dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 5
Pokaż wyniki od 81 do 87 z 87
  1. #81
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Z deuterem pozyskiwanym z wody z kranu - to fantazja! Fakt!
    Pompa ciepła pędzona gazem - to produkt RYNKOWY, DOSTĘPNY I NIE PRZESADNIE DROGI!!!

    Adam M.

  2. #82

    Domyślnie

    No właśnie.
    http://www.atmopomiar.pl/ghp.php

    Pozdrawiam.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  3. #83

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś
    No właśnie.
    http://www.atmopomiar.pl/ghp.php

    Pozdrawiam.
    No no, ale ta technika idzie naprzód.
    Jedwom pomyślał o czymś takim, jedwom zasugerował na forum a już zbudowali to ustrojstwo.
    To chyba już mamy drugą Japonię i trzecią Irlandię w Polsce.
    A hałaśliwe to to przypadkiem nie jest jak np. agregat prądotwórczy ?
    W życiu najważniejszy jest ....święty spokój.
    I po co ja się wziąłem za budowę !!!

  4. #84

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    lukol-bis
    Spostrzeżenie dość odkrywcze, ale trochę jakby w bok od tematu...
    Przecież tu nikt nikomu niczego nie narzuca! Nie każe! Nawet do czytania nie zmusza!
    Jak chcesz - to pal nawet diamentami! (to też węgiel, i to bardzo czysty)
    renjul
    W pompę ciepła dla domu, gdzie zimy są długie i mroźne za 23 tysiące, to ja za bardzo uwierzyć nie mogę. Tam dolne źródło MUSI być odpowiednio dobrze policzone i nieco większe niż w innym kawałku kraju.
    Poza tym. Pompa pracuje "live". W czasie rzeczywistym. Daje tyle (no, powinna!) ile w danej chwili potrzeba. Niezależnie od chwilowej taryfy, ceny jednostkowej itp.
    MOŻNA sobie wyobrazić pompę grzejącą bufor! Wyłącznie w "tanim prądzie"!
    WTEDY koszt pozyskania potrzebnego strumienia byłby najmniejszy, ale przy określonych nakładach inwestycyjnych!
    Chodziłoby to tak:
    Słoneczko deponuje energię w glebie a Ty sobie ją po trochu przepompowujesz, wyłącznie w taniej taryfie, za groszowe stawki! WCALE jej nie uwalniasz z drogiego nośnika! Ta energia zakupiona służy wyłącznie do obracania wałka sprężarki, która z kolei energią słoneczka zalegającą w glebie przenosi podnosząc przy okazji jej temperaturę.
    Tylko...
    Podnoszenie temperatury ponad 50-60stC jest w tym systemie już mało opłacalne (ale możliwe!). Dlatego taki bufor nie mógłby być mały...
    No i podłogowe gdzie się da!
    Jeżeli COP byłby w okolicy 3,5 to dla 100 kWh przeniesionej energii trzeba by było zapłacić w "taniej taryfie" jedynie za jakieś 28,5 kWh. Licząc obiegowe 22 grosze za tani kWh to by było jakieś 6,27 złotego dziennie!
    To jak "paczka fajek"!
    Bez bufora i w normalnej taryfie to koszt przeniesienia tą samą pompą i tej samej energii wyszedłby rzędu 12 złotych.
    Zaś koszt uwolnienia tej energii wprost z grzałek w drogim prądzie to 41 złotych ( w nocnej taryfie - połowa).
    Rozmawiamy tu o warunkach mrozu -20stC za oknem!

    Mnie wygląda na to, ze najtaniej by było prądem pędzącym pompę ciepła pracującą na napełnienie bufora ciepełkiem tak, żeby na wszystkie "drogie godziny" wystarczyło!
    A problem CWU też rozważyłaś? Bufor robi i CO i CWU (może robić).

    A co do innych szczegółów - nie, nie uraziłaś!
    Tu każdy może KAŻDE zdanie własne posiadać!
    "U nas jest dobrze! U nas wolno narzekać!"
    Pozdrawiam Adam M.
    Jeśli wchodziłabym w pompę to chciałabym żeby pociagnęla też CWU i oczywiście zrobiłabym w całym domu podłogówkę. Liczę na dopłaty do pompy, bo inaczej nie wiem czy nie wybiorę jednak wariantu tańszego instalacyjnie, nawet gdyby miał być nieco droższy w utrzymaniu i o wiele bardziej kłopotliwy np. kocioł na drewno + grzałka elektryczna na wszelki wypadek. Pieniążków będzie na styk, już teraz o tym wiem, a priorytet to jak najszybciej wyprowadzić się z wynajmowanego mieszkania, nawet do niedokończonego domu. Gazu nie ma.
    Jak duży twoim zdaniem powinien być bufor? W zestawie z pompą widziałam zbiornik 500l. Dolne źródło większe o 20%?
    renjul

  5. #85

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    MOŻNA sobie wyobrazić pompę grzejącą bufor!
    przy 100% podłogówki można z bufora zrezygnować - podłoga to najlepszy bufor - przy 150 m2 to 15m3 bufora !!!

  6. #86
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    TAK! MASZ RACJĘ!
    Ale można też i nie rezygnować, zwłaszcza jak się i CWU przygotowuje...
    Wtedy do PC dodają coś od 300 do 500litrów.

    A JAK POMPY NIE BĘDZIE A PODŁOGOWE BĘDZIE? - TO CO?
    Grzały w I taryfie sugerujesz?!
    Adam M.

  7. #87

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    TAK! MASZ RACJĘ!
    Ale można też i nie rezygnować, zwłaszcza jak się i CWU przygotowuje...
    Wtedy do PC dodają coś od 300 do 500litrów.

    A JAK POMPY NIE BĘDZIE A PODŁOGOWE BĘDZIE? - TO CO?
    Grzały w I taryfie sugerujesz?!
    Adam M.
    te zbiorniki co je z PC sprzedają są za drogie - dziś dzwoniłem to około 10000 netto - przecież za to bede grzał ciepłą wode grzałka w taniej taryfie kilkanaście lat jak nie dłużej
    co do drugiej kwestii - grzeje teraz kociołkiem elektrycznym tylko w II taryfie grzałkami podłogówke - i te 10h dziennie wystarczają - nawet jak były mrozy to temperatura nie spadała poniżej 1,5 stopnia w dzień - dlatego przy podłogówce uważam bufor za strate pieniędzy - już lepiej zamiast niego kupić solary albo lepiej docieplić - oczywiście przy założeniu, że kocioł nie jest na paliwa stałe, wtedy bufor jest niezbedny

Strona 5 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony