dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 10
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 197
  1. #61
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    benek161

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Mińsk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-301
    Posty
    89

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	16588316855568303110827250268184.jpg
Wyświetleń:	233
Rozmiar:	85,9 KB
ID:	460086
    Montaż to jak będzie dobrze to końcówka roku. Na razie kupuję co mogę. Na szybko kilka zdjęć strzeliłem, nie wgłębiałem się w szczegóły

  2. #62

    Domyślnie

    Cytat Napisał ACCel Zobacz post
    No to tylko czekać aż go zamontujesz albo odpalisz, kiedy planujesz? Jak się nazywa apka do sterowania?

    Zdjęcie sterownika nie przeszło.

    Edit: masz tam czerwone złącze CO2, coś tam powinno być wpięte?
    Może benek nie dostał osobnych modułów? Apka to Smart Vent, czyli Tuya. Zapewne dałoby się sterować z HA, chociaż osobiście wolałbym integrować za pomocą modbusa.
    Kod:
       Czujnik CO2 (dołączany oddzielnie)
    
       Czujnik wilgotności (dołączany oddzielnie)
    
       Czujnik zabrudzenia filtra (dołączany oddzielnie)
    
       Wi-Fi (dołączany oddzielnie)

  3. #63
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    W rysunkach na dole strony jest napisane, że są w standardzie https://swatt.pl/pl/rekuperator-powi..._weber-350_m_h

    Czujnik zabrudzenia filtra, czyli presostat z rurkami widziałeś na zdjęciu

    Ekosystem Tuya jest całkiem spoko, bo masz dostęp do Tuya Cloud, gdzie możesz używać ich API do sterowania bez apki. Moje urządzenia są podłączone do serwerów w Europie, ale wiadomo, to zawsze ryzyko związane z Cloudem, połączeniem przez internet itd.

    Sterownik do mojego reku ma RS485, nie pamiętam czy to modbus czy coś innego, ale widziałem gdzieś opis ramek komunikacji. I ja tak sobie załatwię sterowanie przez SmartHome, dorzucę dodatkowy czujnik CO2 (już go mam z aliexpress) itp. RS485/modbus mam ogarnięty przy monitoringu PV i licznika energii.

    Podejrzewam, że ten też ma, albo wręcz moduł wifi jest tak podłączany.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  4. #64
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    benek161

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Mińsk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-301
    Posty
    89

    Domyślnie

    Zaczynam mieć wątpliwości czy czujnik CO2 i wilgotności są w standardzie, na płytce sterującej piny do tych czujników nie sa podłączone. To samo tyczy WiFi- obstawiam że to też oddzielny moduł. Chyba trzeba zapytać u źródła

  5. #65

    Domyślnie

    Cytat Napisał benek161 Zobacz post
    Zaczynam mieć wątpliwości czy czujnik CO2 i wilgotności są w standardzie, na płytce sterującej piny do tych czujników nie sa podłączone. To samo tyczy WiFi- obstawiam że to też oddzielny moduł. Chyba trzeba zapytać u źródła
    Niestety wychodzi na to, że w zestawie jest tylko presostat.

    "ZAWARTOŚĆ ZESTAWU
    Centrala wentylacyjna
    Panel sterujący
    Instrukcja z kartą gwarancyjną
    Opakowanie".

    Jeśli chodzi o modbus, to mam rozpiskę rejestrów poskładaną z kilku instrukcji. Jeśli go kupię niedługo, to na pewno przetestuję działanie z esphome.

  6. #66

    Domyślnie

    Cytat Napisał SilverX Zobacz post
    Czujnik CO2 (dołączany oddzielnie)

    Czujnik wilgotności (dołączany oddzielnie)

    Czujnik zabrudzenia filtra (dołączany oddzielnie)

    Wi-Fi (dołączany oddzielnie)[/CODE]
    No to jest czy go nie ma?
    Może niech napiszą do prof.Miodka co znaczy po polsku słowo "dołączony".
    Skoro piszą "dołączony" to powinien być. Czyli przyjechać z całą resztą w oddzielnym kartoniku.
    Jeśli natomiast go nie ma (na co wskazują powyższe informacje) to to zwykła ściema marketingowa. Powinno być wyraźnie zaznaczone że nie ma tych czujników w zestawie i stanowią OPCJĘ jako dodatkowe wyposażenie. Do dokupienia za dodatkowe złotówki.
    Z tej tabeli:

    file:///C:/Users/oem/Downloads/typoszereg_rekuperatory_weber_requ.pdf
    wynika, na zdrowy chłopski rozum", że w wersji PREMIUM są te czujniki a w wersji STANDARD ich nie ma ale można je dodatkowo dokupić. Czyli tutaj rozróżniają dokupić/dołączony.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	typoszereg_rekuperatory_weber_requ-1.jpg
Wyświetleń:	59
Rozmiar:	87,1 KB
ID:	460102  
    Ostatnio edytowane przez tomasziolkowski ; 27-07-2022 o 10:56

  7. #67

    Domyślnie

    Tam jest napisanie dołączAny. Czyli go nie ma.

  8. #68

    Domyślnie

    Cytat Napisał wello Zobacz post
    Tam jest napisanie dołączAny. Czyli go nie ma.
    Imiesłów przymiotnikowy przeszły bierny

    Faktycznie, nie zauważyłem.

  9. #69
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    benek161

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Mińsk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-301
    Posty
    89

    Domyślnie

    Przeznaczenie: Weber REQ PREMIUM, to segment wysoki rekuperatorów, który umożliwia sprawną wentylację pomieszczeń w domach jednorodzinnych, przy jednoczesnym zminimalizowaniu strat ciepła oraz ograniczeniu szkodliwych związków i pyłów. Produkt wyposażony jest w system sterowania, czujnik CO2, czujnik wilgoci, ekonomiczne wentylatory, precyzyjny czujnik zabrudzenia filtra oraz Wi-Fi.
    Z oficjalnej strony więc jest wprost napisane że jest. Napisałem do nich, zobaczymy co odpowiedzą

  10. #70
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    benek161

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Mińsk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-301
    Posty
    89

    Domyślnie

    Czujniki dodają oddzielnie, są osobne moduły. Kazali pisać reklamacje i mają dosłać

  11. #71

    Domyślnie

    Cytat Napisał ACCel Zobacz post
    Niezłe znalezisko. Znalazłem tam wyższy model, który może być przebojem.
    https://swatt.pl/pl/rekuperator-powi..._weber-350_m_h

    Webber Req premium 350m3/h za 3800 brutto. Silniki BLDC, czujnik wilgotności, CO2 oraz wi-fi w zestawie. Dołożyłbym tysiaka żeby kupić tego.
    Taką cenę to rozumiem, izzi nie ma startu ze swoimi trzema biegami i brakiem jakiegokolwiek protokołu komunikacyjnego. Dodatkowo czujnik CO2/wilgotności za 1490 zł to rozbój w biały dzień. I znowu wygrała chińska myśl technologiczna.

  12. #72

    Domyślnie

    Cytat Napisał benek161 Zobacz post
    Z oficjalnej strony więc jest wprost napisane że jest. Napisałem do nich, zobaczymy co odpowiedzą
    Daj znać jak dojadą.
    Szczerze - to ta cena jest "dziwnie niska" jak za taki zestaw.

  13. #73
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.462
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał SilverX Zobacz post
    Taką cenę to rozumiem, izzi nie ma startu ze swoimi trzema biegami i brakiem jakiegokolwiek protokołu komunikacyjnego. Dodatkowo czujnik CO2/wilgotności za 1490 zł to rozbój w biały dzień. I znowu wygrała chińska myśl technologiczna.
    Izzi ma płynną regulację. A komunikację masz tutaj: https://github.com/hansons83/izzifast_erv300_component

    Czujniki CO2 czy wilgotności w reku nie mają najmniejszego sensu nawet, jak jakimś cudem będą prawidłowo skalibrowane i się nie rozjedzie kalibracja.
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...entylacji-cz-3

    To co Weber ma Pramium to bełkot marketingowy. Nędzna sprawność nędznego wymiennika nawet w wersji z silnikami EC.

    Powtórzę co już nie raz pytałem - warunki konieczne które musi spełniać dobry rekuperator to wentylatory EC (płynna regulacja, startują od znacznie niższych obrotów co się bardzo przydaje gdy nikogo nie ma w domu i mają wyższą sprawność) i wymiennik polimerowy ERV. Sterowanie z zegara jest lepsze, niż czujnikami wbudowanymi w reku i dopłacanie za te czujniki nie ma sensu. Za inne bajery (lepsze filtry, komunikacja, równoważenie przepływów, bypass itp.) można dopłacić wg subiektywnego wycenienia ich użyteczności, ale nie są niezbędne a bywa, że w praktyce nie działają tak pięknie, jak twierdzi producent.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 28-07-2022 o 10:32

  14. #74

    Domyślnie

    Dodam od siebie - i możliwość stosowania zamienników filtrów. Jakoś 5 stówek za komplet filtrów dwa razy w roku mi się nie uśmiecha.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Powtórzę co już nie raz pytałem - warunki konieczne które musi spełniać dobry rekuperator to wentylatory EC (płynna regulacja, startują od znacznie niższych obrotów co się bardzo przydaje gdy nikogo nie ma w domu i mają wyższą sprawność) i wymiennik polimerowy ERV.
    Skoro ten przepis na sukces jest taki prosty to dlaczego ze świecą szukać takich zestawów? Przynajmniej w cenie dla szarego zjadacza chleba.

  15. #75

    Domyślnie

    Jak to ze świecą szukać? Większość producentów rekuperatorów ma takie w ofercie. To już jest niejako standard w wentylacji. Porządne podzespoły kosztują, dlatego nie ma reku na silnikach EC z entalpikiem polimerowym za 3.000zł. Centrala pomiędzy 5.000zł, a 10.000zł to normalna cena za dobrze wyposażoną jednostkę. Dopiero powyżej 10.000 (bliżej 20.000) są te, wyposażone we wszystko.

  16. #76

    Domyślnie

    Urządzenie skrojone na dzisiejsze standardy produkcyjne.
    Popsuje się, kupujesz kolejne.

    Idealne, dla osób które:
    - kupią chiński rekuperator
    - wytną filtr z chińskiej szmaty
    - monitorują jakość powietrza chińskim miernikiem

    A niedługo nie kupią antybiotyku, bo ten też jest produkowany w chinach

    Jak się połączy kropeczki to wychodzi przepis na redukcję populacji.
    Pocieszające jest to, że nie zaplanowali tego losowo a uwzględnili iloraz inteligencji

  17. #77

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Izzi ma płynną regulację. A komunikację masz tutaj: https://github.com/hansons83/izzifast_erv300_component

    Czujniki CO2 czy wilgotności w reku nie mają najmniejszego sensu nawet, jak jakimś cudem będą prawidłowo skalibrowane i się nie rozjedzie kalibracja.
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...entylacji-cz-3

    To co Weber ma Pramium to bełkot marketingowy. Nędzna sprawność nędznego wymiennika nawet w wersji z silnikami EC.

    Powtórzę co już nie raz pytałem - warunki konieczne które musi spełniać dobry rekuperator to wentylatory EC (płynna regulacja, startują od znacznie niższych obrotów co się bardzo przydaje gdy nikogo nie ma w domu i mają wyższą sprawność) i wymiennik polimerowy ERV. Sterowanie z zegara jest lepsze, niż czujnikami wbudowanymi w reku i dopłacanie za te czujniki nie ma sensu. Za inne bajery (lepsze filtry, komunikacja, równoważenie przepływów, bypass itp.) można dopłacić wg subiektywnego wycenienia ich użyteczności, ale nie są niezbędne a bywa, że w praktyce nie działają tak pięknie, jak twierdzi producent.
    Jeśli chcesz sterować izzi, to musisz wywalić panel sterujący i sterować ze swojego systemu. Także trochę lipa. Jasne, lepiej ogarniać reku przez swoje czujniki. Chodzi o sam fakt, że w tak tanim reku dodają czujniki w standardzie. Masz gdzieś wykres sprawności tego izzi? 76-84% sprawności to nędza? Dla mnie sensowny reku od reqnet zaczyna się od 12k PLN, także troche za dużo jak na takie urządzenie.

  18. #78
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.462
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    Skoro ten przepis na sukces jest taki prosty to dlaczego ze świecą szukać takich zestawów? Przynajmniej w cenie dla szarego zjadacza chleba.
    Wcale nie tak trudno znaleźć. Ale tandeta wypiera lepsze rozwiązania (w każdej dziedzinie) - taki świat, że ludzie nie widzą różnicy.
    Tymczasem wymiennik o sprawności 85% w przypadku mojego domu oszczędza 350kWh rocznie względem wymiennika o średniej sprawności 75%.
    Drugie tyle albo i więcej dają wentylatory pozwalające zejść niżej z obrotami przez co też zmniejszają straty (i to podwójnie, bo raz że mniej m3/h to przy tej samej sprawności mniej W strat to jeszcze przy mniejszych przepływach sprawność wymiennika ERV jest większa i w teorii, i w praktyce a bez ERV tylko w teorii).

    To tylko kwestia czasu (w zależności od ceny kWh ciepła - im droższa, tym szybciej) kiedy lepszy reku zarobi na siebie.

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    Dodam od siebie - i możliwość stosowania zamienników filtrów. Jakoś 5 stówek za komplet filtrów dwa razy w roku mi się nie uśmiecha.
    Do mojego nie ma zamienników. Trudno o dobre zamienniki filtrów lepszych, niż G4 - a jak już są, to niewiele taniej kosztują niż te 60zł/szt. Zawsze można wydłużyć ich żywotność dokładając prefiltry i zamiast 500zł rocznie płacić <300 a dalej mieć dobrze przefiltrowane powietrze bez dopłacania za zewnętrzny filtr.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 28-07-2022 o 15:43

  19. #79
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    benek161

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Mińsk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-301
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tymczasem wymiennik o sprawności 85% w przypadku mojego domu oszczędza 350kWh rocznie względem wymiennika o średniej sprawności 75%.
    Te 4000 różnicy to kiedy Ci sie zwróci? Za 15lat? Cud techniki ten Weber nie jest, gdyby ten izzi kosztował 5500-6000max to pewnie kupiłbym izzi ale za 7500zł to jet trochę drogo. A jak liczyć dodatkowe czujniki to dopiero kosmos się robi.

  20. #80

    Domyślnie

    Dodatkowe czujniki w izzi to zbędny wydatek. Jak wspomniał Kaizen, nic sensownego nie wnoszą. Natomiast porządny wymiennik to już jest element, nad którym inwestor powinien się poważnie zastanowić. Izzi kosztował 6.000 ale rok temu

Strona 4 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony