dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 8
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 142
  1. #61

    Domyślnie

    Cytat Napisał stopi Zobacz post
    Czy woda miękka jest zdrowa dla rur?
    Nie. Po prostu na rurach nie osadza się kamień, co ich naturalnie nie zabezpiecza przed korozjami i woda żre nam rury. Do końca nie wiem jak to działa, ale w każdym bądź razie bardzo miękka woda zmniejsza żywotność rur.
    Poradniki dotyczące rur miedzianych wyjaśniają że zachodzi korozja chemiczna, zakładam że mają rację, bo środowisko robi się "niestandardowe". Nadal pozostaje moje pytanie, na ile zmniejsza żywotność czy 10 czy 100 razy?

  2. #62
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.093

    Domyślnie

    Konkretną wartość możesz określić dla konkretnej wody - nie da się tego uogólnić.

    Jeśli iść tym tokiem myślenia to dochodzimy do wniosku że lepsza będzie woda twarda i osady w rurach. Takie porowate osady stanowią idealne miejsce powstawania życia biologicznego (np bakterii). Do tego zmniejsza się średnica rur, rosną opory przepływu, oraz straty ciepła (w przypadku rur grzewczych). To wszystko powoduje konieczność wymiany rur dużo szybciej niż wpływ korozji.

  3. #63
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    stopi

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Skierniewice
    Posty
    46

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Konkretną wartość możesz określić dla konkretnej wody - nie da się tego uogólnić.
    Też tak uważam. Zależy to od stopnia zmiękczenia wody. W każdym razie miękka woda na pewno oszczędzi nam czasu w czyszczeniu zlewozmywaka, kabin prysznicowych, armatury, płytek, czajników, garnków i wszystkiego z czym ma styczność. Do tego dochodzą koszta na środki do czyszczenia i na pewno większa żywotność urządzeń typu zmywarka i pralka. Twarda natomiast na pewno jest zdrowsza do picia (ma minerały wapń i magnez, łatwiej się w niej umyć (np. spłukać mydło z ciała), ale za to jest niedobra dla skóry i włosów.

    Dla mnie więcej plusów ma woda zmiękczona niż twarda, ale zmiękczona w granicach rozsądku.

  4. #64

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Konkretną wartość możesz określić dla konkretnej wody - nie da się tego uogólnić.
    Czyli wnioskuję że jeśli podam Ci twardość wody i przepływ w rurach to będziesz w stanie mi to oszacować? Bo ja cały czas pytam o jaki rząd wielkości może się skrócić żywotność i nikt nic nie wie.

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Jeśli iść tym tokiem myślenia to dochodzimy do wniosku że lepsza będzie woda twarda i osady w rurach. Takie porowate osady stanowią idealne miejsce powstawania życia biologicznego (np bakterii). Do tego zmniejsza się średnica rur, rosną opory przepływu, oraz straty ciepła (w przypadku rur grzewczych).
    Ale ja właśnie Ci tłumaczę że to nie kamień osadzający się w rurach je chroni. Zmiękczanie wody powoduje wymianę jonów wapnia i magnezu w węglanach na jony sodu. Nie jestem na tyle kompetentny żeby dokładnie przedstawić mechanizmu reakcji chemicznej pomiędzy węglanem sodu a ściankami rurek miedzianych, ale to właśnie węglan sodu odpowiada za niszczenie powłoki tlenkowej na rurach miedzianych. Jeśli by w wodzie by nie było w ogóle żadnego węglanu to by nie było problemu ani z odkładaniem kamienia ani z niszczeniem rurek miedzianych.

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    To wszystko powoduje konieczność wymiany rur dużo szybciej niż wpływ korozji.
    Takiej dokładnie odpowiedzi oczekuję tyle że popartej jakimiś pomiarami, opisami czy praktyką zawodową z zakresu materiałoznawstwa czy zwykłej hydrauliki.

  5. #65
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.093

    Domyślnie

    Kiedy to właśnie pytanie do kogoś z zakresu materiałoznawstwa - tak jak istotne są parametry wody (i nie tylko twardość, ale cały bilans jonowy i parametry fizykochemiczne) tak samo z drugiej strony - parametry rury i materiału z jakiego jest zrobiona. Ja się nie podejmę "oszacowania" takich danych, ale jakbyś miał pełne informacje o wodzie i rurach to na 100% da się to obliczyć.

    Woda twarda także zawiera sód i węglany inne niż te związane z twardością tylko inne są proporcje. Teoretycznie najlepszym rozwiązaniem byłaby dekarbonizacja - ona usuwa z wody tylko twardość węglanową, ale za to pojawiają się problemy z pH.

  6. #66

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Kiedy to właśnie pytanie do kogoś z zakresu materiałoznawstwa - tak jak istotne są parametry wody (i nie tylko twardość, ale cały bilans jonowy i parametry fizykochemiczne) tak samo z drugiej strony - parametry rury i materiału z jakiego jest zrobiona. Ja się nie podejmę "oszacowania" takich danych, ale jakbyś miał pełne informacje o wodzie i rurach to na 100% da się to obliczyć.
    No to widzę że dobrze trafiłem. Ja nie chcę obliczać co do dnia kiedy rura pęknie, potrzebuje oszacować ile wytrzyma. Zdaniem producentów np zrzeszonych Polskim Centrum Promocji Miedzi, żywotność rur jest rzędu 100lat. Od ręki mam dostęp do następujących danych http://www.zwik.lodz.pl/module-Techn...oly-ID-11.html Twardość ja mierzyłem u siebie paskiem, była ok 200-250mg/l (chyba 13dH)

  7. #67

    Domyślnie

    Dzień dobry
    Jestem studentką Inżynierii Środowiska na PW. Piszę pracę dyplomową na temat: Badania rozwiązań przydomowego oczyszczania wody w domach jednorodzinnych. Celem pracy jest analiza wybranych rozwiązań uzdatniania wody ze studni.
    Jeśli ktokolwiek, najlepiej z woj. mazowieckiego, posiadający przydomowe stacje uzdatniania wody, zechciałyby udzielić mi niezbędnych informacji, bardzo proszę o odpowiedz tu lub na priv.

  8. #68

    Domyślnie

    Witam,
    Jestem zainteresowany tym filtrem, poniewaz jest sprawdzony u znajomych i prosty w obsludze. Chcialbym dopytac jeszcze ekspertow forumowych, czy podstawowy filtr zmiekczajacy (Cosmowater Home 22) usuwa rowniez niewielkie ilosci zelaza?

    Mam wode miejska, ale mieszkam na koncu sieci, nie wszyscy sasiedzi sie pobudowali wiec wykorzystanie wody jest bardzo male. Co skutkuje pogorszeniem jej jakosci i lekko żółtawą barwa. MPWiK przeplukuje ten odcinek, woda spelnia parametry sanepidu, ale chcialbym to jeszcze poprawic, i zmniejszyc twardosc. Czy ten filtr usunie te lekkie zabarwienie?

  9. #69
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.093

    Domyślnie

    Każdy filtr zatrzyma Ci niewielkie ilości zawiesiny, żelaza czy barwy. Pytanie tylko jakim kosztem - np.jonit zabrudzony żelazem przestaje działać. Można go czyścić ale mało kto chce się w to bawić.
    Jeśli naprawdę są to małe ilości żelaza i w perspektywie kilku miesięcy woda się polepszy to nic się nie powinno stać. Ale jeśli żelaza jest sporo i będzie to trwało długo to prawdopodobnie żywotność zmiękczacza się znacznie skróci.
    Przed filtrem na cały dom możesz też zamontować wkład odżelaziający - powinien ograniczyć ilość żelaza, a jak woda się poprawi to możesz go wymienić na zwykły wkład PP lub w ogóle nie używać.

  10. #70

    Domyślnie

    qbek17
    dzięki za radę rozwiązanie z wkładem odżelaziającym chyba jest najlepsze w tym przypadku. Nawet nie wiedziałem, że takie wkłady istnieją.

  11. #71
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.093

    Domyślnie

    Istnieją, ale jest ich kilka rodzajów. Przede wszystkim musisz dobrać odpowiedni rozmiar (żeby nie ograniczał przepływu w czasie pracy czy płukania jonitu).

  12. #72

    Domyślnie

    MOzecie mi kogos polecic,aby dobral mi takowe urzadzenie,wycenil,zamontowal-Warszawa?Prosze na priv jakby co.
    Po 4 m-cach padl mi nowy piec,zakamienil sie,wole nie myslec co bedzie ze sprzetem agd.
    Bardzo prosze o pomoc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  13. #73
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    freestyler

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Posty
    2

    Domyślnie

    Dołączam się do tematu, posiadam filtr CosmoWater już prawie 3 lata. Rewelacja, wsypuje tylko sól w kostkach (worek) raz na 3 miesiące i same plusy Woda mięciutka dzięki czemu nie ma nigdzie kamienia, mniej środków chemicznych się zużywa (szampon, żel pod prysznic, proszek do prania, płyn do naczyń, itd.). Już nie wspomnę że cera po takiej wodzie nie jest tak wysuszona. Powiem krótko i zwięźle, opłacało się jak cholera założyć ten filtr.

  14. #74

    Domyślnie

    Cytat Napisał freestyler Zobacz post
    Powiem krótko i zwięźle, opłacało się jak cholera założyć ten filtr.
    Piszesz jak jakiś nawiedzony sprzedawca.
    Mam zmiękczacz od ponad pół roku. Owszem woda jest miękka, wystarczy odrobinę mydła, ale nie odczułem gwałtownego spadku zużycia środków myjących, to że kamień nie będzie się osadzać to można w bajki włożyć. Zmiękczacz nie usuwa jonów tylko je wymienia, kamień tworzy się nadal, tyle że z innych soli i łatwiej go zmyć/zetrzeć.

  15. #75
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.093

    Domyślnie

    Cytat Napisał szymon321 Zobacz post
    Zmiękczacz nie usuwa jonów tylko je wymienia
    Masz rację
    kamień tworzy się nadal, tyle że z innych soli i łatwiej go zmyć/zetrzeć.
    Tylko, że kamieniem (kamieniem kotłowym) nazywa się osady powstałe z wapnia i magnezu, czyli tych jonów, które usuwa zmiękczacz. Osady innych związków nadal mogą się osadzać, ale ponieważ (jak sam zauważyłeś) nie są tak trudne do usuwania, nie nazywa się ich "kamieniem"

  16. #76
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar hydropath
    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    1

    Domyślnie Problem z kamieniem w instalacji.

    Cytat Napisał Eltom Zobacz post
    Zapytaj za rok, bo mam zamiar coś takiego założyć.
    Instalator mi to poradził - sam używa i jest zadowolony.
    Oprócz zmniejszenia ilości kamienia jest widoczna oszczędność na środkach higieny. Co nie znaczy, że musisz myć się rzadziej, ale raczej, że mniej proszku wchodzi od pralki / zmywarki.

    Witam,

    Wszystko zależy jak poważny jest problem w twardą wodą. Generlanie kamień kotłowy osadzający się w rurach niszczy wszystko przez co woda przebiega. To, że widać go w czajniku to tylko jego nie wielki objaw. Proszę poczytać trochę o technologii Hydropath. Może akurat to rozwiązanie okaże się tańsze w perspektywie dłuższego czasu. Wydatek w jest jednorazowy.

  17. #77
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.093

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydropath Zobacz post
    Generlanie kamień kotłowy osadzający się w rurach niszczy wszystko przez co woda przebiega.
    Generalnie bzdury
    Chyba, że to taki żarcik w tematyce zbliżającego się końca świata...

    PS. Adres tego pięknego, wielkiego "zakładu produkcyjnego", którego zdjęcie prezentuje wspomniana strona, według Googla wskazuje na mały, szary budynek wielkości garażu, na którym nie ma nawet tabliczki z nazwą "wielkiej firmy"

  18. #78
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydropath Zobacz post
    Witam,

    Wszystko zależy jak poważny jest problem w twardą wodą. Generlanie kamień kotłowy osadzający się w rurach niszczy wszystko przez co woda przebiega. To, że widać go w czajniku to tylko jego nie wielki objaw. Proszę poczytać trochę o technologii Hydropath. Może akurat to rozwiązanie okaże się tańsze w perspektywie dłuższego czasu. Wydatek w jest jednorazowy.
    Episode V - Magnetyzer Stricks Back

    marcin

  19. #79
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    ankadg

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Kod pocztowy
    41-303
    Posty
    2

    Domyślnie

    Jako zwykła "kura domowa", która poza pracą zawodową sprząta i gotuje, stwierdzam, że po zmywarce jest to najlepszy zakup do domu. Nie wiem z czego wynikają inne opinie - nie znam się- ale dla mnie to jest z punktu użytkownika rewelacja. Mam Cosmowatera od półtora roku i nie wyobrażam sobie teraz wrócić do używania "zwykłej" wody.

  20. #80
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    didanboolu

    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam Ja osobiście polecam jakikolwiek zmiękczacz. Ja użytkuję Cosmowater i polecam. Mam pytanie techniczne, czy zdarza się Wam, że zbiornik z solą jest bez wody?

Strona 4 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony