Witajcie
Jesteśmy z mężem nowi na forum i chcelibyśmy się poradzić ludzi którzy mają już większe doświadczenie.
Otóż sprawa wygląda następująco: kupiliśmy z mężem działkę rolną z możliwością zabudowy około 50 arową.
Na działce jest dom, budynki gospodarcze, podłączony prąd i woda oprócz tego jest studnia.
Dom jest murowany z białej cegły, parterowy, dach dwuspadowy, strych, piwnicy nie ma, w środku okazało się że dom był drewniany tylko go ktoś obmurował,w akcie notarialnym, który uzyskaliśmy od osoby sprzedającej ( jest to stary akt darownizny) jest napisane że budynek mieszkalny w zlym stanie technicznych przewidziany do rozbiórki, której koszt przekorczy wartość odzyskanego materiału, natomiast w pismie ze Starostwa Powiatowegoktóre zostało wydane teraz w 2012 roku do sprzedaży tego gospadarstwa jest pozycja kartoteki budynku i tam jest wpisane finkcja budynku: budynki produkcyjne, usługowe i gospodarcze dla rolnictwa liczba kondygnacji 1, rok zakończenia budowy 1950 materiał budowy: murowany!!!! I tu się zaczyna szereg moich pytań do Państwa, dodam jeszcze, że mąż jest z rodziny budowlańców, więc doświadczonych rąk do pracy nam nie zabraknie.
Jak mogę intepretować te pisma? nie chcę wyburzać tego domu, naszym zdaniem jest on w niezłym stanie, dlaczego w pismie ze starostwa nie widnienie że jest to budynek mieszkalny? i że murowany? jak w środku jest był to dom drewniany tylko obmurowany?
Proszę też z góry o wyrozumiałość ale mamy taki plan: chcielibyśmy w środku poprostu pozbyc się tego drewna i wstawić pustak, mury na zewnątrz chcemy pozostawić,ocieplić rozkład pokoi pozostawić, w jednej ścianie chcielibyśmy wyburzyć otwór na szerokie drzwi balkonowe, a tak to żadnych otworów okiennych nie zmieniać, aha dom ma jeszcze taki jakby ganek, co do poddasza to chcielismy wymienić całkiem dach ( jest eternit) podnieść poddasze o 3 pustaki i zrobic zamieszkalne poddasze, proszę mi napisać jak to wygląda od strony prawnej? i wogóle co mogę zrobić bez pozwolenia? podniesienie poddasza to wiem ze napewno musze miec pozwolenie, dziwi nas że budynek widnieje jako murowany i dlatego chcemy to wykorzystać i pozbyć się tego drewna tak jak pisałam wcześniej, aha budynek nie ma planów bo kiedyś były budowane bez planu, proszę mi doradzić, aha i jezeli do domu chce podłączyć prąd ( już był ale został odłączony to jak wygląda procedura podłączenia go spowrotem) w domu są gniazdka ,
pozdrawiam