dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 41
  1. #21

    Domyślnie

    Muszę sprawdzić, ale wydaje mi się, że wymaganie dotyczące odległości drenażu od najbliższych ujęć wody wynosi 15 m. Napewno drenaż można zwinąć w "kłębek" o średnicy 2m i posadowić w pobliżu oczyszczalni.

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: ekodom dnia 2002-06-02 21:45 ]</font>

  2. #22

    Domyślnie

    ekodom, jak możesz to sprawdź koniecznie (podstawa prawna!). Przy 15 m może będzie u nas szansa na założenie oczyszczalni.
    Tomek

  3. #23
    Guest

    Domyślnie

    Kochani,
    wlasnie dzwonilam do firmy instaulujacej oczyszczalnei i pani wyliczyla,ze da rade. mozna tak umiejscowic oczysczalnie i pompe (po przekatnej) ze sie te 3o m zmieszcza. trzeba wziac pod uwage tez ujecia wody sasiadow oczywiscie.

  4. #24

    Domyślnie

    Cześć!
    A ja sobie zrobię szambo z betonowych kręgów.Pytałem się dzisiaj w betoniarni o ceny kręgów: średnica 120cm, wys.60 cm, pojemność 0,7 m cena 96zł. Sąsiad na moim osiedlu jest szambonurkiem i wywozi te pachnidła stosunkowo tanio.

  5. #25

    Domyślnie

    Niestety dalej obowiązuje przepis mówiący o 30 metrach. Jeżeli przestrzegać bezwzględnie tego przepisu, to mam wrażenie, że niewiele jest w kraju działek na których można swobodnie posadowić oczyszczalnię.

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: ekodom dnia 2002-06-02 21:48 ]</font>

  6. #26
    Guest

    Domyślnie

    Z tymi 30 metrami mozna sobie poradzic.
    ekodom-co to za tajemnice-czy moglbyś podać szczegóły?
    abram-gdzie sa takie ceny???

  7. #27

    Domyślnie

    opal, masz jakieś pomysły, jak sobie poradzić z tymi 30m? U mnie w gminie kilka lat temu mówiono, że te 30 to musi być nie tylko od istniejącyh ujęć, ale również od "potencjalnych". Czyli trzeba mieć 30 m w każdą stronę od oczyszczelni do granicy działki (wychodzi kwadratowa działka 3600m2 , zakładając, że z jednej strony jest droga, to trochę mniejsza) no i jeszcze trzeba gdzieś wcisnąć swoją studnię.
    No to jak można zbudować oczyszczalnię na "normalnej" działce (my mamy 1000m2) tam gdzie nie ma wodociągów? Może ktoś ma taką?
    Tomek

  8. #28
    Guest

    Domyślnie

    Zadzwon do firmy instalujacej i dokladnie podaj wymiary. Oni Ci to wylicza i zwroca uwage na wszystko co trzeba.
    Swoja droga, co myslisz o zanieczyszczaniu wlasnje dzialki. Czy faktycznie zagrozenie jest spore?
    pzdr

  9. #29

    Domyślnie

    ekodom - możesz dać jakiś namiar na Twoją "najnowszej generacji oczyszczalnię ścieków", którą masz od roku i jestem tak zadowolony ?
    pozdrawiam

  10. #30

    Domyślnie

    opal, myślę, że zanieczyszczenie własnej działki (przy sprawnej oczyszczalni) nie jest niebezpieczne (tak jak i działek sąsiadów). Zależy również od głebokości studni (my mamy 30m!). Dużo gorsze są nieszczelne szamba, a takich jest mnóstwo na terenach bez kanalizacji. Ale przepis jest przepis .
    Tomek

  11. #31

    Domyślnie

    Był u mnie geolog robiący badania gruntu pod POS. Pokazywałem mu dane z mojej oczyszczalni, podające odległość od ujęć wody 15m. Nie dał się zwieść i mimo iż wszyscy sąsiedzi mają wodociąg, sprawdził w promieniu 30 m wszystkie działki. (Niektórzy mają stare studnie używane do podlewania ogródków)

  12. #32
    Guest

    Domyślnie

    A mówił coś ciekawego o oczyszczalniach?
    czy bardzo zatruwaja glebe ???

  13. #33

    Domyślnie

    Pytałem i o to. Podkreślał, że nie wolno "naciągać" wyników badań, bo skuteczność oczyszczania zależy w największym stopniu od natlenienia złoża. Z drugiej strony nie wiem, czy jego skrupulatność w poszukiwaniu pobliskich ujęć wody wynikała z troski o potencjalne ich skażenie, czy też o zgodność z przepisami.

  14. #34

    Domyślnie

    Kochani podobno są kraje gdzie nie ma mowy o pozwoleniu na oczyszczalnię beztlenową np.Czechy.Jeżeli nie chcecie wydawac kasy na na oczyszczalnię tlenową to chyba już lepsza będzie trzcinowa.Trzeba mieć jednak duża działke.Najgorsze jest to ,że nasi sąsiedzi (sąsiedzi tych co będą mieszkać na wsi wcale nie mają takich rozterek duchowych- robią nieszczelne szamba i śpią spokojnie.

  15. #35
    Guest

    Domyślnie

    do czasu, az nie dostana wezwania do przedstawienia rachunkow za wywoz szamba...

  16. #36

    Domyślnie

    Opal polecam Muratora 5/2002 strona 7 zdokończeniem na 8.Nie sądzę by istniał obowiązek archiwizowania rachunków za wywóz nieczystości z szamba .Dobrze by jednak było by w tej kwestii napisał jakiś prawnik lub urzędnik.Brak takich rachunków nie jest absolutnie dowodem nieszczelności szamba.Gdyby nawet jednak dowiedziono posiadaczowi odprowadzanie ścieków do gruntu to myślę ,że w najgorszym razie karą byłby mandat karny ,a ten w rozliczeniu kosztów oszczędności wynikających z takiego procederu mógłby być wliczony w koszt ew.ryzyka wpadki.

  17. #37

    Domyślnie

    Opal polecam Muratora 5/2002 strona 7 zdokończeniem na 8.Nie sądzę by istniał obowiązek archiwizowania rachunków za wywóz nieczystości z szamba .Dobrze by jednak było by w tej kwestii napisał jakiś prawnik lub urzędnik.Brak takich rachunków nie jest absolutnie dowodem nieszczelności szamba.Gdyby nawet jednak dowiedziono posiadaczowi odprowadzanie ścieków do gruntu to myślę ,że w najgorszym razie karą byłby mandat karny ,a ten w rozliczeniu kosztów oszczędności wynikających z takiego procederu mógłby być wliczony w koszt ew.ryzyka wpadki.

  18. #38
    Guest

    Domyślnie

    Nie trzeba archiwizowac. Kontrola dotyczy aktualnego stanu rzeczy i powiedzmy sprzed 3 miesiecy. To juz wsytarczy. Nie wiem jak i czt w ogole jest to rozwiazane, ale takie kontrole moga być ponawiane. I kolejny mandat? to już sie nie opłaci. No i nie wiem, czy nie działa to na zasadzie donosów.Bo sami chyba nie chodzą sprawdzać na wyrywki.Dopiero podtruty sasiad zainteresuje sie sprawą.Jak to jest w praktyce, ktos wie. ??

  19. #39

    Domyślnie

    W praktyce nie słyszałam o sprawdzaniu, sama w pewnym momencie byłam właścicielką ażurowego szamba (poprzedni właściciel taki był sprytny, że zrobił w szambie ściany z dziurami). Działało ze trzydzieści lat i nikt tym się nie zainteresował. Nota bene ujęcie wody zrobił metr od niego i jakoś mu to nie przeszkadzało.

  20. #40

    Domyślnie

    Aktualnie moja oczyszczalnia kosztuje 10tys.PLN+Vat

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony