dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Rabin

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Kluczbork
    Kod pocztowy
    42-700
    Posty
    30

    Domyślnie dachówka wentylacyjna

    WItam. Mam pytanie. Jakie są wytyczne do stosowania dachówek wentylacyjnych. Kryję dach dachówką cementową Braas. Dach dwuspadowy naczółkowy, ok. 300 m2. Kiedy warto stosować dachówki wentylacyjne? Długość połaci ok 8 m. Jeśli powinienem zastować dachówki wentylacyjne to jak należy rozmieścić je na połaciach?
    Pozdrawiam.

  2. #2
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Aureola

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-464
    Posty
    1

    Domyślnie

    Miałem takie samo pytanie i w firmie robiącej dachy otrzymałem odpowiedź, ze to zalezy czy będzie wentylowana kalenica. Jeśli tak, to dachówki wentylacyjne daje się tylko w miejscach gdzie wentylacja połai dachu ulega "przerwaniu" - np. pod i nad oknem połaciowym.
    Jeśli kalenica nie jest wentylowana, to należy dachówki wentylacyjne dać również na górze połaci dachu.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Co znaczy wentylowana kalenica? Co ma piernik do wiatraka. Gdy długość połaci przekracza 6 m należy stosować dachówki wentylacyjne. W każdym polu jedna dachówka w czwartym rzędzie od kalenicy. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  4. #4

    Domyślnie

    Witam,

    Mam powierzchnie dachu około 460 m2 połać wynosi 5,9m.
    Wolałbym z powodów finansowych uniknąć dachówki wentylacyjnej - wyliczona na kilka tysięcy złotych przy ponad 400 sztukach.


    Pytanie czy jeśli jest dach na pograniczu zalecenia, to można uniknąć tej dachówki wentylacyjnej?

    Dach dwuspadowy, deskowany, papowany, a na niego ma być położona dachówka ceramiczna....

  5. #5

    Domyślnie

    Skoro od 6-ciu m powinno się takie kłaść a Ty masz niecałe 6 to o ile producent dachówki nie zastrzega w warunkach gwarancji obowiązku stosowania takowych przy krótszych połaciach to chyba nie trzeba, tak na chłopski rozum jak dach papowany to i wilgoci mniej pod dachówką więc tym lepiej.
    Ja mam taką połać jak ty i nie będzie takich dachówek.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Jakie 400 szt??? Przy takiej ilości wychodzilaby jedna na 1 m2! Czy Twój dach to jakiś hangar? Wygląda na to, że ma okło 40 m długości?! Gdyby jednak tyle miał to potrzebujesz 80 dachówek wentylacyjnych. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  7. #7

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedz i podpowiedzi.

    Tak, dach ma 36 m długości i jest dwuspadowy, to będzie dom jednorodzinny.
    Ta liczba 400 dachówek wentylacyjnych bardzo mnie zdziwiła. 80 sztuk jest już bardziej do przełknięcia...

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Orientacyjny koszt to około 2.000,- więc radzę przełknąć. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  9. #9

    Domyślnie

    Dziękuje, za zainteresowanie.

    Tak, na taką ilość mogę się zdecydować, w nowych wycenach jest już ilość i cena akceptowalna tych dachówek wentylacyjnych.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar BooM80
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Posty
    203

    Domyślnie

    Odkopuję stary temat, żeby niepotrzebnie nie zakładać nowego.
    Przed chwilą rozmawiałem z doradcą technicznym firmy Bogen, który twierdzi, że w przypadku mojego dachu nie muszę stosować dachówek wentylacyjnych. Czy to prawda ?

    Dane techniczne dachu:
    - dach dwuspadowy (projekt zbliżony do tego: http://archon.pl/gotowe-projekty-dom...m8261fe129a45a)
    - kąt nachylenia 40 stopni
    - długość dłuższych krokwi 7,90 m, krótszych 6,75 m, łączna powierzchnia dachu ok. 265 m2
    - brak elementów ograniczających wentylacje w postaci kominów, lukarn itp.
    - tylko 2 okna połaciowe (po jednym na stronę w środku połaci)
    - pełne deskowanie, na to papa, wentylacja okap-kalenica (prześwit w kalenicy)
    - dachówka Bogen Reform 11

    Według doradcy, przy tak dużym kącie nachylenia dachu, przestrzeń pomiędzy dachówką, a deskowaniem będzie się wystarczająco wentylować dzięki szczelinom wentylacyjnym w okapie oraz w kalenicy. No i na chłopski rozum powinno to wystarczyć. No bo raczej dodatkowe "dziury" w poszyciu dachu w postaci dachówek wentylacyjnych tuż przed kalenicą nie zwiększą znacząco wentylacji, jeśli w ogóle, tak przynajmniej mi się wydaje

    Natomiast według porady mistrza Andrzeja Wilhelmi powinno stosować się dachówki wentylacyjne, jeśli długość połaci przekracza 6 m. Koszt dachówek wentylacyjnych ok. 1000 zł. Kupować czy nie kupować ? O to jest pytanie...

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Radzę zastosować bo dość skutecznie zwiększają efektywność wentylacji. Do tego kontrłata grubości minimum 3 cm. Komin ani okno nie stanowią przeszkody dla wentylacji połaci one stanowią przeszkodę dla wentylacji warstwy izolacji cieplnej. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar BooM80
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Posty
    203

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Radzę zastosować bo dość skutecznie zwiększają efektywność wentylacji. Do tego kontrłata grubości minimum 3 cm. Komin ani okno nie stanowią przeszkody dla wentylacji połaci one stanowią przeszkodę dla wentylacji warstwy izolacji cieplnej. Pozdrawiam.
    Dziękuję za poradę. Czyli jak zwykle lepiej nie ufać do końca doradcą technicznym :/ Korzystając z okazji mam jeszcze do Pana, Panie Andrzeju, kilka pytań:
    1) Ile zastosować dachówek wentylacyjnych w przypadku mojego dachu? Czy kłaść je w przestrzeniach pomiędzy każdą krokwią (czyli łącznie 46 sztuk, po 23 na stronę dachu), czy może być mniej ? Jak Pan uważa ?
    2) Czytałem już wcześniej, że radzi Pan zwiększyć wymiary kontrłat i łat. W projekcie mam podane wymiary kontrłat 5x2,5 cm, czyli zwiększyć kontrłaty do 5x3 cm, czy jeszcze lepiej do 5x4 cm ?
    3) W projekcie wymiary łat to 5x5 cm. Zmienić wymiary na 4x6 cm (takie wymiary podawał Pan już kilka razy na forum) ?
    W załączeniu przesyłam rzut dachu.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Rzut więźby.jpg
Wyświetleń:	82
Rozmiar:	98,1 KB
ID:	321944

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Każe zwiększenie przekroju kontrłat to poprawa wentylacji. W tym konkretnym przypadku wystarczy przekrój 3x5 cm. Natomiast odnośnie łat 5x5 i 6x4 mają praktycznie taki sam przekrój ale dla tego kąta nachylenia połaci korzystniejszym przekrojem będzie 6x4 bo ma korzystniejszy wskaźnik wytrzymałości na zginanie. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar BooM80
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Posty
    203

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo za odpowiedź. W takim razie będę zamawiał kontrłaty o wymiarach 3x5 cm oraz łaty o wymiarach 6x4 cm. Proszę jeszcze o poradę w sprawie ilości dachówek wentylacyjnych, ile sztuk zamontować ?

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Po jednej w każdym polu pomiędzy krokwiami. Dekarz rozłoży je symetrycznie. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar BooM80
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Posty
    203

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Po jednej w każdym polu pomiędzy krokwiami. Dekarz rozłoży je symetrycznie. Pozdrawiam.
    Dziękuję, w takim razie posłucham Pana dobrych rad i zamówię ok. 40 dachówek wentylacyjnych. Również pozdrawiam.

  17. #17
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    zonk1410

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Górny Śląsk
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam,

    Ja również się podepnę.

    Czy dachówki kalenicowe wentylacyjne należy stosować:
    - na całej długości kalenicy?
    - po jednej na komorę między krokwiami?
    - czy np. 4 sztuki na połać?
    Dach z pełnym deskowaniem z papą.
    Czy należy także stosować dachówki wentylacyjne (na połaci dachu) w przypadku stosowania dachówek wentylacyjnych kalenicowych jeśli długość krokwi nie przekracza 7,5 m?

    Pozdrawiam.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Dachówki kalenicowe wentylacyjne na całej długości kalenicy po obu stronach. Dachówki wentylacyjne na połaci po jednej w każdym polu na każdej połaci w 4czxwartym rzędzie od kalenicy. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  19. #19

    Domyślnie

    Witam.
    Jestem na etapie zamawiania dachu. Najdłuższa krokiew na dachu garażu ma długość 5,9 m.
    Przymierzamy się do dachówki Roben Piemont. Sprzedawca uwzględnił 10 szt dachówki wentylacyjnej. Czy to wystarczy?
    Czy w tym przypadku należy je ułożyć w 4-tym rzędzie na garażu i dodatkowo przy kalenicy skośnej? Zmieniliśmy trochę projekt i dach na garażu ma trzy połacie.
    Czytałem,że kosze też powinny być wentylowane dachówką went. W tym przypadku kosze długie mają ok. 6,5 metra. Dekarz twierdzi, że skoro dach ma 40 st. nachylenia, to nie musi być dachówek wentylac.
    Z kolei sprzedawca, żeby zamontować je i najlepiej w miejscach, jak na rysunku. I bądź tu mądry

    Czy rzeczywiście połać przy koszach trzeba wentylować w ten sposób bo tam jest zawsze najbardziej wilgotno?
    Proszę o radę.

    Panie Andrzeju, Czytałem Pana wypowiedzi i wiele osób czerpie z nich dobre rozwiązania. Co Pan myśli o zastosowaniu dachówek went. na tym dachu. Chciałbym wiedzieć jak rozmawiać z wykonawcami.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dach.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	20,4 KB
ID:	386944Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	jupiterII_w1.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	102,8 KB
ID:	386946

    Pozdrawiam
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	jupiterII_s.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	68,5 KB
ID:	386945  

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Maksymalnie 6~8 dachówek wentylacyjnych na dachu garażu. Dachówki w koszu oraz na trójkątnych częściach dachu są zbędne. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony