dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Prophet

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Posty
    1

    Domyślnie [Klimatyzacja] Samodzielny montaż czy usługa fachowcy?

    Witam !

    Już na wstępie zaznaczam, że mam do dyspozycji 2400PLN.

    Dalej w tekście. W obliczu nadchodzących upałów oraz gorącego lata postanowiliśmy z żoną zamontować sobie splita w sypialni (temp. 30-31°C), więc sobie nieco poczytałem o montażu klimatyzacji. Nasza sypialnia to pokój o wymiarach 5.72 x 5.58 m i wysokości 2.5m. Posiada jedno okno zespolone o wymiarach 1.37 x 2.56 m umieszczone na ścianie południowo-wschodniej, zresztą wszystko odzwierciedlone jest na rysunkach poniżej. Za pomocą kilku różnych kalkulatorów doboru klimatyzatora obliczyłem, że potrzebna moc chłodnicza to ~3,70 kW.
    Po długim zastanawianiu moja decyzja padła na klimatyzator SAMSUNG AQ12TSBNCEE/X o mocy 3,5kW i posiadający czynnik R410a. Dodatkowo zakupiłem przewody miedziane z izolacją, podpory pod jednostkę zewnętrzną itp.,łączny koszt to 1861,29zł (w tym 1615zł za urządzenia). Zostało 538,71zł.
    No i w tym miejscu utknąłem. I to nie ze względu, że rury przysłane będą w środę, tylko że mam dylemat co do wykonania montażu.
    Najtańsza oferta pobliskiej firmy wynosi od 800-1500zł (zależnie od położenia instalacji, wysokości umieszczenia jednostki zewnętrznej, długości przeprowadzenia przewodów itp). Nie mam zamiaru płacić ok. ~71,2% wartości klimy za montaż. To ustosunkowanie potwierdza również następujący przykład, instalację gotów jestem przeprowadzić indywidualnie (z odpowietrzaniem), ale z drugiej strony nie chcę utracić gwarancji, uszkodzić instalację i zanieczyszczać środowiska.

    Pytania w związku z tym :
    1. Czy istnieje przypadek, w którym montaż mogę przeprowadzić osobiście, a fachowca zatrudnić tylko do złączenia rur i odpompowania powietrza, powiedzmy do 300zł + koszty transportu?
    2. Istnieje możliwość, że (być może absurdalnie to zabrzmi) odpompowywaniem powietrza z przewodów zajmie się mechanik klimatyzacji samochodowych lub facet, który naprawia lodówki?
    3. Czy w takich sytuacjach zachowana będzie gwarancja?

    Poniżej zamieszczam rysunki przedstawiające położenie urządzeń i potrzebne wymiary pomieszczenia.





    (Proszę o sugestie co do położenia parownicy i jednostki zewnętrznej)

    Zamontowanie urządzeń chyba przeprowadzę indywidualnie (wywiercić otwór, przykręcić parę śrub oraz podłączenie 3 i 5-cio fazowego kabla za pomocą instrukcji chyba nie jest skomplikowane)

    Ostatecznie odpowietrzanie mogę wykonać sam świadomie tracąc gwarancję (jeżeli nie będzie innego wyboru), ale bardzo zależy mi na sprawnej klimatyzacji, czystym środowisku no i posiadać gwarancję też byłoby nieźle w razie wypadku (który jest tym bardziej prawdopodobny, jeżeli zdecyduję się na pierwszą opcję) ...

    Dzięki za uwagę
    Ostatnio edytowane przez Prophet ; 23-07-2012 o 20:29 Powód: Nieprawidłowo opisane dane

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony