dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 5
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 87
  1. #41
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.140
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Dawaj Mały. Doradź Pani.
    Weź wszystkie wspomniane uwarunkowania i ograniczenia pod uwagę, w tym brak miejsca na kocioł.

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Małe, wysokosprawne, tanie w eksploatacji....
    Kogeneracyjny układ obciążony pompą ciepła...

    Dobra!
    Bez pierdół!

    DOM DOBRZE trzeba zbudować! Co z wentylacją? Grawitacją w najchłodniejsze dni ucieka i 80% ciepła.
    Co z sufitem? W jakiej technologii budowany? Szczelny? Szczelny powietrznie?

    Jeżeli tak, to zwykłe elektryczne grzejniki wystarczą.
    Jezier pokazał i policzył co i jak.

    Im lepiej zbudowany dom, tym mniejsze straty ciepła. Im mniejsze straty ciepła tym mniejsze znaczenie ma koszt jednostkowy kWh. To oznacza, ze można spokojnie grzać prądem, choć nie najtańszy!

    Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna i rekuperator. Dom szcxzelny powietrznie i 15cm czegoś na ścianach. Ze 30cm na stropach i z 10cm pod podłogą. "Wytępione" wszystkie mostki cieplne.

    Jest ktoś co robi inaczej? Bo kilku, co skutecznie to zrobili, to tu bywa i nawet czasem coś piszą.
    Adam M.

    A swoją drogą...
    PO CHOLERĘ CI TE KOMINY JAK NIE WIESZ CO DO NICH PODEPNIESZ?
    Bo były w projekcie?

  3. #43
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.140
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    To wszystko Adamie jest oczywiste.

    Zaliczyłem brak kominów do uzysków w obniżeniu ceny budowy.

    "Im mniejsze straty ciepła tym mniejsze znaczenie ma koszt jednostkowy kWh. To oznacza, ze można spokojnie grzać prądem, choć nie najtańszy! "

    Otóż to.

    Pytanie tylko czy elektryczne wodne czy też konwektory?
    Niech argumentują użytkownicy.

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw
    Zabezpieczeniem w strefie niepewnej podaży prądu może być prosty agregat prądotwórczy...
    Znowu nie przemyślałeś tematu. Wiesz jaką sprawność ma agregat i jakiego paliwa używa? Czy przypadkiem w cenie agregatu nie kupi się kociołka/piecyka o sprawności trzykrotnie większej, na tańsze paliwo?

    Cytat Napisał boguslaw
    Nigdy w życiu bym nie wprowadził kotła c.o. do łazienki.
    Choćby nie wiem jak zabezpieczonego.
    Ktoś, "niechcący" przesłoni kanał wentylacyjny.
    Kawki zrobią gniazdo w kominie. Też niechcący.
    Wiatr, niż, fog, smog i różne takie.....
    Wszystko to może spowodować, że ten jeden raz coś zaszwankuje.
    ... I po ptokach.
    Zapomniałeś jeszcze o takich z zamkniętą komorą spalania - czyżby były jeszcze groźniejsze?

  5. #45
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.140
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Nie czytasz uważnie i nie przemyślałeś tematu...

    Zabezpieczeniem w strefie niepewnej podaży prądu może być prosty agregat prądotwórczy...
    Agregat prądotwórczy dostarczy energię elektryczną do wielu różnorakich odbiorników prądu w tym oświetlenia. Np. w domkach letniskowych ogrzewanych prądem. (instalacja wypełniona ergolidem lub borygo odpalana
    sterownikiem tygodniowym lub komórką).

    Nigdy w życiu bym nie wprowadził kotła c.o. do łazienki.
    Ja!! nigdy w życiu nie wprowadziłbym kotła c.o. do łazienki.

    Nie rozumiesz co się pisze i się czepiasz...

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw
    Wszystko to może spowodować, że ten jeden raz coś zaszwankuje.
    ... I po ptokach.
    ... no cóż, jutro nie jest zagwarantowane nikomu. Wyjdziesz z domu, sopel spadnie Ci z dachu na głowę i po ptokach.
    Prąd też jest niebezpieczny, wystarczy przebicie izolacji na grzejniku elektrycznym i po ptakach.
    Ja jeżdżę samochodem na LPG już ponad 3 rok, pokonując co rok 20 tys. km, kolega mnie ostrzegał przed niebezpieczeństwem gazu w samochodzie, a ja po prostu zapomniałem, że takie coś mam, leję gaz i śmigam. A że przy okazji zaoszczędziłem ponad 4 tys. zł, to mam mniejsze koszty na GZ50 w domu na ogrzewanie.

  7. #47
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.140
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Interesująca argumentacja ale...

    Ja nigdy w zyciu nie wprowadziłbym kotla centralnego ogrzewania do łazienki,
    z której korzystają osoby starsze, żona, dzieci.
    Każdy ma pełne prawo mieć inny pogląd.

    Zwykłem podejmowac ryzyko wyłącznie na swój rachunek.
    Jak jadę samochodem sam, jadę bardzo szybko, jak jadę z kimkolwiek, jadę bez
    porównania bardziej ostrożnie oraz wolniej...

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Napisał NJerzy
    Zapomniałeś jeszcze o takich z zamkniętą komorą spalania - czyżby były jeszcze groźniejsze?



    musisz pamiętać ,że boguś jest mistrzem w unikaniu odpowiedzi

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał długi
    musisz pamiętać ,że boguś jest mistrzem w unikaniu odpowiedzi
    A jeśli zachorujesz na cokolwiek to przez "podłogówke"

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw

    Zwykłem podejmowac ryzyko wyłącznie na swój rachunek.
    Jak jadę samochodem sam, jadę bardzo szybko, jak jadę z kimkolwiek, jadę bez
    porównania bardziej ostrożnie oraz wolniej...
    Czyli jak nikt Cię nie kontroluje natychmiast stwarzasz zagrożenie na drodze?

  11. #51

    Domyślnie

    Prawdopodobnie prąd wyjdzie taniej i lepiej.
    Ale odpowiedź musi sobie wyliczyć każdy indywidualnie. To nie takie trudne.
    Ja pokażę tylko przykład "na start"
    Koszty gazu
    podłączenie 4 tys
    instalacja grzejniki kocioł itp 18 tys
    komin 4 tys

    Koszty prądu
    instalacja elektryczna i grzejniki konwektorowe 6 tys zł
    Różnica 20 tys zł na starcie

    Oczywiście możemy za te 20 tys zł pojechać w podróż do okoła świata, ale aby być sprawiedliwym należałoby je zainwestować w dom. Przy inwestycji 20 tys mamy realną szansę obniżyć zapotrzebowanie na ciepło naszego domu o połowę.
    Popatrzmy teraz na koszty eksploatacji
    Przyjmijmy 15MWh zapotrzebowania dla domu ogrzewanego gazem
    i 9 MWh na zapotrzebowanie ogrzewania prądem.
    Na całkowite koszty eksploatacji składają się dla gazu
    3 tys zł za gaz
    100zł za przegląd kotła
    100zł za przegląd instalacji gazowej i komina
    100zł za prąd do obsługi kotła
    360zł abonament za gaz
    Razem 3660 zł rocznie

    Prąd kosztuje nas 3870 zł (licząc 43gr za 1kWh)
    Ale to wszystko bez uwzględnienia amortyzacji
    z tytułu amortyzacji dochodzą koszty których co prawda nie płacimy co roku, ale które w końcu będziemy musieli ponieść, bo nasze instalacje się zużyją.
    Dla gazu będzie to 1200zł rocznie (zakładam trwałość 15 lat)
    Dla prądu będzie to 400zł (trwałość j.w.)
    Z powyższego wynika jasno że prąd będzie także w eksploatacji tańszy.
    Do tego dochodzi oczywista tendencja - prąd drożeje o wiele wolniej niż gaz i jest o wiele bardziej bezobsługowy. Bez prądu nie będzie działało także ogrzewanie gazowe - piec i pompka wymagają go do pracy.

    Oczywiście to tylko przykład uproszczonej kalkulacji. Każdy musi sobie taką kalkulację zrobić samodzielnie. Bo jedni mają już komin, innym wujek podłączy gaz darmo, etc itp.

  12. #52

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw
    Nie czytasz uważnie i nie przemyślałeś tematu...

    Zabezpieczeniem w strefie niepewnej podaży prądu może być prosty agregat prądotwórczy...
    Agregat prądotwórczy dostarczy energię elektryczną do wielu różnorakich odbiorników prądu w tym oświetlenia. Np. w domkach letniskowych ogrzewanych prądem. (instalacja wypełniona ergolidem lub borygo odpalana
    sterownikiem tygodniowym lub komórką).

    Nigdy w życiu bym nie wprowadził kotła c.o. do łazienki.
    Ja!! nigdy w życiu nie wprowadziłbym kotła c.o. do łazienki.

    Nie rozumiesz co się pisze i się czepiasz...
    Jeśli ktoś chciałby agregatem pradotwórczym ogrzewać dom to jest to nieporozumienie totalne.
    Przede wszystkim agregat nie nadaje sie do pracy ciągłej (24h/d) chyba że jakis z demobilu wojskowego.
    Ogrzewanie za pomocą energii elektrycznej zawsze było i bedzie najdroższe; chyba że ktoś pracuje w ZE i dostaje darmowy ryczałt na en.elektryczną.
    Elektryczny centralny kocioł co wg mnie to nieporozumienie; lepiej i taniej wyjdzie zamontowanie zwykłych grzejników oporowych; dużo lepszym rozwiazaniem jest zamontowanie grzejników akumulacyjnych (na II taryfę) ale sa one kilkakrotnie droższe od zwykłych konwektorów.
    Generalnie to co jest tanie w inwestycji jest drogie w eksploatacji.
    W eksploatacji najtaniej wychodzi kominek z płaszczem (drewno) oraz ekogroszek ale jest najbardziej uciążliwe. Wg mnie najbardziej optymalne jest ogrzewanie gazem ziemnym przy pomocy kotła kondensacyjnego ewentualnie olejowe.
    Ogrzewanie P-B wychodzi taniej niz elektryczne ale sporo drożej od gazu ziemnego.
    Zastanawiając się nad sposobem ogrzewania solidnie ocieplajmy dom,montujmy porządne okna a wtedy koszty ogrzewania nie bedą nas przerażać.
    W życiu najważniejszy jest ....święty spokój.
    I po co ja się wziąłem za budowę !!!

  13. #53
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.140
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    To ja może przywolam początek wątku:
    Jakie ogrzewanie wybrać czy na gaz ale jaki piec a może elektryczne ale jakie?
    Dom ma 100m2 parterówka będzie z 5 grzejników i podłogówka ok 30m2 jedna łazienka domowników trzy osoby. Kominek: czy opłaca mi się brać z płaszczem wodnym? Przeciez w nocy i latem nie pali się w kominku a w dzien to i tak siedzi sie w salonie to ciepło jest z samego kominka bez płaszcza.
    Dodam że nie mam kotłowni tylko małą wnękę w łazience wiec piec nie moze być duży


    I moje:
    Zabezpieczeniem w strefie niepewnej podaży prądu może być prosty agregat prądotwórczy...
    Awaryjnie w górach, lasach i różnych takich, gdzie ekipa naprawcza dotrze na szarym koniuszku.
    Ciekawe, dlaczego tak wielu , czyta tak nieuważnie.

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Jest jeszcze jedna możliwość. Ciekawe, że nikt jej tu jakoś nie rozważa...

    AKUMULATOR CIEPŁA!
    Domek jest mały. Zapas zgromadzonego ciepła na jego potrzeby WPROST zależy od wielkości/ kubatury domu. Tu - małego, więc i zapas nie musi być ogromny!
    Wielokrotnie i w wielu wątkach oraz wiele osób liczyło już teoretyczne podstawy takiego rozwiązania.
    Tani prąd jest nocą. Zimno też bardziej dotkliwe nocą.
    Jeżeli znajdziemy gdzieś miejsce na baniaczek fi 800 i wysokości 2m (tona wody), to możemy w tej wodzie CAŁĄ NOC gromadzić ciepło grzałkami, których sprawność przetwarzania energii jest 100%. Dobowe zapotrzebowanie na energię jest znane (wyliczone). Jeżeli zgromadzimy półdobowy zapas, to swobodnie możemy z takiego bufora zasilać dom w godzinach "drogich" uzupełniając ładunek i grzejąc jednocześnie chałupę w czasie rzeczywistym w godzinach "tanich".
    Wymóg jest taki, że te niteczki od prądu muszą móc 2 razy więcej niż potrzeba. Bo w pewnych godzinach one muszą przenosić 200% zapotrzebowania (bo w innych 0% - średnio 100%).

    Elektryczne grzejniki akumulacyjne gromadzą ciepło w szamocie czy jak go zwał w temperaturach rzędu 550-600stC. Racjonalne i sprawne dysponowanie strumieniem tak zgromadzonego ciepła łatwe technicznie nie jest, materiałowo - wymagające (byle co tych temperatur nie zniesie). Stąd pewnie ich cena.

    Ale...
    Ale wodne podłogowe zasilamy +30stC(około) więc w takim baniaczku możemy mieć NAPRAWDĘ SPORY ZAPAS! Zwłaszcza, że w obiegu "wraca" około 25stC i trzeba "dodać" tylko 5 z tego baniaka, który może "na starcie" mieć np. 90stC.
    Taka instalacja NICZYM się nie różni od instalacji pędzonej kominkiem z PW, pompą ciepła, piecem gazowym czy proponowanym tu PRĄDEM!
    Bierze "CO JEST" i wtedy kiedy jest. Oddaje kiedy potrzeba.
    Dodatkowo, można w tym buforze te wymienione funkcje łączyć a nawet dołożyć solara (jeśli taka wola).

    Koszt?
    Podłogówka - jak podłogówka.
    Inne - tak jak inne (kominek, piec gazowy czy PC)
    Grzałki w tym bojlerze? - PO 100 zł sztuka! (dałbym 3 x 3 = 9, zespolone)
    Są takie co mają 3 segmenty po 1,5kW = 4,5kW (razem 13,5kW)

    10 godzin te 13,5 kW po 0,22zł = 29,7 zł. (Czy naprawdę tyle potrzeba na dobę w tak małym domku? Bo tyle się w ten sposób da, a można tyle ile potrzeba!).

    Pozdrawiam Adam M.

    Acha!
    Zgubiłem...
    DLATEGO warto dać sporo ocieplenia gdzie się da i dobrze uszczelnić chałupę. Do tego MĄDRY sposób wentylowania (mechaniczna) i ew. odzysk+ GWC.

    Razem - tanio i na lata.

  15. #55

    Domyślnie

    Narazie jesteśmy za gazem znaleźliśmy po sasiedzku instalatora który pomoże nam dobrać wszystko i pomoże uzyskać rabaty na wszystko, chyba że ktoś mnie jeszcze czymś przekona.

  16. #56

    Domyślnie

    Pompa ciepła. Zirius M-2/5
    Coś około 23.000 zł. z montażem. Ciepła woda i zasobnik 500l. w komplecie ( przeczytaj uważnie co adam_mk napisał na temat bufora ). W tym jest już podgrzewanie CWU. Sprawdź tylko - o ile w ogóle Cię to interesuje - warunki glebowe. Koszt roczny ogrzewanie od 8 do 10 zł. m.wk. na rok. Przy 100 m. 800 - 1000 zł. rocznie z ciepłą wodą.

    Pozdrawiam.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  17. #57

    Domyślnie

    A gdzie ja wsadze zasobnik na 500l?

  18. #58

    Domyślnie

    Gdziekolwiek, zajmuje tyle miejsca co duża lodówka. Razem nawte nie 1 m.kw. Pom. gdzie on stanie nie musi być wentylowane.

    Pozdrawiam.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  19. #59

    Domyślnie

    Muszę dać to do poczytania mężowi może go to przekona.

  20. #60

    Domyślnie

    Sporo ciekawych rzeczy więc podepnę się do Was

Strona 3 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony