dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 40
  1. #1
    Guest

    Domyślnie Czy sie opłaca stawiać mały dom ??

    Witam wszystkich.

    Rozpisujecie się o domach 200 m2 180, 120, 90

    ja szukam czegoś małego - bo w moim przekonaniu małe będzie tańsze. Pytanie tylko czy tańsze proporcjonalnie ??

    jeżeli szukam domu o np. 50 m2 to to mogę się sugerować Waszymi wyliczeniami ? (oczywiście dzieląc je przez 2,3 albo i 4).

    pozdrawiam

    zbyszek

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Nie nie możesz. Im mniejszy dom tym cena m2 powierzchni większa.
    Przykładowo: taką samą cene zapłacisz za podłączenie wody, energii, gazu jak gdybyś budował dom np. 500 m2.
    Podobnie ceny transportu oraz mniejsze rabaty przy zakupie mniejszych ilości materiałów. Także i fachowcy wykonując większe prace są bardziej skłonni zniżyc swą cenę.
    To tylko jedynie kilka przykładów.
    Inna sprawa to czy rzeczywiście ten dom musi mieć tylko 50m2?

  3. #3
    Guest

    Domyślnie

    No nie chce przeliczać dokładne - to co napisałem na początku było troszke przesadzone

    alee jak słysze o stanie surowym domu np. 180 m2 za XX tyś.

    to nie będzie chyba przesadą jak bym sądził że 50 m2 postawie za połowe ceny

    a metraż taki mi się "wymyślił" ze względów mocnych ograniczeń - na początek 60 - 70 tyś + z niewielki kredyt

    pozdr.

    zbyszek

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Zasady opisane w poprzednim moim poście pozostają takie same.
    Jeśli np. koszty stałe wynoszą przykładowo-20 000 zł.
    To przy budowie domu 100m2 wpływają na wzrost ceny m2 o 200 zł a przy budowie domy 250m2 tylko o 80 zł

    Jeśli np. dorzucisz do tego np. cenę działki i jej ogrodzenia np. 40000 zł to różnica w cenie m2 bedzie jeszcze większa

  5. #5

    Domyślnie

    Koszty stałe są stałe, więc warto zbudować mały dom z możliwością rozbudowy.
    Ale policzmy - koszt murów dla domku 50 metrowego (parterowy 7x7x3) to około 84 m2 razy cena metra kw ściany (50-150 zł), liczmy po 100 zł. Ściany domu o powierzchni 50 m2 kosztować będą 8,4 tys. zł.
    A dom 150 m2? Taki dom (10x15x3) ma 150 m2 kw scian czyli ich koszt to 15 tys. zł. Oznacza to, że za trzy razy większą powierzchnię zapłacisz niespełna dwa razy więcej. Ale oszczędności związane z budową większego domu kończą sie gdy przestajesz walczyć z kubaturą (m3) a zaczynasz zmagać się z przestrzenią (m2). Sory, ale 50 metrów podłóg jest trzy razy tańsze niż 150 metrów.
    Błąd inwestorów polega na tym, ze liczac przyrosty do sześcianu na etapie stanu surowego, nie liczą kwadratów do wykończenia. Skutki widać po setkach stojących, niewykończonych od lat domów.
    Rada: buduj taki rozmiar na jaki cię stać. Gdy zakasasz rękawy zbudujesz za 90 tys. 50-60 metrowy domek bez najmniejszych problemów. Cała sztuka polega na dobraniu taniego projektu - dwuspadowy dach o małej powierzchni (najlepiej ze ścianami szczytowymi - nie bedziesz musiał kupować potwornie drogiej dachówki skrajnej), prosta bryła budynku, bez piwnicy, z drewnianym stropem (najlepiej ”gołym” z belek - pięknie wygląda i nie musisz go tynkować) i z poddaszem do późniejszego wykończenia.

  6. #6

    Domyślnie

    Rację mają obaj przedpiszący, ja tylko mam wątpliwości, czy dom o powierzchni 50-60 m2 ma w ogóle sens ?... (Chyba, że chodzi o domek letniskowy.)
    Mam mieszkanie o powierzchni 54m2 - przy czteroosobowej rodzinie jest zdecydowanie przyciasne, a w domu potrzebne jest jeszcze pomieszczenie gospodarcze, wiatrołap.... Policz tylko po 3m2 na każde z tych pomieszczeń, a okaże się, że na kuchnię, łazienkę, pokoje i komunikację zostaje... no właśnie, bardzo mało miejsca.
    Mały dom to 80-100m2 powierzchni. Moim zdaniem, mniejszy nie ma już sensu. Także ze względu na stosunkowo wysokie koszty.

  7. #7

    Domyślnie

    Moim zdaniem można wznieść mały dom nakryty zgodnie z powyższymi radami siodłowym dachem, licząc się z tym, że poddasze w miarę potrzeb można "umieszkalnić".

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar AgnesK
    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    8.360
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    525

    Domyślnie

    Ja zaczęłam przymierzać się do domomu poczynając od projektu liczącego 87 m2 netto (bez garażu). Po roku rozmyślań i rozważań kupię za kilka dni projekt, któy liczy sobie 150 m2 z garażem (Praktyczny z Muratora). Jak go zobaczysz to może zrozumiesz dlaczego. Przy stosunkowo dużej powierzchni jest naprawdę genialnie prosto zaprojektowany. Zgadzam się w pełni z Magmi. Dom różni się od mieszkanie m.in większą przestrzenią. Wolimy z mężem wykonać wiele więcej prac samodzielnie a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na te dodatkow metry. Naka jest nasza filozofia. Ale też i na to (mam nadzieję) możemy sobie pozwolić. Rozumiem też Hawkmoona. Mam znajomych, którzy właśnie wybudowali 270m2 netto i borykają się z 3 kredytami, szarpią i mieszkają w pięknym domu ze starymi meblami i pustymi pokojami... I co to za życie??? Najważniejsze moim zdaniem to mierzyć siły na zamiary.

  9. #9

    Domyślnie

    Ja też mieszkałam na 50m2 z dwójką dzieci, pokoje fakt małe nie były ale było strasznie ciasno a jakby do tego metrażu dożycić jeszcze kotłownię wiatrołap
    Zależy z ilu osób składa się wasza rodzina bo jeśli z dwóch i więcej nie będzie to 50m2 też wystarczy ale jeśli jest was więcej to chyba warto budować się pół roku nawet rok dłużej ale żeby było w miarę wygodnie nie piszę o salonach tylko o takim domu gdzie każdy bedzie miał "kawałek podłogi" tylko dla siebie.
    Albo znajdź projekt do rozbudowy chociaż osobiście zwolenniczką takowych nie jestem bo efekt jest taki że ciągle mieszkasz na budowie skończysz jeden kawałek i już rzeba się brać za następny a wiesz mi że transport jest naprawdę drogi i kupowanie wszystkiego na raty chyba też nie jest dobrym pomysłem

  10. #10

    Domyślnie

    Moim zdaniem opłaca się stawiać mały dom, ale nie opłaca się stawiać za małego domu.

  11. #11

    Domyślnie

    I to jet najlepsza odpowiedź

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar AgnesK
    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    8.360
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    525

    Domyślnie

    Popieram.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    ja tez popieram

  14. #14

    Domyślnie

    Owszem, ale mały dom, to nie to samo co małe mieszkanie...
    Mały dom, no właśnie ja buduję mały dom, będzie miał 110 m2 pow. użytkowej+garaż.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar AgnesK
    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    8.360
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    525

    Domyślnie

    Jolana a jaki masz projekt? Jeśli typowy to podaj proszę namiar na stronę www.
    Pozdrowienia

  16. #16
    Guest

    Domyślnie maly dom

    Dobry temat, to jeszcze jedno pytanie, jaki jest najbardziej optymalny dla dwoch osob, i jeszcze jedno pomieszczenie w zapasie jak wpadna dzieci.

  17. #17

    Domyślnie 100 m jest ok

    Ja wlasnie od miesiaca mieszkam w malym domku ale nie za malym. Projekt Ptys z Archetonu. 96 m uzytkowej ale po podniesieniu kolankowych scianek o pustak ma ze 100. Od wbicia pierwszej lopaty do wprowadzenia 10 mcy. Garaz w bryle domu z mozliwoscia przebudowy na pokoj. Zbudowalismy go dokladnie za pieniadze ze sprzedazy mieszkania 4 pokojowego w kiepskiej dzielnicy Krakowa. (nie liczac mediow i dzialki z ogrodzenie) Wniosek mamy jeden - jesli chodzi o media i stan surowy otwarty tu duzej roznicy w cenie nie ma , ale na wykonczeniowce naprawde kazdy metr sie liczy i trzeba placic. Na przyklad mamy 10 okien za 10 tys podczas gdy do 180 m wstawia sie srednio 18 okien za 18-20 tys. A i tak najbardziej to lubie siedziec w ogrodzie...

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar AgnesK
    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    8.360
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    525

    Domyślnie

    Gratulacje Muffi!

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pik33

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.389
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Macie rację - mały ale nie za mały. Mój będzie miał 108 m2 plus garaż.
    W trakcie projektowania... rósł.

  20. #20

    Domyślnie

    w małym domu to ja mieszkam, i nigdy więcej!! budowa domu do 100 m.kw. jest bez sensu, małe pokoiki i łazienka jak w blokach, jaka więc różnica miedzy domem a blokiem?? i nedzny "pakiet socjalny", czyli brak spiżarni, pomieszczenia gospodarczego, jedna łazienka. Jeśli dom, to z prawdziwego zdarzenia, z dużymi pokojami, przestronnym wejsciem, dwiema łazienkami i miejscem zarówno do wypoczynku, jak i do pracy.
    Pozdrawiam

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony