dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie pytanie o sensownośc takiego rozwiązania z solarami

    Cześć,

    Stoję przed podjęciem decyzji dot kotłowni i solarów.
    W tym momencie kotłownia ma sie składać z kotła kondensacyjnego, mnóstwa sterowników do podłogówki i grzejników, zaobnika 300 litrów do dwóch solarów na dachu - ekspozycja południowa. Instalacja na dach została wyprowadzona miedzią fi 18.

    Ostatnio chodzi mi po głowie pomysł aby zrobić basen otwarty który byłby ogrzewany solarami. I tutaj mamy dwie opcje. Pierwsza mi sie mnie podoba:
    1. rozwiązanie proste - kupujemy niezależną matę solarną, kładziemy koło basenu i ogrzewamy wodę w basenie przez podłczenie maty z pompą basenową.
    2. rozwiązanie które mi się bardziej podoba, ale nie umiem określić skomplikowania, ekonomiczności i kosztów.
    A manowicie - na dachy dajemy więcej solarów i podłączamy je do tzw. zbiornika kombinowanego w kotłowni. Ten będzie gromadził większą ilość ciepła z solarów. Jeśli braknie to dogrzeje kocioł ...
    Moje rozumienie jest takie że ten zbiornik kombinowany może też gromadzić ciepło, które będzie też mozna wykorzystać do ogrzewania np. w słoneczne zimowe dni.

    I teraz - na czym polega problem ? W szczegółach....
    Pan w Hydroolar w krakowie powiedział mi że zrealizowanie tego pomysłu bedzie mnie kosztować dodatkowo 60 tys zł(sczęka mi opadła) - bo do tego jest skomplikowane sterowanie.

    Czy ktoś umie mi doradzić ???

    Warto to robić ?

    Sławek

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    W dwóch wątkach to będziemy męczyć?
    Adam M.

  3. #3

    Domyślnie Re: pytanie o sensownośc takiego rozwiązania z solarami

    Moim zdaniem zmień wykonanwcę, szuka łosia.
    Dużo solarów, zasobnik nie 300 a np. 1000-2000 litrów. W nim wężownice nagrzewające od kondensata i solarów. Wężownice odbierające ciepło: podłogówka, cwu i basen. Na wyjściach odbierających pompy (np. Grundfosa) sterowane przez regulatory temperatury (np. Auratona ok. 200 zł sztuka). Auratonów potrzeba: 1 szt. do basenu i 1-2 sztuki do podłogówki.
    Do tego prościuteńka automatyka priorytetowa, żeby podłogówka i cwu miały pierszeństwo przed basenem. Automatyka priorytetowa to będzie raptem 1 przekaźnik odcinający pompę basenową.
    I za to extra 60 tysięcy?

    P.S.
    Jeśli Cię stać na takie ogrzewanie gazowe to ok. Inaczej pomyślałbym nad zmianą pieca kondensacyjnego na pompę ciepła i grzejników na podłogówkę (wszędzie). Inaczej koszty gazu Cię zjedzą.

    Tak jak ja to widzę. Wiosną-latem-jesienią wodę grzeją solary co daje ciepełko do ogrzewania (jak zrobi się chłodniej) i do cwu. Nadmiar ciepła grzeje wodę w basenie. Zimą utrzymujemy temp. wody w basenie powyżej 0 st.
    Pozdrawiam - Piotr

  4. #4

    Domyślnie Re: pytanie o sensownośc takiego rozwiązania z solarami

    Cytat Napisał panda
    Moim zdaniem zmień wykonanwcę, szuka łosia.
    Dużo solarów, zasobnik nie 300 a np. 1000-2000 litrów. W nim wężownice nagrzewające od kondensata i solarów. Wężownice odbierające ciepło: podłogówka, cwu i basen. Na wyjściach odbierających pompy (np. Grundfosa) sterowane przez regulatory temperatury (np. Auratona ok. 200 zł sztuka). Auratonów potrzeba: 1 szt. do basenu i 1-2 sztuki do podłogówki.
    Do tego prościuteńka automatyka priorytetowa, żeby podłogówka i cwu miały pierszeństwo przed basenem. Automatyka priorytetowa to będzie raptem 1 przekaźnik odcinający pompę basenową.
    I za to extra 60 tysięcy?

    P.S.
    Jeśli Cię stać na takie ogrzewanie gazowe to ok. Inaczej pomyślałbym nad zmianą pieca kondensacyjnego na pompę ciepła i grzejników na podłogówkę (wszędzie). Inaczej koszty gazu Cię zjedzą.

    Tak jak ja to widzę. Wiosną-latem-jesienią wodę grzeją solary co daje ciepełko do ogrzewania (jak zrobi się chłodniej) i do cwu. Nadmiar ciepła grzeje wodę w basenie. Zimą utrzymujemy temp. wody w basenie powyżej 0 st.
    Dzięki.
    Mam wrażenie iż ludzie w tych firmach typu hydroooslar szukają frajerów.

    Odnośnie Twojego propozycji:
    1. pompa - kiedys ja oodrzuciłem właśnie ze względu na koszty. Gaz już dociągnęłem kosztem PNIG... wtedy nie myslałem od basenie. A więc może warto wrócic do tematu
    2. Nie zamierzam pogrzewać basenu gazem. Wręcz przeciwnie - pomyslałem że inwestycja w duze solary to zwiększenie efekywności a) w lecie grzeją wodę i basen c) w niektóre słoneczne zimowe dni - mogą wspomagać ogrzewanie.

    Slwek

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    mogą ale musisz się liczyć ze znacznym kosztem instalacji i jej dużym stopniem skomplikowania,
    tym nie mniej jest to możliwe, tyle że drogie

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony