dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 62
  1. #1

    Domyślnie Drzwi do kotłownii

    Czy muszą być 90.Mam przed sobą dwa nowe projekty i jest w nich 80.Błąd,czy w nowo budowanych domach jednorodzinnych ten wymiar się dopuszcza.
    Szukam informacji poprzez google i "0".
    jabol

  2. #2
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mruk99

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    4

    Domyślnie

    W zasadzie w bud. jednorodzinnych mamy do czynienia z pom. gospodarczym z zainstalowanym kotłem. Jesli nie jest to jakiś olbrzymi kocioł (a zwykle nie jest) i przejdzie ci przez drzwi 80 (w świetle) to nie ma problemu żeby takie zrobić. Rozporządzenie (w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.) nie reguluje szerokości drzwi do pom. gospodarczego dla bud. jednorodzinnych.
    mruk99

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    nic dodać, nic ująć
    no, może to, ze do 25kW nie ma się do czynienia z kotlownią, o ile dobrze pamiętam
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  4. #4

    Domyślnie

    Należy dodać, że mają się otwierać na zewnątrz.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    otwierać na zewnątrz i najlepiej metalowe , z kratką wentylacyjną ja u siebie mam 80, kocioł z podajnikiem

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    nadinterpretujecie
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  7. #7

    Domyślnie

    Sory, ale nie jest to nadinterpretacja tylko konkretne wymogi na odbiorze np. przez strażaka. Dotyczy to oczywiście bardziej budów o charakterze przemysłowym, bo tam głównie przychodzą inspekcje z 4 organów wg Prawa Budowlanego w związku z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie. Przy domkach z reguły kończy się na zawiadomieniu i nikt sobie kotłownią nie zaprząta głowy chyba że dla swojego świętego spokoju.
    pzdr.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Tak na marginesie, to o jakim "kociołku" mówimy? Bo "przepisy", raczej zależą od rodzaju paliwa i mocy - o której wspomniano.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    czyli nadinterpretacja
    nie mówimy o bud o >25kW, ani o obiektach przemysłowych, publicznych, wielorodzinnych; w takich przypadkach drzwi to najmniejszy problem z mozliwych
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  10. #10

    Domyślnie

    Przepisy mówią o kotłowni jako pomieszczeniu. Musi być prawidłowa wentylacja, drzwi z uwagami jak powyżej, odpowiednia niepalna posadzka itp.
    Paliwo i moce zgoda ale jest to sprawa jednak drugorzędna. Dzisiaj mamy w kotłowni węgiel jutro gaz a po jutrze okaże się być może że jeszcze co innego a pomieszczenie jako takie pozostaje jednak to samo.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    nadinterpretacja
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał pelsona
    Sory, ale nie jest to nadinterpretacja tylko konkretne wymogi na odbiorze .......
    Jeśli będe wykonywał podłoge w łazience to też musi być antypoślizgowa z atestem?

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał pelsona
    Przepisy mówią o kotłowni jako pomieszczeniu. Musi być prawidłowa wentylacja, drzwi z uwagami jak powyżej, odpowiednia niepalna posadzka itp.
    Paliwo i moce zgoda ale jest to sprawa jednak drugorzędna. Dzisiaj mamy w kotłowni węgiel jutro gaz a po jutrze okaże się być może że jeszcze co innego a pomieszczenie jako takie pozostaje jednak to samo.
    Oczywiście, że nadinterpretacja Przepisy odnosza sie do pomieszczenia (kotłowni) w którym zainstalowano kocioł opalany konkretnym paliwem.
    Nie ma "uniwersalnych" wymogów, bo np. część kotlów nie wymaga np. "specjalnej wentylacji" (kotły elektryczne, lub PC)
    Zwaz także, ze instaluje sie kotły gazowe np. w łazienkach.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  14. #14
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12
    Oczywiście, że nadinterpretacja ...
    j.w.

    nadinterpretacja

    zdarza sie /często/ ze do kotłowni zaprojektowane jest dwoje drzwi .../zewnętrzne i wewnętrzne/
    wypadało by słowo wyjaśnienia aby z czysto funkcjonalnego punktu widzenia coś poradzić ...

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Wosto

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    okolice Przodkowa
    Posty
    549

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelurb
    z kratką wentylacyjną
    Czy to konieczne? Czy taka kratka nie jest zbędna jeśli przy piecach na ekogroszek mamy dopływ świeżego powietrza w pobliżu kotła oraz wylot grawitacyjny przy suficie?
    Pozdrawiam.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wosto
    Cytat Napisał pawelurb
    z kratką wentylacyjną
    Czy to konieczne? Czy taka kratka nie jest zbędna jeśli przy piecach na ekogroszek mamy dopływ świeżego powietrza w pobliżu kotła oraz wylot grawitacyjny przy suficie?
    Pozdrawiam.
    Drzwi nie muszą mieć kratki ale musi być dopływ powietrza z zewnątrz do kotłowni, czyli kratka na ścianie. Dzrzwi nikt mi nie sprawdzał ale kratki sprawdzał kominiarz i to wszędzie. Jak masz kominek to też ma być napływ powietrza z zewnątrz. Ja w chwili odbioru napływu nie miałem ale kominek stał tylko prowizorycznie więc kominiarz stwierdził, że kominka nie widzi podobnie jak napływu. Napływ zrobiłem, kominek postawiłem i gro. Oczywiście jak nie palę w kominku to zamykam napływ bo mi piździ - mam sprawną wentylację grawitacyjną
    Od 17.12.2007 na swoim

  17. #17

    Domyślnie

    Wszystkim nam się przyda mała powtórka z przepisów nadinterpretacyjnych jak to mówicie, w temacie szeroko pojętej kotłowni. Tak więc Warunki Techniczne wykonania i odbioru kotłowni na paliwa gazowe i olejowe zalecone do stosowania przez Ministerstwo Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa mówią:
    7.2.1 Pomieszczenia kotłowni
    pkt 11. Drzwi i luki powinny otwierać się zgodnie z kierunkiem drogi
    ewakuacyjnej i być samozamykające się, bezzamkowe, oraz łatwe
    do otwarcia, o szerokości w świetle min.90cm.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    zgadnij co napiszę?

    nadinterpretacja
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  19. #19

    Domyślnie

    nadinterpretacja nadinterpretacji, czyli oczywista oczywistość.
    Zgadzam się.
    A tak na poważnie Barbossa kto komu zakosił w końcu tą Czarną Perłę?.
    On Tobie czy Ty jemu

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał pelsona
    Wszystkim nam się przyda mała powtórka z przepisów nadinterpretacyjnych jak to mówicie, w temacie szeroko pojętej kotłowni. Tak więc Warunki Techniczne wykonania i odbioru kotłowni na paliwa gazowe i olejowe zalecone do stosowania przez Ministerstwo Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa mówią:
    7.2.1 Pomieszczenia kotłowni
    pkt 11. Drzwi i luki powinny otwierać się zgodnie z kierunkiem drogi
    ewakuacyjnej i być samozamykające się, bezzamkowe, oraz łatwe
    do otwarcia, o szerokości w świetle min.90cm.
    Przywołane przez przez Ciebie przepisy traca lekko "myszką", bo MGPiB przestało istnieć z dniem 31.12.1996r.
    Obecnie obowiazuje Rozporzadzenie Ministra Infrastruktury z 2002r. znowelizowane w 2004r. i przywołuje ono PN dla każdego rodzaju kotłowni lub pomieszczenia w których umieszczono urządzenia grzewcze, z osobna dla każdego rodzaju paliwa.
    To tak dla jasności znajomości przepisów
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony