Kochani ta dyskusja jest trochę bez sensu. Każdy pisze co mu się podoba, wprowadzając niepotrzebny zamęt, ponieważ podaje koszty jakie chce i jakie uznaje za właściwe. Prawda jest taka, że nie da się jednoznacznie określić jaka cena adaptacji jest ok, nie znając specyfiki inwestycji. Poza tym na koszty przygotowania dokumentacji do budowy domu należałoby chyba spojrzeć kompleksowo, tzn podać wszystkie koszty, jakie ponieśliśmy w związku z ubieganiem się PNB. Co z tego moi drodzy, że mój architekt za adaptację powiedział 1.200 zł, skoro faktyczne wszystkie koszty związane z uzyskaniem PNB w moim przypadku zamkną się w kwocie 9.000zł. Jeżeli ktoś pisze, że udało mu się zrobić to za 3.000 zł + 2.000 zł za projekt (w sumie 5.000 zł) to jak znam życie po prostu sobie czegoś nie doliczył. Zakładając, że chcemy mieć w miarę dobrze przygotowaną dokumentację, poniższe koszty są standardowymi (a i tak nie uwzględniają dodatkowych kosztów związanych z wydaniem warunków zabudowy w przypadku gdy działka nie jest objęta planem):
1. Projekt - od 2.200 zł w górę
2. Mapki do celów projektowych - od 700 zł w górę
3. Adaptacja architektoniczna - od 1.200 zł w górę
4. Adaptacja wod. kan. + projekt przyłącza od 700 zł w górę
5. Adaptacja elektr. + projekt przyłącza od 700 zł w górę
6. Adaptacja konstrukcyjna projektu od 600 zł w górę
7. Plan zagospodarowania działki od 1.200 zł w górę
8. Projekt zjazdu od 1.000 zł w górę (koszt opcjonalny) ja go nie ponosiłem
9. Analiza geotechniczna gruntu (4 odwierty) od 1.000 zł w górę w zasadzie opcjonalnie lub może wynikać z WZ (ja tak miałem)
10. Opłaty za pełnomocnictwa, uzgodnienia w Powiatowym ZUDP od 300 zł w górę
Zaznaczam,że nie są to wszystkie koszty, jakie mogą okazać się niezbędne. A co np. z operatem wodnym w przypadku studni czy szamba, lub projektowania zjazdu przez rów melioracyjny?
Jeżeli ktoś zatem pisze, ze zrobił to wszystko za 3.500 to naprawdę bez komentarza ....... Pewnie wszyscy wykonujący uzgodnienia i projekty przyłączy, pracowali za 100 zł Bzdura w którą nigdy nie uwierzę.