dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie czy ten koszt stanu surowego jest prawidlowy?

    Witam
    dostalem wycene domu (robocizna z materiałami) domku w21.12b z dobreprojekty metraz razem z garazem okolo 150m2( z czego garaz blisko 30m2)
    Stan surowy z dachem ma wyniesc 190tys (bez vat) z czego robocizna okolo 50tys a 140tys materiały..
    troche mnie ten koszt materialow zdziwil czy faktycznie jest prawidlowy? da sie z tego zejsc w dol?
    wyliczone bylo porotherm 30, dachowka ceramiczna,strop teriva, no i reszta

    powiem szczerze ze nastawialem sie na okolo 150tys (sumarycznie) i troche jestem "rozczarowany" cena materialow...tak bardzo poszly do gory , przeciez teraz nastapil spadek co niektorych cen w porownaniu ze słynnym boomem w polowie 2007 a z tego co czytalem ludziska pisali ze miesicili sie w tych 150tys(ekipa plus materialy)
    pozdrawiam
    Rafał i Inka

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar daggulka
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    15.932
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    319

    Domyślnie

    cześć...widzę, że budujesz w okolicach Opola...to nie tak daleko ode mnie ...więc ceny pewnie też sie wiele nie róznią

    u nas wyglądało to tak: stan surowy otwarty z dachem wyniósł około 135000zeta ...robocizna 32000zł, reszta to materiały... dom o podobnym metrażu (zobacz w dzienniku).... materiał kupowaliśmy sami- hurtownie dostarczały na budowę
    kto szuka ..... ten znajdzie ......

  3. #3

    Domyślnie

    owszem, Porotherm stanial lecz te 3000 sztuk kupisz po 5 zl a nie po 8 zl
    wiec cała oszczednosc na spadku cen to 9.000 zl
    inne materialy wiele nie stanialy
    tyle wiecej teraz wydasz za robocizne
    chcesz budowac z firma - teraz firmy zaczely sie asekurowac podnoszac troche ceny na wypadek ewentualnego przyszlorocznego wzrostu cen

    mozesz budowac systemem gospodarczym ale i wtedy nie masz pewnosci, ze nie skonczysz jak jeden znajomy co w maju zakladal ze wyda max 120.000 zl
    a w pazdzierniku przyznal sie ze wydal prawie 200.000 zl za stan surowy

    w 2006 roku liczba pozwolen na budowe wzrosla o 30% i co sie dzialo pozniej
    w 2007 roku liczba pozwolen na budowe jest wyzsza od 2006 roku o 50%
    wiec wcale na wiosne 2008 taniej byc nie musi

  4. #4

    Domyślnie Re: czy ten koszt stanu surowego jest prawidlowy?

    Cytat Napisał Inka Opole
    Witam
    dostalem wycene domu (robocizna z materiałami) domku w21.12b z dobreprojekty metraz razem z garazem okolo 150m2( z czego garaz blisko 30m2)
    Stan surowy z dachem ma wyniesc 190tys (bez vat) z czego robocizna okolo 50tys a 140tys materiały..
    troche mnie ten koszt materialow zdziwil czy faktycznie jest prawidlowy? da sie z tego zejsc w dol?
    wyliczone bylo porotherm 30, dachowka ceramiczna,strop teriva, no i reszta

    powiem szczerze ze nastawialem sie na okolo 150tys (sumarycznie) i troche jestem "rozczarowany" cena materialow...tak bardzo poszly do gory , przeciez teraz nastapil spadek co niektorych cen w porownaniu ze słynnym boomem w polowie 2007 a z tego co czytalem ludziska pisali ze miesicili sie w tych 150tys(ekipa plus materialy)
    pozdrawiam
    Rafał i Inka
    Moja chata ma 148m2, garaz 18m2. Taki normalny dom co możesz zobaczyć w linkach niżej.

    Robocizna za stan surowy otwarty od fundamentów po dach = 48000 PLN brutto, ale musisz mieć zapas na dodatkowe robocizny, np. transport, bo nie wszyscy przywiozą wszystko za darmo (u mnie np. dachówki za darmo, ściany działowe darmo, ale konstrukcyjne i więźba transport płatny, ale i tak na transport poszło ok. 2200 PLN), do tego geodeta 500 PLN, montaż okien 1500 PLN itd... w sumie na różne "usługi" wydałem dodatkowe 4300 PLN (bez okien 2800 PLN)

    Materiały:
    SSO = 112 000 PLN brutto
    SSZ = SSO + 22 000 PLN brutto (okna dachowe i fasadowe)

    Nie liczę tu projektu, kierownika budowy itd... i dotknęło mnie szaleństwo letnich cen!

  5. #5

    Domyślnie

    Witaj
    Według mnie to cholernie drogo
    Ja w tym roku wybudowałem w27-12.b tez z tej samej pracowni .
    Domek wiekszy od Twojego . Obecnie mam stan surowy zamkniety całość łacznie z robocizną wyszła 170 tys . Dach pokryty dachówka ceramiczną nelskamp f-10 więźba jest mocniejsza niz w projekcie , Budowałem z porothermu 25 .
    Materiały kupowałem w tym roku i to po wysokich cenach ( wiekszość po 8zł za sztukę .dopiero na poddasze taniej cos około 6,6 zł.
    Okna są 5 komorowe koszt okien to 14 tys wiec stan surowy otwarty kosztował mnie 156 tys

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał gorgonit
    Witaj
    Według mnie to cholernie drogo
    s
    hej a mozesz zdradzic ile placiles za robote a ile za materialy?
    bo moze tu jest pies pogrzebany
    pozdr

  7. #7

    Domyślnie

    Robocizna to 36 tys , a reszta to juz materiały .
    Ja sam jeździłem za materiałami , szukałem rożnych rabatów itp . To tak sie wydaje ale w jednym miejscu urwie sie 500 zł w innych tysiaka ale jak takich zakupów zrobi sie sporo to i kwota z tego wychodzi po podliczeniu konkretna .
    Na pewno w zimnie materiały potanieją ( zapowiada sie ostrzejsza zima niz ta w ubiegłym roku )
    Więc jak Kupisz materiały to juz masz parę tysiaków w kieszeni .
    Ja domek przykryłem dachówką ale jeśli zamiast dachówki zdecydowąłbym sie na blachę to na pewno jakieś 10 tys zostało by mi jeszcze w kieszeni .
    Rozwiązań jest sporo .

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał gorgonit
    Robocizna to 36 tys , a reszta to juz materiały .
    Ja sam jeździłem za materiałami , szukałem rożnych rabatów itp . To tak sie wydaje ale w jednym miejscu urwie sie 500 zł w innych tysiaka ale jak takich zakupów zrobi sie sporo to i kwota z tego wychodzi po podliczeniu konkretna .
    Na pewno w zimnie materiały potanieją ( zapowiada sie ostrzejsza zima niz ta w ubiegłym roku )
    Więc jak Kupisz materiały to juz masz parę tysiaków w kieszeni .
    Ja domek przykryłem dachówką ale jeśli zamiast dachówki zdecydowąłbym sie na blachę to na pewno jakieś 10 tys zostało by mi jeszcze w kieszeni .
    Rozwiązań jest sporo .
    Rozumiem ze w swoich wydatkach ujołeś także geodete, kierownika budowy, koszt transportu materiałow (nie wszystko przywiozą za free), twoje wydatki na paliwo (wszak jezdziles za materiałami), twoje wydatki na telefony, twoj czas jaki poswieciłes na to wszystko (ktos inny ten czas moze wykorzystac na zarabianie wtedy pieniedzy - wszak nie kazdy pracuje na etacie od 7 do 15-tej lub prowadzi własna firme i moze sie urwać o dowolnej porze). Wybudowałeś dom - wiec sam wiesz na jak wiele rzeczy nie ma sie faktur, jak wiele rzeczy wyskakuje po drodze. Samo podsumowanie rachunków plus koszt robocizny zwykle jest troche nizszy od faktycznego kosztu.

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar mapan
    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    a na ile mieliście skalkulowany stan "0" ? Najczęściej rozbieżności w poszczególnych wycenach biorą się z różnych warunków fundamentowania. Czasem wystarczy 0,5 m wykopu i fundament o szer. 0,6 m bez izolacji , a czasem 1,2 m wykopu z ciężką izolacją przeciwwodną. Porównajcie koszty stanu "0" i zobaczymy co wyjdzie.
    nie święci garnki lepią
    Dzienniki Słoneczne
    Komentarze

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar woland1980
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    436
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Wiesz to nie tak,
    - czy jeżdzisz za materiałami czy nie to i tak wydajesz kasę na jeżdżenie na budowę i telefony w tysiącu spraw
    - geodeta, kier budowy itp tu zgoda

    Ja miałem robocicną wycenioną njuż na 100tys brutto i na 45tys brutto, zakładając że w tej pierwszej opcji nie kiwnąłbym palcem do momentu wejścia do domu a w drugiej jeździłbym za tym i tamtym i stał nad ekipą to i tak te 60tys. różnicy wydaje się być wyrzuconymi pieniędzmi....

    Szukam dalej...

  11. #11

    Domyślnie

    Geodeta to w moim przypadku wydatek 300 zł
    Kierownik budowy ( znajomy ) 500 zł
    Więc nawet nie pisałem na temat tych kosztów bo nie było sensu.
    U mnie wszystkie materiały były przywiezione w cenie .
    Jak toś mnie chciał skubać na transporcie to brałem materiał od kogoś kto cene miał podobna a nie wliczał transportu .
    Okna np . miałem wycenione na 18 tys ale po negocjacjach zjechałem na 14 tys .Drzewo na więzbe - po negocjacjach zjechałem o tysiaka , beton jak pogadasz to tez mozna taniej kupić a wchodzi tego naprawde duzo ( u mnie cos około 65 kubików b20 ) . to samo dotyczy cegły , stali desek szalunkowych cementu wapna .
    Samochód mam na gaz wieć koszty ekspolatacji nie są wysokie .
    A i jeszcze jedno - naprawdę opłaca się spalić 5 litrów gazu żeby zaoszczędzić np. tysiaka na więźbie . To samo dotyczy czasu . stan surowy postawiłem za 2,5 miesiąca i uważam ze czasu nie straciłem .Miałem trochę urlopu zaległego trochę beżącego i zaręczam ze nie zarobiłbym w tym czasie jakiś 30 tyś zł bo oceniam ze udało mi się tyle albo nawet więcej zaoszczędzić na kosztach materiałów .
    Niestety rynek był tak rozregulowanych w tym roku ze nie dało się wszystkiego kupować w pierwszej z brzegu hurtowni

    W każdym razie życzę powodzenia budujacym
    I

  12. #12

    Domyślnie

    a i jeszcze na dachowce miałem spory rabat , tanio kupiłem piasek i ten do murowania i ten grubszy do zasypania fundamentów .

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony