dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 36
  1. #1

    Domyślnie CZYM TO GROZI?????????????????

    Witam!!!!!!
    mam pytanko czy mozna polozyc gres na ogrzewaniu podlogowym bez fugowo??? dodam ze jest to gres polerowany 50x50
    pytam bo
    mialem ostatnio okazje ogladac gres polozony z fuga i bez i 100% lepiej wyglada bez............ moze ktos ma polozony gres bez fugowo na podlogowce i nic sie nie dzieje
    buduje "blanke" z arhipelagu
    ......wybudowałem ....................

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    hydrol

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    648

    Domyślnie

    niczym nie grozi domownikom. Fuga nie jest elementem ozdobnym lecz dylatującym elementy czyli znoszącym naprężenia materiałowe wynikające np ze zmian temperatury. Układając duże płyty na ogrzewanej posadzce bez fugi masz pewność że popęka gres.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Staszek budowniczy

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    564
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    69

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrol
    niczym nie grozi domownikom. Fuga nie jest elementem ozdobnym lecz dylatującym elementy czyli znoszącym naprężenia materiałowe wynikające np ze zmian temperatury. Układając duże płyty na ogrzewanej posadzce bez fugi masz pewność że popęka gres.
    Jakoś się nie spotkałem z tym problemem że z powodu braku fug pękałyby gres. Od tego są fugi DYLATACYJNE na dylatacji konstrukcyjnej .
    W tym przypadku może tylko w szczelinach zbierać się brud .

  4. #4

    Domyślnie

    czyli ??? mozna czy nie ?????
    buduje "blanke" z arhipelagu
    ......wybudowałem ....................

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Staszek budowniczy
    Cytat Napisał hydrol
    niczym nie grozi domownikom. Fuga nie jest elementem ozdobnym lecz dylatującym elementy czyli znoszącym naprężenia materiałowe wynikające np ze zmian temperatury. Układając duże płyty na ogrzewanej posadzce bez fugi masz pewność że popęka gres.
    Jakoś się nie spotkałem z tym problemem że z powodu braku fug pękałyby gres. Od tego są fugi DYLATACYJNE na dylatacji konstrukcyjnej .
    W tym przypadku może tylko w szczelinach zbierać się brud .
    a kto kładzie gres i zostawia szczeliny bez fug... stasiu - przedpiscy chodziło pewnie o kładzenie płytek bezfugowo na "styk" i tego konsekwencje

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaczorek.
    Cytat Napisał Staszek budowniczy
    Cytat Napisał hydrol
    niczym nie grozi domownikom. Fuga nie jest elementem ozdobnym lecz dylatującym elementy czyli znoszącym naprężenia materiałowe wynikające np ze zmian temperatury. Układając duże płyty na ogrzewanej posadzce bez fugi masz pewność że popęka gres.
    Jakoś się nie spotkałem z tym problemem że z powodu braku fug pękałyby gres. Od tego są fugi DYLATACYJNE na dylatacji konstrukcyjnej .
    W tym przypadku może tylko w szczelinach zbierać się brud .
    a kto kładzie gres i zostawia szczeliny bez fug... stasiu - przedpiscy chodziło pewnie o kładzenie płytek bezfugowo na "styk" i tego konsekwencje
    DOKLADNIE
    buduje "blanke" z arhipelagu
    ......wybudowałem ....................

  7. #7

    Domyślnie

    Tak jak pisał hydrol ale ujme to inaczej bo zostało to źle zinterpretowane fuga jest elementem "konstrukcyjnym" i przyjmuje na siebie wszelkie naprężenia. Im wieksze kafle tym zalecana jest wieksza fuga. Ale faktem jest, że na rynku są kafle niby bezfugowe ale jak to się sprawdza w praktyce nie wiem. Przy ogrzewaniu podłogowym ja bym się raczej nie zdecydował na bezfugowe ułożenie kafli.
    pozdrawiam

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Graczyk

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Posty
    941
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    78

    Domyślnie

    Kafle bezfugowe są mega wypasem i drogim jak byk. Kładzie sie je na poweirzchniach które nie pracują czyli raczej na ścianach. Niestety ogrzewana podłoga choć tego nie będzie widać na 100% bedzie pracować i przenosic naprężenia najpierw na klej potem na kafle. Myślę że nikt nie da Ci gwarancji ze całe to naperężenia przejmie klej i do kafelek ono nie dojdzie. Dletego też szkoda Twojej kasy na kładzenie kafli bez fugi. No chyba że w razie odprysków nie będzie Ci to przeszkadzać.

  9. #9

    Domyślnie



    Dobre, dobre ...
    Może jeszcze kilku teoretyków, łocytanych we fachowych pismach się wypowie ?

    Praktyka:
    trzeci sezon grzewczy, cała podłoga podgrzewana, gres 60x60, układany bez fug, NIC NIE PĘKA. Jedyną dylatacją jest "dylatacja" przy ścianach przykryta cokołem także jej nie widać no i oczywiście klej - ponoć specjalny do tego rodzaju ekstrawagancji ale niewiele droższy od "normalnego".

    Pozdrawiam teoretyków.

  10. #10

    Domyślnie

    Ja się też zastanawiałam, facet z doradztwa technicznego Opoczna odpisał mi:
    "Płytki gresowe mają bardzo niewielki współczynnik cieplnej rozszerzalności liniowej i bez żadnych przeciwskazań mogą być stosowane na posadzki
    z ogrzewaniem podłogowym. Do ich montażu konieczne jest stosowanie elastycznych zapraw klejowych oraz elastycznych fug."

  11. #11

    Domyślnie

    Do JM - ja mam kolegę, który otwiera butelki od piwa zębami juz od kilku lat i nic mu sie nie dzieje z uzębieniem ale ja nadal robię to otwieraczem.
    Masz inne zdanie to je przedstaw a szyderstwo zostaw dla swoich najbliższych.
    pozdrawiam

  12. #12
    Guest

    Domyślnie

    JM napisał
    Praktyka:
    trzeci sezon grzewczy, cała podłoga podgrzewana, gres 60x60, układany bez fug, NIC NIE PĘKA. Jedyną dylatacją jest "dylatacja" przy ścianach przykryta cokołem także jej nie widać no i oczywiście klej - ponoć specjalny do tego rodzaju ekstrawagancji ale niewiele droższy od "normalnego".
    Czy możesz podać, jakiej fugi używałeś?
    Ja mam gres 50x50, fuga 1 mm i właśnie dziś jadę po fugi. Wiem że ma być elastycznna, podobno Mapei jest dobra? Proszę o opinie

  13. #13

    Domyślnie

    Nie ma czegoś takiego jak układanie bezfugowe, jest to potoczna nazwa metody gdy taki gres jest układany na posadzce czy też ścianie z zachowaniem minimalnej szczeliny wynoszącej 1mm. Przy płytkach rektyfikowanych do tego wielkoformatowych np 60x60 fuga szerokości 1mm w identycznym kolorze jak płytka jest bardzo mało widoczna i sprawia wrażenie jakby tej fugi wcale nie było stąd nazwa układanie bezfugowe.
    Na pewno nie można układać gresu na styk nie dając nawet tego 1 mm fugi.
    Potrzebujesz połozyć płytki, zrobić łazienkę itp. pisz na PW.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał JM


    Dobre, dobre ...
    Może jeszcze kilku teoretyków, łocytanych we fachowych pismach się wypowie ?

    Praktyka:
    trzeci sezon grzewczy, cała podłoga podgrzewana, gres 60x60, układany bez fug, NIC NIE PĘKA. Jedyną dylatacją jest "dylatacja" przy ścianach przykryta cokołem także jej nie widać no i oczywiście klej - ponoć specjalny do tego rodzaju ekstrawagancji ale niewiele droższy od "normalnego".

    Pozdrawiam teoretyków.
    Hehe, dawno tak się nie uśmiałem.
    To znaczy, że jak u Ciebie nie pękło, to można na 100% przyjąć że nie będzie pękać u nikogo? No i nikt z "teoretyków" nie pisał, że ma pęknąć jutro czy za rok - natomiast prawdopodobieństwo pęknięcia jest na tyle duże, że nie ma sensu w ogóle dydkusja na ten temat.
    To tak, jak z przechodzeniem na czerwonym świetle przez jezdnię.
    Jeśli raz Ci się uda (a nawet, niech będzie, 123 razy), to znaczy że z tym czerwonym światłem to fikcja i wszyscy moga sobie przechodzić?

    I pewnie w to, że prąd elektryczny może zabić też nie wierzysz, bo Ciebie nie zabił?

    Rozwala mnie takie uogólnianie pojedynczego przypadku: "wszyscy nie macie racji, bo u mnie działa"
    Uogólnienia to można sobie robić, jak masz odpowiednio dużo przypadków, które potwierdzają tezę.
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Sp5es

    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    3.549

    Domyślnie

    Można policzyc z rozszerzalności liniowej gresu i najdłuższego wymiaru liniowego, ile się to wydłuży przy ogrzaniu. Wyjdzie pewnie parę cm.

    Gdzieś to trzeba zgubić.... Raczej nie uda się to na ceramice

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sp5es
    Można policzyc z rozszerzalności liniowej gresu i najdłuższego wymiaru liniowego, ile się to wydłuży przy ogrzaniu. Wyjdzie pewnie parę cm.

    Gdzieś to trzeba zgubić.... Raczej nie uda się to na ceramice
    a na fudze sie uda?
    Przecież taka fuga o grubości np.3mm zrobiona z zaprawy ile może przejąć na siebie naprężeń? Tak licząc to przy kaflach 60cm fuga musiałaby całkowicie znikać przy ciepłej podlodze i odnawiać się przy zimnej

  17. #17

    Domyślnie

    Ja powiem tak:
    ogrzewanie podlogowe jest ogrzewaniem niskotemperaturowym. Temperatura podłogi w sezonie grzewczym jest porównywalna z temperaturą podlogi w lecie. Zatem wszelkie naprężenia są takie same przy jak i bez ogrzewania podłogowego.
    Najważniejsza jest dylatacja dookólna. To ona pochłania ruchy termiczne podłogi.
    I jeszcze jedno: pamiętajcie że jeśli się podgrzewają płytki to także podgrzewa się wylewka. Zatem ruchy termiczne są tu i tu - współbieżnie.
    Także cały dom się lekko rozszerza , i powiem jak Kononowicz - wszystko się rozszerza.

  18. #18

    Domyślnie

    Przy układaniu płytek w wymiarze 50x50 na ogrzewaniu podłogowym MUSI byc zastosowana fuga! i to conajmniej 4 mm. Dodatkowo, jesli gres polerowany jest w jasnym kolorze , musi byc przyklejony na biały klej elastyczny, najlepiej samorozpływny, żeby gres sie nie odbarwił od szarego kleju. Jesli klej nie jest samorozpływny nalezy kleic płytki metodą "kombinowana" czyli smarowac i podłoże i płytkę. Fugi muszą byc elastyczne. Z mapei jest dobra i to najlepiej ultracolor a nie glazurnik bo tamta jest bardziej elastyczna. Konieczne jest tez przeniesienie dylatacji z posadzki na płytki, jesli są to duże powierzchnie. Obowiazkowe dylatacje przy scianach. Dobrym rozwiązaniem przy jasnym gresie jest zastosowanie fugi epoksydowej. Mozna połozyc nawet białą na podłodze i myc mopem. zawsze bedzie biała.
    edzia76

  19. #19

    Domyślnie

    Podoba mi się metoda "kombinowania"

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał FREDY
    Podoba mi się metoda "kombinowania"
    Prawidłowo nazwa ta brzmi metoda "kombinowana" i jest to prawidłowe nazewnictwo metody jak opisał kolega wyżej .
    Potrzebujesz połozyć płytki, zrobić łazienkę itp. pisz na PW.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony