dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Czy to nadal działka budowlana?

    Witam. Mam pilne zapytanie.
    Kupiłam działkę z rozpoczętą budową domu jednorodzinnego. Budowa rozpoczełą się w 2001 roku, jest aktualne pozwolenie. Wtedy działka była budowlana, istniał plan zagospodarowania (działka była pod budownictwo jednorodzinne). W 2003 plan wygasł. Czy ta działka jest nadal budowlana czy może znów rolna?Jest to dla mnie bardzo ważne, gdyż muszę rozliczyć z US wydatki poniesione na własne potrzeby mieszkaniowe; w akcie notarialnym nie rozdzielono ceny domu i działki i obawaim się, że mogą mi to zakwestionować. Proszę o poradę i podanie podstw prawnych.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Skoro stoi na niej dom, to działka nadal jest z prawem zabudowy - czyli budowlana. W akcie notarialnym zapewne masz zapis "nieruchomość zabudowana" - lub podobny.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  3. #3

    Domyślnie Czy to nadal działka budowlana?

    Dom jest w budowie, jeszcze nie oddany, a w takiej sytuacji niestety w księdze wieczystej jest to grunt niezabudowany.

  4. #4

    Domyślnie Czy to nadal działka budowlana?

    W akcie notarialnym nie ma nic o zabudowie - jest zapisane działka nr .....

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Jesli jest pozwolenie na budowę - aktualne - to działka posiada status budowlanej. Niczym sie nie martw.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  6. #6

    Domyślnie Czy to nadal działka budowlana?

    Dziękuję za odpowiedź. Nie jestem pewien czy tak jest na pewno. Czytałem w interpretacjach US, że to, że dom jest budowany na danej działce nie swiadczy o tym, że jest to działka budowlana, równie dobrze może być rolna, siedliskowa itp. Ta moja w momencie ropoczęcia budowy na pewno była budowlaną - był plan, ale wygasł w 2003 roku i gdyby chciało się np. na niej pobudować garaż jest traktowana jak rolna, czyli trzeba wystąpić o WZ. Jeszcze raz dziękuję, może jeszcze inne opinie i jakieś podstawy prawne.

  7. #7

    Domyślnie

    jak był plan zagospodarowania to była zgoda na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze, to załatwia plan dla wszystkich terenów,a jak była decyzja pozwolenie na budowę to działka musiała zostać wyłączona z produkcji rolnej. Powinno być wszystko ok
    Pozdrawiam Duśka

  8. #8

    Domyślnie Czy to nadal działka budowlana?

    Dziękuję, za opinię. Czy ktoś jeszcze ma doświadczenie i wiedzę w temacie, o który się pytam?

  9. #9

    Domyślnie

    dodam jeszcze bo masz wątpliwości
    tu są aktualne przepisy które dotyczą wz - ale ty masz już pozwolenie na budowę sprzed wygaśnięcia planu
    USTAWA z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
    Art. 61.
    1. Wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku
    łącznego spełnienia następujących warunków:
    ...
    4) teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów
    rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne albo jest objęty zgodą
    uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc na
    podstawie art. 67 ustawy, o której mowa w art. 88 ust. 1;


    taka zgoda jest "wydawana" tylko jeden raz i na zawsze
    a przed budową musi być wyłączenie gruntu rolnego z produkcji, dopiero wtedy staje się gruntem budowlanym , sprawdź tylko w dokumentach dot. pozwolenia na budowę, czy wyłączona jest cała działka czy tylko pod zabudowania - jeśli nie masz tych dokumentów to sprawdź w urzędzie który wydawał dec.pozw.na bud.
    Pozdrawiam Duśka

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar oskar0259
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    2.468

    Domyślnie

    Nie rozumiem rozterek założycielki wątku.
    Jeśli jest rozpoczęta budowa i pozwolenie jest ważne (nie było przerw w pracach dłuższych niż 2 lata), to spokojnie może kontynuować (dokończyć) budowę. Nikt nie "odbierze" pozwolenia tylko dlatego, że plan wygasł. Liczy sie stan "zaplanowania przestrzeni" wtedy, gdy było wydawane pozwolenie. Jałowe w tym przypadku są dociekania, czy działka jest obecnie rolna czy budowlana (czemu mają służyć?).
    Jeśli dom (budowa) nie jest zakończony w ewidencji gruntów nadal będzie "R" i zmieni sie na "B" (na wniosek inwestorki) z chwilą oddania domu do użytku. Wypis z ewidencji gruntów będzie wtedy podstawą odpowiedniej zmiany w KW.
    Nawet gdyby był plan zagospodarowania byłoby tak samo (zapisy w ewidencji gruntów i planie nie są tożsame - ewidencja mówi o rodzaju użytku na danej powierzchni, plan - o możliwym przeznaczeniu na potrzeby planowania przestrzennego).
    http://www.gifandgif.eu/animated_gif...%20%281%29.gif
    OSKAR (przepraszam, że czasem znikam na dłużej)

  11. #11

    Domyślnie

    Do Oskar'a
    Dociekanie i problem jest w tym, że pieniądze wydatkowane na ten zakup pochodzą z wycofania z kasy mieszkaniowej; aby nie stracic wcześniej odliczanej przez kilka lat ulgi muszę je wydać na: zakup domu lub działki budowlanej (i jeszcze kilka innych celów, ale mnie nie dotyczą); jak już napisałam wcześniej w akcie notarialnym nie rozdzelilam ceny na:dom i działkę, wtedy sprawa byłaby czysta, a tak mogą zakwestionować ten wydatek twierdząc, że nie wydałam pieniedzy zgodnie z tzw celami określonymi w umowie z kasą (ile na dom, a ile na działkę?). Stąd pytanie o to czy ta działka jest jeszcze budowlana?

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar oskar0259
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    2.468

    Domyślnie

    "Kupiłam działkę..." i dopiero teraz mam wątpliwości?
    Uważam, że o swoje interesy trzeba dbać zawsze, a nie tylko wtedy, gdy mleko się już wylało...
    A całkiem serio: moim zdaniem mleko jednak nie wylało się - spełniasz kryteria, bo budowany dom stoi na działce, którą kupiłaś, a więc przeznaczenie działki, mimo braku planu jest określone w wyniku wydania pozwolenia na budowę w czasie, gdy istniał MPZP.
    Wg mnie urzędowi skarbowemu powinno wystarczyć pozwolenie na budowę i jakiś dowód, że jest ono ważne (dziennik budowy z ciągłością wpisów?). Ale o wymaganiach konkretnego urzędu możesz się dowiedzieć bezpośrednio w nim.
    http://www.gifandgif.eu/animated_gif...%20%281%29.gif
    OSKAR (przepraszam, że czasem znikam na dłużej)

  13. #13

    Domyślnie

    Bardzo dziekuję za porady.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony