dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar ArturEla
    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Szprotawa
    Kod pocztowy
    67-300
    Posty
    14

    Domyślnie Opinia - ogrzewanie, rekuperacja a okna? Dom 200m2 - nowoczesny

    Witam,
    Mam wątpliwości i mętlik co do ogrzewania, rekuperacji i okien.
    Domek parterowy z płaskim dachem, 200m2.
    Budowa z ceramiki 24 + docieplenie (tutaj zależne od kosztów ale wolałbym wełnę)

    Brak gazu, więc ogrzewanie piec z podajnikiem + ogrzewanie wody - nadmienię, że chcemy mieć tylko ogrzewanie podłogowe w całym domu (salon, jadalnie, kuchnie, sypialnie, łazienki) - czy podłogówka zapewni ciepło podczas zimowych wieczorów czy jednak zamontować grzejniki? Na podłodze będzie tylko szlifowany beton.
    Dodatkowo w salonie kominek-koza.

    Rekuperacja dodatkowo i tutaj wyczytałem, że przy rekuperacji powinno się zastosować okna nie otwierane (witryny) - dla nas super z racji kosztów bo mamy wycenę na okna z roletami 70tys a przy oknach typu witryna koszty zdecydowanie byłyby niższe - jednak mamy wątpliwości czy np. w pokoju synów zda to relację czy jednak przewietrzenie pokoju poprzez otwarcie okna jest lepsze-zdrowsze?

    Proszę o porady, choć wiem że takich tematów jest pełno ale co post to inne propozycje z racji wielkości domu etc. tak więc proszę o wyrozumiałość))

  2. #2

    Domyślnie

    Chcesz dom z oknami których nie da sie otworzyć? Widziałeś kiedyś taki? Może źle zrozumiałeś tą opinie, przy rekuperacji rzadziej będziesz musiał je otwierać celem tzw wietrzenia domu i powinny być zamknięte i szczelne aby reku miało najlepszą sprawność ale żeby pozbawić sie możliwości wyjścia np na taras lub wydarcia mordy przez otwarte okno to już strzał w kolano.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    moje uwagi: (czysto subiektywne)
    1. ceramika - można lepiej trafić
    2 wungiel - totalna porażka
    3. kominek - tylko szczelny
    4 rekuperacja + tylko fixy - lekka przesada - fixy stosuje się z innych powodów

    plusy
    1. 200m - domek, płaski dach
    2. podłogówka - i tak trzymaj
    3. kominek - jak lubisz palić
    4. rekuperacja - wcale nie jest dodatkowo
    5. fix'y - w parterowym domku jak można myć od zewnątrz bez otwarcia i komuś pasuje - OK (mnie pasuje więc na +)
    6. poprawna wentylacja meczaniczna nie wymaga wspomagania otwartymi oknami

    rozwinie się temat

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post

    rozwinie się temat
    he he ...
    dziwne że żadna "pompka" jeszcze go nie rozkręciła ...

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    ,,ale żeby pozbawić sie możliwości wyjścia np na taras lub wydarcia mordy przez otwarte okno to już strzał w kolano. "
    Jedno z trafniejszych określeń. Należy założyć,że czasami słup dostarczający energię elektryczną może się zepsuć.Należy założyć że czasami z domu chcesz dyskretnie zwiać.Należy w końcu założyć że ścięta trawa pachnie niebywale.No i dom dla mnie a nie odwrotnie.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    ,,ale żeby pozbawić sie możliwości wyjścia np na taras lub wydarcia mordy przez otwarte okno to już strzał w kolano. "
    Jedno z trafniejszych określeń. Należy założyć,że czasami słup dostarczający energię elektryczną może się zepsuć.Należy założyć że czasami z domu chcesz dyskretnie zwiać.Należy w końcu założyć że ścięta trawa pachnie niebywale.No i dom dla mnie a nie odwrotnie.
    Amen

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Ralfii_VR
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Rudna Wielka
    Kod pocztowy
    36-060
    Posty
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    ,,ale żeby pozbawić sie możliwości wyjścia np na taras lub wydarcia mordy przez otwarte okno to już strzał w kolano. "
    Jedno z trafniejszych określeń. Należy założyć,że czasami słup dostarczający energię elektryczną może się zepsuć.Należy założyć że czasami z domu chcesz dyskretnie zwiać.Należy w końcu założyć że ścięta trawa pachnie niebywale.No i dom dla mnie a nie odwrotnie.
    koszty miedzy fixem a U-R są na tyle nieduże że szkoda pozbawiać się tej opcji, ja mam fixy tylko w paru miejscach, reszta U-R,
    też reku w domu, wiec za radą kolegi nydar nie rób tego

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    edelka

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    10

    Domyślnie

    Nie umiem sobie wyobrazić domu z nieotwieranymi oknami, czyli tak zwanymi witrynami, to jakiś absurd, pomijając ich mycie (wiem można z zewnątrz, ale to głupie wygląda) nie mówiąc już o wietrzeniu.

  9. #9
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Ci co mają fixy nie potrafią sobie wyobrazić, by mieli otwierane okna. Zrobię zdjęcia i opiszę wyższość fixów.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał edelka Zobacz post
    Nie umiem sobie wyobrazić domu z nieotwieranymi oknami, czyli tak zwanymi witrynami, to jakiś absurd, pomijając ich mycie (wiem można z zewnątrz, ale to głupie wygląda) nie mówiąc już o wietrzeniu.
    Kwestia przyzwyczajenia. Ja mam zamiar pozostawić jedno otwierane w każdym pomieszczeniu ale reszta fixy.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Ci co mają fixy nie potrafią sobie wyobrazić, by mieli otwierane okna. Zrobię zdjęcia i opiszę wyższość fixów.
    To będzie epokowe dzieło. Dawaj, misiu, czekamy!
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar ArturEla
    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Szprotawa
    Kod pocztowy
    67-300
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał CzarnyIwan Zobacz post
    Chcesz dom z oknami których nie da sie otworzyć? Widziałeś kiedyś taki? Może źle zrozumiałeś tą opinie, przy rekuperacji rzadziej będziesz musiał je otwierać celem tzw wietrzenia domu i powinny być zamknięte i szczelne aby reku miało najlepszą sprawność ale żeby pozbawić sie możliwości wyjścia np na taras lub wydarcia mordy przez otwarte okno to już strzał w kolano.
    Jak sam napisałeś reku ma najlepszą wydajność przy szczelnie zamkniętych oknach czyli po co stosować wszędzie okna otwierane jak można w części pomieszczeń zastosować witryny i tym samym zaoszczędzić kilka złotych. Taras- oczywiście, że strzałem w kolano byłby pozbawienia się możliwości wyjścia dlatego tutaj będzie otwierane. Chciałbym ograniczyć okna otwierane do min ale nie zamknąć się jak w fortecy

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar ArturEla
    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Szprotawa
    Kod pocztowy
    67-300
    Posty
    14

    Domyślnie

    Tu zależy mi bardziej na opini czy reku jest "zdrowa"? czy lepiej przwietrzyć pomieszczenie poprzez otwarcie okna?
    Czy samo ogrzewanie podłogowe zapewni ciepło w zimowe dni czy jednak zastosować grzejniki?
    Co do kominka typu koza to dla klimatu i ciepla w salonie - tego jesteśmy świadom

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar ArturEla
    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Szprotawa
    Kod pocztowy
    67-300
    Posty
    14

    Domyślnie

    ad.1 co np.? nie jestem zwolennikiem silki itp.
    ad.2 ekogroszek, bardziej pelet
    ad.3 Koza tutaj dla samego klimatu i ciepla w salonie.
    ad.4 nie tylko fixy (niedoprecyzowałem ale widzę, ze najwięcej uwagi temu poświęcili wszyscy) Chodzi mi bardziej o to czy reku jest zdrowa.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał edelka Zobacz post
    Nie umiem sobie wyobrazić domu z nieotwieranymi oknami, ...
    To efekt ubogiej wyobraźni, a nie przyzwyczajeń/nawyków/tradycji ...

  16. #16

    Domyślnie

    ArturEla - ja to rozumiem tak, ze zastanawiacie sie bardziej kompleksowo nad funkcjonowaniem domu.
    Wykonajcie OZC - jak dla mnie to podstawa do dalszych decyzji. Najlepiej wydane 300-400 PLN

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.203
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał edelka Zobacz post
    Nie umiem sobie wyobrazić domu z nieotwieranymi oknami, czyli tak zwanymi witrynami, to jakiś absurd, pomijając ich mycie (wiem można z zewnątrz, ale to głupie wygląda) nie mówiąc już o wietrzeniu.
    Masz słabą wyobraźnie
    Od wietrzenia jest rekuperacja.
    A do mycia masz o jedną wewnętrzną powierzchnię ramy, uszczelek, zawiasów mniej.

  18. #18
    Banned
    Rekuperatory.pl

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-427
    Posty
    3

    Domyślnie

    To jest trochę inaczej: w domu z rekuperacją MOZNA, ale nie trzeba robić nieotwieranych okien. Takie nieotwierane, fachowo zwane szkleniami stałymi, są po prostu tańsze....i wg niektórych ładniejsze (więcej światła, bo nie zabiera go profil skrzydła okiennego, którego nie ma). W praktyce część okien robi się nieotwieranych, ale część koniecznie tak! I nie przeszkadza to rekuperacji.

  19. #19

    Domyślnie

    Ale po co otwierane okna w nowoczesnym domu?
    Dopiero planuję budowę domu, ale nie wyobrażam sobie, aby otwierane było coś więcej niż drzwi wejściowe i wyjście na taras.

    Ponadto duże okna bez ramek to same zalety: wyglądają po prostu ładniej, energooszczędniejsze, więcej światła, bezawaryjne i zdecydowanie tańsze
    Wyjście na dwór dwa razy do roku aby je umyć przyda się nawet dla zdrowia (świeże powietrze mamy przecież w domu), a i przy okazji można przywitać się ze ściętą trawą.

    To jak kiedyś z klimą w aucie, po co klima, jak można szybki otwierać..
    W autobusach też były otwierane szyby, a w dobie klimatyzacji i wentylacji, też już się nie otwierają.

    Postęp, postęp..

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    W przyszłym tygodniu zamontują mi okna w warstwie ocieplenia. Różniaca pomiędzy FIX-em a oknem była na poziomie 80zł za okno, a różnica Ufix a Uokno była 0,8 do 0,65. Wszystkich okien mam 20m2, więc mamy (0,8-0,65)*20*20=60W różnicy w mocy strat, a to oznacza 216kWh rocznie, a to oznacza 130zł najdrożym prądem rocznie. Dopłacam 80zł za okno, a okien mam 9, więc dodatkowo bulę 720zł przy inwestycji.

    Mam 31 lat i zakładam przeżycie jeszcze 50-ciu lat. Zatem dodatkowa opłata przez ten okres, oraz dodatkowa opłata przy inwestycji to 720+ 50*130= 7220zł, co oznacza 144,40zł rocznie, co oznacza 12 złotych i trzy grosze miesięcznie za komfort otwieranych okien w domu.

    Nie warto?

    p.s. W II taryfie koszty spadają do nieco ponad 6 złotych, czyli zamiast 2-3 piw można otwierać okna.

    Nie warto?
    Ostatnio edytowane przez Przemek Kardyś ; 28-11-2014 o 20:51

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony