zrealizować pewne przedsięwzięcia...

    No i jeszcze jak wynika z wypowiedzi forumowiczów w innych wątkach to w większości pojawiają się głosy o ewentualnej zamianie poddasza na praterówkę a praktycznie nigdy odwrotnie....
    Prawa autorskie do tego postu przysługują Kryspinowi

  5. #25

    Domyślnie

    Witam!

    Wydaje mi się, że nie można już teraz myśleć o schodach jako barierze. Teraz tzn. w wieku powiedzmy "produkcyjnym". Chyba, że masz (z całym szacunkiem dla wieku) lat 75. Poza tym dlaczego zakładać, że na "starość" będę niesprawny i nie wejdę po schodach we własnym domu? Wg. mnie to chybiony argument przeciw schodom.
    Marzeniem wielu nas (z bloków) są właśnie schody!

    Co do kosztów, myślę, że są porównywalne.

    W piętrowym masz:
    - mniejszy dach
    - mniej materiału na sciany i ocieplenie
    - mniejsze fundamenty
    ale za to więcej roboty i kosztów z ociepleniem poddasza no i te schody.
    Kubatura w piętrowym jest ergonomiczniej wykorzystana.

    I jeszcze jedna zaleta piętrowego. Pow. zabudowy!!!

    Pzdr

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Wszystko zależy od tego dla kogo budujemy tę budę...
    Jak dla siebie - to parterówkę.
    Jak dla siebie i rodziców - to WYŁĄCZNIE parterówkę.
    Jak dla siebie i dzieci - to wszystko jedno, koszt podobny, raczej piętrus.
    Jak dla (głównie) dzieciaków - to wyłącznie piętrus!

    Takie obserwacje mi się nasunęły. Każdy potrafi względnie logicznie dowieść, że ma rację. A racje są różne i różne domy....
    To chyba dobrze.

    No to ja - parterówkę!

    Pozdrawiam Adam M.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Jak dla siebie - to parterówkę.
    Jak dla siebie i rodziców - to WYŁĄCZNIE parterówkę.
    Jak dla siebie i dzieci - to wszystko jedno, koszt podobny, raczej piętrus.
    Jak dla (głównie) dzieciaków - to wyłącznie piętrus!

    O trafiłeś chyba Adamie w sedno. My budujemy piętro ze względu na dziecko (i?), a jak już dziecko dorośnie i po studiach postanowi zamieszkać gdzie indziej (no... teraz tego sobie jeszcze nie wyobrażamy ) i zostaniemy z żoną sami...to po co to piętro (zakładam, że już się nacieszyliśmy widokiem schodów i nam spowszedniał...)

    P.S.
    Adopcja?

  8. #28

    Domyślnie Re: Jaki Dom wybrać : parterowy czy piętrowy ?

    Cytat Napisał pado
    Zastanawiam się co jest tańsze w budowie , dom parterowy czy z użytkowym poddaszem. Powierzchnie obu to ok. 90 m . Parterowy ma większe fundamenty , a piętrowy mniejsze fundamenty ( wymiar) , ale dodatkowo strop. W domku parterowym dochodzie jeszcze koszt większych połaci dachu - Jakie są wasze doświadczenia na ten temat ?
    Plusami parterówki jest też brak schodów i wszystko na jednym poziomie , ale większy spokój daje jednak pietrówka . Mozna wejść na górę i ma się chwilę odpoczynku . W takim domku mogą być 2 łazienki , parterówka na to raczej nie pozwala .i Dylematy ,są zawsze ,ale co wybrać !
    Może podzielicie się swoimi doświadczeniami ?
    90 m2 (parterówkę o takiej pow. użytkowej też buduję) to mały domek. Z tego co zaobserwowałem to jeśli ktoś buduje piętrowy (z mieszkalnym poddaszem) dom w podobnym metrażu to najczęściej przyczyna tego jest wąska działka. Różnice w kosztach przy tej powierzchni nie będą znaczne. Ja nie znoszę schodów, w dodatku mam małe dzieci. To nie do końca prawda, że większy spokój daje "piętrówka" - trzeba tylko wybrać odpowiedni projekt z podziałem na strefy. Dodatkowa łazienka też nie problem. Skosy na poddaszu nie powiększają, nawet optycznie, małych powierzchni pomieszczeń - na jednym poziomie wydaje się być przez to więcej przestrzeni.
    Jednak i tak decydują o wszystkim gusta - i b. dobrze inaczej było by nudno.

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar carringtontomas
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Tarnowskie Góry / Nakło Śląskie
    Posty
    1.367
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    269

    Domyślnie Re: Jaki Dom wybrać : parterowy czy piętrowy ?

    Witaj,
    Ja buduję parterówkę ok 100m2 - 3 sypialnie, salon, 2 łazienki (a raczej wc i łazienka), kuchnia ze spiżarnią otwarta na salon, do tego doprojektowałem rogowy taras o powierzchni prawie 40m2 (może kiedyś boczne ściany obuduję szkłem na coś w rodzaju oranżerii) i uważam, że metraż jest w sam raz dla czteroosobowej rodziny, dom podzielony na część mieszkalną i sypialną. Jeszcze nie mieszkamy, ale myślę, że ze sprzątaniem też jest mniej kłopotu niż przy piętrowym, nie ma biegania po schodach więc nie ma obawy, że dziecko spadnie a na starość nie trzeba będzie się męczyć - jednym słowem - gdybym budował po raz drugi to równiez parterówkę.
    Zachecam do odwiedzin dziennika - link w podpisie.

  10. #30

    Domyślnie

    Witam.
    Ja mam zamiar budować domek z możliwością adaptacji poddasza. Parterowy jest dla mnie za niski, natomiast w piętrowym trzeba od razu wykonać tzw "trumnę" oraz klatke schodową. Jak wystarczy $$$ to od razy ocieplę skosy, jeśli nie to styropian na strop i poczekam na lepsze czasy.
    Pozdrawiam
    Sprytna osoba rozwiązuje problem. Mądra ich unika.
    Einstein

  11. #31

    Domyślnie

    Przy 90 m2 polecam parterówkę.
    Mieszkałem w parterówce (2 łazienki - 112 m2) , teraz z poddaszem użytkowym.

    Skosy są fajne tylko przez 3 tygodnie, potem powszednieją i są cieżko ustawne.

    Jeśli warunki pozwalają to zdecydowanie parterówka. Piętro (i to pełne !) budowałbym tylko przy ograniczeniu działki lub powierzni domu >150m2.

    Pusta przestrzeń pod dachem to miejsce na choinkę i inne duperele. I jak łatwo później zrobić DGP itp instalacje.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar daggulka
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    15.932
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    319

    Domyślnie

    Buduję dom z poddaszem 130m2 pow. użytk + garaż 30m2.

    I tak sobie myślę , że nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie postawione przez autora wątku....bo każdy ma inne potrzeby, inne warunki , inne fobie , po prostu każdy jest inny i każdy buduje "pod siebie".

    i tyle

    pozdrawiam, smoczyca
    kto szuka ..... ten znajdzie ......

  13. #33
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Staszek budowniczy

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    564
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    69

    Domyślnie

    Właśnie - ja wybrałem parterówkę a inni wybiorą piętrowy .
    I dobrze że jest taki wybór
    i tak sobie myślę że nigdy nie dojdziemy do jedynie słusznej koncepcji naszego wyboru . W obu przypadkach musimy iść na kompromisy . Obie koncepcje domków maja dużo plusów i minusów
    Takie jest życie

  14. #34

    Domyślnie

    Budują pod siebie majac doświadczenia najczęściej z 50m2 mieszkania.
    Proponuję zawsze popytać tych co już mieszkają w domach a najlapiej tych co mieszkali w kilku .... "przeprowadzki kształcą"

    Ktoś ładnie napisał że w parterówce ogród jest przedłużeniem salonu - TO PRAWDA !!!!
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał NOTO
    Budują pod siebie majac doświadczenia najczęściej z 50m2 mieszkania.
    Proponuję zawsze popytać tych co już mieszkają w domach a najlapiej tych co mieszkali w kilku .... "przeprowadzki kształcą"

    Ktoś ładnie napisał że w parterówce ogród jest przedłużeniem salonu - TO PRAWDA !!!!
    to samo można ładnie powiedzieć o domu z poddaszem, bo jak na razie nie widziałem projektu z salonem na poddaszu.....

    PS. kilka lat temu w Muratorze było porównanie (z kalkulacją poszczególnych elementów) domów parterowego i z poddaszem o tych samych parametrach..... okazało się, że z poddaszem jest tańszy ( m2 powierzchni) o jakieś 15-20%.....
    BOHO
    Warszawa

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Wszystko zależy od tego dla kogo budujemy tę budę...
    Jak dla siebie - to parterówkę.
    Jak dla siebie i rodziców - to WYŁĄCZNIE parterówkę.
    Jak dla siebie i dzieci - to wszystko jedno, koszt podobny, raczej piętrus.
    Jak dla (głównie) dzieciaków - to wyłącznie piętrus!

    Takie obserwacje mi się nasunęły. Każdy potrafi względnie logicznie dowieść, że ma rację. A racje są różne i różne domy....
    To chyba dobrze.

    No to ja - parterówkę!

    Pozdrawiam Adam M.
    Zgadzam się. Parterowe domy królują na dużych działkach pod miastami a na 300 m2 w mieście tylko piętrowe. Mam 1400 m2 działki w mieście i dom parterowy.
    Schody mam w pracy, w 3-piętrowym domku, i wystarczy
    P.

  17. #37

    Domyślnie

    chodzenie po schodach jest dobre dla serca

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał mikson
    chodzenie po schodach jest dobre dla serca
    tylko nie podsyłaj tej teori do NFZ bo ludziki w stanach okołozawałowych będą jako kurację mieli bieganie po schodach...

    dobre też jest spadnięcie se schodów - wzmacnia układ wstrząsowy
    Prawa autorskie do tego postu przysługują Kryspinowi

  19. #39

    Domyślnie

    My mamy parter z użytkowym poddaszem. Powód jasny: takie domy nam się podobają. Ja nie lubię spać na parterze, Wybieraliśmy dom na tu i teraz, nie zastanawiam się co będzie na starość po co . Jak nie daj Bóg nie będzie ktoś w pełni sprawny to sprzedamy dom i kupimy albo wybudujemy drugi jest jeszcze tyle czasu. Schody to najmniejszy problem na starość, można wstawić windę( miejsce jest w razie czego) wcale tak drogo nie kosztuje a osoby niepełnosprawne mają refundacje. Widziałam już takie windy w domach. Problemem moim zdaniem jest metraż i obojętnie czy w parterze czy na dwóch kondygnacjach przeważnie 150m2 dla dwóch staruszków, albo jednego to za dużo. Nie da się zbudować jednego domu, aby super sprawdzał się na wszystkich etapach życia. Ja wcale nie myślę czy w tym domu się zestarzeje czy nie. W razie potrzeby to go zmienimy na bardziej dostosowany do naszych ewentualnych potrzeb. Z domem jest jak z samochodem, za mały lub za duży, za szybki lub za słaby wszystko trzeba wielokrotnie w życiu weryfikować, wielkość i typ domu też.

  20. #40
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie

    Kolejna próba podsumowania:
    1. Parterowy
    - brak chodzenia po schodach
    - mniejsza kubatura do ogrzania (klatka schodowa)
    - łatwiejsze remonty (wysokość ścian)
    - brak skosów
    2. Z poddaszem
    - lepsze wykorzystanie ogrzewania
    - ładniejsze widoki przez okno (hipotetycznie)
    - lepsze wykorzystanie działki
    Kosztowo jet to porównywalne. dach większy przy parterowym, ale strop może być tańszy, ocieplenie stropu zamiast dachu może być tańsze, brak okien dachowych itp.
    Fundamenty trochę droższe dla parterowego, ale kubatura budynku mniejsza. Schody też nie są tanie.

    Mieszkam z poddaszem (właśnie je kończę) ale wolę parterowy.

Strona 2 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony