dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15

Temat: Openhab

  1. #1

    Domyślnie Openhab

    Witam !

    Czy są tu jacyś użytkownicy Openhab'a?
    Kojarzę, że z kimś swego czasu rozmawiałem nt.

    IMHO to jeden z lepszych, darmowych systemów (jak nie jedyny) jak się chce dużo różnych rzeczy ogarnąć. Sam system jest dość dobrze dopracowany i ma rozbudowaną liczbę modułów do współpracy z systemami zewnętrznymi.

    Niestety nie jest prosty i co mnie obecnie trochę zniechęca to brak jakieś sensownej dokumentacji.
    Jest oczywiście wiki:
    https://github.com/openhab/openhab/wiki

    ale jest dość oszczędnie opisane. Więcej można nauczyć się z przykładów.

    Znalazłem za to ciekawy artykuł dla początkujących:

    http://www.makeuseof.com/tag/getting...-raspberry-pi/

    Osobiście jestem na etapie wstępnym. Na razie udało mi się zrobić sieć 1wire z czujnikami temp, zabudować Raspberry z interfejsem i przekaźnikami, żeby miało to ręce i nogi oraz porobiłem niezbędne połączenia (z piecem, z LAN, z Satelem, itd). W openhabie zrobiłem prosty interfejs jako stronę startową domu i w sumie tyle.

    To co chciałbym osiągnąć:
    - sterowanie ogrzewanie względem temp 1wire
    - sterowanie roletami (poprzez Satel)
    - sterowania oświetleniem zewn
    - sterowanie pompkę CWU względem ruchu
    - zbieranie info o zużyciu prądu oraz gazu
    - sterowanie wentylacją oraz kominkiem

    To tak na początek. Sterowalne z biedronkowego tableta.

    Czy komuś może udało się podobne funkcjonalności zaimplementować w Openhab ? Może inne ciekawe pomysły ?
    Czy bawiliście się w inne UI ?

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    weasel123

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    144

    Domyślnie

    Ja też zainteresowałem się OH, ale bardziej na zasadzie interfejsu ze sterownikiem PLC, który ogarnia mi automatykę. Coś takiego w uproszczeniu: OH->PLC->DOM więc bez OH też działa tylko nie ma fajnego interfejsu i sterowania/podglądu z telefonu.
    Sytuacja więc trochę inna ale wątek wart uwagi.
    Instrukcji rzeczywiście prawie nie ma, ale moja metoda jest pisać na głupa a potem zastanawiać się dlaczego (nie)zadziałało. Udało mi się nawet zrobić sterowanie głosem, w sensie gadasz "kuchnia włącz światło nad stołem" i działa. Jak sprytnie zaprogramujesz to takie zdanie można powiedzieć na 100 sposobów i też zadziała

    Chętnie bym pogadał z ludźmi którzy potrafią coś więcej w tym temacie.

  3. #3

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Wydaje mi się że powinniście uderzyć trochę w forum sztywniaka jeśli chodzi o Openhab'a to więcej się dowiecie http://forum.lic.pl/openhab-domoticz...etnie-odpowie/

  5. #5

    Domyślnie

    Obecnie też robię na głupa, czyli adaptuje jakieś gotowce, z różnym skutkiem.
    Nadal nie rozumiem, zależności zmiennnych (items) od funkcji (rules), mam też problem ze składnią.
    Próbowałem zaimplementować prosty przełącznik on/off/auto z na razie załączaniem pieca on/off przez GPIO, nie wyszło.

    Zadział za to prosty przełącznik on/off i ustawia GPIO (tu też uwaga, że Openhab, podaje nr pinów wg kernela).
    W kolejnych dniach powalczę z przełącznikiem i skupie się nad termostatem.

    Forum to widziałem, ale jakos tak nie wygląda, żeby ktoś tam zaglądał.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    weasel123

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    144

    Domyślnie

    Metoda na głupa nie jest taka zła, u mnie przeważnie zadziała od razu prawie tak jak chciałem, ewentualnie zapomne gdzieś klamry i szukam 2 godziny czego nie działa.
    Items i rules rozumiem tak:
    w "items" definiujesz sobie elementy systemu, u mnie są to obecnie wyjścia z PLC, czyli np żarówka w pokoju albo inny odbiornik. U Ciebie pewnie są to poszczególne GPIO. Oczywiście można też definiować grupy (np wszystkie światła na piętrze), wykresy i co tam jeszcze wymyślisz. Po prostu spinasz sprzęt z OH w tym miejscu nazywając sobie odpowiednio różne wyjścia.
    Przykład-kawałek mojego pliku items:

    Group:Switch:OR(ON, OFF) Osw "Lampy (%d)" (All) //przełącznik całej grupy "Osw"
    Switch y1 "Cyrkulacja" (All,Garaz) {modbus="slave1:1"} //definicja przełącznika sterującego wyjściem PLC
    Switch y12 "Lazienka P1 sufit" (Osw,LazienkaP1) {modbus="slave1:12"}

    W rules piszesz logikę używając zdefiniowanych itemsów, czyli np jak wcisnę przycisk ale już jest ciemno to włączam cośtam, a jak nie jest ciemno to nie włączam.
    Mały wycinek pliku który popełniłem na potrzeby sterowania głosem. Generalnie prosta rzecz, pętle, warunki... - standard.

    rule "voice"
    when
    Item VoiceCommand received command then

    var String command = VoiceCommand.state.toString.toLowerCase
    logInfo("Voice.Rec","VoiceCommand received "+command) var State newState = null

    if (command.contains("włącz") || command.contains("zapal")){
    newState = ON
    }
    else if(command.contains("wyłącz") || command.contains("zgaś")){
    newState = OFF
    }
    ....
    if(command.contains("parter")){
    if(command.contains("wszystko") || command.contains("wszystkie")){
    if(command.contains("zapal") || command.contains("start")){
    sendCommand(P0,ON)
    }
    if(command.contains("stop") || command.contains("odetnij")){
    sendCommand(P0,OFF)
    )
    }
    }
    }
    ...

  7. #7

    Domyślnie

    Trochę już to rozgryzłem, choć dalej wiele elementów i składni jest dla mnie niezrozumiała i dziwna. Doskwiera też brak dokumentacji, wiki tylko opisuje podstawy, potem zostaje już tylko szukanie po forach.

    Doszedłem do etapu, że chce zrobić termostat, sama reguła nie jest taka trudna do implementacji, ale chcę to połączyć z programowaniem czasowym. Tj jak jest to w klasycznym regulatorze.
    Tymczasowo zrobiłem regułę na podstawie Time crone - działa ok, ale nie da sie go sterować przez zmienną, więc poszukuje jakieś reguły która sterowała by czasowym załączaniem tak, aby było można ten czas definiować przez interfejs. Znalazłem jedynie niemiecki przykład budzika, ale nie działa tak jak bym chciał.
    Jakby ktoś widział lub miał coś takiego zaimplementowane byłbym wdzięczny za info

  8. #8

    Domyślnie

    Dla zachęty :





    Nie taki straszny Openhab a możliwości ma duże. Udało mi się już ogarnąć Satela oraz rekuperator poprzez Modbus.
    Łącząc czujniki 1wire, info o ruchu w domu, otwartych oknach oraz modułach wykonawczych podpiętych do Pi, Satela oraz takich reku daje olbrzymi możlwiości integracji i zastosowania reguł.
    Teraz dodaje jeszcze monitorowanie mediów, jak gaz i prąd (to akurat proste także poprzez podlicznik i modbus)

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    weasel123

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    144

    Domyślnie

    Nieźle
    a co wykombinowałeś z Satelem?
    odpuściłem sobie na kilka miesięcy dłubanie w OH.
    Swoją drogą jakoś niestabilnie to działa bo jak RPI stoi bez uruchomionego OH to może tak stać miesiącami, a jak odpalę usługę OH to po kilku(nastu) dniach czasem zwiecha. W logach nic nie widze.

  10. #10

    Domyślnie

    Satel ma dobrym interfejs integracji. Możemy w zasadzie wszystko poza zmianą haseł zrobić
    Jest dostęp do wszystkich wejść, wyjść oraz ich stanów. Można odpalać alarm i kasować pamięć alarmów.

    To co dokładnie zrobiłem z Satelem:
    -zczytuję ruch w pomieszczeniach i na tej podstawie steruję cyrkulacją CWU
    - po odpaleniu alarmu obniżam temp zadaną ogrzewania (ale tylko w pewnych przedziałach czasowych)
    - po odpaleniu alarmu blokuje tylnią furtkę w ogrodzie oraz przełączam wentylację w tryb pusty dom
    - odczytuję status zmierzchu (Satel ma czujnik) i w zależności od ustawień zamykam/otweiram rolety (poprzez Satela) + steruję oświetleniem zewn
    - mogę zamknąć wodę oraz bramę

    Odnoście stabilności to musisz coś mieć nie tak z samym Pi, pamiętaj, że OH nie za bardo dizała na Raspberry 1. U mnie w sumie działa już przeszło dwa lata, bez zawiechy czy większych problemów. Jedyny problem to raz system się zwiesił, bo padła karta SD (std sprawa), ale miałem backup i kupiłem lepsza kartę. Miałem też na początku problem z inicjacją intergacji Satela (po specyficznym restarcie), ale tutaj support jak i kolega który pisał binding pod Openhab okazali się bardzo pomocni. Po upgraidzie Satela problem ustąpił.
    Nie słyszałem też na forum aby ktoś miał jakieś problem z niestablinością serwera OH. Ja w sumie na PI2 mam kilka serwerów: OH, www, VPN, 1wire, bazy danych oraz serwer serwujący wykresy. Wszystko działa dobrze a procek obciążony jest do max 40%

    Z ciekawostek co jeszcze dodałem:
    - system podlewania
    - integrację z gogle calendar + przypomnienia i zmianach filtrów, śmieciach, itd (poprzez NotifyMyAndroid oraz interfejs OH)
    - ulepszyłem analizę zużycia gazu wraz z prezentacją kosztów
    - teraz bawię się Milight, gdzie OH może sterować kolorem LEDów w oświetleniu E27 (mam na zewn) oraz paskami LED (mam w domu)
    - dorobiłem też sterownik w domu, który jest tabletem ładowanym indukcyjnie na ścianie , więc można go sobie ze ściany zdjąć + odpaliłem łądniejszą nakładkę do OH:

    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20170620-235715.jpg
Wyświetleń:	3009
Rozmiar:	15,0 KB
ID:	397731  
    Ostatnio edytowane przez sherif ; 29-09-2017 o 14:33

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    weasel123

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    144

    Domyślnie

    szacun
    widzę że grube postępy nastąpiły.
    U mnie w lecie temat leży bo za ładna pogoda itp, ale idzie zima czyli takie sprawy wrócą na pierwszy plan.
    Co do stabilności to mam RPI3, nie wiem o co chodzi z tym wywalaniem, jeszcze pokombinuję. Na samym 1wire + nettemp dla ładnych wykresów + kilka innych usług jest stabilnie, ale bez OH. Może to z powodu przeniesienia systemu na dysk zewn USB i za dużo prądu bierze - pewnie pomoże zasilany USB hub.
    Ta nakładka wygląda zacnie, już widzę to u siebie z tabbletem na ścianie :]

    masz OH v2 czy v1?
    Ostatnio edytowane przez weasel123 ; 02-10-2017 o 21:36

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał weasel123 Zobacz post
    szacun
    widzę że grube postępy nastąpiły.
    U mnie w lecie temat leży bo za ładna pogoda itp, ale idzie zima czyli takie sprawy wrócą na pierwszy plan.
    Co do stabilności to mam RPI3, nie wiem o co chodzi z tym wywalaniem, jeszcze pokombinuję. Na samym 1wire + nettemp dla ładnych wykresów + kilka innych usług jest stabilnie, ale bez OH. Może to z powodu przeniesienia systemu na dysk zewn USB i za dużo prądu bierze - pewnie pomoże zasilany USB hub.
    Ta nakładka wygląda zacnie, już widzę to u siebie z tabbletem na ścianie :]

    masz OH v2 czy v1?
    Zasilanie Pi po kartach SD to drugi problem. Musi być dobry i mocny zasilacz. Ja miałem początkowo problem z 1wire - znikały mi czujniki, właśnie przez zwykłą (prostą) ładowarkę od tel.
    Używam OH1, bo lepiej go opanowałem + część bindingów była nie dostępna w OH2

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    weasel123

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    144

    Domyślnie

    Cytat Napisał sherif Zobacz post
    Zasilanie Pi po kartach SD to drugi problem. Musi być dobry i mocny zasilacz. Ja miałem początkowo problem z 1wire - znikały mi czujniki, właśnie przez zwykłą (prostą) ładowarkę od tel.
    Używam OH1, bo lepiej go opanowałem + część bindingów była nie dostępna w OH2
    Zasilacz do rpi kupiłem niby dedykowany czyli ten z logiem maliny - chyba 2,5A.
    Plan jest taki że przepnę wszystko na HUBa USB z zewnętrznym zasilaniem i zobaczymy.
    Ta czarna skórka z obrazka jest skądś pobrana czy sam popełniłeś? Te powiadomienia w prawym dolnym rogu to jest to czego mi trzeba :]
    Jaki masz kocioł CO że daje się sterować/sprawdzać stany?

  14. #14

    Domyślnie

    Też miałem kupiony razem z Pi, "dedykowany", nawet table się nie chciał z niego ładować. Kupiłem porządny HAMy.. Spr nie zasilać z HUBa tylko z ładowarki. Możesz też nośnik spr zmienić. Dzisiaj rozmawiałem z kolegą co ma OH2 odpalony od przeszło roku i działa bezproblemowo.

    Ta skórka to cała nakładka /apka Rotini:
    https://github.com/igorgladkov/rotini/wiki

    odpala się podobnie jak OH, ale jest bardziej dostosowana do tabletów i tel. Jest bardzo prosta w konfiguracji, wrzuca się w sitemap nazwę i konfig widgetu, który chce się zoobrazować. Jest dużo pluginów jak obrazy z kamery, czy radia.

    Powiadomienie to synchronizacja z google calendar, OH sprawdza codzień co nas czeka jutro i wyświetla powiadomienia + wysyła przez notifymyandroid. Tam też pojawiają się powiadomienia np o niedomkniętych drzwiach jak jest zimno (lub b. ciepło na zewn).
    Kocioł mam Termet Gold, bardzo proste sterowanie, które chyba ma każdy kocioł, czyli on/off = grzanie/ nie grzanie, za sterownik robi OH i po uwzględnieniu odczytu temp, nastawów oraz histerezy wysteruje kocioł przez płytkę przekaźnikową.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    weasel123

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    144

    Domyślnie

    Cytat Napisał sherif Zobacz post
    Też miałem kupiony razem z Pi, "dedykowany", nawet table się nie chciał z niego ładować. Kupiłem porządny HAMy.. Spr nie zasilać z HUBa tylko z ładowarki. Możesz też nośnik spr zmienić. Dzisiaj rozmawiałem z kolegą co ma OH2 odpalony od przeszło roku i działa bezproblemowo.
    Przepiąłem wszystko na HUBa USB z zewnętrznym zasilaniem i póki co od 10 dni sie nie wywaliło.
    Swoją drogą na przyszłość gdyby ktoś chciał zastosować takie rozwiązanie to niech sobie od razu daruje tanie HUBy z zasilaniem. Są beznadziejnie zaprojektowane co od razu wyklucza ich skuteczność.
    Np kupiłem najpierw taki za 3 czy 4 dyszki z allegro - https://www.ceneo.pl/44922099.
    Szkoda pieniędzy - dołączony lichy zasilacz 5V/1A a i tak część tej mocy zjadają LEDy zamontowane przy każdym z włączników.
    Potem wziąłem jakiegoś TP-LINKa z zasilaniem 12v/3A i jest OK. Można nawieszać na nim klamotów ile tylko się chce.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony