Cytat Napisał mariobros35 Zobacz post
Zrobisz jak uważasz co do makrotermu to nie jestem zwolennikiem ich kominków w dużej mieże spowodowane jest to nadmuchem wentylatorowym powietrza do paleniska co powoduje nienajczystrzą szybę i zakłucenie procesu spalania lepsze jest rozwiązanie z przepustnicą powietrza i odpowiednim sterownikiem z dwóch podanych pozostałych producentów preferował bym lazara instalowałem kilka kominków ich produkcji zmienili wernikulit na szamot w palenisku zapewniam cię że przy twoim metrażu ogrzejesz dom pod warunkiem że będzie ogrzewanie podłogowe po całości domu jeżeli będzie mieszane podłogówka grzejniki to można na wylot spalin kominka dołożyć dodatkowy płaszcz wodny ktury zwiększy moc kominka .Ja buduję instalacje z buforami gdzie palimy 3-4 godziny a odzyskujemy ciepło pzez 12 godzin dopiero po tym czasie włancza się drugie żrudło ciepła np piec gazowy jeżeli masz pytania pisz na mejla [email protected]
Na bufor już nie mam miejsca w kotłowni, a w to miejsce myślałem o pompie ciepła powietrze-woda, będę potrzebował dodatkowy zasobnik.(ewentualnie) W mojej kotłowni olejowej pod piecem jest zasobnik tylko 160l. Poza tym bufor podwyższa koszt instalacji o jakieś 3-4tys(jak się nie mylę)
A czy jest sens grzania również cwu, czy tylko co. Do tej pory od 10lat użytkujemy wkład kominkowy (marketowy) jest ok( bez jakiegoś szczególnego rozprowadzenia. Palimy zimą non-stop, salon-kotłownią się stał, jakoś do tego przywykliśmy to chcieliśmy spożytkować tą energię na co. No i stąd pomysł przerobienia kominka na płaszcz wodny. To że szyba brudna to już przywykliśmy, jak znajdziemy model co szyba będzie czysta to ok, ale to zależy też i od nas jak będziemy palić.
Co do Makrotermu to podoba mi się pomysł skompletowanego w całość całego kominka (wymiennik w środku) może i przez tą turbinę szyba jest nie za czysta, ale czy nie jest to zbyt głośne ustrojstwo w salonie,